Zegrean: Exista un noian de legi, peste 14.000, sunt greu de corelat. Sa le stergem si sa facem altele / Presedintele CCR, despre cei care nu pun in aplicare deciziile Curtii: Sa-i batem cu bata, ce altceva am putea sa facem

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 5 mai 2016, 9:37 Actualitate | Esenţial

Augustin Zegrean
Foto: AGERPRES
Presedintele Curtii Constitutionale a spus joi ca nu are ce sa le faca celor care nu coreleaza legislatia cu deciziile CCR si a adaugat ca in Romania este un “noian” de legi, peste 14.000, solutia fiind "sa le stergem si sa facem altele”.  

Intrebat despre ce este de facut in contextul in care unele decizii ale Curtii nu au fost integrate in legislatie, Augustin Zegrean s-a declarat neputincios: “sa-i batem cu bata, ce altceva am putea sa facem”.  

In principal este vorba de Ordonanta 55 (privind pierderea functiei alesilor locali care migreaza la alte formatiuni nota red.), “nu au facut nimic”, a spus presedintele CCR, precizand ca sunt si altele si ca pe site-ul Curtii se poate vedea ce s-a intamplat cu legile declarate neconstitutionale.

Acesta a explicat ca este o problema cu “noianul acesta de legi, peste 14.000, sunt greu de corelat”. 

“Trebuie sa le stergem si sa facem altele, nu?”, a adaugat Zegrean.  

Discutia despre corelare a aparut in contextul in care, potrivit unei legi, vechimea ca judecator la CCR nu este considerata vechime ca magistrat, contrazicand alte prevederi legislative.  

“Sigur suntem magistrati, ca asa scrie la lege. (…) E normal ca si pensia sa o avem la fel, nu?”, a argumentat Zegrean. 

“In general legislatia nu este corelata, sunt multe necorelari”, a repetat el.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5734 vizualizari
  • +5 (7 voturi)    
    iese din scena (Joi, 5 mai 2016, 9:52)

    xanti [utilizator]

    Pana la urma a fost corect cu PSD ,PNL daca vroia sa castige trebuia da stea bine in sondaje,ciocul mic liberalilor.
    Iese frumos din scena ,daca alegerile erau in doua tururi iesea urat asa ca s-a menajat.
    Pensie placuta si multumim.
  • +4 (12 voturi)    
    Legislatie (Joi, 5 mai 2016, 9:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    In Romania, legile le fac hotii pentru hoti.
  • -7 (9 voturi)    
    A uitat sa ia pastilele de somn? (Joi, 5 mai 2016, 9:58)

    Miky60 [utilizator]

    Deja se simte varsta la Zegrean! Delireaza...
    Dupa ce ieri a refuzat trecerea la 2 tururi de scrutin si interzicerea batranilor si celor de la sate de a vota, practic a lasat pesedeul sa castige peste tot si nu i-a dat nicio sansa singurului care poate schimba ceva in tara asta: Nicusor Dan, astazi cere sa se stearga toate legile si sa se faca altele. Pai ce facem intre timp? Sa fie anarhie, fara legi? Daca se anuleaza toata legile, libertate la furt! asta vrea Zegrean si pesedeul!
    • +4 (4 voturi)    
      Miky60 (Joi, 5 mai 2016, 10:54)

      John7ro [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

      ...N-ai inteles nimic...stai jos, 4!!!
      • -1 (3 voturi)    
        Du-te inapoi la Latrina 3! (Joi, 5 mai 2016, 11:48)

        Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui John7ro

        Esti indoctrinat de Varan si Latrina 3! Sigur esti pensionar si d-abia astepti votarea sa pui stampila pe pesedeul tau scump!
  • -4 (12 voturi)    
    Si care e problema? (Joi, 5 mai 2016, 10:21)

    ucc [utilizator]

    Si biblia are o groaza de necorelari si functioneaza de mii de ani :))
    • +5 (5 voturi)    
      Evrika Ai dreptate (Joi, 5 mai 2016, 11:02)

      Zummm [utilizator] i-a raspuns lui ucc

      Cum ar fi incestul. Esti tare
    • +1 (3 voturi)    
      În Biblie sunt 10 porunci (Joi, 5 mai 2016, 11:06)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui ucc

      de maxim două rănduri fiecare, un sistem legislativ ce încape tot pe o jumătate de A4, de aceea lumea repectă legile Bibliei.
  • +2 (8 voturi)    
    actualul parlament incalcind referendumul (Joi, 5 mai 2016, 10:24)

    mnicku [utilizator]

    pt parlament cu 300 parlamentari este constitutional d-le Zegrean ?
    Este constitutional ca un condamnat penal sa voteze legi in parlament ?

