Ministrul Culturii: Am convenit cu premierul ca nu imi voi depune demisia inaintea Pastilor

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 15:32 Actualitate | Esenţial

Vlad Alexandrescu
Foto: Facebook - Vlad Alexandrescu
Ministrul Culturii, Vlad Alexandrescu, a anuntat vineri ca a convenit cu prmeierul Dacian Ciolos sa nu isi depuna demisia inaintea sarbatorilor de Pasti, invocand ingrijorarea ca "reactiile furibunde ale celor care vor oprirea reformei ar putea sa prevaleze".

"Am convenit cu Primul-Ministru ca nu imi voi depune demisia inaintea sarbatorilor de Pasti. Sunt ingrijorat ca reactiile furibunde ale celor care vor oprirea reformei ar putea sa prevaleze", a scris Vlad Alexandrescu, pe contul lui de Facebook.

Acesta a multumit oamenilor care l-au sustinut prin protestele de strada de miercuri si de joi.

"Din toate acestea am inteles ca reforma pe care am inceput-o in domeniul culturii are o larga audienta si raspunde unei asteptari generale de innoire in sectorul cultural. In momentul de fata continuarea acestei reforme este periclitata", a mai spus el.

Vlad Alexandrescu a anuntat in cursul acestei saptamani ca va demisiona, in urma scandalului izbucnit la Opera Romana.

La Opera s-a declansat in urma cu circa trei saptamani un scandal ce a dus la schimbarea a trei directori, in sanul institutiei de cultura existand o falie intre regizorul Johan Kobborg si balerina Alina Cojocaru, pe de o parte, si alti angajati ce acuza "strainii" si discriminarea fata de acestia.

Este a treia demisie a unui membru al acestui executiv in ultimele doua saptamani dupa cea a ministrului fondurilor europene Aura Raducu - inlocuita cu Cristian Ghinea - si cea a ministrului muncii Ana Costea - inlocuita cu Dragos Pislaru.










5034 vizualizari
  • +12 (22 voturi)    
    #VladRamane (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:34)

    cato [utilizator]

    Atat am de zis!
  • -6 (24 voturi)    
    Alba-neagra (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:44)

    newlook [utilizator]

    Alba-neagra. O sa ramana asa in istorie : "guvernul alba-neagra" !
  • +9 (29 voturi)    
    Nici dupa Paste ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:47)

    adrian88000 [utilizator]

    Domnule Vlad Alexandrescu, nu plecati ! Reforma trebiuie sa continuie. Daca toti ministri ar pleca la urletele a cotorva sute de debusolati, tara s-ar impotmoli.
    Mergeti mai departe.
    La Opere se se duca in control altii. Corpul de Control al Primului Ministru, ANAF, DNA.
    Dumneavostra fiti calm si mergeti inainte.
    Un Paste fericit va doresc !
    • +3 (5 voturi)    
      mă alătur dvs, (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:57)

      verdeata [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      sunt de accord cu ce ați scris
  • +9 (15 voturi)    
    îi stricați ... (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:13)

    Whatsupdoc [utilizator]

    ... sărbătorile lui Mircea Badea...ce oameni fără suflet..
  • +8 (12 voturi)    
    Se repeta istoria Dlui Paleologu (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:20)

    conteb [utilizator]

    Exact acelasi lucru s-a intamplat in 2009 cand Dl. Ministru Paleologu ii suparase pe reprezentantii mafiei imobiliare.
    Imi aduc aminte ca niste afaceristi dubiosi i-au cerut demisia, iar Domnii Vasile Blaga si Teodor Stolojan au afirmat imediat ca daca Dl. Paleologu isi va da demisia, partidul (PDL) i-o va accepta imediat.
    In cele din urma a fost remaniat dupa cateva luni.

