Hexi Pharma si-a cerut insolventa

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 11 mai 2016, 10:13 Actualitate | Esenţial

Hexi Pharma, compania aflata in centrul scandalului privind dezinfectantii diluati si-a cerut insolventa la tribunal. 

Potrivit portalului online al instantelor de judecata, Hexi Pharma Co. SRL a depus marti la Sectia Civila cererea pe legea insolventei.

Conform ultimelor date financiare disponibile pe portalul Ministerului de Finante, Hexi Pharma Co. avea la sfarsitul anului 2014 datorii de 20,7 mil. lei la o cifra de afaceri anuala de circa 19 mil. lei si active totale de aproximativ 35 mil. lei. 

In 2014 declarase un profit de 1,8 mil. lei si un numar mediu de angajati de 45.

Tolo.ro, unde a aparut seria de investigatii ce au declansat scandalul ce a culminat cu demisia ministrului sanatatii, scrie miercuri ca angajatii Hexi au primit o hartie ca sunt disponibilizati si ca vor fi platiti doar pana pe 1 iunie.

Premierul Dacian Ciolos si-a manifestat speranta ca in cursul zilei de miercuri sa fie facute publice primele rezultate pe testele de concentratie la produselor de la Hexi Pharma, teste realizate la Institutul National de Cercetare - Dezvoltare pentru Chimie si Petrochimie.

Patronul firmei Hexi Pharma, Dan Condrea, a fost audiat marti dupa-amiaza la Parchetul General. Mai multe perchezitii au avut loc sambata trecuta la cladiri care apartin Hexi Pharma, dar si acasa la Dan Condrea, patronul firmei, politistii ridicand documente si probe si din spitalele unde au fost gasite probe neconforme.

Procurorii au constituit "un dosar penal avand ca obiect informatiile vehiculate in spatiul public privind dezinfectantii produsi de o firma autohtona utilizati in unitatile sanitare"

Parchetul General a anuntat miercurea trecuta ca a inceput urmarirea penala in rem pentru "zadarnicire a combaterii bolilor" si "falsificarea si substituirea de alimente sau alte produse" in cazul dezinfectantilor din spitale.


Citeste mai multe despre   









21522 vizualizari
  • -24 (40 voturi)    
    drept urmare..ANAF e de vina (Miercuri, 11 mai 2016, 10:20)

    iuliusd [utilizator]

    magistratii competenti, ce beneficiaza de salarii si pensii speciale, vor aproba cererea. spuneti doamna kovesi. cine e de vina?
    • +28 (28 voturi)    
      Ce treaba are? (Miercuri, 11 mai 2016, 11:04)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Kovesi e procuror. E treaba judecatorilor sa judece si sa aprobe sau sa respinga.
      • +14 (14 voturi)    
        Cam asta e nivelul... (Miercuri, 11 mai 2016, 11:57)

        B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui omezu

        Din pacate sunt multi ca el, care nu stiu sa faca diferenta intre procuror si judecator.
    • +10 (12 voturi)    
      NU! PSD, PNL si toti coruptii sunt de vina! (Miercuri, 11 mai 2016, 11:41)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      ANAF-ul nu-si face decat treaba, nu are nicio implicare in insolventa! Poate fi doar parte la masa credala. Citeste legea 54 a insolventei!
      De vina sunt PSD, PNL a lui Nastase, Iliescu, Ponta, Voiculescu, mineriate, Crin Antonescu, Tariceanu si toata claca de corupti care au facut legea insolventei ca sa ajute hotii si criminalii sa fie in libertate! Toti hotii si coruptii se apara prin insolventa ca sa poata fura si ucide in continuare! Coruptia ucide!
      • +9 (9 voturi)    
        CORECT si COMPLET ! (Miercuri, 11 mai 2016, 12:28)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        SPUS !!!!
    • +17 (17 voturi)    
      Poate inchide activitatea in 5 minute (Miercuri, 11 mai 2016, 12:41)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui iuliusd

