Tolo.ro continua dezvaluirile privind dezinfectantii diluati din spitale: Patronul Hexi e “mincinos cu acte"

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 10:08 Actualitate | Esenţial

Ieri, chiar in timpul in care romanii priveau, uluiti, buletinul de analiza cu dezinfectantii falsificati, Hexi Pharma cistiga in continuare contracte publice, scriu Mirela Neag, Razvan Lutac, Catalin Tolontan intr-un nou material pe acest subiect realizat de Gazeta Sporturilor.

De asemenea, se spune in articol, prin intremediari, cineva a incercat mituirea unei vedete TV, pentru ca prezentatorul sa fie mai blind in relatarea cazului antisepticelor diluate. 

"Gazeta demonteaza azi inca doua minciuni ale lui Dan Alexandru Condrea. Prima: fotografiile arata ca la Spitalul de Arsi sint produse ale firmei sale. A doua: publicam un e-mail care arata cum controla laboratorul de analize, desi acum patru zile nega ferm! 

Si, lasind deoparte retinerea, intrebare catre toate autoritatile sanitare, DNA si SRI: cum ati putut lasa timp de un deceniu peste 350 de spitale din Romania pe mina unui iresponsabil care livreaza produse care ar trebui sa omoare inclusiv virusii HIV, HPV, Hepatic B si C, dar sint diluate de 10 ori?!", se scrie in materialul ce poate fi citit integral AICI.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8054 vizualizari
  • +29 (33 voturi)    
    tolontan (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:17)

    stefansb [utilizator]

    tolontan este singurul jurnalist de investigatie adevarat. restul raspund la tot felul de comenzi si fac investigatii pt a putea santaja ulterior.
    • +12 (22 voturi)    
      Corect (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:23)

      Qwertz [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Poate ar trebui si HN sa se sesizeze si sa inceapa sa faca jurnalism si nu propaganda.
      • +6 (10 voturi)    
        eteeee (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:16)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Qwertz

        Adica munca? Nimic pe "surse"? Nimic la comanda? Niciun piscot? Ia plimba ursu', hai :D
    • +7 (7 voturi)    
      echipa (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:10)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      mai sunt si altii, dar da, in calitate de coordonator, si alte investigatii realizate pana acum, il respect pentru ce face pentru noi ca societate si natie, rascolind si scotand la iveala aceste nemernicii

      sa le dea Dumnezeu sanatate si zile sa mai continue si sa nu devina "rogue" ;)

      Ca paralela, mai sunt anumiti jurnalisti care au tot aratat "plagiatele" si bubele din educatie, dar se pare ca nu au acelasi impact ...
    • -1 (1 vot)    
      hei (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:06)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      "Investigatia" de la GSP a inceput cu informatii primite de la o firma concurenta.
    • +8 (8 voturi)    
      Poate intelege in sfarsit lumea (Vineri, 29 aprilie 2016, 19:38)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      Ca problema sistemului medical romanesc nu e Catedrala Mantuirii. Cineva avea nevoie de un circ ca sa distraga atentia si l-a creat. Si mi-e teama ca ce-a gasit Tolo e doar varful aibergului. Cati bani s-or sifona prin spitale, sa fim noi sanatosi!
    • 0 (0 voturi)    
      doar pe sine (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 9:55)

      merace [utilizator] i-a raspuns lui stefansb

      cica tolontan nu santajeaza pe nimeni, doar se autosantajeaza :D
  • +30 (30 voturi)    
    multi morti (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:27)

    mavis [anonim]

    de-a lungul anilor mii de oameni au murit din cauza infectiilor contractate in spitale, ca sa nu zic zeci sau chiar sute de mii asta pentru ca vb de nivelul intregii tari. Si mai multi au luat boli si au suferit de pe urma dezinfectantilor de tip apa. Trebuie sute de ani de inchisoare pentru toti dar absolut toti cei implicati - furnizori, laboratoare, spitale.
    • +12 (12 voturi)    
      deja e atentat la siguranta nationala (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:19)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      La cea ce a facut individul prin firmele lui + complicii din spitale, nu inteleg ce mai asteapta SRI, Procuratura...samd. MII DE OAMENI SINT INFECTATI si statul ii plateste pe nemernici.
      De ce nu faceti curatenie EXEMPLARA in sistem? acum aveti probe

      Se naste un copil in spital iar parintii se lupta ani de zile sa-l scape de un virus luat din spital, mergi in spital pt o banala operatie si mori acasa din cauza unei infectii luate din sala de operatie.

      VREAU SA VAD CONDAMNARI CU EXECUTARE de 200-300 ANI pt coruptie si astfel infractiuni.
      Unul fura 20 lei si primeste 2 ani cu executare , astia omoara oameni si ..... nimic.