    Vedeti mai jos mai multe detalii din presa vremii:

    http://www.ziare.com/politica/stiri-politice/paleologu-primul-remaniat-daca-nu-isi-baga-mintile-in-cap-771369

    http://www.ziare.com/theodor-stolojan/stiri-theodor-stolojan/stolojan-daca-nu-ii-convine-la-cultura-paleologu-poate-sa-plece-775284
    • +2 (4 voturi)    
      Cu ochii pe ei (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:16)

      emigrant [utilizator] i-a raspuns lui conteb

      Doar ca acum sintem mai multi cu ochii pe ei. Ma gindesc la cei de la Colectiv, le datoram asta. Noi toti, nu numai D-l Alexandrescu. Sint revoltata de atitudinea lui KI care s-a trezit sa-l critice pe cel mai reformator ministru.
      • 0 (2 voturi)    
        așa este (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:59)

        verdeata [utilizator] i-a raspuns lui emigrant

        implicarea atât de personală și vehementă și țintită a lui Johannis înseamnă ceva care merită cunoscut
  • +1 (13 voturi)    
    Pare un tip decent si cult acest VA (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:23)

    SkyDan [utilizator]

    A intuit corect debandata din cultura si sper sa faca ordine.
    Iohannis a sarit imediat in apararea lui JK - subtil desigur - si VA s-a abtinut. E prima gafa grava facuta de Iohannis. Se vede ca atunci cand isi da drumul singur nu gandeste.
    Si Iohannis asta, atat de platonic, atat de nediferentiat si nenuantat in gandire. Deh! Excesul de religie strica si mintile carteziele cele mai instruite.
    Posibil ca Iohannis e deprimat dupa cum se misca mental. Un mic robo-cop!
    • +3 (5 voturi)    
      Bai baiete, continui sa ma uimesti, nu gluma ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui SkyDan

      Tu nici macar din intamplare nu le nimeresti !
      Cum sa-l apere Iohannis pe Kobborg ( "subtil" sau "nesubtil") cand el l-a atacat pe ministrul Alexandrescu, cum n-a mai facut-o pana acum cu nici un alt ministru in vreme ce Alexandrescu i-a sustinut pe JK si pe AC si doar un sfat parsiv al consilierului sau l-a facut sa-l numeasca pe Soare, (adversarul celor doi) director al ONB.

      PS. Apucate de altceva, tese la gherghef, vezi si tu.
      • +2 (2 voturi)    
        care consilier? (Vineri, 29 aprilie 2016, 21:49)

        gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Zaharia cumva?
  • +3 (3 voturi)    
    consilier (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:26)

    stefan04 [utilizator]

    Demisia trebuia sa vina din partea consilierului care l-a sfatuit sa-l puna director pe tanarul comunist tiberiu soare.
  • -3 (3 voturi)    
    Ciolos se joaca de-a demiterea (Vineri, 29 aprilie 2016, 16:28)

    OvidiuStoica [anonim]

    ..ministrilor cum juca Alexandrescu de-a demiterea directorilor la Opera...Acusi demisioneaza si Ciolos :)
  • +7 (7 voturi)    
    este mai bine! (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:10)

    ..13 [utilizator]

    Sa se mai gandeasca si unul si altul!

    Buba de la Opera are nevoie de ceva timp ca sa fie dezamorsata! Si este nevoie de un PM si un Ministru al Culturii fermi, pe aceeasi pozitie!

    The show can;t go on!
  • +3 (3 voturi)    
    hai, sa nu exageram (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:42)

    gazuldebasist [utilizator]

