Ministrul Justitiei, Raluca Pruna: Asistam acum la o ofensiva care aduce aminte de o restauratie. Imi voi folosi vocea pentru a nu pierde ceea ce am castigat

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2016, 19:45 Actualitate | Esenţial

Raluca Pruna
Foto: Ministerul Justitiei
Declaratie dura a ministrul Justitiei, Raluca Pruna, care atrage atentia asupra miscarilor de pe scena politica din ultima perioada. "Asistam acum la o ofensiva care aduce aminte de o restauratie. Imi voi folosi vocea pentru a nu pierde ceea ce am castigat", a declarat Raluca Pruna joi, la un eveniment gazduit de Ambasada Marii Britanii.

Ministrul Justitiei a facut aceasta declaratie dupa ce in spatiul public au aparut tot mai multe semne ca politicienii vor sa incetineasca lupta anticoruptie, precum proiectul de lege care ar acorda o super-imunitate avocatilor. In plus, s-au inmultit exemplele de politicieni condamnati care raman in functii, ba chiar candideaza in alegerile locale.

Raluca Pruna a facut aceasta declaratie in contextul in care premierul britanic David Cameron va gazdui pe 12 mai la Londra un summit anticoruptie, care isi propune sa accelereze actiunile internationale de expunere, condamnare si eradicare a faptelor de coruptie la toate nivelurile. Peste patruzeci de tari, precum si organizatii internationale – ONU, Banca Mondiala, FMI, OCDE – au fost invitate la Londra sa agreeze masuri pentru probleme cum ar fi secretul corporativ, transparenta guvernamentala, implementarea legislatiei internationale privind actele de coruptie si consolidarea institutiilor internationale din domeniu.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
22599 vizualizari
  • +30 (48 voturi)    
    trebuie iesit in strada (Joi, 5 mai 2016, 19:52)

    mavis [anonim]

    cat mai repede, incepand de maine dupa amiaza pana nu dau grupul mafiot din parlament legile pe care le vor saptamana viitoare.

    Senatul a fost desfiintat in 2012.
    Toti, dar absolut toti smecherii din parlament sa le fie interzis sa mai ceara votul smecherilor colegi pentru a fi arestati sau nu.
    Cei cu dosar penal sa nu mai aiba voie sa detina NICIO functie in statul roman.

    sunt multe multe lucruri dar trebuie neaparat iesit in strada, cei care vor sa faca ceva cum sunt ministrii tehnocrati au mainile legate, nu le pot face nimic grupului mafiot din Parlament. Tbuie neaparat sa iesim in strada si cat mai multi!
    • -6 (10 voturi)    
      V-au dat serviciile semnalul? (Vineri, 6 mai 2016, 9:17)

      Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Adică semnalul de ieşit în stradă, pentru "tinerii buboşi şi biberi" ?

      Dacă nu, poţi tu să clămpăni cît vrei, şi să dai cîte miinusuri vrei.
      • 0 (2 voturi)    
        teroristii politicieni (Vineri, 6 mai 2016, 21:45)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui Lomecuza

        o cer iar noi suntem datori, ne suntem datori, sa iesim in strada si sa ii obligam sa plece toti de la A la Z!!
    • -1 (7 voturi)    
      Bati campii cu (Vineri, 6 mai 2016, 9:41)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      candoare,auzi braul,Senatul defiintat in 2012?!!
  • -2 (30 voturi)    
    Oare? (Joi, 5 mai 2016, 19:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Justitia in Romania e de partea hotilor. Dreptate se face doar la TV, pentru populime. In realitate, mafiotii ramin cu averile intregi su se aleg cu pedepse simbolice.
    • +2 (4 voturi)    
      Cu atat mai mult. (Vineri, 6 mai 2016, 10:54)

      Leda [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Un motiv in plus pt. iesit in strada !
  • +12 (28 voturi)    
    superimunitate (Joi, 5 mai 2016, 20:15)

    georghe [utilizator]

