Patriarhia anunta ca pe 9 mai se va organiza un parastas de 6 luni pentru victimele din Colectiv, in fata fostului club

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 29 aprilie 2016, 9:24 Actualitate | Esenţial

Parastas pentru victimele din Colectiv, pe 9 mai
Foto: basilica.ro
La implinirea celor sase luni de la tragicul eveniment din Clubul Colectiv din Bucuresti in urma caruia si-au pierdut viata 64 de tineri, Patriarhia Romana isi exprima inca o data compasiunea fata de familiile indoliate si se roaga pentru odihna sufletelor celor trecuti la Domnul din cauza incendiului, informeaza Biroul de presa al Patriarhiei, citat de Basilica.ro.

Sambata, 23 aprilie 2016, au fost oficiate slujbe de pomenire pentru victimele din Clubul Colectiv in bisericile parohiilor din care acestia au facut parte si in cimitirele unde sunt inmormantati, noteaza sursa citata.

Intrucat cele sase luni se implinesc la 30 aprilie 2016, in Sambata Mare, zi in care potrivit randuielilor liturgice nu se oficiaza slujbe de pomenire, Arhiepiscopia Bucurestilor va organiza un parastas in fata Clubului Colectiv in ziua de luni, 9 mai 2016, ora 12.00, prima zi in care se pot oficia astfel de slujbe dupa sarbatoarea Sfintelor Pasti. 

La aceasta ceremonie sunt asteptati parintii, rudele si toti cei apropiati victimelor de la Clubul Colectiv, mai transmite Patriarhia.


Citeste mai multe despre   









1444 vizualizari
  • +16 (22 voturi)    
    Pentru imaginea BOR? (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:41)

    pedepsitorul [utilizator]

    Nesimtitii, nu v-a chemat nimeni pentru asa ceva!

    Sper ca serviciul nu este doar un pretex pentru ca de la Primarie sa se faca o plata din buget!


    Hienelor!
    • +11 (13 voturi)    
      pentru imbuimbarea popilor (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:46)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Onoare pe nu au avut vreodata.
    • -1 (9 voturi)    
      si tu acum (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:03)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Cand nu au venit nu a fost bine. Cand vin iarasi nu e bine....
    • +2 (2 voturi)    
      PODUL DE LA CERNAVODA (Vineri, 29 aprilie 2016, 11:57)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      In septembrie 1895 s-a inaugurat podul de peste Dunare la Cernavoda. Slujba religioasa trebuia sa fie facuta pe malul drept al Dunarii in Dobrogea pentru semnificatia podului de conectare a Dobrogei prin cale ferata.S-a facut insa pe malul stang.

      Dobrogea apartinea de Episcopul Dunarii de Jos, Partenie. Partenie a refuzat sa oficieze daca nu i se plateste 1000 lei.Ministrul lucrarilor publice Constantin Olanescu l-a amenintat ca slujba se va face pe malul stang de catre Mitropolit.
      -Faceti cum poftiti a zis Partenie.
      Regele Carol fiind informat s-a indignat si a spus :
      -Daca Partenie este un astfel de om nu platiti nimic si faceti slujba pe malul stang.
      Asa s-a facut si Mitropolitul a oficiat gratuit.

      Un banc incomplet: care e diferenta intre STAS si parastas ? Daca cineva mi-o spune ii multumesc anticipat.
  • +17 (21 voturi)    
    Ca sa intelegeti de ce spun imagine! (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:45)

    pedepsitorul [utilizator]

    Parastasul nu se face niciodata unde moare omul ci slujba se face la Biserica si se merge la cimitir pentru stropirea mormintelor!

    Daca s-ar face la locul unde mor oamenii ar trebuii sa fie plin de ceremonii pe la spitale sau pe marginea soselelor!

    Canaliile vin la colectiv doar pentru a repara imaginea unor declaratii mizerabile ale Patriarhului!

