Alianta Medicilor reactioneaza in scandalul dezinfectantilor din spitale: Daca statul roman exceleaza in ceva, este in diluarea pana la disparitie a responsabilitatii. Coruptia ucide! Nu doar in Colectiv, ci zi de zi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 28 aprilie 2016, 18:12 Actualitate | Esenţial

Alianta Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical a reactionat, joi, la scandalul dezinfectantilor diluati din spitale, in ziua in care Ministerul Sanatatii a anuntat controale ale Corpului de Control in acest caz. Alianta Medicilor acuza, intr-o scrisoare deschisa, faptul ca "Sanatatea este un drept fundamental. Cum asigura statul acest drept? Iata ca avem o firma care are contracte cu majoritatea spitalelor din tara pentru furnizarea de produse dezinfectante si care furnizeaza, in fapt, produse neconforme (fapt dovedit de o ancheta jurnalistica). In acest timp, institutiile statului, platite din banii nostri, ce pozitie iau? Pozitia evaziva indelung exersata si perfect mimata de atatea ori incat nu mai surprinde pe nimeni: nu putem dovedi nimic, nu avem laboratoare acreditate, nu stim cine poate fi responsabil. Daca statul roman exceleaza in ceva, este in diluarea pana la disparitie a responsabilitatii".

"Noi, ca medici, dumneavoastra, ca pacienti, noi toti trebuie sa intelegem un lucru: statul ne-a lasat din mana. Suntem de capul nostru. Nici macar nu mai avem siguranta ca ceea ce noi va prescriem dumneavoastra corespunde ca substanta activa si are concentratia scrisa pe eticheta. Daca nu corespunde, evident, medicul este de vina in totalitate fiindca nu avem un organism care sa normeze, ci zece institutii care paseaza una alteia responsabilitatea pana la plictisul sau decesul reclamantului. Suna dur, dar traim zi de zi in aceasta situatie", subliniaza reprezentantii Aliantei Medicilor.


Scrisoarea deschisa a Aliantei Medicilor pentru Modernizarea Sistemului Medical:


Ce ofera statul roman cetatenilor sai?

Traim cu convingerea ca suntem cetatenii unui stat democratic, caruia ii platim impozite si taxe, si care se obliga, prin Constitutie, sa ne asigure drepturile. Printre altele, dreptul la sanatate.

Suntem la 26 de ani de la Revolutie. La 6 luni de la miscari de strada care au avut drept lozinca "coruptia ucide" si care au provocat caderea unui guvern. Ne-am astepta ca institutiile statului sa isi fi inteles pe deplin rolul. Nu este asa.

Sanatatea este un drept fundamental. Cum asigura statul acest drept? Iata ca avem o firma care are contracte cu majoritatea spitalelor din tara pentru furnizarea de produse dezinfectante si care furnizeaza, in fapt, produse neconforme (fapt dovedit de o ancheta jurnalistica). In acest timp, institutiile statului, platite din banii nostri, ce pozitie iau? Pozitia evaziva indelung exersata si perfect mimata de atatea ori incat nu mai surprinde pe nimeni: nu putem dovedi nimic, nu avem laboratoare acreditate, nu stim cine poate fi responsabil. Daca statul roman exceleaza in ceva, este in diluarea pana la disparitie a responsabilitatii.

Noi, ca medici, dumneavoastra, ca pacienti, noi toti trebuie sa intelegem un lucru: statul ne-a lasat din mana. Suntem de capul nostru. Nici macar nu mai avem siguranta ca ceea ce noi va prescriem dumneavoastra corespunde ca substanta activa si are concentratia scrisa pe eticheta. Daca nu corespunde, evident, medicul este de vina in totalitate fiindca nu avem un organism care sa normeze, ci zece institutii care paseaza una alteia responsabilitatea pana la plictisul sau decesul reclamantului. Suna dur, dar traim zi de zi in aceasta situatie.

Ni s-ar fi parut normal ca, la cea mai mica suspiciune, loturile de substante dezinfectante sa fie oprite de la folosire pana la clarificarea conformitatii, chiar si prin analiza efectuata intr-un laborator neacreditat, fiindca la urma urmei, vorbim despre substante a caror masluire pune viata oamenilor in pericol, in mod direct. Putem accepta ca statul roman sa nu poata asigura cea mai scumpa terapie pentru melanomul malign, sa spunem, dar nu e de acceptat sa nu asigure asepsia si antisepsia manevrelor chirurgicale, o descoperire care apartine secolului al XIX-lea.

Sa nu fim naivi! Din Sanatate se produc multi bani. Nu numai in Romania, ci peste tot in lume. Statul in niciun caz nu poate, si nici nu trebuie, sa mimeze naivitatea. Nu este de acceptat ca statul sa se bazeze pe buna credinta a unei firme private, mai ales a unei firme care detine, dupa cum se vede, monopolul unui sector. Nici noi nu putem sa credem in naivitate, ci doar in rea-vointa si in deliberare, care nu sunt de acceptat. Dupa cum se vede, coruptia ucide! Si nu doar in Colectiv, ci zi de zi.










4988 vizualizari
  • +4 (6 voturi)    
    alianta medicilor reactioneaza :) (Joi, 28 aprilie 2016, 18:20)

    snowflake [utilizator]

    pai managerii aia de spitale care semneaza contracte pentru dezinfectanti sunt in general: fermieri, strungari piloti sau tot medici?
  • +5 (5 voturi)    
    La fel e si cand suni la Politie sau la 112 ! (Joi, 28 aprilie 2016, 18:35)

    liviul2006 [utilizator]

    Baietii di doamnele nu stiu cine a organizat un eveniment foarte zgomotos in Piata Constitutiei, pe ce durata au autorizatie, daca au sonometre etc... Mi-au spus la 1 noaptea sa sun la Primarie ca ei habar nu au...