      CSM se aude? Min Justitiei dormiti ?
      • +2 (4 voturi)    
        asta face si parlamentul.. (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:44)

        tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        ..atenteaza la siguranta nationala. acolo vezi ceva miscare ?
      • +1 (1 vot)    
        Conu Leonida (Vineri, 29 aprilie 2016, 14:39)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Ce treaba au CSM si Ministerul Justitiei cu eventuala contrafacere a dezinfectantilor?!

        Procuratura s-a autosesizat, e competenta in cauza si stie ce are de facut. In nici un caz nu are de linsat pe cineva, cum mai toti postacii de pe aici s-au repezit...
        • +4 (4 voturi)    
          modificarea pedepselor pt coruptie (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:31)

          mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          scoaterea suspendarii din condamnari pt astfel de fapte.

          Deageaba se autosesizeaza acum, cind instanta ii va da cu suspendare, deageaba sint trimisi in instanta diversi corupti cind instantele dau condamnari cu suspendare .

          N-am vazut pt coruptie condamnati la inchisoare pe 20- 30 de ani cu executare, decit razlet cite 1 sau 2 .
    • +12 (12 voturi)    
      Corect ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:35)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      Bravo !

      Cateva sute de ani distribuiti frumos ar fi ok, ca la americani... Astia au omorat oameni cu buna stiinta. Nu sunt mincinosi cu acte ci criminali cu acte.
      • +9 (9 voturi)    
        sincer (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:00)

        mavis [anonim] i-a raspuns lui liviul2006

        eu vad coruptia din Romania ca fiind terorism. ISIS si alQaeda nu au intrat in Romania si probabil nici nu vor intra, dar mafia romaneasca inclusiv politicienii formeaza tot un fel de organizatie terorista. Obiectivele sunt aceleasi: stapanirea unui teritoriu, bani, impunerea propriilor standarde si tot asa.
        • +3 (3 voturi)    
          Atentie -romanii sunt complici prin pasivitate (Vineri, 29 aprilie 2016, 20:01)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui mavis

          Daca romanii ar fi militat masiv pentru punctul 8 de la Timisoara si ar fi reusit sa-l implementeze Romania ar fi aratat altfel
          Clica Ilici dupa ce a preluat puterea in Romania a impartit in stanga si dreapta pentru a ramane la putere. De la certificate de revolutionar, fabrici, diverse concesii minoritatilor.Caritas, FNI.
          Dupa momentul NATO a iceput prapadul .Bechtelul, etc.
          Dupa 2007 indatorarea Romaniei a crescut cu 50 miliarde , cadoul lui Tariceanu pentru IsarescuFMI, basescu oferea Rosia Montana lui Steinmetz.
          S-a ajuns sa se imparta Romania ca pe o roata de cascaval iar citatul „S-au dat atât de mulți bani și e atât de multă lume complice că totul se poate mușamaliza” nu-mi da semne ca Romania se va insanatosi curand, pana la urma daca oamenilor din societate le lipseste coloana totul e in zadar
    • 0 (0 voturi)    
      infectii in spitale si EXAGERARI (Sâmbătă, 30 aprilie 2016, 15:19)

      _pseudonim_ [utilizator] i-a raspuns lui mavis

      A nu fi inteles gresit: respect si multumesc jurnalistilor pentru ancheta lor. Ei verifica daca intr-adevar ce e scris pe eticheta este conform cu ce se foloseste in spitale sau scopul lor...

      "produse care ar trebui sa omoare inclusiv virusii HIV, HPV, Hepatic B si C"

      DAR !!!! as dori sa nu se foloseasca anumite lucruri post de "sperietoare"!

      Virusul HIV nu il contacteaza pacientii in spitale decat in cazul unor grave neglijente in folosirea sangelui sau a ustensilelor:

      - nici un pacient nu intra in contact cu sangele sau lichidul seminal altui pacient in spital !
      - transfuziile sunt verificate !
      - pacientii pot fi testati sau sub tratament si atunci masurile sunt pe masura !
      - scopul tratamentului, prin a aduce pacientul sub tratament la o viremie nedetectabila, este tocmai de a face improbabila transmisia!
      - nu se transmite prin aer si nu are durata de viata mare in afara organismului !

      asadar, va rog sa nu va folositi de anumite cazuri care faceau intr-adevar victime acum 20-30 ani

      hiv este un virus transmis pe cale sexuala sau sange (de exemplu cand se folosesc aceleasi ace, ori la injectarea de droguri ori la tatuaje etc.), nu se dobandeste intraspitalicesc de catre pacienti precum bacteriile sau alti virusi (gripa care se transmite prin aer dintr-o simpla stranutare / tuse) !!!

      la fel si pentru hepatita c ...
  • +9 (9 voturi)    
    Da, stiu mai multe cazuri (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:43)

    aniod [utilizator]

    au intrat in spital pe picioarele lor si au iesti morti.
    • +2 (2 voturi)    
      Citatul (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:37)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      „S-au dat atât de mulți bani și e atât de multă lume complice că totul se poate mușamaliza”
      sursă a Gazetei

