Daniel Funeriu: Dupa aproape 6 ani de incercari disperate de modificare, mafiotii din educatie inca nu au reusit sa distruga tot, dar au golit Legea Educatiei Nationale de esenta/ Nu cred ca trebuie aruncata in derizoriu propunerea presedintelui de reforma in educatie bazata pe dezbatere

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 8 mai 2016, 12:01 Actualitate | Esenţial

Daniel Funeriu
Foto: HotNews.ro
Dupa aproape 6 ani de la modernizarea sistemului de Educatie din Romania, concretizata prin Legea Eduatiei Nationale 1/2011, se poate constata ca tot ce s-a aplicat in varianta initiala a fos bun, scrie fostul ministru al Educatiei Daniel Funeriu intr-o postare pe blog. Fostul ministru da drept exemplu clasa pregatitoare, invatamantul profesional dual, bacalaureatul corect, clasificarea universitatilor, razboiul antiplagiat, "Scoala Altfel", Laserul de la Magurele, evaluarea onesta a granturilor. Funeriu arata ca au existat "incercari disperate de modificare, mafiotii din educatie" care nu au reusit sa distruga tot, insa au golit legea de esenta.

Fostul ministru al Educatiei aminteste ca modernizarea sistemului de Educatie s-a facut printr-o schimbare de tip "expert" in care masurile sunt decise in urma unui diagnostic precis de catre experti in domeniu iar "politicul se angajeaza in fata natiunii sa faca acceptabile si sa explice masurile decise de <<experti>>."

"Tentativa de modernizare prin reforme de tip <<expert>>, de sus in jos, a sanatatii nu a dus la niciun rezultat, iar in educatie a dus la rezultate foarte bune atata timp cat am aplicat ceea ce trebuia sa aplic, dar in momentul in care vectorul schimbarii nu a mai condus <<sistemul>>, acesta s-a reasezat, cat a putut, pe vechile baze. Este, totusi, remarcabil un fapt: nimeni nu va mai putea de acum sa spuna ca <<nu se poate trece o lege moderna>>. Am facut-o, deci se poate, cred ca daca mai apucam un inceput de an scolar majoritatea lucrurilor erau ireversibile. Mai mult, lucruri pentru care am fost injurat strasnic sunt acum acceptate si chiar apreciate. Nu e nefiresc: in bulibaseala generala caracteristica sitemelor dezariculate, fiecare si-a incropit o nisa de confort personal. Care nisa era perturbata de inevitabila punere in functiune a unui sistem functional. Cum sa fie fericiti liderii de sindicat cand, brusc, statul nu le mai baga in buzunar direct 16 milioane de Euro anual, fara sa le ceara socoteala? Sau elevii care, incercand sa copieze, erau exclusi din examen in loc sa primeasca diploma?", arata Daniel Funeriu.

Prin contrast, presedintele Klaus Iohannis a propus recent o schimbare in educatie bazata pe dezbatere.

Daniel Funeriu arata ca desi crede "100% atat in justetea masurilor pe care le-am luat sau preconizat prin Legea 1/2011, chiar daca nu ma dezic nicio clipa de metoda pe care am aplicat-o, de confruntare nemiloasa a mafiilor din educatie, eficient regrupate dupa mai 2012", considera ca nu trebuie boicotata sau aruncata in derizoriu "metoda dezbaterilor".

"Celor, multi, care imi scriu rugandu-ma sa duc lupta in numele lor, le spun, la modul cel mai serios: dezbateti, acum e vremea implicarii voastre, si vedeti daca razbiti. E lupta voastra, nu a mea. De fapt asa a fost tot timpul, dar nu v-ati dat seama pana acum", scrie fostul ministru.