    Decit sa acceada Sutoaica la cirma ministerului, mai bine ramine Alexandrescu. Sutoaiaca e un personaj foarte periculos si nu m-ar mira ca ministrul sa fi intrat in rahatul de la Opera sfatuit de ea. Cei care il ridica in slavi pe Alexandru se anflameaza infantil; n-are decit meritul de a fi pus piciorul in prag in materie de hemoragia de avize pentru interventii pe monumente semnate de autoritati fara consultarea efectiva a comisiilor de specialitate. Reforma e inca departe. Iar reforma facuta de Sutoaiaca e ca, desi are o antena pe care o salarizeaza cu scopul de a imparti fondurile publice pe proiecte pe baze concurentiale, sugativa Ursa Mare a creat programe de finantare controlate direct din minister. La asta n-o intrece nimeni, iar Alexandrescu nu ii sufla in fata.
  • -3 (9 voturi)    
    pff (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:43)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Deci Kobborg suge in continuare 7000 de euroi plus bonusuri per balet? Si Alina Cojocaru se retrage din cariera la Opera din Bucuresti bogata tot de la stat? Care mai e diferenta intre un parlamentar nesimtit si un artist nesimtit?
  • +6 (6 voturi)    
    Sa ramina (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:54)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    V.A trebuie sa continue daca se doreste ca vreodata cultura romana sa fie performanta in lume. Mediocritatea si veleitarii de la ONB l-au scrirbit, ca si functionarul Ciolos sau presedintele mut KWI, dar nu trebuie sa se dea batut. Soare si sindicatele comunistoide de la ONB ar trebui sa dispara pentru totdeauna, iar in locul lor trebuie adusi oameni cu adevarat talentati. IMPOSTURA SI CLIENTELISMUL IN ARTA TREBUIE COMBATUTA CU ORICE PRET!
  • +3 (7 voturi)    
    Va rugam sa ramaneti si dupa Paste!! (Vineri, 29 aprilie 2016, 18:02)

    Inna100 [utilizator]

    D-l Ministru, Sunteti un om de valoare si curajul dumneavoastra in a lua decizii fantastice pentru binele Romaniei , ne-a dat sperante ca se ( mai) poate!! Sunteti unul dintre cei mai buni ministri pe care Romania ii are dupa mult mult timp!!
    Va rugam sa nu plecati!!
  • 0 (8 voturi)    
    hmm (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:57)

    Mazeta [utilizator]

    Unde am mai auzit eu „imi dau demisia in 5 minute”?
    • +1 (5 voturi)    
      N-ai auzit ! E doar inchipuirea ta ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 21:05)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      N-ai auzit ! E doar inchipuirea ta ! D-aia primesti si minusuri !
    • +1 (1 vot)    
      Cu mai mici sau mai mari diferente de (Vineri, 29 aprilie 2016, 21:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      sintaxa a frazei, la o multime de oameni politici care nu si-au dat-o niciodata. (E adevarat, unii au fost dati afara).
    • 0 (4 voturi)    
      unde? (Vineri, 29 aprilie 2016, 21:45)

      gazuldebasist [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      La Pruna, care si-a luat concediu fara plata de la Brucsel ca sa fie si ea o tira ministru. A fost mai tare decit Basescu. Ea si-a dat demisia cu anticipatie.
  • 0 (2 voturi)    
    pe bune?! (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 11:50)

    noi2013 [utilizator]

    Sa il sprijine la ce? La joaca de-a uite directorul nu e directorul?! Fara rost si fara sa rezolve ceva? Dintre cei care il tot sustin aici pe Kobborg stie cineva ca toate spectacolele pentru care il lauda nu sunt conceptia lui?! Sunt spectacole cumparate, in regie si coregrafia altora?! Este foarte adevarat ca sunt spectacole foarte buna, dar sa nu exageram proportiile. Cu un buget indestulator se poate face orice si la ONB. Dar ne permitem?! Vrem spectacole ca cele de la Viena sau Londra la care bilete sunt minim 100 euro in timp ce la noi se platesc maxim 20-30 de euro?!
    • 0 (0 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 14:57)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      Da, as da 100 euro pentru un spectacol "ca la Viena sau Paris" , dau nu dau nici doi pitaci pentru mediocritatile de la ONB. Mai bine ma uit pe Mezzo decit sa vad spectacole jalnice, provinciale si vetuste, cu niste solisti lipsiti de talent..
      • 0 (0 voturi)    
        100 euro (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 15:17)

        noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Oare de cate ori pe an va permiteti bilete de 100 de euro?! Opera are cam 30 de spectacole pe stagiune, cam 4 pe saptamana. Fezabil ar fi ca la toate sa fie o ocupare de minim 60-70% pe an... Ar fi bine ca toti sa ne permitem un budet de 3000 de euro pe an pentru opera!