Tolo.ro: Liderul mondial Anios a dat in judecata Ministerul Sanatatii in anul 2013, dupa ce a descoperit dezinfectanti diluati de Hexi Pharma

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 10 mai 2016, 10:39 Actualitate | Esenţial

Importatorul Anios, lider mondial in comertul cu substante dezinfectante, acuza Comisia de Biocide din Romania ca a ascuns testele HexiPharma. Alexandru Virgolici conduce GB Indco, unicul importator al produselor Anios in Romania. El declara, pentru Tolo.ro, ca GB Indco a avut un proces cu Ministerul Sanatatii, care a durat din 2013 pina in 2015. Motivul a fost ca "Am vrut sa verificam felul in care Comisia de Biocide a eliberat avizul pentru citeva produse ale Hexi Pharma. Si am cerut testele de eficienta pe produsele lor.(...) Asta e problema, ca nu ni le-au dat. Am apelat la justitie impotriva Ministerului Sanatatii, pentru ca aceasta Comisie de Biocide nu are personalitate juridica, dar apartine de minister. Am pierdut si la fond, si la Apel. Doi ani au durat procesele. Dupa parerea noastra, acele analize de performanta ale produselor ar fi trebuit sa fie publice, dar daca asa a decis justitia, ne-am conformat. Am facut in 2012 analize la laboratoarele Anios. (...) Am descoperit ceva in neregula, am vrut sa verificam cum de au primit avizul si sa facem public totul, justitia a decis altceva, m-am supus."

Alexandru Virgolici patroneaza GB Indco, unicul importator al produselor Anios in Romania. El declara, pentru Tolo.ro, ca nu poate garanta pentru comportamentul distribuitorilor sai, insa garanteaza pentru produsele Anios.

De asemenea, Virgolici afirma ca importatorul Anios redacteaza un document catre autoritati, in care sustine ca va demonstra, "punct cu punct, pe legile romanesti si europene", ca epidemiologul care a trimis catre SRI documentul despre licitatia trucata nu are dreptate in ce priveste caracteristicile produselor.

"Muncim de azi dimineata ca sa elaboram un raspuns catre autoritati", a declarat Virgolici pentru Tolo.ro.

Dialog Catalin Tolontan - Alexandru Virgolici:

-Domnule Virgolici, ce puteti comenta in legatura cu acuza de licitatii trucate?
- Noi sintem importatori. Atit. Muncim de azi dimineata ca sa elaboram un raspuns catre autoritati.

-Ati vorbit cu Anios?
-Sigur. Azi dimineata. Le-am recomandat sa nu escaladam. Dar facem un raspuns. Cu sute de pagini anexa tehnica.

- Vi l-a cerut cineva? Si cui il veti trimite? Ministerului Sanatatii?
- Nu ni l-a cerut nimeni. Dar il pregatim. Sa va spun ceva. Noi, GB Indco, am avut un proces cu Ministerul Sanatatii, care a durat din 2013 si pina in 2015.

- De ce?
- Am vrut sa verificam felul in care Comisia de Biocide a eliberat avizul pentru citeva produse ale Hexi Pharma. Si am cerut testele de eficienta pe produsele lor.

- Le-ati primit?
- Nu. Asta e problema, ca nu ni le-au dat. Am apelat la justitie impotriva Ministerului Sanatatii, pentru ca aceasta Comisie de Biocide nu are personalitate juridica, dar apartine de minister.

- Si ce a spus justitia?
- Am pierdut si la fond, si la Apel. Doi ani au durat procesele. Dupa parerea noastra, acele analize de performanta ale produselor ar fi trebuit sa fie publice, dar daca asa a decis justitia, ne-am conformat.

- De ce ati cerut testele Hexi Pharma de la dosarul de avizare?
- Am facut in 2012 analize la laboratoarele Anios.

- Si ce ati descoperit?
- Intrebati sursele dumneavoastra si veti afla!

- De ce nu ne spuneti dumneavoastra?
- Se va spune ca sint subiectiv. Sintem competitori. Eu mi-am facut datoria de cetatean.