      Mi-a atras atentia aceasta fraza care se aplica la orice minister din Romania. Solutia georgiana e simpla: concediezi pe toti si angajezi prin concurs pentru posturile vacante
  • +11 (11 voturi)    
    Hexi -Frauda (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:05)

    OvidiuStoica [anonim]

    E un caz simplu de frauda comerciala, dar una cu consecinte uriase pentru sanatatea publica.
    Patronul Hexi trebuie arestat si condamnat la inchisoare dar si la plata de despagubiri.
    • +1 (3 voturi)    
      Mafia vaccinurilor (Vineri, 29 aprilie 2016, 17:17)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuStoica

      Poate Tolontan va intra si pe filiera asta..dar ma tem ca nu va putea.. In America au murit 12 doctori pentru ce au dezvaluit
  • +10 (10 voturi)    
    ! (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:12)

    Kpriciu [utilizator]

    Un astfel de specimen, în China, este judecat și executat în max 2 zile.
  • +6 (8 voturi)    
    O investigatie ca la carte (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:30)

    zum-zuum [utilizator]

    In mai multe episoade pe care le citesti cu sufletul la gura, ca pe un roman thriller. Asa ceva mai vezi doar prin filme precum "Toti oamenii presedintelui" sau "Dosarul Pelican". Toata stima pentru dl. Tolontan, un ziarist (sportiv, cum i se reproseaza uneori) care face totusi ceea ce ar trebui sa vedem zilnic in paginile asa-ziselor noastre ziare "quality". Sau "premium"?
  • +3 (3 voturi)    
    control (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:37)

    andreexe [utilizator]

    Problema mare este ca cei care vor face controale sunt exact cei care au facut si pana acum. Rezultatele controalelor lor se vad - nu putem avea pretentia ca niste oameni care au inchis ochii ani de zile sa faca acum curat in sistem. Trebuie inceput prin a da afara (si eventual pe mana justitiei) oamenii din minister iar abia apoi sa se inceapa investigatia oficiala. Altfel, investigatia inceputa de minister e apa de ploaie (ca si dezinfectantele din spitale).
  • -1 (7 voturi)    
    nu ne invatamam minte niociodata! (Vineri, 29 aprilie 2016, 12:46)

    Dedalus [utilizator]

    a) Trebuie asteptat rezultatul official inainte de a imrosca cu noroi.
    b) Daca se confirma, vina este si a celor care au receptionat fara bulletin de analiza- sau a laboratoarelor care nu au efectuat analizele correct.

    ===

    Am mai spus-o: nu invatam nimic din greseli!

    Cate controale s-au facut la termopanele si politirenul expandat de la faimoasa reabilitare?

    Sau il asteptam tot pe Tolontan sa ia o proba din polistiren si sa verifice termopanele?
  • 0 (4 voturi)    
    domeniu vital (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:18)

    pardalian [utilizator]

    Daca in sistemul sanitar care este un domeniu vital pt populatie, exista astfel de porcarii, de calibrul asta, si sunt si permise... inchipuiti-va cum stau lucrurile cu produsele de uz casnic. Cine stie ce mizerii folosim ca sa spalam podelele, vasele, rufe, etc? Detergenti pt bebelusi, netoxici pt animale de case, etc Mai vezi cate o reclama care zice ca o picatura din detergentul asta, spala 1000 de farfurii. Bullshit!!! Sau clor cu concentratie x% si nu curata nici macar praful... Astept cu mare interes niste analize facute pt mancarea de bebelusi sau adulti. Sau animale. Sau sau sau...
    Si toate astea doar pt ca un individ sa bage mai multi BANI in buzunar... chiar si cu pretul vietii oamenilor.
    • 0 (2 voturi)    
      furaciunea e langa tine (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:43)

      mavis [anonim] i-a raspuns lui pardalian

      mai exact in pereti. Se vorbeste in targ ca cei care construiesc case (am incercat sa evit cacofonia si am reusit sa inlantui 5 cuvinte care incep cu C! ) pun monede in cofrage pentru ca atunci cand se vine cu detector de metal (in caz de inspectie) sa bipaie aparatu si sa se creada ca zidurile respective sunt intr-adevar ranforsate.
  • 0 (6 voturi)    
    cazul laptelui contaminat cu melamina (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:19)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    din China s-a lasat cu executii.
    aici ar trebui macar condamnari pe viata.
    Tolontan scrie cu tema, nu am auzit sa fi scris ceva legat despre motanul felix si terenurile statului luate cu japca, nu a investigat de unde provin banii stapanului fost ofiter de securitate, nimic, nu a scris nimic despre cluburile departamentale care inca papa enorm de multi bani publici dar in schimb este atacat orice club din tara care primeste bani de la primariile locale, sunt foarte multe subiecte de larg interes pe care le ocoleste, in schimb a scris un roman -foileton intreg despre gala Bute in care nu a prezentat un act cu semnatura blondei.