Presedintele Iohannis a semnat decretul pentru numirea lui Cristian Ghinea in functia de Ministru al Fondurilor Europene.

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 27 aprilie 2016, 12:07 Actualitate | Esenţial

Cristian Ghinea
Foto: CRPE
Presedintele Iohannis a semnat miercuri decretul pentru numirea lui Cristian Ghinea in functia de Ministru al Fondurilor Europene, potrivit unui comunicat al Administratiei Prezidentiale. Propunerea fost inaintata ieri de premierul Ciolos.

Ceremonia de depunere a juramantului va avea loc astazi, la ora 17.30, la Palatul Cotroceni.

Reamintim ca Ghinea o inlocuieste in functie pe Aura Raducu, care si-a dat luni demisia la cererea premierului Dacian Ciolos.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2841 vizualizari
  • -6 (16 voturi)    
    democratie originala (Miercuri, 27 aprilie 2016, 12:18)

    robotel corporatel [utilizator]

    in ce tara din lume un partid de 1% are 2 ministri?
    m10 nu a reusit sa candideze la alegerile locale din bucuresti dar are 2 ministri?
    • +3 (11 voturi)    
      In orice tara civilizata (Miercuri, 27 aprilie 2016, 12:44)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Care alege ministrii dupa competenta nu dupa carnetul de partid
      • 0 (4 voturi)    
        sa-l ia pe teodorovici atunci (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:20)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        conform logicii tale trebuia sa nu tina cont de carnetul de partid si sa-l puna pe teodorovici care si-a dovedit competenta
      • +1 (5 voturi)    
        Sa se dea postul de ministru prin concurs (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:43)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Nu prin vot. Altfel, de unde stiu eu ca este competent x sau y? pentru ca asa spune gasca formata din Bogdan_100, Bogdan_1650, Bogdan_1000, Bogdan_2500 si alti Bogdan_XXX care apar pe forumul de aici?
        Intrebarea omuletului de mai sus este legitima. Hai la vot sa rasara ministri de unde nu te astepti.
        • +1 (1 vot)    
          Teoretic ai dreptate, (Miercuri, 27 aprilie 2016, 14:03)

          comentatordiletant [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          dar uiți un lucru: acest guvern nu are susținere politică (se numește tehnocrat, deși e drept că adevărații tehnocrați au preferat să-și vadă de cariere în loc să piardă un an fără nici un fel de garanții pentru viitor); și cum unele persoane (importante ca funcție) au fost oricum impuse politic (chiar ați uitat toate amenințările / șantajele media ale lui Dragnea din noiembrie-decembrie trecute și de numirile influențte pnl-ist?), de ce nu ar apela Cioloș la oameni care au o orientare și o viziune apropite de ale lui, chiar dacă-s colorați politic.
          Indiferent ce-oi fi votat tu în 2012, în noiembrie 2016 „strada” a cerut altceva. Avem compromisul între ce a acceptat strada ca soluție și ce au fost dispuși parlamentariii să cedeze la vremea respectivă, iar d-l Ghinea nu mi se pare că iese din acest tipar (mă refer strict la „traseul” parcurs până la această numire și nu la competență / probitate - aici înclin să-l situez peste media guvernelor anterioare, chiar dacă-i doar wishful thinking).
      • +1 (3 voturi)    
        E importanta si competenta... (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:58)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        Dar o pozitie de ministru este eminamente politica. Adica intai voteaza lumea un partid la alegerile parlamentare iar apoi se numeste un ministru dintr-o majoritate guvernamentala. De preferinta si competent. Daca nu e competent partidul este sanctionat apoi la vot.

        Am si eu o intrebare, cum il sanctionezi pe Ciolos sau pe un ministru incompetent din actualul guvern? Aud? Ah nu poti ca nu au candidat / nu vor candida ... Pai bine atunci inseamna ca pot face orice vor.