      Activitatile pe care le face Hexi Pharma le pot face aprox.80% din cetatenii Romaniei. Iau substanta concentrata, o dilueaza si o pun in bidoane de plastic. Un punct de lucru poate fi organizat in doua zile si desfiintat in 10 minute. Dar de ce nimeni din 80% din populatia Romaniei capabila sa dilueze o substanta nu face aceasta activitate? Aici intervine adevarata afacere: trebuie sa-ti vinzi marfa. Si acest lucru nu-l poate face decat Condrea si mafia din care face parte. Nu faci parte din mafie, nu primesti avize de fabricatie, te calca fiscul in fiecare zi, nu castigi nici o licitatie. Pentru o astfel de activitate, care nu implica aproape nici un efort de nici o natura, adausul comercial ar trebuie sa fie de 2-3 %, in cazul unei concurente reale. Dar mafia castiga 200-300% pentru ca aceasta concurenta nu exista. Asta e de fapt si rolul mafiei: starpirea totala a concurentei, nu conteaza prin ce mijloc.
  • +44 (44 voturi)    
    haha! (Miercuri, 11 mai 2016, 10:21)

    Soljenitin [utilizator]

    Pai, cum asa?
    Cum sa fii insolvent cand cumperi cu 8 euro si vinzi cu 100?
    Absolut toti oamenii care au fost implicati de-a lungul timpului in ce inseamna infectii nosocomiale ar trebui pusi la zid si executati! Din cauza lor au suferit si au murit mii de oameni!
    • +17 (19 voturi)    
      cred ca banii s-au sifonat politic (Miercuri, 11 mai 2016, 10:56)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      de la inceputuri..vremea FESENE..pana la Colectiv cel putin...adica tot FESENE
    • +20 (20 voturi)    
      pai vezi tu (Miercuri, 11 mai 2016, 11:01)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      patronul era cel ce cumpara cu 8 si ii vindea lui hexi(care era tot a lui) cu 100 :)
      Asa ca pt mine aceasta stire nu este o surpriza :)
      • +8 (8 voturi)    
        n-ar trebui sa fie probleme (Miercuri, 11 mai 2016, 11:46)

        jescu [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Cei 100 incasati de la stat pentru o marfa contrafacuta/diluata/etc tot pot fi recuperati, chiar si printr-o schema din asta. Procurorii ar trebui sa puna sechestru pe firma unde s-au dus banii defapt si nu pe firma care a incasat direct de la stat.
    • +22 (22 voturi)    
      pai aici e smecheria, (Miercuri, 11 mai 2016, 11:08)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      daca intra in insolventa au timp sa sustraga banii. Daca esti in insolventa, nu iti mai poti plati datoriile, deci nexam plati de despagubiri catre spitale si bolnavi infectati in spitale. Acum despagubirile le vor plati spitalele, deci Min Sanatatii.
      • +2 (6 voturi)    
        Mai precis (Miercuri, 11 mai 2016, 11:35)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Deci noi toti. Multumim FSN, multumim MS, multumim serviciilor si tuturor celor care l-au ajutat sa faca gaura in buget si sa omoare oamenii cu zile. Ca de la Jurtitie nu ne putem astepta ka NIMIC: Ea e parte din sistemul corupt.
    • +2 (2 voturi)    
      nu ai urmarit investigatia (Miercuri, 11 mai 2016, 12:56)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Profitul nu il facea Hexi Pharma. Marja era chiar mica. Profitul mare il faceau companiile offshore.
  • +26 (26 voturi)    
    Scuzati-ma, dar... (Miercuri, 11 mai 2016, 10:22)

    RomanA [anonim]

    Patronul acestei firme este tot in libertate ? Interesanta tara.
    Asta daca e adevarat ce zice tolo. Si se pare ca e.
    • +3 (3 voturi)    
      intamplator... (Miercuri, 11 mai 2016, 14:52)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui RomanA

      azi dimineatza la radio declaratia lui ciolos: "vrem sa imbunatatim legea (ca sa se nu mai intample asta) si sa introducem si sanctiuni"... really?! pai la ce au facut astia un procuror bun poate scoate si o tentativa de omor... ce branza masii de lege ai nevoie pentru asta?!
  • +18 (18 voturi)    
    ar fi interesant... (Miercuri, 11 mai 2016, 10:31)

    liviu_ [utilizator]

    de aflat ce insemana asta pentru caz...
    eu presimt ca inseamna niste pedepse mai mici si faptul ca sefii pot ramane cu banii (Sau macar o parte)
  • +21 (21 voturi)    
    . (Miercuri, 11 mai 2016, 10:37)

    adi.i [utilizator]