- De cetatean?
- Da. Am descoperit ceva in neregula, am vrut sa verificam cum de au primit avizul si sa facem public totul, justitia a decis altceva, m-am supus.

-Este laboratorul unui competitor.
- E adevarat, dar nu cred ca puneti in discutie laboratorul Anios. De ce Comisia de Biocide nu ne-a aratat testele lui Hexi? Si, apropo de laborator, exista intr-adevar si in strainatate laboratoare cu o reputatie "ca-ti dau ce vrei". Dar in nici un caz Anios.

-Unde exista?
-In Cehia, de pilda. Daca veti cere unui neamt sau unui frantuz sa tina cont de un laborator anume din Cehia iti va spune sa treci cu discutia mai departe.

- Seamana buletinele de testare pe care le-ati facut la Anios si cele pe care Comisia de Biocide nu vi le-a dat cu aceste teste facute acum in spitale?
- Nu. Sint, evident, altceva. Testele reale de eficienta pentru dezinfectanti nu sint teste de sanitatie. Apropo de spitale, stiti probabil ca exista multi medici care atunci cind isi opereaza prietenii iau dezifectantii direct de la un producator serios si nu folosesc substantele din spitale.

-Stiti dumneavoastra pe cineva?
-Da, am amici care vin la mine si pleaca la operatie cu punga de antiseptice de la noi. De ce?



  • Ce a gasit Anios in propriul laborator la produsul Hexi Pharma?

"Francezii au depistat o diluare foarte mare a substantelor active din Thor. Chiar o diluare de doua cifre pentru una dintre substante", spune o sursa din industrie.

"Ceea ce a descoperit Anios la produsele Hexi a fost nu doar o diluare, ci si o formula diferita fata de eticheta si avizul dat de Comisia de Biocide" - sursa a Gazetei Sporturilor.

Citeste continuarea pe Tolo.ro.










8743 vizualizari
  • +19 (23 voturi)    
    Finalul e apoteotic (Marţi, 10 mai 2016, 10:49)

    maxi rodrigues [utilizator]

    "Foile de observație, pe care spitalele, în marea lor majoritate, refuză să le dea pacienților din România, sînt în calculatorul patronului Hexi."

    Bravo, credeam că le-am văzut pe toate...Ei bine, nu.
    • +6 (8 voturi)    
      Acum se poate descoperi caracatita asta (Marţi, 10 mai 2016, 11:23)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Acum se pot face legaturile dintre decesele provocate de infectiile din spitale si angajatii care au stiut si mai rau au ascuns faptele astea.

      Dupa parerea mea asta se incadreaza la ucidere din culpa.
  • -34 (42 voturi)    
    acum vedem adevarul (Marţi, 10 mai 2016, 10:53)

    xanti [utilizator]

    In spatele lui Tolontan e firma Anios.
    Eram curios cand o sa apara adevaratul motiv al scandalului HexiPharma.
    De fapt Anios vrea sa scoata de pe piata Hexi pentru ca dupa aia sa vanda ei aceleasi solutii la fel de diluate.
    Si naivii au muscat adanc de for momeala ,"guvernul meu" isi aduce "sponsorul meu" doar vin alegerile in toamna.
    • +6 (10 voturi)    
      Serios?!? (Marţi, 10 mai 2016, 11:05)

      maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Deci lumea moare cu zile în spitale, există și vorba aia că dacă te duci la spital te întorci mai bolnav decât ai plecat, iar pe tine te preocupă mai degrabă dacă era cineva în spatele investigației lui Tolontan?!???? Auzi, cică ăsta era adevărul !!?!?!
      Asta ca să nu menționez că deducția ta pare mai degrabă de domeniul ridicolului, dar fiecare cu teoriile lui conspiraționiste, mno, cine sunt eu să mă opun la astea?
      Dar, serios??? Vezi să nu ai parte de vreun membru al familiei mort prin spitale din cauza bacteriilor, că după aia sunt sigur că nu o să te mai preocupe chestii de genul ăsta.
    • +5 (9 voturi)    
      Asa e (Marţi, 10 mai 2016, 11:05)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nepoteul de securist de la Hexi e un puisor de gaina nevinovat. Iar Anios nicte capitalisti imputiti :)
    • +3 (7 voturi)    
      haha (Marţi, 10 mai 2016, 11:05)

