Romania a obtinut locul 2 la Olimpiada Balcanica de Matematica

de Sebastian Rotaru     HotNews.ro
Luni, 9 mai 2016, 22:30 Actualitate | Esenţial

In perioada 5 - 10 mai 2016 s-a desfasurat in Tirana, Albania, a 33-a Olimpiada Balcanica de Matematica. Olimpiada a fost sustinuta de Ministerul Educatiei, potrivit unui comunicat de presa. 

In clasamentul neoficial pe echipe, Romania a ocupat locul 2 (180 puncte), la diferenta de doar 1 punct de locul 1, ocupat de Serbia (181 puncte). Anul trecut, Romania s-a clasat pe locul 2 (171 puncte), dupa Turcia (177 puncte).

Competitia a durat patru ore si treizeci de minute, iar elevii de liceu au avut de rezolvat patru probleme de geometrie, teoria numerelor, combinatorica si algebra. 

Delegatia Romaniei a fost condusa de conf. univ. dr. Catalin Gherghe de la Facultatea de Matematica si Informatica a Universitatii din Bucuresti. 












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4063 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Nu ne foloseste la nimic (Luni, 9 mai 2016, 22:54)

    Trojan.H [utilizator]

    Agentul desemnat al mafiei, Ecaterina Andronescu, o sa continue sa distruga iar premiantii nostri vor fugi peste mari si tari.
    • 0 (2 voturi)    
      Sunt mândru că sunt roman (Marţi, 10 mai 2016, 8:31)

      Procuratorul [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Si mai bun la matematica ca bulgarii, albanezii si kosovarii, care baga algebra pe pâine cu capra la păscut si kalasnikovul alături.
    • 0 (0 voturi)    
      Rezultatele sunt geniale (Miercuri, 11 mai 2016, 15:00)

      Geniul [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Ce legatura are Andronescu cu rezultatee acestor copii de exceptie? Este meritul lor si avantajul lor. Este bine ca statul roman se ocupa de ei. In afara de beneficiul lor personal sa ne gandim ca poate vor sta si prin Romania daca scapam de mizeria din politica dar si de incultura si prostia unora care comenteaza inutil
  • +2 (2 voturi)    
    Ati putea oferi lista primelor 10 tari clasate ptr (Luni, 9 mai 2016, 22:56)

    Informatie [anonim]

    fiecare Olimpiada?
    Sau poate link-ul oficial al olimpiadelor internationale?
    • 0 (0 voturi)    
      Clasamente (Marţi, 10 mai 2016, 7:56)

      mitu [anonim] i-a raspuns lui Informatie

      Site-ul oficial pentru olimpiada internationala (nu Balcaniada) este imo-official.org.
      Participarea Romaniei este contorizata la
      https://www.imo-official.org/country_team_r.aspx?code=ROU.
      • 0 (0 voturi)    
        pe acest site olimpiada din 2016 inca nu a (Marţi, 10 mai 2016, 12:46)

        informatie [anonim] i-a raspuns lui mitu

        avut loc..... si este in Hong Kong nu in Tirana. In 2015 pe acest site Ro s-a clasat pe locul 13 (http://imo-official.org/results.aspx).

        Multumesc oricum !


        Hong Kong is proud to be hosting (...) the 57th International Mathematical Olympiad (IMO) from 6 - 16 July 2016.
    • 0 (0 voturi)    
      aici: (Marţi, 10 mai 2016, 9:04)

      Poxim [anonim] i-a raspuns lui Informatie

      http://www.bmo2016.al/index.php/results
      • -2 (2 voturi)    
        nu-i internationala ci este BALCANICA (Marţi, 10 mai 2016, 12:49)

        informatie [anonim] i-a raspuns lui Poxim

        Participants
        ALBANIA A
        BOSNIA AND HERZEGOVINA
        BULGARIA
        CYPRUS
        FYROM
        GREECE
        MONTENEGRO
        REPUBLIC OF MOLDOVA
        ROMANIA
        SERBIA
        TURKEY

        Intre cele 11 tari, Ro putea fi lejer pe locul 1.
        • +1 (1 vot)    
          In ce conditii putea fi Romania locul 1?! (Marţi, 10 mai 2016, 13:58)