    V-am adresat aceste intrebari scris cu confirmare de primire. O -zero- raspuns .

    .
    • +3 (3 voturi)    
      A raspuns (Joi, 5 mai 2016, 12:41)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      CCR-ul si Zegrean au raspuns des la aceasta intrebare. E simplu. Rezultatul referendumului trebuie pus in practica.

      Mai mult decat atat nu are ce sa faca CCR-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    buna idee (Joi, 5 mai 2016, 10:27)

    VladBerliba1 [anonim]

    Ideea e buna, dar cine sa le faca ? Cine poate sa spuna eu sunt legea si ceea ce spun eu e corect ?
    • +2 (2 voturi)    
      CCR-ul (Joi, 5 mai 2016, 12:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui VladBerliba1

      CCR-ul e forul suprem asupra constitutionalitatii legislatiei. Deci ceea ce decide CCR-ul ar trebui sa se aplice neintarziat.
  • +3 (3 voturi)    
    Limitare (Joi, 5 mai 2016, 10:31)

    Daniels22026 [utilizator]

    Numarul caracterelor din legi (incluzand spatiile goale) ar trebui drastic limitat, prin constitutie. Sa zicem la doua milioane de caractere in totalul tuturor legilor, incluzand regulamentele de aplicare ale legilor si orice norme sau documente la care legile fac trimitere.

    Orice modificare legislativa care depaseste numarul celor doua milioane de caractere sa fie nula.
    • +1 (1 vot)    
      De ce legea trebuie sa aiba norme de aplicare (Joi, 5 mai 2016, 11:01)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      sint handicapati mental? nu pot sa faca legi clare?
      Legile are norme de aplicare ? Indicatorul rutier STOP are norme de aplicare?

      Aceeasi mentalitate comunista ramasa in capul lor .

      D-le Zegrean ati auzit de sesizarea organelor de ancheta penala pt nerespectarea hot CCR , - respectarea legii nu inseamna abuz in serviciu -.

      Solutia e simpla schimbat tot sistemul juridic de la radacina, ce faceti toti din sistem e bataie de joc la adresa tarii.
  • -3 (3 voturi)    
    rezervat (Joi, 5 mai 2016, 10:37)

    VladBerliba1 [anonim]

    Totusi as fi rezervat sa iau sfatul pe bune avand in vedere ca metodele indicate pentru respectarea legii sunt punitive si implica violenta.
    • 0 (0 voturi)    
      cine (Joi, 5 mai 2016, 13:25)

      VladBerliba1 [anonim] i-a raspuns lui VladBerliba1

      Nu inteleg cine da minus-uri, cei care vor sa foloseasca astfel de metode punitive primitive pentru a-i pedepsi pe cei care incalca legea sau cei care incalca lege si considera metodele de corectie primitive corecte ...
  • +7 (7 voturi)    
    Este imposibil să respecți (Joi, 5 mai 2016, 10:39)

    Con_stan_tin [utilizator]

    un sistem legislativ cu peste 14000 de legi, ne transformă pe toți în suspecți. Trebuie simplificat drastic sistemul legislativ și legile să fie scrie pe înțelesul tuturor pentru a fi respectate.
    • +2 (2 voturi)    
      Da (Joi, 5 mai 2016, 12:58)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Sistemul a fost perpetuat si conceput de penali.

      Scopul sau este integrarea tuturor oamenilor in mafie. Sau cine evita integrarea in mafie, atunci sa moara de foame! Impreuna cu familia sa.