      Tze [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Imi place de voi astia cu conspiratiile. Solutia e sa continuam cu HexiPharma, nu? Si lasa guvernul acolo unde este, ca e mult peste ce am vazut in ultimi ani!
    • +9 (11 voturi)    
      Haha (Marţi, 10 mai 2016, 11:24)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Produse romanesti de cacao aparate de romani autentici care nu se spala pe dinti, au WC-ul in fundul curtii si care n-au aflat nici in 2016 ce e aia canalizare sau dus regulat :)))
    • +9 (11 voturi)    
      Astea de unde le-ai scos? (Marţi, 10 mai 2016, 11:28)

      SkyDan [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cred ca n-ai inteles esenta: o firma farmaceutica a vandut dezinfectanti diluati si cu formula schimbata in spitale romanesti. Mii de oameni morti!
    • -7 (7 voturi)    
      Irelevant. (Marţi, 10 mai 2016, 11:34)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nici Hexi nici Anios nu mai poate dilua retetele. Asadar au taiat Hexi de pe piata si odata cu ei 2 picioare si o mana?
      Moartea logicii.....
      E raspunsul natural la competitia neloiala (ilegala dea dreptul).
    • +8 (10 voturi)    
      Nu e chiar asa (Marţi, 10 mai 2016, 11:36)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Daca faci treaba corecta si legal nu te poate acuza nimeni de nimic.
      Poate sa vina si Vlad Tepes sa te acuze, daca tu esti in regula cu produse, teste, documente, totul este ok.
      Degeaba arati cu degetul firma Anios, ei sunt unii dintre importatorii de dezinfectante si nu sunt singurii, exista nemti, elvetieni si francezi, cam astia sunt cei mai mari jucatori.
      Ca in orice piata exista jucatori, iar romanul ce a zis, daca tot joaca acasa sa-si puna si arbitri de la el din echipa, vezi cazul Unilab.
      Ceilalti au inghitit pana cand au pus STOP.

      Dar mai bine sa va intrebati cine sunt astia de la Hexim Pharma si cum au aparut, cine se afla in spatele lor?
      Stiati ca ani de zile au functionat in subsolurile spitalului Universitar? Iar anumite guri rele spun ca nici macar chirie nu au platit cat timp au functionat acolo.....
      Poate exista un sambure de adevar, poate in loc de chirie in mijlocul Bucurestiului plateau in natura gen troc cu produsele diuluate pe care le produceau.
      Se numeau altfel cand functionau in subsolul spitalului Universitar.
      Oare cine conducea spitalul in acea perioada?
    • +6 (10 voturi)    
      Cum ai tras tu concluzia asta??? (Marţi, 10 mai 2016, 11:37)

      Vreau_in_europa [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu reiese de nicaieri ca Tolontan ar avea vreo legatura cu Anios.
      Daca ai dovezi te rog sa le aduci la cunostiinta.
      Daca ai reptate (si poti sustine cu dovezi ca Tolontan are interese materiale sau de vreun alt fel) atunci ziaristul nu are caderea sa faca aceasta investigatie.

      Pana una alta, Tolontan a luat un interviu unui competitor al Hexi Pharma care are dovezi (un proces in instanta) ca ei au semnalat inca din 2012 o problema (grava) ministerului sanatatii.

      PS. Fie vorba intre noi: eu nu ii iau apararea lui Tolontan aici - individul fiindu-mi mai degraba antipatic.
    • +6 (10 voturi)    
      informatia nu ii face pe toti mai puternici (Marţi, 10 mai 2016, 11:40)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ai dovezi privind legatura Tolo - Anios, "garibaldi" ? Probabil ca tu, fiind un "Garibaldi cu litera mica", suporti si dezinfectantii actuali diluati 90% ? Ai dibuit bine tarasenia asta, sa-ti schimbi numele in "Sherlock Holmes. Tot cu litere mici,desigur.
      Suferi de scenarita acuta dragul meu. Din pacate asta nu trece cu nici un fel de dezinfectant. Ca sa te afecteze cat mai putin lasa-te de citit si scris ca nu-ti face bine deloc. Mergi si priveste in gol. 24/7. Iti faci si tie si noua celorlalti un mare bine.
      Sanatate "sherlock h0lmes"!
    • -4 (8 voturi)    
      totusi, are logica ce spui (Marţi, 10 mai 2016, 13:54)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Nu ca aia de la HexiPharma ar fi sfinti. Totusi, ma mira si pe mine aceasta "actiune" de "curatare" in Romania ultracorupta. HexiPharma este un criminal desconspirat intr un razboi.
      • +5 (9 voturi)    
        Ce relevanță are? (Marţi, 10 mai 2016, 15:11)

        maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Nu că ar conta miile de oameni morți prin spitale, totuși mă miră că cineva își mai pune problema "de ce se întâmplă ceva bun, când am putea să trăim și să murim bine mersi cu răul existent".
        Logica ta și a lui garibaldi mai sus e din ciclul "Suntem trolli, noi nu gândim, doar zgândărim".
        Dar ce te poți aștepta de la unul care scrie "desconsipirat" ?
        • -3 (7 voturi)    
          te deranjeaza tare cand cineva gandeste, asa i? (Marţi, 10 mai 2016, 15:41)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

          are relevanta coane, pentru ca nu se schimba nimic daca este vorba doar de o bataie intre mafioti.
          • +1 (5 voturi)    
            ? (Marţi, 10 mai 2016, 16:14)

            maxi rodrigues [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

            "Coane", nu mă deranjează "când cineva gândește", mă deranjează când Nu gândește și își expune inepțiile în mod public.

            Despre ce mafioți vorbești tu aici? Despre cei din teoria conspirațională a lui garibaldi și a ta? Ai ajuns tu la concluzia că SIGUR SIGUR aici e vorba doar de o bătaie între mafioți și, vezi tu, nu se va schimba nimic!
            Coane, e doar ideea ta și a lui garibaldi, dacă o tot repeți nu înseamnă că este și adevărată.

            Părerea mea e că acesta este doar un mic (foarte mic) pas spre demascarea sistemului corupt, spre o schimbare. Iar dacă prin schimbarea asta se va salva fie și numai o singură viață dintre cele care urmează să moară din cauza bacteriilor din spitale, tot nu are relevanță. Chiar dacă ar fi, cum ziceți voi doi, cei care cunoașteți adevărul absolut, "doar o bătaie între mafioți".

            Înțelegi, trollule, aici vorbim de vieți omenești, tu pierzi esența discuției.
  • +2 (4 voturi)    
    Pe principiul ..apa, aer, fraier... (Marţi, 10 mai 2016, 11:18)

    Amad [utilizator]

    Asa se fac muntii de bani, aruncati apoi pe masini, vile de neam prost, lux pt. amante, etc.
  • +6 (6 voturi)    
    Foarte tipic (Marţi, 10 mai 2016, 11:25)

    SkyDan [utilizator]

    Mafiotii locali nu pot competitiona cu firme mondiale si atunci fac orice. De data asta "orice" a insemnat mii si mii de morti in spitale. Data trecuta, la Revolutie, a insemnat doar 1000 de morti.

    Romanul nu este o fiinta umana, el este un consumabil, un produs de scurta si unica folosinta.

    Noroc ca mai sunt si spitale private conduse de straini in Romania, noroc ca mai sunt magazine alimentare conduse de straini, noroc ca avem industrii conduse de straini. Pe cand o administratie si servicii consulare conduse de straini?
  • +4 (6 voturi)    
    justitia....praf si la fond si la apel. (Marţi, 10 mai 2016, 12:21)

    liviueu [utilizator]

    voi realizati in ce tara traim???

    platim taxe peste taxe ca prostii, respectam niste legi extrem de prost facute, iar institutiile statului sunt pline de capuse care sug sangele (BANII nostril) fara a oferi nimic bun in schimb. Totul este corupt, putred de corupt!!!

