EurActiv.ro: Dan Condrea, seful Hexi Pharma, castiga foarte multi bani din sistemul sanitar si cu alta firma, ce face curatenie in Institutul Oncologic

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 3 mai 2016, 9:02 Actualitate | Esenţial

Institutul Oncologic Bucuresti
Foto: Institutul Oncologic Bucuresti
Pe langa Hexi Pharma, o alta firma cu care omul de afaceri Dan Alexandru Condrea ia foarte multi bani din sistemul sanitar este Medical Cleaning SRL, scrie EurActiv.ro

"Firma face curatenie in cateva spitale importante din Bucuresti si din tara, in schimbul unor sume importante. Medical Cleaning face curat de mai bine de o luna in Institutul Oncologic Bucuresti (IOB), in urma unei negocieri fara anunt public de participare care a fost deja anulata de Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor (CNSC). 

Cu toate ca nu respecta cerintele din caietul de sarcini, firma se pregateste sa castige un contract de curatenie pe trei ani, in valoare de sapte milioane de lei. 

Cel mai probabil, contractul va ajunge tot la Medical Cleaning, caci, ca si in cazul negocierii care a adus firma in IOB, spitalul cere, prin caietul de sarcini, documente pe care alte firme din domeniu nu le pot obtine, in lipsa unei relatii speciale cu producatorul dezinfectantilor pe care urmeaza sa-i foloseasca.", se arata in investigatia EurActiv.ro, ce poate fi citita integral AICI.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
9277 vizualizari
  • +12 (18 voturi)    
    Act terorist ? (Marţi, 3 mai 2016, 9:16)

    marsur [utilizator]

    Aici te intrebi de ce SRI -up nu a facut nimic . Este vorba de sanatatea a mii de oameni .Daca este real ce a facut aceasta firma poate fi asimilata fapta unui act terorist chimic . Cati pacienti au murit din cauza asta ?
    • +12 (12 voturi)    
      corect! (Marţi, 3 mai 2016, 10:17)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Atentatele teroriste "clasice", cu mitraliat in sala de spectacol sau aruncta in aer, au facut zeci, eventual 130 de victime, pe cand aici vrobim de multe sute, de mii de victime!
      Asta la ce se incadreaza?!
      • +5 (5 voturi)    
        Crime impotriva umanitatii! (Marţi, 3 mai 2016, 11:08)

        pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Crioan

        Procurorii care vor ancheta acest dosar de excrocherie cu implicatii grave sa tina seama si de aceste aspect:

        - identificarea complete a actiunilor de inselaciune!
        - au fost pacienti ingrijiti care aveau sanse la viata dar au fost ucisi de bacteriile din spital!
        - au fost medici care au depus eforturi timp si resurse ale spitalului iar eforturile aceste au fost consummate degeaba pentru ca pacientii au murit din alte complicatii!
        - Pacientilor tratati de bacterii, Statul trebuie sa le plateasca daune !
        - Toate tratamentele impotriva bacteriilor trebuiesc imputate firmei care excroca spitalele!
        - Statul trebuie sa se constituie parte prejudiciata in aceasta cauza!
        - Rudele victimelor trebuie sa ceara compensatii + puscarie impotriva reprezentatilor companiei!


        Holocaustul romanilor se intampla chiar in Romania!
    • +1 (1 vot)    
      Nu e terorism (Marţi, 3 mai 2016, 11:25)

      reiand [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      Terorismul presupune provocarea intenționată de victime civile cu motivație politică. Nu sunt jurist, dar cred că asta se încadrează mai degrabă la "neglijență criminală cu consecințe deosebit de grave" sau ceva de genul ăsta.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu este neglijenta (Marţi, 3 mai 2016, 11:47)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui reiand

        Este crima cu premeditare si in forma continuata.
    • +3 (3 voturi)    
      SRI e pt ei si atat (Marţi, 3 mai 2016, 12:37)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui marsur

      e doar impresia noastra ca SRI ar fi vreo institutie care apara poporul roman. Treaba SRI e sa asculte politicienii si cetatenii si eventual sa foloseasca acestee informatii in beneficiul unor cercuri de interese, fie apropiate puterii, fie mai oculte.
      Mai degraba SRI se preocupa de statul roman,un stat cinic, care isi spoliaza cetatenii si nu ii protejeaza. Adica SRI se ingrijeste ca acest stat (criminal cu proprii cetateni) sa reziste asa, chiar daca e in dauna noastra.
      Deci, nu va imaginati ca SRI ar ajuta in vreun fel poporul roman, caci nu e si in interesul statului roman!
      PS: rastimp, Colannis si Ciolos se rafuiesc cu ministrul reformist al culturii, care le arata ca au si bube amandoi- niciun semn ca le-ar pasa si lor cu adevarat de aceasta crima si trageedie (mult mai ampla decat Colectiv)
      • -1 (1 vot)    
        sri (Marţi, 3 mai 2016, 22:01)

        ufo2912 [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        sri informeaza. altcineva trebuie sa dispuna, sa i-a decizii si sa se asigurae de rezultat.
  • -8 (14 voturi)    
    crimaaaa (Marţi, 3 mai 2016, 9:44)

    xanti [utilizator]

    Asta inseamna capitalism ,goana dupa bani ,goana dupa putere.
    Daca mai era Ceausescu ii belea de vii pe toti astia.
    • +4 (6 voturi)    
      Mujic (Marţi, 3 mai 2016, 10:22)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Pe cine crezi ca pacalesti mujicule?
      • -2 (4 voturi)    
        capitalistule fanatic (Marţi, 3 mai 2016, 10:44)

        xanti [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        Sa te vad intr-un spital din romania cum injuri ca nu au dezinfectat sectia si ai luat o bacterie.
        Asta meritati voi basistii si capitalistii infocati,vreti sistem de afaceri Pharma,Caca ,Maca,aveti ce va doriti dar sa nu va plangeti daca suferiti.
        Din fericire suntem din ce in ce mai multi astia care ne-am saturat de capitalism,in toata europa.
  • +8 (8 voturi)    
    Stat captiv (Marţi, 3 mai 2016, 10:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Armata la pamint, Educatia la pamint, Scoala la pamint, Transporturi/Infrastructura la pamint. Mafia locala lucreaza in folosul dusmanilor Romaniei iar asta e mult mai grav decit terorismul.
  • +3 (3 voturi)    
    Cercul este inchis (Marţi, 3 mai 2016, 10:44)

    IancuJianu [utilizator]

    Producatorul de substante antibactericide, firma ce facea curatenie si laboratorul care facea ”analizale”prin care in mod implicit ii verifica pe ceilalti...
    Crima cu premeditare.
    Asteptam niste condamnari si pentru zecile de trepadusi, comisii și comiții din aparatul de stat ce trebuia sa-si faca datoria si au dormit in bocancii statului pe salarii babane.
  • +3 (3 voturi)    
    Hexi Pharma CURATA DE BANI spitalele !!! (Marţi, 3 mai 2016, 10:51)

    andreesanu [utilizator]

    DNA trebuie sa dea de radacina acestor hotii !!!.
    Cine au semnat cu Hexi farma contractele ?, ce bani au curs de la firmele din Cipru spre ei sau ce contraseservicii ??.
    Complicitatea la furt ,favorizarea infractorului trebuie pedepsita si indivizii sacosi din sistem pentru todeauna
  • +4 (4 voturi)    
    Pe viata (Marţi, 3 mai 2016, 11:11)

    svejk [utilizator]

    Criminalul asta ar trebui inchis pe viata !