Dacian Ciolos a discutat cu protestatarii: Modul cum au fost conduse negocierile la Opera ii creeaza o slabiciune lui Alexandrescu, ca ministru

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 27 aprilie 2016, 22:05 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos discuta cu participantii la mitingul de sustinere a ministrului demisionar Vlad Alexandrescu
Foto: Agerpres
Premierul Dacian Ciolos, aflat miercuri seara in mijlocul protestatarilor care il sustin pe ministrul demisionar al Culturii Vlad Alexandrescu, a declarat ca modul in care au fost conduse negocierile la Opera Nationala din Bucuresti i-au creat acestuia "o slabiciune", relateaza Agerpres.

"Eu am avut o discutie cu el de dimineata si el e constient de asta. Modul cum au fost conduse negocierile la Opera, faptul ca deja de doua saptamani se tot numesc si demit directori si, in continuare, ramane acolo tensiune ii creeaza o slabiciune lui ca ministru", a spus Ciolos.

El a mentionat ca i-a propus lui Alexandrescu sa gaseasca "o forma" prin care sa continue "colaborarea, cel putin pe Cumintenia Pamantului pe care si-a inceput el proiectul".

Ciolos a promis ca reformele incepute vor fi continuate de noul ministru al Culturii.

"Eu va garantez ca oricine va fi numit ministru al Culturii dupa aceea, proiectele pe care el le-a inceput le vor continua (...) Propunerile de reforma vor continua", a spus premierul.

Premierul a mentionat ca l-a sprijinit pe Alexandrescu de doua saptamani si il sustine in continuare.

"Dar ca ministru trebuie nu doar sa ai viziune, si eu imi dau seama ca si prim-ministru, ci si capacitatea si instrumentele de a aplica masurile respective. Si dupa o negociere esuata iti slabesti capacitatea de negociere, e greu, dupa aceea, sa continui dupa sa poti sa continui dupa pozitia asta", a spus Ciolos.

Raspunzand intrebarilor lui Tudor Chirila care a spus ca premierul ar "pune in balanta o viziune cu un caz particular" si ca "nici Tiberiu Soare, Conta, daca vorbim de cazul particular de la Opera, nici George Calin, nici Dinca, urmarit de DNA, nu au dat explicatii pentru incapacitatea lor", Dacian Ciolos a spus: "Ba o sa dea. O sa dea. O sa dea".

Totodata, Ciolos a promis ca ministrul Dancu "o sa anunte ce o sa faca (n.r. la Opera), pentru ca are discutii inca".

Alaturi de premier a fost prezent purtatorul de cuvant al Guvernului, Dan Suciu.

Aproximativ 300 de persoane au participat, miercuri, incepand cu ora 17.00, la un protest de sustinere a ministrului demisionar al Culturii, Vlad Alexandrescu.

Participantii la protest au scandat: "Vlad, nu uita! Noi suntem de partea ta!", "Vlad, Cultura! Toba impostura!", "Vrem Cultura! Nu cianura!", "Jos Caramitru!" si au purtat pancarte pe care scria: "# Vlad ramane!"; "I love Vlad"; "Respect - Vlad. Rusine Plagiatorilor! Ciolos ai gresit!".

In jurul orei 20.30 manifestantii s-au dispersat.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
9704 vizualizari
  • -44 (56 voturi)    
    Du-te (Miercuri, 27 aprilie 2016, 22:14)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De la agricultura la cultura e cale lunga. Ciolos sa ramina cu Toba si Curaj, ca nu are nevoie de oameni capabili. Un birocrat venetic de Burexelles care ca pm nu a facut NIMIC. Alina Cojocaru e celebra in toata lumea, Ciolos e un un incapabil dovedit.
    • +49 (55 voturi)    
      nu este chiar asa simplu (Miercuri, 27 aprilie 2016, 23:42)

      RantCasey [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Macar a avut curajul sa vina in fata protestatarilor. Pe care dintre prim-ministrii Romaniei i-ai fi vazut sa faca acest lucru?