          Poxim [anonim] i-a raspuns lui informatie

          1.De ce crezi ca se putea obtine "LEJER" locul 1? Pe ce iti bazezi afirmatia?
          2.De ce ti s-a parut ca nu stiu despre ce este vorba?! Articolul nu era cumva legat de Balcaniada de seniori?! (am anexat link-ul Balacaniadei 2016)
          • 0 (2 voturi)    
            Simplu - cu exceptia Turiciei toate (Marţi, 10 mai 2016, 15:10)

            informatie [anonim] i-a raspuns lui Poxim

            celelalte tari sunt net inferioare Romaniei d.p.dv. al numarului populatiei !
            Statistic vorbind, ai mai multe sanse sa gasesti genii intre 20 milioane de oameni decat intre 3-4 milioane!
            • +1 (1 vot)    
              nu e suficient! (Marţi, 10 mai 2016, 15:31)

              Poxim [anonim] i-a raspuns lui informatie

              Chiar si tinand seama doar de acest criteriu, "LEJER" nu era.
              Din pacate sau din fericire (dupa caz), sunt mult mai multe aspecte ce ar necesita sa fie luate in considerare inainte de a avea asteptari la Locul 1.
              Tot respectul pentru prestatia acestor tineri in conditiile date!
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Marţi, 10 mai 2016, 16:08)

              John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui informatie

              Interesant cum Ungaria are 13 premii Nobel, Romania 5 si Turcia 2.
              Interesant mai este ca Romania are la olimpiada internationala de matematica, 75 medalii de aur, 133 argint si 97 bronz iar Ungaria 78 aur, 156 argint si 92 bronz.
              Ca sa nu ii puste o vena pe creier cuiva, mentionez ca nu sunt ungur, doar semnalez logica defecta care guverneaza tara asta.
  • 0 (4 voturi)    
    Si la ce bun? (Luni, 9 mai 2016, 23:15)

    mitg [utilizator]

    Daca Doamne fereste se imbolnaveste unul dintre olimpici, la unele spitale au o sansa de >50% sa iasa cu vreo infectie, infectie care - in circumstante potrivite - are o rata de mortalitate de 40% in unele spitale.

    Prima oara sa le asiguram o infrastructura functionala (de la drumuri la spitale) acestor tineri, caci alfel este doar "a matter of time" pana cand o sa-si ia talpasita si o sa produca plusvaloare germanilor, americanilor, britanicilor s.a.m.d.
  • +1 (1 vot)    
    Felicitari! (Marţi, 10 mai 2016, 9:10)

    Poxim [anonim]

    Cam sumara informatia; merita detaliata!
    http://ssmr.ro/comunicate_presa/BMO_2016
    Elevii români au obţinut următoarele rezultate:
    Medalii de aur: Ciprian Bonciocat (40 de puncte, punctaj maxim) de la Colegiul Naţional "Tudor Vianu" din Bucureşti şi Teodor-Andrei Andronache (34 de puncte) de la Liceul Internațional de Informatică din București.
    Medalii de argint: Tudor Plopeanu (31 de puncte) de la Liceul Internațional de Informatică din București şi Ovidiu-Neculai Avădanei (30 de puncte) de la Colegiul Național "Emil Racoviță" din Iași.
    Medalii de bronz: Raluca-Ioana Cobzaru (23 de puncte) de la Liceul Internațional de Informatică din București şi Alexandru Pascadi (22 de puncte) de la Colegiul Naţional "Tudor Vianu" din Bucureşti.
    "Rezultatele copiilor români la olimpiadele internaționale de matematică au fost întotdeauna foarte bune și uneori excelente, acestea contribuind masiv în ultimii 25 de ani la imaginea României în lume, ca o țară ce produce tineri excepționali. În plus, chiar dacă mulți dintre acești tineri studiază în continuare, în afara țării și obțin poziții în mari universități din lume, ei rămân adevărații noștri ambasadori în științe și tehnologie". (Radu Gologan, Președinte al Societății de Științe Matematice din România și Coordonatorul lotului olimpic național de matematică).

    Felicitari copii! Felicitari parintilor si tuturor celor cu adevarat implicati in pregatirea lor!