3107 vizualizari
  • +10 (16 voturi)    
    chapeau (Duminică, 8 mai 2016, 12:42)

    anonim3 [utilizator]

    Si chiar daca este de datoria noastra sa fim in linia intai, speram sa va avem alaturi macar cu sufletul, uneori si cu sfatul si eventual cu o vorba buna si/sau apasata.
  • +7 (11 voturi)    
    Sa nu uitam (Duminică, 8 mai 2016, 13:59)

    Mihail4321 [utilizator]

    cea mai importanta creatie a dl. Funeriu: Consiliul Ntional de Etica, cel care analiza plagiatele demnitarilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Cred ca presedintele acestei comisii, care (Duminică, 8 mai 2016, 15:08)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Mihail4321

      a fost primul oficial al statului nepolitic, care a avut curajul- in conditiile in care grajdanul, slugoiul de la invatamant facea presiunile cunoscute-sa declare clar plagiatul infractorului merita toata stima noastra ! Dupa domnia sa nu a mai facut-o nimeni desi e clar ca lumina zilei !!!
      • 0 (0 voturi)    
        Din pacate (Luni, 9 mai 2016, 12:54)

        Mihail4321 [utilizator] i-a raspuns lui deval

        i-a "spalat de plagiat" pe unii...
        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20653779-afacerea-plagiatelor-consiliul-national-etica-fost-revocat-ordinul-ministrului-educatiei-fost-publicat-monitorul-oficial.htm
  • +6 (12 voturi)    
    Articolul lui Funeriu (Duminică, 8 mai 2016, 14:08)

    ipolitic [utilizator]

    merita citit. Ideile exprimate merita intelese, acceptate, insusite. Litera, dar mai ales spiritul legii din 2011 trebuie restaurata. Sistemul trebuie curatat de(citat din articol):
    "..mafiotii din educatie (sindicatele, cartelul rectorilor plagiatori, dinozaurii universitari hraniti in comunism si hienele tinere care au supt laptele ideologiei iliescene)"
    Deci obiectivul e clar, mai ramane un singur detaliu nesemnificativ: cine mai indrazneste?
  • +8 (12 voturi)    
    Soarta trista (Duminică, 8 mai 2016, 14:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Invatamintul romanesc a fost ingropt 90%. Nunele groparilor e cunscut. SUNT CRI MINALI si ar trebui sa infunde ocna pe viata, toti.
  • +6 (6 voturi)    
    TMB Contencios administrativ - statistica (Duminică, 8 mai 2016, 14:29)

    Maniu [utilizator]

    In cate cazuri in care petentii au atacat mafia universitara au decis judecatorii impotriva sistemului? In 0,01% , pentru ca stiu ce-i paste daca decid contra sistemului mafiot (mai sunt si juzi care "predau" prin facultati de drept, deci CNATDCU ajunge la ei...). Dar ne luptam in continuare! Mafia din universitati si nepotismul inseamna incompetenta, inseamna zero cercetare fundamentala inseamna INAPOIERE ECONOMICA
  • +6 (8 voturi)    
    Dnul Miclea si dnul Funeriu sunt doua persoane (Duminică, 8 mai 2016, 15:14)

    deval [utilizator]

    exceptionale care au incercat sa se puna cu mafia din educatie ! Gunoaiele morale care au tutelat invatamantul, politruci libidinosi, spagari, plagiatori, doctori produsi de academii fantomatice, vor face ca atunci cand voi fi la scoala iar cu nepotii sa dau cu capul in aceleasi monstruozitati ca atunci cand o faceam cu parintii lor !! Asta daca nu reusesc sa-mi gonesc la timp copii din tara ....
    • +3 (3 voturi)    
      Judecatorii sunt de partea mafiei! (Duminică, 8 mai 2016, 16:10)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui deval

      pina nu intervine UE in cloaca asta cu furtuna sa se spele hazanua, nu o sa putem razbate!
  • 0 (6 voturi)    
    nu merge cu dezbateri (Duminică, 8 mai 2016, 15:34)

    Dedalus [utilizator]

    Reforma educatiei nu se face prin dezbatere.

    Intr-o dezbatere vor castiga adesea cei care sunt mai vocali, nu cei care sunt si buni profesionisti.

    Pe langa asta, CE anume ar trebui dezbtut?!

    Starea invatamantului? O stim. Obiectivele? Le stim.

