Dacian Ciolos: Marti voi trimite presedintelui revocarea din functie a lui Vlad Alexandrescu si nominalizarea privind noul ministru al Culturii/ E pacat ca dl Alexandrescu a ales sa termine in acest fel

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:30 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Premierul Dacian Ciolos a anuntat sambata, intr-un mesaj postat pe pagina de Facebook, ca marti va trimite sefului statului revocarea din functia de ministru al Culturii a lui Vlad Alexandrescu, precum si noua nominalizare pentru acest portofoliu. Ciolos afirma totodata in postare ca "e pacat ca dl Alexandrescu a ales sa termine in acest fel" si "daca are ceva de spus, sa o faca". "Ma intreb de ce nu a facut-o pana acum si de ce nu mi-a comunicat mie sau in guvern situatiile cu care sustine ca s-a confruntat", a scris Ciolos.

Amintim ca ministrul demisionar al Culturii, Vlad Alexandrescu, a trimis o scrisoare catre Grupul pentru Dialog Social in care acuza ca a deranjat in Guvern grupuri de interese. In scrisoarea obtinuta si publicata de Digi24.ro, Alexandrescu spune ca, atunci cand s-a pronuntat pentru retragerea titlurilor de doctor obtinute prin plagiat, si-a atras adversitatea colegilor din Executiv vizati si ca au fost incercari de intimidare directa in cazuri precum Rosia Montana, Cathedral Plaza sau darmarea casei Nanu-Muscel de langa ASE.

Ulterior, intr-o postare pe Facebook, Vlad Alexandrescu a tinut sa precizeze ca scrisoarea adresata GDS a ajuns in presa fara voia sa si ca nu era destinata publicitatii. "Am reusit sa gestionez adecvat situatiile prezentate acolo si de aceea in legatura cu subiectele expuse nu am nimic de adaugat (...) Nu am dorit sa conditionez in acest mod in vreun fel ramanerea mea in Guvern", a scris el.

Mesajul postat apoi pe Facebook de premierul Dacian Ciolos:

"Legat de ultimele discutii in jurul demisiei Ministrului Culturii: E pacat ca domnul Alexandrescu a ales sa termine in acest fel. E alegerea dumnealui. Iar daca domnul Alexandrescu are ceva de spus, sa o faca. Ma intreb de ce nu a facut-o pana acum si de ce nu mi-a comunicat mie sau in guvern situatiile cu care sustine ca s-a confruntat. Viata merge inainte. Reformele vor continua si in cultura si in alte domenii. 

Doresc tuturor sa gaseasca intelepciunea de a respecta Sarbatorile de Pasti.

Marti voi trimite domnului presedinte revocarea din functie a d-lui Alexandrescu si nominalizarea noului ministru. Caruia ii voi cere sa continue reformele. In mod transparent si onest. Dar nimeni nu are proprietatea asoluta a reformelor. Nici macar eu. Fiecare insa, cred ca trebuie sa facem ceea ce ne dicteaza constiinta. 


Lumina Sarbatorilor de Pasti sa ne lumineze fiinta. Si sa asteptam de la ceilalti sa fie mai buni, prin efortul nostru al fiecaruia de a ne ameliora. Cu Dumnezeu spre noi insine!"



Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
6569 vizualizari
  • -1 (17 voturi)    
    Ciolos are dreptate (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 19:38)

    Radu10 [utilizator]

    Dl ministru Alexandrescu a cazut intr-un penibil absolut, ajungand la episodul cu scrisori deschiso-inchise.
    Pacat de realizarile sale (mai ales in chestiuni de patrimoniu) care "beneficiaza"din plin de aceasta topire brusca a coloanei sale vertebrale
    Oricum Cristina Suteu este cel putin la fel de competenta ca dansul si poate cu ceva mai mult tact
    • 0 (4 voturi)    
      lasa ca (Duminică, 1 mai 2016, 15:17)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Radu10

      Curaj si Toba nu sunt penibili.. Dancu, nu mai zic.. sfintii si tehnocratii Terrei

      penibil gest si comportament al lui Ciolos ca in ajunul Pastelui face astfel de remarci si postari. Cica asa aplaneaza el, punand si mai mult gaz pe foc...