    Superimunitate pentru cea mai ticăloasă profesiune?
  • +24 (40 voturi)    
    Succes doamna ,caci curaj aveti. (Joi, 5 mai 2016, 20:17)

    Plagarus [utilizator]

    RESPECT pt. acest onorabil ministru al justitiei romane
    • -2 (6 voturi)    
      Reaspect pentru doamna care a spus (Vineri, 6 mai 2016, 9:42)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      ca libertatea de exprimare e un lux ?
  • -23 (43 voturi)    
    jos palaria doamna (Joi, 5 mai 2016, 20:26)

    xanti [utilizator]

    Ma mir ca a recunoscut ca suntem captivi.
    E adevarat ca asistam la o restauratie.
    Antena 3 spune asta de 10 ani ,asistam la o dictatura.
    • +2 (4 voturi)    
      Ti-am zis ca esti contrarevolutionar (Vineri, 6 mai 2016, 11:57)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      nu faci decit sa confirmi. Asta e tehnica minciunii sfruntate a KGB FSB SECU - alegerea unui nume care sa induca in eroare.
  • -19 (33 voturi)    
    Asa sa faci ! Dar mai intai fa vocalize ca sa (Joi, 5 mai 2016, 20:28)

    Susufler0 [utilizator]

    o incalzesti (vocea) : Mi-mi-ma-mo-mu...

    PS. Declaratie inutila si ridicola. Seamana co odeclaratie de politician.

    PPS. Scrie Ordonante de Urgenta ca sa imbunatatesti activitatea din domeniul administratiei publice, pt ca sarlatanul ala de Dancu concepe Planuri pt viitorul indepartat.
  • +22 (36 voturi)    
    Citat: (Joi, 5 mai 2016, 21:04)

    ty [utilizator]

    "Ţară de secături, ţară minoră, căzută ruşinos la examenul de capacitate în faţa Europei...
    Aici ne-au adus politicienii ordinari, hoţii improvizaţi astăzi în moralişti, miniştrii care s-au vândut o viaţă întreagă, deputaţii contrabandişti...
    Nu ne prăbuşim nici de numărul duşmanului, nici de armamentul lui, boala o avem în suflet, e o epidemie înfricoşătoare de meningită morală".
    Marile noastre istorice partide si vechile lor naravuri . . .
    • 0 (0 voturi)    
      Precizare: randurile de mai sus apartin lui (Vineri, 6 mai 2016, 22:44)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui ty

      Octavian Goga si au fost scrise în 1916
  • +4 (18 voturi)    
    Restauratie (Joi, 5 mai 2016, 21:17)

    AntiMafie [utilizator]

    Carevasazica restauratia e noul cuvant cheie care trebuie sa insufle masele?
  • +18 (26 voturi)    
    Mafia din universitati nu e pedepsita de justitie (Joi, 5 mai 2016, 21:28)

    Maniu [utilizator]

    stimata d-na ministru. Oricate concursuri ilegale s-ar organiza urmaririle penale zac in sertare, fiindca nu exista vointa politica de a insanatosi acest sistem, dimpotriva.
    • -2 (6 voturi)    
      Oare de ce,ca vem un ministru cu (Vineri, 6 mai 2016, 9:43)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      nume predestinat,Curaj?
  • +4 (26 voturi)    
    Mai multi (Joi, 5 mai 2016, 22:30)

    123_utilizator [utilizator]

    Ar trebui sa fim mult mai multi care sa credem, gândim si spunem asta. Curaj!
  • +14 (28 voturi)    
    O initiativa legislativa ar fi buna... (Joi, 5 mai 2016, 22:31)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Ca ministru, d-na Pruna ar putea propune Parlamentului o lege care sa interzica orice candidatura pentru cei condamnati definitiv, aflati in perioada de proba.

    E destul de simplu, nu ?
    • +12 (22 voturi)    
      E simplu. (Vineri, 6 mai 2016, 0:07)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Dar dupa ce hotii din parlament resping acesta initiativa ,ce vor face oare ? Eu red ca vor coace o motine de cenzura. Se vor uni toti hoti si vor da jos urgent Guvernul.
  • +11 (35 voturi)    
    restauratie (Joi, 5 mai 2016, 22:43)

    sile1 [utilizator]

    Bravo Raluca !!

