Probele realizate la ICECHIM de Guvern arata ca unele substante Hexi Pharma erau diluate si de zece ori

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 16:46 Actualitate | Esenţial

Testare dezinfectanti
Foto: Hotnews
Probele de dezinfectanti medicali de la Hexi Pharma trimise la ICECHIM arata ca in unele cazuri, substantele erau diluate de pana la zece ori, a declarat miercuri, la Palatul Victoria, Victor Strambu, secretar de stat in ministerul Sanatatii.

Declaratia a fost facut cu ocazia prezentantii rezultatele obtinute in urma analizarii de catre ICECHIM a 14 produse biocide de la firma Hexi Pharma, probele provenind de la patru spitale din Bucuresti: Institutul de Pneumoftiziologie "Marius Nasta", Spitalul Universitar de Urgenta, Spitalul Clinic de Urgenta si Institutul national de Endocrinologie "C.I. Parhon".

Toate probele efectuate pe 14 produse de la Hexi Pharma au fost neconforme, a spus oficialul guvernamental. Acestea sunt doar niste prime rezultate, deoarece ICECHIM mai are in lucru 70 de probe de la circa 20 de produse biocide.

Premierul declarase marti ca o sa se testeze si produsele altor firme.

"Sper eu ca incepand de maine (miercuri nota red.) sa avem primele rezultate la ICECHIM pe testele de concentratie care au fost facute pe probele prelevate de la Hexi Pharma, urmand ca in zilele urmatoare sa se preleveze probele si sa se faca testele si de la celelalte firme producatoare care livreaza produse in Romania. O sa le facem proportional si cu cota de piata, ca sa avem reprezentare cat mai buna a prezentei acestor produse in spitale. Obiectivul este sa ne asiguram ca produsele care se folosesc pentru dezinfectie in spitale sunt la calitatea scontata si isi fac treaba", a afirmat premierul in urma unei intalniri cu secretarii de stat din cadrul Ministerul Sanatatii

Spre exemplu, la produsul Suprasept al Hexi Pharma se declara un continut de 12% glutaraldehida iar masuratorile de laborator au aratat o concentratie de doar 1,23%, a aratat secretarul de stat.

La o concentratie declarata de clorura de amoniu de 15% testele au relevat 5,18% iar la un produs de iod cu o concentratie declarata de 10% testele au determinat doar 7,41%.

Secretarul de stat a precizat ca s-a decis retragerea "imediata" a tuturor produselor neconforme.


Purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu, a precizat ca guvernul nu exclude sa se indrepte in civil impotriva Hexi Pharma deoarece "exista prejudicii pe care incepem sa le constatam".

Dan Suciu nu crede ca spitalele se vor confrunta cu o criza de substante dezinfectante, deoarece "oricand un spital poate face o achizitie pe SEAP (sistemul achizitiilor publice) de azi pe maine de sub 15.000 de euro".

"Discutia legata de incapacitatea unui spital de a avea sau nu substante nu se potriveste momentului", a sustinut el.

Incepand "de maine sau poimaine", se vor efectua controale incrucisate in toata tara, "in general in zonele fierbinti", precum neonatologia, pentru a se verifica calitatea dezinfectantilor utilizati in sistemul medical, a precizat purtatorul de cuvant al Guvernului.

"Nu va fi o criza a substantelor dezinfectante in spitale", a subliniat Dan Suciu.

La randul sau, Strambu a spus ca nu vor fi probleme in aprovizionarea cu biocide, deoarece exista mai multi producatori si importatori pe piata. "In Romania exista 18 producatori, 8 pentru produse de dezinfectie la nivelul tegumentelor si 10 pentru suprafete, instrumentar. Exista foarte multi importatori si distribuitori, exact ca la medicamente", a spus Strambu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
13346 vizualizari
  • +21 (21 voturi)    
    A început... (Miercuri, 11 mai 2016, 16:50)

    Wasile [utilizator]

    ... sper... :)

    Trezirea, bă, avem treabă!
    • +1 (1 vot)    
      dormeau sigur (Miercuri, 11 mai 2016, 19:18)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Wasile

      parca am mai auzit asta la GSP cu multe zile in urma..