    Hotnews, ar fi fost interesantă și o părere a redacției privind avantajele patronului în urma acestei cereri sau orice alte consecințe.
    • +15 (15 voturi)    
      adevarul e in evidentele contabile (Miercuri, 11 mai 2016, 11:23)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui adi.i

      daca are multe cheltuieli...acestea sunt shpagile date la politicieni..e simplu....se ajunge usor in insolventa cand cineva iti taie craca. Descoperea senzationala marca Tolo e in fapt (cred eu) o neintelegere pe cuantumul shpagilor la decidentii de achizitii, or daca shpagile cresc si se mentin iar veniturile scad :
      1 omu a dialuat substanta ca sa vanda in continuare
      2 omu s a blocat in urma scandalului, nici substantele dialuate nu are cui sa le vanda
      3 insolventa e..cum sa spun o chestiune pe ceas..zile sau maxim luni
      Ce ar trebui sa aflam , este cui a dat shapgile sa opereze nestingherit de pe vremea lui Oprescu pana in prezent...si asa aflam multe
  • +13 (17 voturi)    
    Fals (Miercuri, 11 mai 2016, 10:38)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Angajatii nu pot fi disponibilizati. Depunerea cererii de insolventa nu echivaleaza cu insolventa si chiar si in insolventa codul muncii nu se suspenda! Asta este o petarda a patronachelui! El vrea doar sa continue activitatea spagara pe alte firme, pionii sunt tot acolo in sistem, hexi fiind compromisa definitiv!
  • +19 (19 voturi)    
    Angajatii mafiei (Miercuri, 11 mai 2016, 10:41)

    Trojan.H [utilizator]

    Iata ca solutia nu este sa ne ascundem fiecare in cutiuta lui si sa nu ne intereseze de comunitatea in care traim. Mai devreme sau mai tirziu, fie ca esti angajatul Hexi Pharma, fotbalist in liga lui Mitica, jurnalist la vreo televiziune sau muncitor la Complexul Energetic Hunedoara, vei ajunge pe drumuri. Peste niste ani ei isi vor sorbi fresh-ul prin Elvetia sau Miami, iar noi?
    • -4 (12 voturi)    
      asta e partea soft a Viitorului (Miercuri, 11 mai 2016, 11:25)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      partea "hard" este ca NICI un intreprinzator roman de Buna Credinta care ar aduce ceva de Buna Credinta in viitor nu va fi acceptat, iar multinationalele vor matura cu producatorii locali.este dificil sa ai . sa pastrezi un standard de calitate...iar atunci cand acesta devine ruina intra pe piata rechinii...balaurii..de care nu poti trece
    • 0 (2 voturi)    
      Noi ne vom întoarce la autarhia ... (Miercuri, 11 mai 2016, 13:39)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      ... de pe vremea lui nea Nicu, cînd eram nevoiţi să producem local cam toate cele ... şi le produceam mai bine sau mai prost, de la caz la caz
      • 0 (0 voturi)    
        MAI PROST NU ARE CUM (Miercuri, 11 mai 2016, 14:14)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

        depinde cum privesti problema..nea nicu e oale si ulcele (banuiesc ca il regret) iar romanii din 2016 nu au legatura cu romanii de pe vremea..autarhiei
        • -1 (1 vot)    
          Bag de aseamă că ... (Miercuri, 11 mai 2016, 17:04)

          Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ... habar nu ai ce înseamnă autarhie ... nu, nu este echivalent cu disctatură ... nu, nici cu tiranie ... :D :D :D
          • +1 (1 vot)    
            korea de nord si mai nou Mujicia (Miercuri, 11 mai 2016, 18:22)

            un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

            sunt ..pe vremea autarhiei. sau nu ?..nu DISCtatutura, dar dictatura cu siguranta este....mai baga o pufoaika la memecutza ta....
  • +14 (14 voturi)    
    mda (Miercuri, 11 mai 2016, 10:47)

