Consiliul Superior al Magistraturii cere stramutarea procesului cu UNJR de la Curtea de Apel Bucuresti invocand "banuiala legitima" fata de "toti judecatorii" instantei

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2016, 15:01 Actualitate | Esenţial

Consiliul Superior al Magistraturii a trimis Inaltei Curti de Casatie si Justitie o cerere de stramutare a procesului cu Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania de la Curtea de Apel Bucuresti invocand drept motiv "banuiala legitima in ceea ce ii priveste pe toti judecatorii" CAB.

CSM precizeaza in cerere ca desi a fost data in judecata de UNJR, plangerea prealabila impotriva hotararii Plenului CSM care face obiectul procesului a fost formulatata atat de UNJR cat si de Asociatia Forumul Judecatorilor din Romania, prin copresedintii Dragos Calin si Ionut Militaru.

"Unul din motivele de banuiala legitima se refera la calitatea repezentantilor legali ai Asociatiei Forumul Judecatorilor din Romania de judecatori la Curtea de Apel Bucuresti, domnul Ionut Militaru fiind chiar judecator la Sectia a VIII-a contencios administrativ si fiscal, sectia competenta sa solutioneze cererea de chemare in judecata".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3002 vizualizari
  • -4 (8 voturi)    
    Militaru stie carte dar o pune in slujba coruptiei (Duminică, 8 mai 2016, 15:49)

    Maniu [utilizator]

    toti avocatii ii stiu de frica. Intr-un proces a decis ca faptasii sunt de "buna credinta" fiindca ar fi fost "mari personalitati"! Sa dea Domnul sa i se infunde!
    • +2 (4 voturi)    
      La chestia cu "stie carte", perfect de acord! (Duminică, 8 mai 2016, 17:37)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      In privinta celeilalte , cat timp pui intre ghilimele deci citezi o data doua cuvinte si apoi la sfarsitul frazei, inca doua, deci, contextul spuselor dumitale il stii si-l crezi doar dumneata, nu ma grabesc sa-ti dau dreptate. Pot spune ca Militaru este un judecator sever.
      • -1 (3 voturi)    
        "Dumitale"? (Duminică, 8 mai 2016, 17:48)

        Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        poti sa-mi spui tu, nu ma supar. Nu sunt sever cu oamenii cinstiti si pres cu slugile securitatii.
  • +8 (10 voturi)    
    CSM, se face de bafta in continuare ! (Duminică, 8 mai 2016, 16:30)

    Susufler0 [utilizator]

    Pai, ma, CSM, tu ti-ai crescut judecatorii astia ! Chiar daca ar fi fost asa, in veci nu ar fi trebuit sa faci cererea asta. Ca sa intelegi : DIN PRINCIPIU !

    PS. Domnu Aron, dar cand o sa vina procesul acesta in recurs la ICCJ, o sa fie bine, nu-i asa ? Nici UNJR si nici AFJR nu au printre membri, judecatori de la ICCJ
    iar in plus, nici nu pot sa ceara stramutarea cauzei, desi banuieli ar putea avea si ei.
  • +1 (3 voturi)    
    De ce sunt pusi oamenii mafiei in contencios? (Duminică, 8 mai 2016, 17:09)

    Maniu [utilizator]

    Simplu: pentru ca toti imbogatitii "de razboi" (ala cu poporul roman inceput de securitatea comunisto-ceausista) sunt imbogatiti prin "afaceri" cu statul. Unde e dat statul in judecata? In contencios.
    Asa ca absolventi de drept de la sectia "Academiei de Politie" aterizeaza in contencios, care ar trebui sa fie un pilon al Rechtsstaat...ce gluma buna ar fi daca n-ar fi sinistra!
  • +2 (4 voturi)    
    asta-i culmea: (Duminică, 8 mai 2016, 17:27)

    victor L [utilizator]

    voi intre voi nu aveti incredere unii in altii, iar daca cineva din afara sistemului va arata unele greseli (caci aveti!), strigati ca arsi "sariti, cutare ataca Justitia!"
    Halal!
    • 0 (2 voturi)    
      Juzii nu sunt o masa - sunt necorupti (Duminică, 8 mai 2016, 20:31)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      si corupti. Vrei sa fraternizeze?