      Daca a gresit ala, si vrei sarbatori linistite, pai lasa-l pe prost sa vorbeasca si rezolvi si tu pe marti, ca nu era vorba de siguranta nationala si nu murea nimeni..

      Cu ce te deosebesti tu daca ii tii isonul unuia caruia ii spui ca nu se comporta corect?
  • -3 (19 voturi)    
    Lascarica de la Cultura (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 20:04)

    newlook [utilizator]

    Lascarica de la Cultura a reusit o reprezentatie rara de tot: facand absolut NIMIC a suparat pe toata lumea din jurul sau.
  • +2 (22 voturi)    
    esti ipocrit, (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 20:20)

    victor L [utilizator]

    dle Ciolos.
    Te-ai repezit sa-i ceri demisia, ca asa a vrut Klaus.
    Dar dvoastra dece nu ati stiut ce se intimpla in guvern?
    a cui e responsabilitatea?
    • +2 (10 voturi)    
      Cine sapa groapa altuia... (Duminică, 1 mai 2016, 9:40)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Daciane, ai fost mai penibil decit esti.
    • +2 (10 voturi)    
      mic la stat , mare in ipocrizie , lipsit de curaj (Duminică, 1 mai 2016, 10:01)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      in rest ..dezamagirea mea fata de atitudinea lui ciolos este fara limite.
  • +5 (23 voturi)    
    decizie magnifica (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:08)

    bizonul_nou [utilizator]

    Omul onest, corect, reformator este dat afara,

    Oamenii sistemul mafiot sint pastrati cu sfintenie.

    N-ar fi prima data!
    • +2 (6 voturi)    
      Stramutare (Duminică, 1 mai 2016, 11:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui bizonul_nou

      Mizeria de la ONB s-a mutat la guvern, cu Ciolos pe post de dirijorul Soare si KWJ lider sindical. Cine e bun e dat afara de mediocritate, de veleitari si impostori.
  • -4 (18 voturi)    
    Me. Ciolos: Faux pas mon cher! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:39)

    SkyDan [utilizator]

    VA pare un om cu onoare si cu anvergura. Pare un om cu cojones si cu intelegere asupra mediului.

    Daca n-a vorbit in guvern e ca D-l Ciolos ca bureaucrat a dezvoltat arta anihilarii celui care critica prin de-proportionalizarea argumentelor. E o arta strict necesara in portofoliul oircarui birocrat. Alfel nu rezisti in "junga" facatorilor de nimicuri.

    Daca se adevereste chestia cu Madame Oberlander -Tarnaveanu avem inca o dovada ca Iohannis e autist si se conduce dupa idei simple si la moda.

    Sa-i masuram perfomanta lui Iohannis prin procentul de crestere a investitiilor americane in Romania. Prin usurinta cu care oamenii de afaceri initiaza un business in Romania. Prin atractivitatea investitionala a Romaniei. E ok sa-i bagi pe corupti la mititica dar asta nu e suficient nici pe departe pentru ca nu e constructiv. Da un pic de negativ dar unde e pozitivul Herr Johannis?

    Ce construiesti President Iohannis ?- asta e singurul criteriu de performanta.
    • 0 (6 voturi)    
      O chestiune (Duminică, 1 mai 2016, 9:42)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      El nu construieste, ci cumpara de-a gata. Case si apartamente. Vreo sase. SI, mai nou, cauta sa-si serveasca clientela uselista.
    • +2 (6 voturi)    
      Prin ceea ce o sa pateasca dl Alexandrescu (Duminică, 1 mai 2016, 11:13)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      marti cand va fi revocat de Ciolos, Iohannis ne demonstreaza ca a inceput sa execute cu PM un pas de deux, care se va incheia in decembrie anul acesta
      Pana atunci, tu, ca un adevarat consumator de balet
      ce esti, urmareste-i cu atentie, mai ales cand isi "de - proportionalizeaza" argumentele". Hai, success !
  • +3 (11 voturi)    
    ce im-ecil.. (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:47)

    exilatul [utilizator]

    auzi la el , sa le arate nu stiu ce "lumina" ce trebuie sa faca bun pt tara..toti niste jav-e oportuniste..
  • +5 (23 voturi)    
    Asa Ciolos! Nu te lasa! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 21:48)

    transalpinarum [utilizator]