      Mafiotii sunt prosti, insa intr-un fel foarte viclean. Sistemul mafiot a cuprins intreaga tara, nu doar politica si administratia. Foarte multi oameni gandesc si actioneaza in stil mafiot.

      Dupa atatia ani de mafiotizare a tarii, sistemul e atat de raspindit, incat revolutia legislativa si administrativa e absolut necesara. Nu se poate schimba treptat, pentru ca infectia ramane tot acolo. Trebuie resetata intreaga legislatie si intreaga administratie. Cu schimbari lente, nu facem nimic.

      Chiar si revolutia DNA, tot respectul pentru rezultate, dar mafia are sanse mari sa desfiinteze statul de drept prin legi. Parlamentul e penal 99%. Ne trebuie o revolutie care sa elimine intreaga administratie actuala, fara drept de a mai fi angajati la stat. Un milion si ceva de oameni, dintre care doar o mica parte vor fi nedreptatiti. Dar nu putem analiza activitatea a peste un milion de oameni. Ne-ar lua 100 de ani sa stabilim care sunt aia cinstiti si competenti, aproximativ 1% din sistem. Filtrarea administratiei e o misiune imposibila.

      Momentul curateniei se apropie.
      • +1 (1 vot)    
        Uite că sistemul de legi făcut de penali (Joi, 5 mai 2016, 19:27)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        s-a întors împotriva lor. Este imposibil să respecți 14000 de legi, unele și contradictorii între ele, mai ales dacă lucrezi cu banul public. Așa că și dacă dai cu banul găsești sigur o încălcare a legii.
  • +4 (4 voturi)    
    Tacitus (Joi, 5 mai 2016, 11:22)

    Mazeta [utilizator]

    „Cu cat un stat e mai corupt, cu atat are mai multe legi”.
  • -1 (1 vot)    
    Dle Zegrean dai apa la moara zurbagiilor !!! (Joi, 5 mai 2016, 13:14)

    andreesanu [utilizator]

    Haosul instalat in 89 a favorizat infractorii pe parcursul a 26 de ani .
    Legi facuta de hoti pentru hotii din parlament si administratie burdusesc azi codurile civile,penale.
    Abia asteapta zurbagii ,smecherii,derbedeii,mafiotii sa se schimbe ceva ca sa profite si s-o ia de la capat cu jaful .
  • +1 (1 vot)    
    noi si ei (Joi, 5 mai 2016, 18:11)

    nedumeritul [utilizator]

    De câțiva ani postez de câte ori am ocazia părerea ca legislatia din Romania permite pentru același caz de judecată să se dea dreptate oricareia dintre părți, perfect legal fără ca judecatorul sa poată fi tras la raspundere.Unii numesc acest lucru „portita a legii”
    Aceasta situație asmute populația la coruptie știind ca poate obtine dreptatea deoarece judecatorul o da cum vrea mușchii lui. Iată ca acun un om a carui competenta e greu de contestat confirma același lucru:
    „Presedintele Curtii Constitutionale a spus joi ca nu are ce sa le faca celor care nu coreleaza legislatia cu deciziile CCR si a adaugat ca in Romania este un “noian” de legi, peste 14.000, solutia fiind "sa le stergem si sa facem altele”.
    Eu am banuieli serioase ca aceasta situație a fost creata cu intenție, conștient, cu înalt grad de premeditare pana la cel mai înalt nivel al societății romanesti, pentru a perpetua dictatura unui grup de decidenti care pot fără grija sa ia orice hotărâre chiar dacă încălca legea, fără sa dea socoteala.
    Și au început sa o facă fără sa mai salveze aparentele.
    Acesti decidenti au mentalitatea si comportamentul celor care impart populatia in doua categorii : noi si ei. Cine sunt noi si cine ei va las pe dumneavostra sa descoperiti
  • 0 (0 voturi)    
    Buna idee ! (Joi, 5 mai 2016, 22:58)

    adrian88000 [utilizator]

    Sa-i facem sa respecte rezultatul referendumului. Cu bata. O singura camera va putea mult mai repede sa faca alte legi in locul hatisului legislativ actual , in care se pot ascunde infractorii.