Un elev de 15 ani din Moreni s-a calificat in faza nationala a 4 olimpiade scolare

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 2 mai 2016, 11:29 Actualitate | Esenţial

Un elev in varsta de 15 ani din Moreni, Dambovita, s-a calificat in faza nationala a patru olimpiade scolare: matematica, fizica, informatica si atrofizica. Ionut Savu este elev in clasa a IX-a la Liceul "I.L. Caragiale" din Moreni, profilul matematica-informatica. El s-a calificat pentru prima data in faza nationala a unei olimpiade scolare in clasa a VI-a, cand a luat mentiunea de onoare, iar un an mai tarziu a fost primul pe tara, potrivit Digi 24.

Ionut Savu este la a patra calificare la Olimpiada Nationala de Fizica, a treia la cea de Informatica, si prima la Matematica, respectiv Astronomie si Astrofizica.

"Inca de cand eram mic ma pasiona felul in care functioneaza lucrurile si ma tot uitam la diverse documentare. Tot timpul mi-am dorit sa stiu mai multe, sa descopar eu anumite lucruri. De-abia dintr-a V-a, a VI-a, am putut sa aprofundez. Vreau sa fiu cat mai bun la ceea ce-mi place mie, la fizica si la matematica in principiu si asta ma determina sa concurez cu alti elevi de varsta mea si sa fiu printre primii", spune Ionut Savu.

"Intr-a saptea deja era capabil sa dea bacalaureatul, pentru ca intre timp invatase si electricitatea. Cred ca era singurul care putea sa ia 10 la bacalaureat. Ionut se remarca prin faptul ca de-abia ii dadeam problema si gasea imediat solutia, adica o rapiditate extraordinara de a gasi raspunsul", spune Gabriel Chisulescu, profesorul de fizica al lui Ionut Savu.

"Cred ca ar trebui sa putem face cu totii mult mai mult pentru astfel de copii. Ar trebui sa fie motivati financiar, ca pana la urma acolo ajungem, mai mult si poate ca, plecand de la exemple de astfel de elevi, multi alti elevi, care sunt si ei inteligenti, ar munci mai mult si ar avea rezultate mai bune", spune si Sorinel Dumitrescu, profesorul de matematica al lui Ionut.










4898 vizualizari
  • +1 (9 voturi)    
    atrofizica (Luni, 2 mai 2016, 12:38)

    _florin_ [utilizator]

    Ce exact inseamna "atrofizica"?
    • +8 (8 voturi)    
      o ramura a astrofizicii (Luni, 2 mai 2016, 21:39)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui _florin_

      care studiaza tele si ateroizi
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Marţi, 3 mai 2016, 10:18)

        _florin_ [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Atata timp cat nu se ocupa cu atrofieri, e totu' bine!
  • +3 (7 voturi)    
    copii dotati (Luni, 2 mai 2016, 12:57)

    sile1 [utilizator]

    Bravo lui.

    Sa speram ca dorinta lui de a invata si inteligenta nativa il vor ajuta sa ajunga cat mai sus in viata.

    Romania are nevoie de cat mai multi oameni destepti in pozitii inalte pentru ca din ceilalti gasesti pe toate drumurile !
    • +3 (5 voturi)    
      ... (Luni, 2 mai 2016, 17:14)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Romania poate sa tot aiba nevoie dar atata timp cat nu se zbate sa ii tina, tot degeaba. Altfel o sa ajunga ca si restul romanilor cunoscuti in lumea asta, de la Brancusi la Cioran si de la Eliade la Nick Stuart care nu au ajuns ce au in fost in tara lor, ci printre straini.
      • 0 (0 voturi)    
        esti putin confuz in asocieri (Luni, 2 mai 2016, 20:51)

        paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        altfel numai de bine
    • +6 (6 voturi)    
      Tu chiar crezi ca in pozitii inalte (Luni, 2 mai 2016, 18:50)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      ajung aia destepti? America scrie pe baiatul asta.
  • +3 (5 voturi)    
    rezultate (Luni, 2 mai 2016, 13:20)

    traiansoare [utilizator]

    M-am uitat, de curiozitate, la rezultatele de la olimpiada de matematică. Ionuţ Savu a fost clasat pe locul 93 din 94 de concurenţi, cu punctajul 2,5 din 28.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu esti corect! (Luni, 2 mai 2016, 17:07)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui traiansoare

      Daca nu dai rezultatele la celelalte materii: fizica loc 7 medalie de aur!
    • 0 (4 voturi)    
      . (Luni, 2 mai 2016, 20:43)

      Razvan97 [anonim] i-a raspuns lui traiansoare

      la fizica a fost al 7 lea. :)
      e usor sa fii malitios cand probabil nu ai fost in viata ta in vreun top 10, in orice domeniu.
      • -2 (2 voturi)    
        rezultate (Luni, 2 mai 2016, 22:48)

        traiansoare [utilizator] i-a raspuns lui Razvan97

        Maliţios e răspunsul tău, care arată şi cam ce IQ ai.

        Am participat la mai multe olimpiade de mate şi am destule premii. Fiind acum profesor şi conectat la fenomenul olimpiadelor, am fost curios să văd care a fost performanţa elevului în cauză, tocmai pentru că ştiu bine că e imposibil să performezi la faza finală a olimpiadei dacă mai ai şi alte preocupări.

        Din păcate, ăsta e rezultatul. A se vedea clasamentul aici: http://ssmr.ro/files/onm2016/subiecte/rezultate_ONM_2016_Clasa_IX.pdf
        • +2 (2 voturi)    
          Traiane! (Marţi, 3 mai 2016, 1:03)

          Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui traiansoare

          Tu nu intelegi ca a performat la fizica, la matematica participa prima data, si oricum e un rezultat bun si sa te califici la faza nationala!

          Nu e vorba de IQ- e vorba ca acest copil a reusit o performanta!
          Iar tu Traiane nu ai gasit de cuviinta da spui decat un comentariu cu scop clar denigrator- care nu are o prea mare relevanta- domnule profesor!
          Poate ne dai niste nume de elevi de-ai tai de pe lista de nationale - chiar locul 100- si o sa te apreciem altfel- dar daca ai vorbit pe langa...
        • +5 (5 voturi)    
          Si! (Marţi, 3 mai 2016, 1:32)

          Sthelian [utilizator] i-a raspuns lui traiansoare

          Penultimul dintre cei mai buni la virsta sa!
          Adica in primii 100 ai unei tari...
          Nu e si asta o performanta???
          Locul lui acolo e cu atit mai onorant, pentru ca are si alte preocupari, nu vede "numai" matematica.
  • +2 (6 voturi)    
    felicitari (Luni, 2 mai 2016, 13:50)

    DrInOrice [utilizator]

    Bravo! Sa ai parte de linistea si drumul pe care ti-l doresti, cu echilibru in viata si pace cu semenii, chiar si cand acestia gresesc