      "Probele de dezinfectanti medicali de la Hexi Pharma trimise la ICECHIM arata ca in unele cazuri, substantele erau diluate de pana la zece ori, a declarat miercuri, la Palatul Victoria, Victor Strambu, secretar de stat in ministerul Sanatatii."
  • +25 (25 voturi)    
    Doctorul Oprescu a declarat cu (Miercuri, 11 mai 2016, 16:50)

    Frank777 [utilizator]

    emfaza si profesionalism pe treptele spitalului ...." infectii au fost si vor mai fii" .Sigur ca vor fi daca se folosesc produse diluate.Cinism de fiu de securist.Cum au ales bucurestenii un fiu de securist primar x 2? Cu concursul imbecilei opozitii.Istoria se repeta in 2016 cu cuplul comic Predoiu - Ciucu.
    • +2 (2 voturi)    
      la fel cum a iesit Mazare la noi... (Miercuri, 11 mai 2016, 19:33)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      si multi si prosti.
  • +21 (21 voturi)    
    Sa speram ca e doar inceputul (Miercuri, 11 mai 2016, 16:56)

    Pac-pac [utilizator]

    Sper ca premierul sa ia in serios de data asta problema Hexi Pharma impreuna cu restul ofertantilor care au bagat in spitale dezinfectanti diluati, ca mai sunt si altii, atentie!

    Si ca o concluzie, se pare ca rezultatele unui laborator AUTORIZAT nu seamana deloc cu rezultatele fluturate nu de multa vreme de catre gunoiul ala de Achimas-Cadariu care spunea ca doar vreo 5% nu sunt "conforme" dar a uitat sa spuna ca testele au fost raportate ca pe vremea lui Ceausescu.
  • +21 (21 voturi)    
    Mirare (Miercuri, 11 mai 2016, 16:58)

    Martinezu [utilizator]

    Eu ma mir ca au diluat solutiile si nu au livrat apa de la robinet. Sau puteau doar sa primeasca un document de livrare semnat si incasau banii.
    Este de mirare ca s-au preocupat sa dilueze produsele adica totusi sa livreze ceva.
    Si lumea doarme ca si presedintele ....cum altfel?
    Incep sa ma intreb daca demonstratiile " colectiv " chiar au fost reale asa cum se vedeau.
    Ce se intimpla acum in tara depeseste cu mult drama colectiv. Si totusi....liniste. Asteptam vacanta
  • +17 (17 voturi)    
    Numai o mica dovada (Miercuri, 11 mai 2016, 16:58)

    radu_cel_frumos [utilizator]

    a minciunii tiumfaliste ascunse sub pres la Ministerul (Ne)Sanatatii! Alaturi de altele gen: alocatie de hrana - 7 lei/ zi in spital, "pacientii nu platesc nimic pentru ca in spitale TREBUIE sa existe de toate", "avam personal suficient".

    Haideti cu ancheta mai departe in sistem sa vedem - ale cui firme capuseaza spitalele, ale cui firme sunt abonate la reparatii si consolidari in spitale, ale cui firme fac exportul paralel si preseaza pentru preturi mici la medicamente pe care nici un roman nu le mai gaseste apoi in farmacie pentru ca pleaca ...in Germania.

    Guvernul sa faca un telefon fierbinte si apoi sa isi aloce timp sa-l asculte. Toti stiu cite ceva...
  • +17 (17 voturi)    
    in momentul asta (Miercuri, 11 mai 2016, 17:06)

    gica pantalon [utilizator]

    individul de la hexi pharma trebuia retinut si propusa arestarea
  • +18 (18 voturi)    
    si de ce... (Miercuri, 11 mai 2016, 17:11)

    liviu_ [utilizator]

    nu e inca nimeni la puscarie?!
  • +14 (14 voturi)    
    arestari? (Miercuri, 11 mai 2016, 17:13)

    andreexe [utilizator]

    Deci - acum se vor face niste arestari sau ramanem doar cu scandalul?
  • +14 (14 voturi)    
    .... (Miercuri, 11 mai 2016, 17:20)

    tirolez [utilizator]

    Inchisoare!!! Si despagubiri uriase victimelor. Am ajus sa ne jucam cu viata oamenilor doar ca sa manance unii o paine alba?
  • +8 (14 voturi)    
    Super (Miercuri, 11 mai 2016, 17:29)

    vladf [utilizator]

    Abia astept sa ii luati la testat si pe astia de la Anios, eventual niste produse mai vechi nu importurile noi.