    Suntem scarbiti !
    • +4 (4 voturi)    
      Lipsa de decenta (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:51)

      LianaSerbanescu1 [anonim] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Una-i una si alta-i alta; parastase se fac si la casele unde mor oamenii, de exemplu, iar acesta se face la Colectiv, pentru ca, probabil, aveau nevoie de un punct comun, ca nu sunt toti inmormantati in acelasi cimitir.
      E drept ca mi s-ar fi parut mai decent si mai indicat sa faca parastasul la o biserica, pentru ca acel loc retine multe semnificatii, inclusiv atitudinea dusmanoasa a BOR de dupa tragedie.
      Mie, uneia, mi se pare o miscare proasta de imagine si una lipsita de bun-simt. Dar, cui sa ceri...?
  • +9 (11 voturi)    
    sambata 30 aprilie (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:46)

    soloman [utilizator]

    doar deplasari cu mercedes-uri
  • +11 (15 voturi)    
    Mafiotul PF Daniel nu s-a dus acolo dupa (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:49)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    incendiu fiindca "este spatiu public", altfel spus, "In biserici se dau ciubucuri, iar daca nu e biserica, nu avem ce cauta. Ce? Sa tinem slujbe pe gratis? Ce, suntem fraieri?"

    Da-ti demisia Daniel, esti doar un alt politruc avid de putere si bani. Inscrie-te in PSD, sa fii printre ai tai.
  • +12 (16 voturi)    
    Vin alegerile , apar popii (Vineri, 29 aprilie 2016, 9:49)

    A78 [utilizator]

    Vin alegerile , popii incep sa joace teatru . Ca de fiecare data cand sunt alegeri .

    Mercedesurile E350 4matic le lasa pe alta strada sa nu le vada lumea .
    • +2 (6 voturi)    
      America de sud (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:03)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui A78

      mutli preoti au ajuns bogati ca acolo.
    • +2 (4 voturi)    
      amin (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:10)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui A78

      Gura pacatosului adevar vorbeste.
      Da' parintele Bonca , si antiparatrasnbnetul Paraschiva ce parere au , ce minuni au mai facurata ei
  • -1 (7 voturi)    
    critici (Vineri, 29 aprilie 2016, 10:33)

    itaca [utilizator]

    Urmeaza multe critici ca despre orice actiune a BOR, indiferent ca e buna sau rea in 3, 2, 1....
    • 0 (0 voturi)    
      haha actiune 'buna ' la BOR (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:58)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui itaca

      Actiune BOR buna?
      Buna la ce ?
  • 0 (0 voturi)    
    Biserica trebuie să dispară (Vineri, 29 aprilie 2016, 13:54)

    _CK_ [utilizator]

    Pentru evoluția noastră, ca oameni, nu ar trebui să mai avem zei, ritualuri, obiceiuri religioase, biserici, icoane, moaște și tot ceea ce este nociv și care derivă din religie.

    Orice religie ar trebui să propovăduiască niște reguli, simple, de bun simț, pentru evoluția în bine a societății și ATÂT. Să fie un fel de psihologi și să susțină un anumit cod etic. În multe cazuri ar trebui chiar să preia rolul psihiatrilor.

    Așa-numita "religie" ar mai trebui să existe pentru oamenii care nu reușesc să aibă singuri grijă de psihicul, logica și emoțiile proprii. Preoții vor deveni astfel, un fel de "vindecători de suflete" moderni. În rest, toată dogma religioasă trebuie să dispară. Și mi se pare normal să se întâmple asta. Face parte din mersul logic al lucrurilor. Doar că toți așa zișii "credincioși" sunt mulți și e dificil să le deschizi mintea.

    Cred că trebuie să insistăm mai mult pe educație. Și pe scoaterea oricărei forme de religie din școli, ca prim pas.

    Apropo de smerenie:
    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20965773-video-mitropolitul-ardealului-blestemat-jurnalistul-care-publicat-imaginea-bolidul-sau-lux-iar-ziarul-care-aparut-fotografia-publicat-articol-scuze.htm