    SoulSearcher [utilizator]

    si asa se acopera printr-o perdea de fum toate afacerile pe care le-a facut hexipharm cu toti managerii de spitale, secretarii de stat in ministerul sanatatii, ministri sanatatii, si alti indivizi care au facut trafic greu de influenta... ca hexi sa vanda apa de ploaie la spitale

    nu o sa mai gaseasca astia de la DIICOT nicio hartie despre nimeni si nimic

    tactica buna, au stat si au gandit-o toti cei care sunt implicati in cel mai mare genocid din romania dupa 89`

    ar trebui o statistica... cati romani au murit in ultimii 15 ani de la infectii instra-spitalicesti ?

    probabil ar fi o suma in jurul sutelor de mii
  • +16 (16 voturi)    
    hexi nu moare (Miercuri, 11 mai 2016, 11:00)

    demaGOGU [utilizator]

    hexi se transforma.
  • -8 (8 voturi)    
    si-au cerut falimentul nu insolventa (Miercuri, 11 mai 2016, 11:06)

    levierul [utilizator]

    chiar daca pentru voi nu e diferenta
    • +3 (3 voturi)    
      oho...stai (Miercuri, 11 mai 2016, 14:09)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      ca aflam lucruri noi. Pai e mare diferenta intre faliment si insolventa. In caz de insolventa firma nu isi mai poate plati datoriile scadente (Cluburle Dinamo si Rapid functionaza asa), deci creditorii si furnizorii nu isi primesc banii, dar firma functioneaza in continuare. Se face un plan se redresare, care, daca e aprobat de principalii creditori (printre care e si ANAF-ul, daca firma are datorii catre stat) se pune planul in practica si firma isi poate reveni. Apoi se mai platesc din datorii, restul se reesaloneaza, si firma iese din insolventa.
      Falimentul inseamna ca firma se inchide, activele se vand la licitatie, creditorii isi recupereaza o parte din creante, iar restul de datorii se sterg. Teparii fac asa, care dau tepe cu firme: incaseaza bani de la mai multe persoane fizice sau firme sub forma de avansuri pentru livrari sau prestari servicii, nu livreaza/presteaza nimic, apoi firma e data in judecata, iar patronul ei cere falimentul. La judecata iti dai seama ca firma tepara nu are nimic: doar un sediu inchiriat, 2-3 scaune si o masa. Datoriile se sterg, firma se inchide, iar patronul ramane cu avansurile incasate de la fraieri (avansuri pe care are grija sa le sustraga intre timp).
      Eu cred ca mai degraba Hexifarma a cerut falimentul, si nu insolventa, S-ar incadra perfect in tiparul celor care dau tepe pe firme.
  • +13 (15 voturi)    
    Banii sunt prin Panama! (Miercuri, 11 mai 2016, 11:07)

    transalpinarum [utilizator]

    Si cum zic unii destepti, nu e ilegal sa-ti tii banii in Panama, nu? mama voastra de derbedei. Pun pariu ca condrea (sic!) nu are nimic pe numele lui, si masina e cu numer de BG (bagdad)
    • +7 (7 voturi)    
      Banii (Miercuri, 11 mai 2016, 11:25)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Conteaza unde tii banii , dar conteaza si unde te refugiezi? Vlas de exemplu a beneficiat de protectie si condamnari usoare
      • +1 (1 vot)    
        in ce "timpuri" ?ale FESENEULUI (Miercuri, 11 mai 2016, 11:50)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        aka P$D in Timpuri Noi
  • +3 (3 voturi)    
    Lasitate maxima (Miercuri, 11 mai 2016, 11:13)

    Maniu [utilizator]

    pe cine ne bazam sa ne faca dreptate?
    • +1 (1 vot)    
      Pe nimeni (Miercuri, 11 mai 2016, 11:37)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Justita din Romania e de artea hotilor si marilor corupti
  • +19 (19 voturi)    
    Scuzati-ma, dar ce a facut Hexi Pharma (Miercuri, 11 mai 2016, 11:17)

    Susufler0 [utilizator]

    se cheama,eufemistic vorbind, "a da m... cu pikamerul"
    "Aaaa, m-ati prins fraierilor ? Atunci intru in insolventa, ca si asa ma plictisisem sa tot diluez".