    Sa vedem si noi cum sta treaba cu dezinfectia in Franta, cum faci din 5ml de dezinfectant 20l de solutie, care spala, curata, parfumeaza, dezinfecteaza ............

    Auzi tu Aniosurf Premium, adica .....

    Se utilizeaza in dilutie de 0.25%, astfel se obtin 400 litri de solutie dintr-un litru de produs concentrat.
    • +4 (4 voturi)    
      probabil faci atat pt uz caznic nu chirurgical (Miercuri, 11 mai 2016, 17:53)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      am si eu acasa un dezinfectant elvetian care in functie de dilutie se foloseste si chirurghical. Pt acasa se foloseste 1:200
  • +5 (13 voturi)    
    Hai ca incepe sarabanda (Miercuri, 11 mai 2016, 17:48)

    Andradda [utilizator]

    Pana acum era vorba de toate produsele vandute de aceasta firma fantoma condusa de un biet "grajdan" care facea milioane pt sefii sai politici.
    Acum incep sa se diliueze si stirile, precum dezinfectantii.
    Dintr-o data sunt doar "unele probe".
    Peste o saptamana vor fi "doar cateva probe" iar la final va fi vb de 2-3% din total, asa ca nici nu mai merita facuta ancheta.
    Substantele diluate au fost deja inlocuite cu altele, care corespund perfect normelor si legilor in vigoare si , pana la urma, totul va fi un mare fâsssssssss!
    • +4 (4 voturi)    
      Nu este chiar asa (Miercuri, 11 mai 2016, 18:37)

      CapitanulPanait [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Vine organul la firma si se uita pe consumuri: cat concentrat a intrat si cate apa chioara a iesit. Nu trebuie sa fi doctor docent. Chiar daca astia vor spune ca au pus proportia corecta se va vedea la cantitatea de zeama importata si intrata in firma si cati litri s-au vandut.

      Doar sa se vrea .....
  • +15 (15 voturi)    
    se moare cu zile in Romania... (Miercuri, 11 mai 2016, 17:50)

    Daniel [anonim]

    se pare ca acest slogan nu mai este imputabil medicilor in totalitate... coruptia ucide si noi o incurajam!!!
    Ne complacem in aceasta mocirla si din fata calculatorului toti aratam cu degetul.
  • 0 (4 voturi)    
    Minciuna Ministerului Sanatatii (Miercuri, 11 mai 2016, 18:07)

    Razvan_M [utilizator]

    Acum ar trebui vazut cine a mintit atunci cand a spus ca dupa analizarea tuturor spitalelor din tara au fost descoperite doar 4% probe neconforme. Iar aceia care au mintit trebuie trimisi la plimbare, scosi din sistemul de stat.
    • +2 (4 voturi)    
      nu numai Ministerul Sanatatii a mintit! (Miercuri, 11 mai 2016, 19:28)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Toti au mintit si mint in continuare!
      Toti au stiut!
      Uite azi, pe Ev zilei, cum Ministerul Sanatatii a facut 3 Megacontroale intre 2013-2015 din care au rezultat clar aceste grave probleme cu infectiile intraspitalicetsi si cu diluatii dezinfectanti, controale in urma carora au rezultat ceva sanctiuni administrative, absolut nesemnificative in comparatie cu gravitatea situatiei!
      Au stiut si Presedintii de tara, vezi postarea mea de mai jos, T Basescu a confirmat aseara la Romania TV la emisiunea Andreei Cretulescu ca in 2008 a primit un Raport de la Comisia prezidentiala, Raport care arata ca anual mor 60 000 de romani, morti EVITABILE, din cauza erorilor medicale sau a infectiilor intraspitalicesti!, iar dupa ce-a primit Raportul respectiv l-a pus pe site-ul Administratiei prezidentiale, ATAT a facut, ce era sa faca mai mult!
      Asta a fost raspunsul fostului Presedinte Basescu!
      La fel Johannis a taiat scurt elanul nostru, Adm Prezidentiala a informat ca Rapoartele primite sunt SECRETE, adica, noi muritorii de rand nu trebuie sa STIM de ce murim prin spitalele ce colcaie de infectii!
      Au stiut TOTI, d-aia Ponta a mers la Istanbul, Basescu la Viena, trebuia sa avem conducatori sanatosi, iar noi amaratii ne putem pricopsi cu microbi, NU-i pasa nimanui!
      Rusine!
      Ne mint, ne fura, ne pun vietile noastre si ale copiilor nostri in pericol!
  • 0 (2 voturi)    
    Coruptia ucide (Miercuri, 11 mai 2016, 18:31)