      Din pacate, nu cred ca dupa ce va pleca Ciolos ne vom trezi cu cineva mai capabil. Uita-te in ograda partidelor: PNL nu are o persoana credibila pe care sa o puna candidat la capitala in timp ce PSD este condusa de un condamnat penal.
      • +6 (8 voturi)    
        problema este in alta parte (Joi, 28 aprilie 2016, 11:03)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui RantCasey

        La Opera este un viespar si acolo trebuie sparta buba.

        Dancu pozeaza in ceva ce nu este...

        Tambalaul de la Opera este animat de vechile structuri care se opun schimbarilor - ceva gen Dogareii...S-ar putea ca Dancu sa ii cunoaste pe unii dintre ei si astfel negocierea sa fie...

        Am si o propunere care ar putea sa aduca liniste si stabilitate - HRP interimar pentru 3-6 luni.

        HRP poate sa discute cu oricine si despre orice fara sa faca abuz si fara sa piarda din vedere obiectivul fixat. Dar oare vrea sa vina acolo??? Este un manager exceptional si in acelasi timp un om de cultura, cu o vasta cultura, care a avut experientele sale in lupta cu vechile structuri. Stie, cunoaste, poate, dar vrea???
        • -1 (1 vot)    
          HRP, fiind (Joi, 28 aprilie 2016, 16:22)

          ionisus [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          horia roman patavievici?!
          Daca la el te referi, e o gluma sinistra!
  • -18 (52 voturi)    
    Apus de Soare (Miercuri, 27 aprilie 2016, 23:56)

    Harold [utilizator]

    Chiar o sa dea Tiberiu Soare socoteala pentru ce a facut la Opera? Se va tine Ciolos de cuvant?

    Alexandrescu a pierdut ministerul pe greseala lui. Trebuia sa intrebe in mai multe directii cine este acest Tiberiu Soare, inainte de a-l numi director.
    • +4 (6 voturi)    
      poate s-a lasat animat de bune intentii... (Joi, 28 aprilie 2016, 11:04)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Harold

      Dar uneori bune intentii ne duc in alta directie...
  • +11 (61 voturi)    
    inside info (Joi, 28 aprilie 2016, 0:05)

    toxx [utilizator]

    mafia din ONB e mare.. kobborg avea fostii sefi pe lista de plata cand aducea concertele lui "noi" de sute de mii de euro si lua bani pe drepturi de autor pt ele de la statul roman, iar 60% se duceau la oamenii de bine care ii acceptau combinatiile. restul e manipulare.
    • +4 (6 voturi)    
      Altădată (Joi, 28 aprilie 2016, 8:52)

      MihneaUrsu [anonim] i-a raspuns lui toxx

      Așa ceva nu se întâmpla pe vremuri.
    • -2 (14 voturi)    
      ? (Joi, 28 aprilie 2016, 10:09)

      Nuzic [utilizator] i-a raspuns lui toxx

      de unde stii?
  • -9 (13 voturi)    
    opera de 3 parale - partea 2 a (Joi, 28 aprilie 2016, 8:00)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Protestatarii care il sustin pe acest ministru fara vana, fara experienta de conducere sunt mai penibili dacat artistii mediocrii de la Opera. Va veni un tehnocrat la fel de slab ca el. Pe Caramitru l-am vazut jucand Hamlet, restul Tudor Chirila, Vlad Alexandrescu si prietenii sai nu sunt decat niste baieti de mingi.
    • -7 (9 voturi)    
      Chiar asa (Joi, 28 aprilie 2016, 10:25)

      benicio [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Astia au strigat Jos Caramitru? Tudor Chirila si Claudiu Craciun!?!?!? Noaptea mintii....
      • +2 (4 voturi)    
        printre manifestanti... (Joi, 28 aprilie 2016, 11:09)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

        ..erau unii mai ciudati care strigau Noua Republica - aceeasi mizerie, de exemplu...

        Grupul care a scandat NUMAI când a venit CIOLOS - JOS CARAMITRU - a fost format din 2-3, dar vocali omule...

        Baietii astia se stiau asa de bine cu jandarmii...

        De unde pot sa zic clar si fara jena - ca sunt inflltrati. Prietenii ma critica frecvent pentru afirmatiile mele - dar viata de cele mai multe ori mi-a dat dreptate...

