Klaus Iohannis si sotia au asistat la Slujba Invierii din balconul Palatului Patriarhiei

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 1 mai 2016, 9:50 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis si sotia sa, Carmen, au participat la Slujba Invierii oficiata de Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane Daniel, cei doi asistand la ceremonie din balconul Palatului Patriarhiei, potrivit Mediafax.

Presedintele si sotia, de confesiune luterana, si-au facut aparitia la slujba alaturi de Patriarhul Daniel, de la care au luat lumina, dupa care s-au retras in balcon, insotiti de un singur preot.

Pe parcursul cuvantarii Patriarhului, Carmen Iohannis a cantat alaturi de credinciosi, in timp ce presedintele si-a tinut mana dreapta in pardesiu, parand jenat de interventia chirurgicala la umar, pe care a suportat-o in urma cu cateva zile.

In curtea Patriarhiei erau prezenti in jur de 3.000 de oameni.

La plecare, presedintele a avut un scurt schimb de replici cu cativa oameni, care i-au spus "Hristos a inviat!", seful statului raspunzand "Adevarat a inviat!". Cateva persoane l-au aplaudat inainte de a se urca in masina, impreuna cu sotia.

Schimbul de urari a avut loc, dupa ce, in deschiderea ceremoniei, a existat un incident. Un barbat i-a strigat lui Iohannis "Demisia! Demisia!", insa a fost indepartat imediat de fortele de ordine.

Ulterior, seful statului a publicat pe Facebook un mesaj video in care le ureaza "Sarbatori fericite" romanilor din tara si din afara granitelor, care sarbatoresc Pastele.

"Invierea Domnului este sarbatoarea luminii si a bucuriei aducatoare de speranta si iubire crestina. Este un moment care ne defineste ca oameni, ne fundamenteaza ca societate si ne intoarce deopotriva catre Cel de Sus, catre noi insine si catre cei din jur. Tuturor celor care sarbatoresc Pastele, in tara si peste hotare, crestini-ortodocsi, greco-catolici, penticostali, baptisti, adventisti de ziua a saptea, crestini dupa Evanghelie si armeni, le doresc sarbatori fericite, liniste in suflete si bucurie in familie. Hristos a inviat!", spune Iohannis, in mesaj.

Klaus Iohannis a participat pentru prima oara la Slujba Invierii de la Patriarhie, in conditiile in care el este de confesiune luterana si a sarbatorit Pastele la sfarsitul lunii martie.

Presedintele declara joi, la solicitarea jurnalistilor, ca va petrece Pastele "in esenta, acasa", ceea ce ar fi insemnat la Sibiu, desi a anuntat ca si-a mutat resedinta la Bucuresti.

La preluarea mandatului, presedintele spunea ca va participa la slujbele religioase ale tuturor confesiunilor. "Pe parcursul mandatului meu, voi fi prezent, periodic, la ceremoniile religioase ale cultelor legal recunoscute din tara noastra", afirma Iohannis, pe Facebook, in ianuarie 2015.

Totusi, anul trecut, seful statului si sotia sa au petrecut Sarbatorile Pascale in Germania, unde se afla familia presedintelui, iar de acolo ar fi plecat in Portugalia, in insulele Madeira, potrivit presei centrale.










3333 vizualizari
  • -3 (19 voturi)    
    Sunt pietrificat (Duminică, 1 mai 2016, 10:42)

    serban b [anonim]

    Sunt total nemiscat, o adevarata stana de piatra. Am ramas exact in locul unde eram cand am inceput sa citesc acest articol.
  • -3 (19 voturi)    
    Hristos a inviat! (Duminică, 1 mai 2016, 11:26)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Si sa ma ierte cel de sus, ca e sarbatoare, dar cind aud de KWJ mi se face greata.
  • -13 (21 voturi)    
    Interesante comentarii (Duminică, 1 mai 2016, 11:56)

    UpNext [utilizator]

    Probabil sotii Iohannis, fiind de alt rit decat cel ortodox, adica vanduti diavolului vestic (catolic), trebuiau sa stea ascunsi undeva, rusinati ca nu apartin confesiunii majoritare. Ce daca Iohannis este cel mai inalt demnitar al acestei (asa-zise) natiuni, sa stea naibii la o parte, sa nu apara impreuna cu ortodocsii neprihaniti!!!