        Pe multi dintre voi am observat ca va cam incurca democratia. Unul mai jos vrea "ministrii prin concurs". Tot o aud pe asta cu "ne-am saturat de clasa politica", "ne-am saturat de politicieni". Foarte bine, votati altii. Nu pe aceeasi. Alternativa nu exista. Doar totalitarism. Nicaieri in lume democratia nu functioneaza atlfel. Si daca sunt numiti ministrii de Laura Kovesi (ceea ce fie vorba intre noi, cam face, nu la vedere dar indirect asa cam face) tot dictatura se cheama ca este.
    • -2 (10 voturi)    
      Eu nu ii inteleg... (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:03)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Eu nu ii inteleg pe tehnohabarnistii astia. Adica mai ales pe Ciolos. Ba frate, oricum mai ai doar 6-7 luni dintr-un "mandat" pe care nu trebuia sa-l primesti. De ce nu il intreaba pe Teodorovici daca nu vrea sa fie ministru? Ca deh, oricum sunt sanse mari sa fie din toamna ministru si a mai si dus absorbtia de la 8% cat au lasat-o Boc / Ungureanu la 70%. Ca cine stie poate accepta. O sa se supere Alinuta Ghorghiu Dej si Vasile Falcilate dar nu prea conteaza. E un domeniu important asta al absorbtiei fondurilor europene si un ministru din 20 nu e mare lucru.
      • 0 (8 voturi)    
        Eh (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:24)

        omezu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Voi comunistii nu intelegeti multe!
        • -1 (3 voturi)    
          Eh... (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:59)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui omezu

          Voi tantalaii nu intelegeti si mai multe...
      • 0 (6 voturi)    
        Sigur, (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:32)

        AlinComan1 [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Am vazut cum au reusit sa creasca absortia de fonduri, cu ajutorul Partidei RRomilor
  • +1 (3 voturi)    
    totusi, cati bani am absorbit in 2016? (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:22)

    king david hotel [utilizator]

    Se poate spune clar!
    • +3 (3 voturi)    
      mura-n gura (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:46)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

      nu-i ca si cum n-ar fi aparut articolul acum 2 zile:

      http://economie.hotnews.ro/stiri-eurofonduri-20957940-fonduri-europene-cat-reusit-profitam-uniunea-europeana-pana-acum.htm
      • 0 (2 voturi)    
        multumesc! (Miercuri, 27 aprilie 2016, 13:51)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Adri4n

        multumesc din nou!
  • 0 (0 voturi)    
    domnule ministru (Miercuri, 27 aprilie 2016, 16:21)

    vodatepes [utilizator]

    Sper ca domnul ministru va citi aceste randuri.De ce colega dumneavoastra a trebuit sa isi dea demisia? Ca a fost incapabila? Nu .Nu a fost ajutata de echipa din jurul ei. Vedeti activitatea secretarilor de stat ca doar ei sunt cei care ar fi trebuit sa plece impreuna cu doamna ministru Raducu, credeti ca ea a fost singura vinovata? Daca vreti sa aveti success scapati de cei din esalonul doi. Scapati de ss si ananlizati activitatea de la nivelul fiecarui AM si veti descoperi ca multe au blocat activitatea. Sunt acte programtice care stau blocate de luni de zile pentru ca la conducerea unor AM-uri sunt niste oameni care sunt pusi numai pe scandal si cat mai putina munca.Sunt blocate ghiduri,proceduri lanivel de AM necesare lansari de operatiuni. Analizati cite ghiduri au avizat fiecare AM , cite ghiduri au aprobat AM-urile in vederea lansari spre consultare publica, cite procedurii au fost avizate ,la cite AM a dat punct de vedere. La nivelul de conducere alAM-urilor sunt oameni numiti pe fucntii doar sa blocheze fara sa ocupe functiile prin concurs. Sper sa cititi si sa intrebati in general pe cei de la firul ierbi care stiu problemele si care sunt trecute sub pres de conducerile AM cat si de ss. Ganditi-va ca doamna Raducu a plecat cu demisie nu din cauza ei ci a celor din jurul ei care au sfatuit-o rau. Esecul al MFE nu e integral al doamnei Raducu ci si a secretarilor de stat cat si al conducerilor de la nivelul AM numiti pe pile.