        Luati ce va place!
  • +10 (26 voturi)    
    Doar zic... (Joi, 28 aprilie 2016, 8:27)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Johan Kobborg daca e atat de talentat, de ce nu isi ia concubina si amanta se duce in alta parte?

    Eu am impresia ca astia s-au invatat la borcanul cu miere a fondurilor publice.
    • +12 (20 voturi)    
      Da Da Da (Joi, 28 aprilie 2016, 10:21)

      gkb47367@laoeq.com [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      Pai in alta parte nu prea se poate fura din bani publici, se lasa cu anchete.. din astea... E bine aici.
    • +5 (9 voturi)    
      DA (Joi, 28 aprilie 2016, 11:12)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui ismail paine de circ

      dar asta nu scuza mizeriile care sunt facute de slujoii de la Opera...

      Adica sa se vorbeasca numai in romana, sa critice o persoana ca vorbeste cum poate, dar cica stricat romaneste, sa interzica accesul unei liste de persoane... Abuzuri fara de capat...

      Si culmea sa nu onorezi spectacolele 3 zile...

      La un abuz nu se raspunde tot cu un abuz!
  • +12 (16 voturi)    
    E de rasul curcilor (Joi, 28 aprilie 2016, 9:41)

    cato [utilizator]

    Guvernul are un ministru plagiator - nu a fost demis. Guvernul are un ministru care face praf legea de verificare a plagiatelor - nu a fost demis. Guvernul are un ministru care sustine legea minelor a lui Victor Ponta - nu a fost demis. Si exemplele pot continua.
    Guvernul are (de fapt, a avut) un ministru care a inceput sa destructureze retelele de mita din cultura, sa lupte cu mafia imobiliara, sa formuleze directii clare de dezvoltare etc.
    La un moment dat, este posibil ca acest ministru sa fi facut o greseala. Sa il dam afara, imperfectul dracului!
  • +9 (13 voturi)    
    hm (Joi, 28 aprilie 2016, 10:38)

    ardeleanu_ion123 [utilizator]

    acu poate imi iau negative d'alea, :)) dar nu inteleg de ce nu i-au dat afara pe artistii ce si-au batut joc de spectatorii veniti sa vada un spectacol? puteau pune un banner prin care isi manifestau nemultumirea.

    nesimtiti, ce mai, nu conteaza daca au sau nu dreptate, gestul in sine ii descalifica.... chiar nu-i inteleg, daca nu le convine, de ce nu isi fac o opera privata? e comod sa stai la stat nu?
  • +3 (3 voturi)    
    si inca ceva... (Joi, 28 aprilie 2016, 11:15)

    ..13 [utilizator]

    La un anume moment cei care ii asigurau paza si protectia Primului Ministru au incercat sa il imbranceasca pe Tudor Chirila - Premierul si-a pus la punct oamenii si l-a ascultat pe Tudor.
  • +5 (5 voturi)    
    i-as mai aduce aminte dl. Ciolos de un incident (Joi, 28 aprilie 2016, 11:24)

    ..13 [utilizator]

    pe când se pregatea sa participe la selectia pentru comisarul care urma sa reprezinte RO la UE a fost extrem de tare boicot la Biblioteca Nationala a Romaniei.

    Atunci, dupa cca. 5-10 min, de la începerea discutiei cu fostul director de la RFI, aqctual ambasador la PAris a inceput dintr-o data si fara sa poata sa fie oprita sa tiuie alarma de incediu care practic a facut imposibila continuarea discutiei si a transmisiei in direct care se organizase si se derula in acel moment.

    Alarma nu a fost oprita decat dupa 2 ore când dl. Ciolos a plecat din cladire... Ciudat - un astfel de incident NU S_A MAI REPETAT iar conducerea de atunci - Director Biblioteca si ala de era Ministru al Culturii NU AU OPRIT sistemul... Oare nu au fost capabili sau erau in funcite pentru a boicota ceva?

    VA ROG DL: CIOLOS NU UITATI cum sistemul v-a boicotat atunci si care a fost obiectivul atins atunci si mai tarziu.

    Poate de aceasta data tinta a fost schimbata, si putin metoda adaptata.