    Trojan.H [utilizator]

    Sunt agenti ai mafiei care au incercat sa-l faca pe Tolontan mincinos. Nicio sansa!
  • 0 (6 voturi)    
    in sfarsit.... (Miercuri, 11 mai 2016, 18:34)

    lili [anonim]

    Aseara am vazut la Romania TV prima parte a emisiunii Andreei Cretulescu!
    Invitat, cine altul decat fostul Presedinte T Basescu!
    Inca de la inceput subiectul abordat a fost scandalul legat de dezifectantii diluati folositi in spitalele romanesti, diluanti ce pun in pericol viata romanilor.
    Fostul Presedinte a negat inca o data, "categoric", evident, ca a primit vreo informare de la SRI legat de dezinfectantii diluati din spitale, de la Hexifarma!(cred ca aici a fost o smecherie a lui Basescu care a insitat pe numele Hexifarma, pentru ca SRI a declarat ca a informat toate structurile de conducere ale statului referitor la dezinfectantii diluati din spitalele romanesti, fara a insista pe Hexifarma!!)!
    In schimb fostul Presedinte a afirmat ca un Raport public pe care l-a primit in 2008 de la Comisia prezidentiala arata ca 60 000 romani mor anual, morti EVITABILE(adica, morti ce ar fi putut fi evitate!) din cauza erorilor medicale sau a infectiilor intraspitalicesti!!!
    Intrebat de A Cretulescu: "Si ce-ati FACUT dupa acel Raport"?! T Basescu a raspuns iritat, vizibil enervat de AC, pe care a acuzat-o ca-l ataca neprofesionist, secventele sunt pe site-ul Romania TV in emisiunea respectiva si pot fi vazute:
    "L-am pus pe site! Ce sa fac cu el, doamna, ca l-au primit si Primul Ministru si Ministrul Sanatatii" !! Asta am facut, l-am pus pe site-ul Administratiei Prezidentiale"!!
    Concluzie: in timp ce declaram Sanatatea problema de Securitate nationala si o bagam in CSAT in Strategia de Securitate nationala(si T Basescu si Johannis au spus asta!!!), ce facem cu Raportul ala socant?! Il punem pe site, ca sa stie romanii cum se moare in spitalele romanesti! Probabil ca si Primul Ministru l-a pus pe site, la fel Ministrul sanatatii l-a pus pe site!
    Uite asa romanii au fost informati cum se moare in spitalele romanesti, dar NIMENI nu a facut nimic sa rezolve ceva!
    Acum intelem de ce Basescu a mers la AKH Viena iar Ponta la Istanbul!
    NU i-a pasat niciunui politician, neaga TOTI.
  • -4 (4 voturi)    
    Unde e DNA cand mor Romani in Spitale ??? (Miercuri, 11 mai 2016, 19:44)

    JohnDreptate [anonim]

    CORUPTIA UCIDE !!!


    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ???

    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !?

    Deloc ???

    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???

    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???

    Sa fie clar si pentru Laura Codruta Kovesi ! DNA poate daca vrea .

    Competenta este la DNA cand abuzul de serviciu pe bani public la pret de 10 ori diluat ,trecut prin offschore , omoara cetateni in Spitale Publice cu Spaga lunara garantata !!!

    MARE Atentie !!!

    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .

    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .
  • +2 (2 voturi)    
    Pasul urmator - controlul in farmacii (Joi, 12 mai 2016, 14:08)

    Cristian [anonim]

    Pasul urmator - controlul in farmacii. Cate medicamente cu apa chioara si prafuri inerte avem pe piata ???