    Mentalitate de pitecantropi, de un primitivism revoltator: ei nu sunt ca noi, ei sunt diferiti, Cristosul nostru nu este si al lor, al nostru e mai bun, pentru ca este romanesc, mioritic....

    Slava Domnului ca El invie an de an pentru TOTI, buni si rai, saraci si bogati, destepti si prosti, diferiti cum suntem toti oamenii. Da, Cristos a inviat pentru toti!
    • -1 (15 voturi)    
      gresit (Duminică, 1 mai 2016, 13:22)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Pentru catolici a Inviat acum o luna.
    • +4 (8 voturi)    
      De unde le scoti!? (Duminică, 1 mai 2016, 13:48)

      idsoc [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

      Iohannis a fost invitat si e binevenit la orice slujba ortodoxa. A fost in ian 2015 la Patriarhie de Sarbatoarea Sfintilor Trei Ierarhi si a spus Tatal Nostru impreuna cu toti credinciosii de acolo.
      Ochii_pe_voi are lupta lui cu Iohannis, fara legatura cu ortodoxia; e suparat ca promulgat Legea darii in plata. L-a facut praf in comentarii pe subiectul asta.
      Mai degraba prietenii atei nash pandelica si ProLibertate-AntiMerkel s-au oparit ca vrea sa mearga la Patriarhie. Ia citeste pe HN mai jos, unde isi anunta participarea; asta apropo de mentalitati.
      • -7 (7 voturi)    
        Omule (Duminică, 1 mai 2016, 19:55)

        UpNext [utilizator] i-a raspuns lui idsoc

        m-am referit la comentarii, care sunt ostile lui KI din principiu (ca si ale @susuflerzero si altii), nu la continutul articolului. Probleme de intelegere?? Sau esti membru al grupului comico-politic "Dor de Basescu"?? ;)
        • +1 (1 vot)    
          Ce tare esti mai, Ups nex ! (Duminică, 1 mai 2016, 21:11)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui UpNext

          La ora 11:56, tu stiai cum peste fix o ora o sa ma manifest eu ostil (din principiu) fata de Iohannis.

          Penibil ! Penibil cu atat mai mult cu cat, in comentariul pe care l-ai criticat inainte sa se nasca, ii reprosam lui Iohannis lucruri concrete pe care, de exemplu, un alt Presedinte al Romaniei, (Emil Constantinescu), nu le-a facut. Eu nu i-am reprosat Neamtului ca fiind luteran a venit la Slujba de Inviere celebrata de ortodocsi.I-am reprosat ca s-a cocotat in balconul Palatului Patriarhiei, cand putea sa stea foarte bine si jos, cu multimea credinciosilor. Nu in multime, ci in primul rand, cum au stat si stau toate personalitatile care au venit la Slujba.

          PS. Pare convenabil sa-ti pregatesti replicile dupa ce citesti restul comentariilor, dar e necesara si nitica inteligenta.
          .
  • +2 (18 voturi)    
    In articol e un pasaj ex-cep-tio-nal ! (Duminică, 1 mai 2016, 12:57)

    Susufler0 [utilizator]

    "La plecare presedintele a avut un scurt SCHIMB DE REPLICI (subl. m.) cu cativa oameni care i-au spus "Hristos a inviat !", seful statului raspunzand "Adevarat a inviat !". Senzational, astea au fost replicile!
    Si noi care ne gandeam ca a fost intrebat cum de nu e in Miami, iar el a raspuns ca pleaca in Madeira. Lasand gluma la oparte, ma intreb ce cautau Prima Doamna cu Primul Domn in balconul Palatului Patriarhiei ? Mai nou asa se procedeaza ?
    • +2 (10 voturi)    
      x (Duminică, 1 mai 2016, 13:53)

      Loda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Nu stiu,dar unde ati vrea sa fi stat seful statutului ? Dupa coltul Patriarhiei ?
      • -3 (9 voturi)    
        Asta-i buna ! (Duminică, 1 mai 2016, 19:43)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Loda

        Unde au stat si alti sefi de stat precum Emil Constantinescu, care a participat la astfel de slujbe. Sau te pomenesti ca la Sibiu cand s-a dus la slujba de inviere familia Iohannis a stat tot la balcon !

        PS. Sunteti culmea !
  • 0 (12 voturi)    
    da' nu mai erau statiuni (Duminică, 1 mai 2016, 14:45)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    cu locuri disponibile ?