    Era cat pe ce sa spunem Alexandrescu a-nviat, dar noroc cu vigilenta lui Ciolos! Nu te lasa Daciane! Deci nu conteaza ca asta e o scrisoare ne-publica care a rasuflat, ghinionul lui Alexandrescu. Daca scrisorica nu rasufla, era de bine, nu?! Totusi de ce cred ca marea majoritate l-ar cam crede pe Alexandrescu cand spune ca a deranjat cu reformele lui? Te-ai cam grabit Daciane ca fata mare la maritis, sau pastoresti si mata niscaiva mafiutza politica, ha?
  • +4 (16 voturi)    
    Dacian Ciolos (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 22:29)

    ouchi.gariv [utilizator]

    Domnule Prim Ministru,


    Nu mai locuiesc de ceva vreme in Romania si vreau sa va indemn sa prioritizati lupta impotriva coruptiei si a infractionalitatii in general altfel sa stiti ca nu se mai intoarce nimeni in tara si cred ca foarte multi nu vor mai putea sa beneficieze de pensie pentru ca nu mai are cine sa munceasca pentru taxe si impozite. Succes!
  • +2 (22 voturi)    
    De ce minti, domnule colonel Ciolos? (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 22:46)

    mike_the_hunter [utilizator]

    De ce minti, domnule colonel Ciolos? Vlad Alexandrescu n-a fost de acord cu multe din deciziile guvernului, mai ales in privinta plagiatelor. Sunt inregistrari, le-ati sters deja?
    Ati avut un ministru care a vrut sa faca ceva spre deosebire de coloneii Dancu si Curaj din guvernul "strazii" de fapt al binomului. Si acum ca Pilat te speli pe maini. Sa iti fie rusine, avea dreptate Basescu , una e sa mergi cu avionul dintr-o tara in alta , alta e sa conduci.
  • +6 (24 voturi)    
    Nu-i deloc pacat ca Alexandrescu a ales sa (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 23:11)

    Susufler0 [utilizator]

    dezvaluie GDS toata serparia de interese care l-a inconjurat si pe care a trebuit sa o infrunte in cele 6 luni cat a fost ministru.
    E pacat ca Ciolos l-a tradat si a dat curs intereselor marunte ale lui Iohannis care i-a cerut sa-l schimbe. Face pe intransigentul acum si il revoca. Foarte bine sa ramana inconjurat de partinici de stanga si de plagiatori. Sa bata in continuare calcaiele in fata lui Iohannis. Incet-incet o sa piarda toata bruma de incredere pe care o mai au oamenii in el.
  • 0 (14 voturi)    
    plouă la guvern (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 23:16)

    Macarie [utilizator]

    ...și marmota uite așa împacheta ciocolata.... sau din cateogoria eu nu știam nimic...
  • +7 (23 voturi)    
    Ceva nu se leaga (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 23:19)

    valll [utilizator]

    Nu gravitatea celor relatate l-a impresionat pe dl Ciolos, ci faptul ca ele au fost dezvaluite publicului. Deoarece dl ministru Alexandrescu nu a publicat nume, Dl Ciolos nu avea cum sa-i intrebe pe cei vizati si aceia sa-l convinga ca nu e adevarat.
    Rezulta clar fie ca pe Ciolos nu-l deranjeaza acel tip de interventii si amenintari, fie ca nu a avut nicio surpriza, era informat, dar nu a luat nicio masura, iar acum ii reproseaza lui VA nu i-a spus lui despre acele interventii inacceptabile.
    • +4 (10 voturi)    
      Nici sa minta nu stie (Duminică, 1 mai 2016, 9:38)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui valll