    Oamenii cinstiti si de buna credinta vor fi alaturi de tine.

    Lupta anticoruptie trebuie sa continue cu toata intensitatea pentru a nu lasa niste smecheri si ticalosi sa puna mana pe tara asta.
    • +10 (24 voturi)    
      tehnocratii vor (Vineri, 6 mai 2016, 0:22)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui sile1

      dar e foarte greu cu adunatura de mafioti din parlament. Trebuie iesit in strada!!!
  • +11 (31 voturi)    
    Asa este ! (Joi, 5 mai 2016, 23:08)

    adrian88000 [utilizator]

    Infractorii din parlament se mobilizeaza.Au uitat puterea
    Strazii.Poate le aducem aminte ?
    • +6 (22 voturi)    
      nu-i chiar asa, pentru ca sunt nesimtiti (Joi, 5 mai 2016, 23:50)

      marx7 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Au uitat pentru ca ei stiu ca noi nu mergem in strada ca sa manifestam in fiecare zi, pe cand ei merg in parlament si voteaza legile cum vor ei ...in fiecare zi. Pana cand nu va exista un partid ca in Argentina care sa tina cont de votul electronic online al unor reprezentanti... pana atunci ei vor uzita de atuul avut si de nesimtirea care ii caracterizeaza.
  • +8 (26 voturi)    
    Parlamentul - org terorista (Joi, 5 mai 2016, 23:46)

    mavis [anonim]

    exact asta sunt parlamentarii si politicienii in general de la viceprimar de comuna pana la primar de capitala - organizatie terorista. Nu va mai vrem. Sunt atatea partide noi si curate, Nu va mai votam!

    ps. Hotnews ar putea sa publice toate comentariile, desigur cat timp nu aduc injurii. Sau a trecut la cenzura?
  • -12 (34 voturi)    
    Gargara ieftina (Vineri, 6 mai 2016, 0:15)

    Megies [anonim]

    Cum adica iti vei folosi vocea? Asta e cel mai bun instrument al dumitale? Nu mai bine faci si taci? Decat sa te lauzi, ca ministrul sanatatii? Bai cata fatarnicie, m-am saturat de ministrii astia care se dau cocosi cu gura.
  • -16 (34 voturi)    
    voice over PP (Vineri, 6 mai 2016, 0:55)

    gazuldebasist [utilizator]

    Bravo, Prunella! Da in restauratie! Opune-i-te! Ti s-a alaturat de ieri o alta mare antirestauratoare si tehnocrata ca tine: Sutoaica! Atentie insa la exprimarea in limba romana - doar esti jurist-lingvist, arata-le limba cea curata!
    • +1 (3 voturi)    
      Suteu este o nulitate pe placul vostru de fapt (Vineri, 6 mai 2016, 11:59)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui gazuldebasist

      n-avea grija, nu e un pericol pentru alde voi.
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta, varf de lance (Vineri, 6 mai 2016, 8:36)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...ofensiva a existat mereu, dar a fost cine sa duca greul...

    Daca nu convine vedetelor politice sa recunoasca forta lui Basescu....sa faca si ei ceva...
    ...sa-l tina pe margine pe Ponta ....
  • +2 (4 voturi)    
    strada ... (Vineri, 6 mai 2016, 8:46)

    astronaut [utilizator]

    si bata pot rezolva problemele puscariabililor sau infractorilor din Parlamentul Romaniei , astora le e frica
    doar de ''strada'', ati vazut ''marele mincinos'', a fugit ca
    ''dracu de tamaie'', cand a vazut puhoiul care venea si cerea sa plece !
  • +3 (3 voturi)    
    Ce sa mai speram? (Vineri, 6 mai 2016, 8:46)

    valll [utilizator]