    Cu lucrurile generale toata lumea e de accord. Toata lumea se lamentaeza, toata lumea vrea schimbare.

    Si atunci ce sa dezbatem?

    In plus, in ROmania nu exista nici un fel de obisnuinta sau indemanare in a dezbate ceva - esuam lametnabil pe pozitii opuse, pe care la aparam cu inversunare. Nici vorba de argumente si de raionament - doar forta, incapatanare si punerea "adversarului" in dificultate.

    Ca sa dezbati, trebuie sa ai "dezbatatori" :-)/

    ====

    Reforma invatamantului se face de cativa profesionisti, pe baza unei doctrine si a unui plan de actiune CONCRET.
    • -4 (8 voturi)    
      Inca un pic si spui ca e mai buna o dictatura (Duminică, 8 mai 2016, 16:15)

      andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cam radical textul tau. Nicio negociere, toti sunt prosti numai unii sunt "profesionisti" (ce criterii ai, bunul tau simt?) Cam asa faceau si comunistii. Planuri de actiune "CONCRETE", venite de la centru, nediscutate cu nimeni si care au distrus orice urma de initiativa individuala.

      Educatia are nevoie in primul rand de descentralizare reala, nu de tot felul de intelepti care se aduna periodic la Bucuresti si fac parte din diferite cete incercand sa isi impuna parerile asupra intregii tari. Asa au fost si grupurile din jurul doamnei Andronescu, asa sunt si radicalii lui Vlaston, toti o apa si un pamant.

      Educatia s-ar descurca mai bine fara minister si fara atatia intelepti autodesemnati!
  • +3 (3 voturi)    
    progres (Duminică, 8 mai 2016, 16:26)

    stefansb [utilizator]

    Nu exista progres fara concurenta. Marea problema e pregatirea profesorilor. Asta ezita toti politicienii sa spuna, de frica sindicatelor din invatamant, si pt ca in invatamant lucreaza foarte multi oameni.
    Dar adevarul asta e: avem profesori foarte slab pregatiti.
    si nu merge nici poezia cu "daca ar plati mai mult, ar veni oameni mai pregatiti".
    Nu. Ar trebui platiti dupa rezultate. Dupa progresul pe care il inregistreaza elevul. Cei care reusesc sa ia un copil, si sa il duca la alt nivel, mai bun, sa aiba bonusuri. Sa fie motivati. Nu asa, o marire comunista, la toti, dupa vechime sau grade luate pe pile. Asta nu motiveaza pe nimeni.
    Dar are vreun politician curajul sa le spuna in fata la 250.000 de profesori ca ii va plati in functie de cat de bine lucreaza?
    Pe langa asta mai sunt probleme in prioritatile pe care le are invatamantul. Intr-o Europa in care 17 din 27 de state predau deja programare in gimnaziu, noi facem o ora pe sapt de informatica in care se joaca elevii supermario.
    In plus scoala pare a vrea sa scoata elevi capabili sa castige un concurs de cultura generala, nu sa lucreze intr-o societate dezvoltata.
    Nu mai zic de locurile la facultati, care nu-s corelate cu ce cere piata muncii.
  • 0 (0 voturi)    
    Mdah, the damage it's done already (Luni, 9 mai 2016, 6:33)

    Locke Lamora [utilizator]

    Si o sa ia cateva generatii ca sa fie reparat....daca o sa fie, vreodata.
  • 0 (2 voturi)    
    Un falsificator se trezește vorbind (Luni, 9 mai 2016, 9:46)

    stos [utilizator]

    Funeriu trebuie să tacă din gură și să dispară din viața publică. Pentru că procuratura nu se autosesizează în privința anchetării cetățeanului Funeriu în abuz și falsificare a actelor de studii, personale, atunci retragerea acestuia înseamnă un minim de penalizare a faptelor sale.
    Dacă japonezii, pe unde spune Funeriu că a muncit, ar
    ști aceste lucruri, i-ar imputa toate salariile încasate abuziv ca fals inginer chimist.