    Studiati si despre Alienarea Parentala d-le Tolontan. O sa realizati ca este la fel de grav cu ce se intampla cu dezinfectantii Hexi Pharma. Este vorba despre copiii nostri care sunt abuzati psihic si fizic, totul cu acordul institutiilor statului care permit cu nonsalanta aceste abuzuri. Viitorul nostrum ca natiune este extrem de sumbru. Intrati putin si in zona DGASPC -urilor, va veti cruci efectiv cat sunt de inutile aceste institutii care ar trebui sa protejeze copiii.....!

    Sectiile de politie - nu fac nici ele absolut nimic pentru a proteja. Intervin doar in situatii de crima, cand practice nu mai pot salva nimic.

    Judecatoriile dau decizii in procesele de divort cu copii, chipurile in interesul superior al copilului. Dar habar nu au care este acest interes superior al copilului. Le prezinti probe care dovedesc contrariul interesului superior al copilului si nu iti accepta probele in instanta. Avem mult de munca, dar trebuie sa avem si cu cine! Problema asta este, ca nu avem cu cine....daca nu sunt corupti, sunt extrem de slab pregatiti si rau intentionati. Nimeni nu-si face treaba profesionist in aceste institutii ale statului.

    Suntem PRAF si PULBERE....!
  • +2 (4 voturi)    
    e groasa (Marţi, 10 mai 2016, 13:13)

    VladBerliba1 [anonim]

    E groasa ...
  • -2 (4 voturi)    
    Cand se autosesizeasa DNA ??? (Marţi, 10 mai 2016, 14:25)

    JohnDreptate [anonim]

    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ???



    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !?





    Deloc ???



    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???



    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???



    Sa fie clar si pentru Laura Codruta Kovesi !



    Competenta este la DNA cand abuzul de serviciu pe bani public la pret de 10 ori diluat ,trecut prin offschore , omoara cetateni in Spitale Publice !!



    Atentie !!!



    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .



    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo, Tolontan! (Marţi, 10 mai 2016, 15:06)

    satanae [utilizator]

    As avea si eu o intrebare pentru acesti profesionisti ai presei romanesti de la Hotnews, dar si din redactiile celorlalte asa zise ziare si televiziunii din patria noastra draga: cum au ajuns cei de la un ziar de sport sa fie singurii care mai fac si investigatii din breasla voastra? Voi cu ce va ocupati, in general, in afara de preluatul de stiri de la alte agentii de presa, romane sau straine si datul cu parerea pe marginea lor? Va plingeti peste tot ca, vezi Doamne, cititorii si privitorii la televizor de pe la noi s-au animalizat si nu consuma ziare sau programe serioase, dar voi sinteti in stare sa faceti asa ceva? Sau sinteti buni numai sa tineti lectii de morala natiei si sa-i indicati cu ce imbecil sa voteze, pentru ca ar fi raul cel mai mic si, daca vin aia coruptii de la PSD se duce dracului rapita?
    Toti urlati ca principala problema a tarisoarei asteia ar fi coruptia, care rapeste resursele natiei. Bateti cimpii pe tema asta de zeci de ani, dar cred ca mult mai grav este ca nimeni nu mai stie sa-si faca meseria ca lumea, in caz ca a stiut vreodata. Asa, in final, daca ar aresta vreodata toti hotii din tara asta, ar ramine numai prostii, care nu sint in stare nici sa se ridice singuri de jos, dar care n-o sa intre niciodata la puscarie, pentru ca prostia nu e infractiune.
    Tot va credeti a enspea putere in stat, dar sa faceti ce au facut in zilele astea cei de la Gazeta Sporturilor nu ati fost niciodata in stare, desi asta va e meseria. Rolul presei este sa cenzureze activitatea autoritatilor si cum o sa faceti asta, daca nu sinteti in stare sa efectuati macar o umbra de investigatie? Ce s-a mai auzit de semnalarile pe care le-au facut diversi cititori, dupa Colectiv, referitor la licitatiile pentru informatizarea statului? Le-ati publicat anonimizate pe site, ceea ce cred ca nici un ziar din Zambia nu ar fi facut. Dar, sigur, sa dai din gura si din pix, asa cum fac mai ales Tapalaga si Pantazi pe site-ul asta, e mult mai usor decit sa-ti faci bine meseria.