    Doamna ministru are perfecta dreptate. Suntem in plin asalt al clasei politice mafiote, care vrea sa elimine orice rezistenta impotriva coruptiei mergand cu tupeul pana la incercarea de a legalizeza coruptia. Rolul guvernului in acest razboi este imens, dar, din pacate, inafara d-nei min Pruna si a fostului ministru al Culturii, nu vad alti opozanti seriosi. Dl Ciolos e o foarte mare dezamagire.
    Ce sa mai speri? Presedintele se poarta ca o leguma, guvernul deasemenea, parlamentul e corupt. Ponta vine cu un tupeu imens. Cu el in frunte, victoria coruptilor devine o certitudine.
  • +1 (5 voturi)    
    Multumim, Dna. Ministru! (Vineri, 6 mai 2016, 9:21)

    AEV [utilizator]

    Multumim, Dna. Ministru!

    Ar trebui insa ca si noi, strada, sa ne miscam, ca prea s-au reorganizat penalii!
    • -1 (1 vot)    
      infernul (Vineri, 6 mai 2016, 16:34)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui AEV

      Ar fi trebuit sa-ti fie clar pana acum ca penalii PCR, cu toate esaloanele, urmasii si neamurile lor cele neadormite s-au organizat cu mult inainte de lichidarea lui Ceasescu.
      De-aia s-au si obosit sa faca tambalaul din decembrie '89, pentru ca au vazut oportunitatea fantastica - jaful total al Romaniei si al cetatenilor ei de rand.
      Am citit in 1990 ce continea pachetul de Craciun, primit de un mare sef de partid comunist: 1 kg de branza, o cutie de masline, o bucata de cascaval, o bucata de carne, niste bomboane si alte cateva maruntisuri pe care nu le mai gaseai nici cu comanda la Fortuna.
      Pai, fata de pachetul mizer, tot ce a urmat nu iti indica un plan foarte bine gandit si studiat in amanuntime? Ia adu-ti aminte de partile sociale nenominale, prin care ne-au fraierit ca am devenit toti proprietari pe averea Statului, pe care apoi le-au "cumparat" cu 5 lei de la prosti si in baza carora au devenit patroni pe toata industria. Ia adu-ti aminte de tot patrimoniul PCR, al tineretului si al sindicatelor, care s-a topit... Ia adu-ti aminte de pamantul din IAS-urilor care a ajuns la cine trebuie. Ia adu-ti aminte de caritas-urile si bancile devalizate si chiar de Flota. Adu-ti aminte de "privatizarile" facute unor firme fantoma, pe baza de comisioane grase.
      Acum, uita-te in jurul tau si vezi ce a mai ramas. Atata timp cat mai este ceva de furat, aceste abjectii hominide nu vor disparea de aici, nici cu pretul vietii.
      Deci, organizarea s-a facut impecabil inainte de declansarea lichidarii lui Ceasescu, nu ca am plange dupa el sau teroarea din communism, si a dainuit nealterata. In timp, au purtat diverse nume dar sunt aceiasi si la fel, in toate partidele, pentru ca vin din aceeasi sursa.
      Sincer, nu exista cale de intoarcere, de fapt nu exista nicio alta cale, este tara lor, a celor mai mari scursuri pe care acest pamant blestemat le-a nascut.
      Poate dupa viitorul razboi mondial, acest pamant va avea norocul sa fie locuit doar de animale nevinovate, ca la Cernobil.
  • -2 (6 voturi)    
    Ministrul Justitiei, Raluca Pruna: Asistam acum la (Vineri, 6 mai 2016, 9:32)

    ViorelGeorgescu1 [anonim]

    nu este nimic adevarat..cat despre parlamentari..avem alegeri in toamna..sa mergem la vot in numar cat mai mare si acolo sa facem trierea..cu stampila de vot pe buletinul de vot..paduchii odata alesi cu greu mai pot fi urniti...stau precum capusele "lipite" pana sug totul...nu se face nimic cu un ministru de aiurea care nu are raspundere..nu cu "guvernul MEU ' se conduce o tara ci cu un guvern rezultat din alegeri..daca poporul este tampit si alege ticalosi si corupti sa traga ponoasele..asa ca trebuie sa facem trierea la vot, nu in strada...
    • +1 (3 voturi)    
      cetateanul turmentat (Vineri, 6 mai 2016, 16:10)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ViorelGeorgescu1