      Nu avea habar de ce se intimpla? NU stia de plagiatorii gen Pontac, Oprea etc? Nu stia de mafia imobiliara care a distrus patrimoniul? Trebuia sa vina VA sa ii sopteasca la ureche? Ha ha Ciolos e un ministru lipsit de orice viziune, un functionaras cu cotiere pe post de marioneta care cinta sa faca placere celor care l-au pus.
  • +5 (19 voturi)    
    Dacian!!! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 23:52)

    Mariicaialbastri [utilizator]

    Poate te pune Aghiuță (sau Sergiu Nistor) să-l pui pe RMGC-istul de Oberlander-Tarnoveanu sau pe Roxana Theodorescu că ai să te trezești cu 20.000 de oameni în stradă!
    Vedem noi pe unde scoateți voi cămașa de tehnocrați!
    • -1 (9 voturi)    
      20.000 (Duminică, 1 mai 2016, 10:28)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Mariicaialbastri

      de leghe sub mari, poate. daca reusiti sa va adunati 500 de speriati, e bine. bon succès!
  • +4 (8 voturi)    
    Exact ca la PSD . . . (Duminică, 1 mai 2016, 9:05)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si curat tipic romaneste! Cum misca unul in front, afara! Bravo Ciolos. Mi-ai aratat ca nu ai invatat nimic ci doar ai pierdut timpul prin functiile europene pe care le-ai avut!
    • +2 (6 voturi)    
      Invatarea (Duminică, 1 mai 2016, 11:24)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Nu e atit de grav ca nu a invatat nimc. Grav e ca e o lichealuta vopsita si un incompetent. E ca la noi: incompetentii se inconjoara de incompetenti (Curaj & Co) si ii alunga pe cei care vor sa faca ceva.
  • +3 (7 voturi)    
    E pacat ... (Duminică, 1 mai 2016, 10:31)

    AEV [utilizator]

    E pacat, Dle. Ciolos, ca Ministrul Alexandrescu a fost silit de imprejurari sa ”termine” in acest fel. Poate ca, pana marti, va mai ganditi; a fi o razgandire care nu ar avea nimic rusinos in ea!
  • +3 (7 voturi)    
    de la cultura agricola (Duminică, 1 mai 2016, 10:58)

    victor L [utilizator]

    la Cultura e drum lung, tehnocratule Ciolos.
  • +4 (8 voturi)    
    nu stiu (Duminică, 1 mai 2016, 11:19)

    CRMS [utilizator]

    Nu stiu care-i mai ticalos: Cilos sau Johannis. Amandoi cu comentarii defaimatoarea dar se fac ca nici usturoi n-au mancat nici gura nu le miroase.
    Amandoi niste prefacuti: se fac ca nu stiuau nimic dar cand e la o adica, nu alde Toba plagiatorul e data afara ci unul corect.
    Tonul face muszica: l-a dat PSD-ul prin transarea conflictului Dragnea-Zgonea si acuma Johannis si Ciolos sar tot la gatul celui corect.
    Pestele de la cap se-npute.
  • 0 (6 voturi)    
    ? (Duminică, 1 mai 2016, 12:50)

    Dedalus [utilizator]

    Situatia este de neinteles pentru mine.

    Unul din motivele invocate - precum ca ar fi trebuit ca VA sa-i spuna prim-ministrului de asemenea presiuni este absurd: daca toti ministrii s-ar plange premierului de presiuni, atunci premierul numai asta ar face- I-ar asculta. Asa arata Romania, cu presiuni si interventii, asa e si asa va fi in veci. Guvernul Romaniei nu e Raiul (era gata sa spun BOR, dar ceva m-a oprit...)

    Iar "vulnerabilizarea" - in ce consta?! Ma rog, poate nu am inteles eu si as multumi oricui mi-ar explica,

    Eu atat stiu: adevarul e intotdeauna simplu de inteles.

    Viteza de schimbare a ministrilor este dubioasa, avand in vedere ca urmeaza vacanta de vara si apoi alegerile generale.

    Cred ca stabilitatea este un lucru foarte important acum, in perioada de alegeri si ar trebui sacrificata numaisi numai pentru lucruri foarte serioase.