    PS. Profitul ? Ala-i pus deoparte ! NEDILUAT !
  • +3 (3 voturi)    
    ce pacat (Miercuri, 11 mai 2016, 12:05)

    tecumseh [utilizator]

    nu mai poate juca in champions league :)
  • +2 (2 voturi)    
    Au scos toti banii din firma (Miercuri, 11 mai 2016, 12:19)

    Lucian Ilea [utilizator]

    si acuma isi cer falimentu in instanta
    am mai vazut asta spagi peste tot
  • +2 (2 voturi)    
    Exista si procesele civile (Miercuri, 11 mai 2016, 12:54)

    feisbuk [utilizator]

    Omul poate raspunde si civil iar daca penal lucrurile inainteaza, va fi foarte interesant. Nu ajunge sa te ascunzi in spatele sereleului sau insolventei.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa se interzica Insolventa! (Miercuri, 11 mai 2016, 13:14)

    Miky60 [utilizator]

    Ce e asta "insolventa"? Cum adica sa nu se mai plateasca datorii? Asta e o lege a hotiei scoasa de ciuma rosie PSD Iliescu, nastase, voiculescu, mineriade ca sa apere hotii si coruptii! Sper ca lumea sa iasa in strada si sa schmbam politicienii care au facut astfel de legi pentru hoti si criminali!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Miercuri, 11 mai 2016, 13:29)

    gigi [anonim]

    Cam de asa maniera trebuie sa se intample cu toate aceste "buboaie".
    Inclusiv alimentatia publica samd care otravesc populatia
  • +2 (2 voturi)    
    Deci vinovatul s-a gasit... (Miercuri, 11 mai 2016, 13:32)

    gamoto [utilizator]

    ... sau, ma rog, suspectul. Ce se va face ca acest fapt sa nu se mai intample?
    Cred ca nimic!
    Sunt mult prea multi bani ca cineva sa aiba curajul sa puna punct si sa o ia de la capat.
    S-a gasit un suspect, vanatoarea de vrajitoare a luat sfarsit, vrajile continua!
  • +2 (2 voturi)    
    DNA TREBUIE SA PUNA SECHESTRU PE CONTURI (Miercuri, 11 mai 2016, 14:17)

    andreesanu [utilizator]

    DNA trebuie sa ceara sechestrarea tuturor conturilor si activelor.
    Hexi trebuie sa plateasca toate pagubele si consecintele iresponsabilitatii lor .
    Romanii afectati si spitalele trebuie sa se constituie ca parte in proces cu Hexi Pharma .
    • +1 (1 vot)    
      descendentii celor care au murit de (Miercuri, 11 mai 2016, 14:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      infectii intraspitaliceshti DA, trebuie sa o faca. Statul Roman trebuie dat in judecata iar Hexi Pharma chemata in garantie
  • +1 (1 vot)    
    Cazul este interesant (Miercuri, 11 mai 2016, 15:19)

    VasilescuA [utilizator]

    Daca e adevarat numai 10% din ce zice tolo, parerea mea e ca suntem in fata celui mai mare act infractional de dupa 1989. Adica, pe langa milioanele sifonate, plimbate prin paradisuri fiscale etc., este vorba de un atentat la sanatatea (viata) populatiei, la scara nationala.
    Vantu si ceilalti sunt mici si nevinovati copii fata de asta.
  • +1 (1 vot)    
    insolventa (Miercuri, 11 mai 2016, 17:38)

    AlexRatoi [utilizator]

    Este doar pentru HexiPharma? sau si pentru offshore-ul din Cipru? care de fapt a produs partea principala de profit vanzand produsul cumparat la un pret de 10 ori mai mare