      Ai mila si bunanate si spune-ne si noua pe cine sa votam in vara si in toamna?
  • -3 (7 voturi)    
    Iarasi ne lamentam la ambasade, (Vineri, 6 mai 2016, 9:45)

    xrogo [utilizator]

    nu ne-a disparut acel sentiment de inferioritate,de lachelism,de supus colonial!!!
    • +2 (2 voturi)    
      EU si US (Vineri, 6 mai 2016, 21:47)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      sunt cele care ne-au scos din intuneric, nici nu vreau sa ma gandesc ce ar fi fost daca nu am fi intrat in UE.

      acum ne suntem datori sa iesim in strada si sa ii inlaturam pe mafioti din fotoliile de unde decid sa omoare oameni in spitale jegoase, in cluburi asigurate cu spagi, pe strazi neasfaltate.
  • +2 (8 voturi)    
    Tariceanu organizatorul miscarii anti- justitie (Vineri, 6 mai 2016, 11:51)

    Alistar44 [utilizator]

    Acest nemeric îl aduce şi pe infractorul Ponta la camera deputatilor. acesti nemernici vor introduce Legea rusinii pentru ca toti parlamentari sunt infractori
  • +3 (9 voturi)    
    Tariceanu organizatorul miscarii anti- justitie (Vineri, 6 mai 2016, 11:51)

    Alistar44 [utilizator]

    Acest nemeric îl aduce şi pe infractorul Ponta la camera deputatilor. acesti nemernici vor introduce Legea rusinii pentru ca toti parlamentari sunt infractori
  • +4 (6 voturi)    
    Toata... (Vineri, 6 mai 2016, 15:15)

    tenismenul [utilizator]

    stima si consideratia pentru d-na ministru Pruna. Curajoasa femeie! Se pare ca femeile sunt mai curajoase decat barbatii in Romania. D-na ministru trebuie ajutata de societatea civila, in ducerea la indeplinire a mandatului.
  • -1 (3 voturi)    
    funia in casa spanzuratului (Vineri, 6 mai 2016, 16:09)

    revo [utilizator]

    Atentie, Tanti Ministru, ca vei fi chemata la Cotroceni de urgenta si ti se va aplica corectia de rigoare, ca si lui Kovesi, iar apoi ti se va cere demisia.
    Si Kovesi s-a plans public de slaba colaborare cu un serviciu discret si uite ce a patit, o trage Iohannis de urechi si o terfelesc Halenele sefului sau direct, Varanul.
    Nu uita ca in palatul Victoria sta "Guvernul Meu", instituit de premierul Grivco, Ciolhannis, care are intre misiuni si unele mici probleme de rezolvat (dupa casele proprii si satisfacerea ravasitoarei), cum ar fi: protectia afacerilor varanului, anihilarea serviciului de interceptari si scoaterea pe tusa a DNA, condamnarea de forma, adica cu suspendare, a criminalilor mafioti, scoaterea din politica a opozantilor mai guralivi, discreditarea si subminarea discreta a sefei DNA si a DNA, patronarea uniunii mafiote USL, patronarea unui Parlament de penali si multe altele asemenea, care duc catre RESTAURATIA de care vorbesti.
    Daca nu crezi, ia cauta de cate ori a luat presedintele "ales" pozitie atunci cand in pestera hotilor s-a votat impotriva ridicarii imunitatii si pentru protejarea infractorilor pentru care s-a cerut urmarirea? Mai mult s-au pronuntat ambasadorii Olandei si SUA, decat zombiul varanist de la Cotroceni.
    Asa ca nu vorbi de funie in casa spanzuratului.
    Iar daca astepti protectie si sustinere de la seful tau direct, catzulache sur, slaba speranta.