    Principiul "nu putem dovedi nimic, nu avem laboratoare acreditate, nu stim cine poate fi responsabil." se aplica foarte des si de cei care ar trebui sa asigure ordinea si linistea publica, si chiar exceleaza.

    Nu pot sa faca nimic pana nu moare cineva...
  • +5 (5 voturi)    
    lasa ca intra DNA-ul in ei (Joi, 28 aprilie 2016, 18:48)

    mavis [anonim]

    si le da 2 ani cu suspendare sau 5 ani din care fac 1 juma ca se apuca toti sa scrie carti.

    MOR OAMENI DIN CAUZA INFECTIILOR DIN CAUZA CORUPTIEI GENERALIZATE.
  • +2 (2 voturi)    
    murim #colectiv (Joi, 28 aprilie 2016, 18:49)

    gigel12345 [utilizator]

    murim #colectiv.
  • +3 (7 voturi)    
    Pe vremuri frizerii aveau cusute buzunarele... (Joi, 28 aprilie 2016, 19:09)

    Plagarus [utilizator]

    .... tot albe + AICI NU SE DA BACSIS !
    Mai intelege cineva de ce protesteaza cadrele medicale? Probabil pentru imagine…
    Medicii fara arginti ar trebuii sa protesteze.
    Medicii, in marea lor majoritate, au transformat spitalele statului in institutii particulare de jecmanit oamenii bolnavi.
    In timp ce medicii alearga intre clinicile private si cele de stat, pacientii sunt cei care au de suferit, pentru ca sunt cazuri in care nu li se acorda suficient timp si atentie la consultatii.
    "Onorariul tacut" - "atentia", plicul, spaga din spitale - "ocupa prea mult spatiu".
    Practica spagii data la medic a devenit un sistem.
    Statul patroneaza spaga in sistemul medical romanesc.
    Achizițiile din Ministerul Sănătății reprezintă o gaură neagră uriasa.
    Poate in sistemul asta de avarie, fiscalizarea spagii ar fi o solutie !!!!
  • +1 (3 voturi)    
    cum era cu privatizarea sanatatii? (Joi, 28 aprilie 2016, 19:16)

    king david hotel [utilizator]

    Cam asa: nimeni nu mai controleaza nimic! Totul e pentru profit!
    Si mai erau unii care voiau si privatizarea Urgentelor.....
  • +4 (4 voturi)    
    crima (Joi, 28 aprilie 2016, 20:02)

    traiang [utilizator]

    Cum este posibil asa ceva Pai ce face aceasta firma si pot spune aproape cu complicitatea statului se cheama pur si simplu CRIMA O frecam cu nosocomialele si nu stiu ce program national iar mancator de bani cand ai numai produse contrafacute Intr-un stat normal ar fi niste procese rasunatoare si cu daune care ar falimenta statul dar asa nimeni nu raspunde sau eventual vreun acar Paun !!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    Ce ipocrizie! (Joi, 28 aprilie 2016, 20:44)

    Sthelian [utilizator]

    Draga alianta,
    Cred ca nu esti facuta doar dintr-un sediu cu scaune, calculatoare, usi si ferestre, ci esti o comunitate umana de medici.
    Adica din cei ce au grija de sanatatea oamenilor si din prcaticieni ce au depus juramintul lui Hipocrat si pe care-l si respecta.
    Ca unii membri n-au stiut nimic despre substante, se poate. Dar ca TOTI membrii acestei asociatii n-au stiut n-o mai cred.
    Va indignati pentru ce?
    Pai nu eu am declarat ca totul e in regula la spitale, ci dintre dumneavoastra. Pentru ca daca nu erati de acord ieseati public si spuneati. Unde?
    Pai mai toti aveti conturi de FB, exista bloguri, exista solutii, numai sa vreti.
    Dar ati tacut, aprobind declaratiile. Ati tacut nedind dosarele medicale rudelor si parintilor celor morti.
    Ati tacut si aprobat cele declarate desi sectia de arsi nu este operationala nici azi.
    Cine face ancheta si scoate adevarul la iveala? Nu organe abilitate, nu medici sau lucratori din sistem, ci niste ziaristi. Si nu orice ziaristi, ci ziaristi de la un ziar de sport!!!
    Va dati seama de absurdul situatiei?
    Cine nu tace, cine nu se lasa si merge mai departe? ZIARISTI DE LA UN JURNAL SPORTIV.
    Fara ei Piedone era bine merci primar, pompierii tot bine merci si tot bine merci firma ce vinde substante de dezinfectie tuturor spitalelor din Romania.
    Toata stima si respectul pentru ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce face DNA ??? (Marţi, 10 mai 2016, 15:37)

    JohnDreptate [anonim]

    Cine a sesizat DNA ul ??? Nimeni -nimic ???



    Cand a informat SRI ul DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION " Poporului Roman murind in Spitale cu stiinta SRI !?





    Deloc ???



    De ce nu sesizeasa Guvernul Ciolos DNA ul in cazul Hexi Company & CORUPTION in Spitalele al Romaniei ???



    Care Ministru , Prim Ministru sau Presedinte a fost informat de SRI fara sa ia masuri concrete si sa sesiseze DNA ul ???



    Sa fie clar si pentru Laura Codruta Kovesi !



    Competenta este la DNA cand abuzul de serviciu pe bani public la pret de 10 ori diluat ,trecut prin offschore , omoara cetateni in Spitale Publice !!



    Atentie !!!



    Cine omoara Poporul Roman nu va scapa de JUDECATA .



    Nu ne dam viata in Afganistan fara sa aparam Tara , Familia si sanatatea copiilor nostri pe Teritoriul stramosilor nostri .