Seful CSM a sesizat Inspectia Judiciara in cazul afirmatiilor facute de Calin Popescu Tariceanu dupa condamnarea lui Dragnea

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2016, 15:39 Actualitate | Esenţial

Presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, Mircea Aron, a sesizat Inspectia Judiciara in vederea efectuarii de verificari, in cazul afirmatiilor facute de catre presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, pentru a se stabili daca a fost adusa atingere independentei sistemului judiciar, potrivit Agerpres.

'Mircea Aron, presedintele Consiliului Superior al Magistraturii, in temeiul art. 30 alin. (1) din Legea nr. 317/2004 privind Consiliul Superior al Magistraturii, republicata cu modificarile si completarile ulterioare, a sesizat Inspectia Judiciara in vederea efectuarii de verificari, potrivit competentelor legale, pentru a stabili daca si in ce masura prin afirmatiile lansate in spatiul public de catre domnul Calin Popescu Tariceanu, presedintele Senatului Romaniei, a fost adusa atingere independentei sistemului judiciar in ansamblul sau', se arata intr-un comunicat al CSM.

Calin Popescu Tariceanu a scris pe Facebook, dupa ce Liviu Dragnea a fost condamnat la doi ani de inchisoare cu suspendare in dosarul Referendumul, ca acest proces, "ca si decizia ICCJ, sunt actiuni eminamente politice, ele reprezentand un unicat nedorit in lumea civilizata".

"Aceste interpretari absolut originale sunt parte a unei actiuni concertate, prin care in procesul alegerilor intervin institutii de forta ale statului care cenzureaza 'de facto' puterea politica, in loc ca lucrurile sa stea invers. Am putea spune ca, sub lozinca luptei anticoruptie, institutii de forta ale statului fac o preselectie nemaiintalnita a candidatilor si viitorilor alesi", a comentat Tariceanu, afirmand ca "a venit momentul cand trebuie sa actionam solidar pentru salvgardarea libertatilor castigate cu multe sacrificii la Revolutie".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2435 vizualizari
  • +5 (13 voturi)    
    daca s=ar dispune confiscarea colectiei (Marţi, 26 aprilie 2016, 15:57)

    un domn [utilizator]

    auto si motociclete, acolo l ar durea pe motociclean..in rest are tegument gros
  • +5 (11 voturi)    
    Mai ieftin iesea daca sesiza un psihiatru (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:20)

    mitg [utilizator]

    Parlamentarii n-au imunitate la "cazari" la spitalul 9 ...
  • +4 (10 voturi)    
    A cata oara? (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:23)

    Bubico [utilizator]

    A cata oara ALDE Tradariceanu se declara un oponent convins al justitiei si un partizan infocat al bagarii gunoiului sub pres?
    • +3 (9 voturi)    
      inca (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:51)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Bubico

      ii este dator lui tonta si psd pentru scaunul de pres al senatului.
  • +6 (8 voturi)    
    De rasul curcilor! (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:39)

    Andradda [utilizator]

    Infantilismele astea cu sesizarea CSM au devenit de-a dreptul abjecte.
    De ce n-aiba mai sesizati din moment ce nu exista absolut nicio pedeapsa? Totul se rezuma la fraze imbecile de genul " Tariceanu, X sau Y au atins independenta justitiei"
    Da, si?
    Mai departe, nimic!
    • +4 (6 voturi)    
      Nu-i mai pronuntati numele... (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:18)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      --- ca va puteti imbolnavi. Individul e pres unui grup de penali numit Senat si din emana ce e mai perstilential si otravitor. Chiar si numele lui e nociv la auz.
  • +4 (10 voturi)    
    D-na Kovesi.... (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:57)

    chirvasamar [utilizator]

    stim ca le este greu procurorilor DNA sa prioritizeze cand au 110 dosare per procuror.
    Dar nu se poate face o mica exceptie?
    Dosarele acestui personaj de o degradare morala uriasa, care ataca fatis justitia, sa treaca in fata?
    Poate asa scapam de o pacoste........
  • -1 (7 voturi)    
    JUSTITIE POLITICA SELECTIVA !? (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:18)

    Cremenarul [utilizator]

    Este greu, foarte greu sa mai fi liberal autentic in ziua de astazi ! Sunt tot mai virulenti cei carora le plac interventiile brutalo-samavolnice ale autoritatilor, in cazul nostru ale DNA-ului !?

    Pacat, mare pacat ca este data uitarii practica judiciara propovaduita/aplicata in trecut de liberali. Este similara cu cea dorita de dl TARICEANU a fi promovata acum când afirmam ca tindem spre statul de drept.

    In conditiile impunerii brutale a unei JUSTITII POLITICE SELECTIVE, la discretia/bunul plac al procurorilor, statul de drept va fi inlocuit in mod cert cu statul despotic !
  • +1 (7 voturi)    
    Intrebare... (Marţi, 26 aprilie 2016, 17:29)

    taticutu [utilizator]

    Chiar nu se mai poate comenta nici o hotarare judecatoreasca, dupa ce s-a dat verdictul final ? Nu ma refer la cazul in speta, ci asa in general...
    Deci mucles, ca altfel vine CSM-ul ! poti spune orice despre altii, dar despre judecatile magistratilor, nu ! Atuncea cum se mai corecteaza puterile din statul democratic ?
    Sunt naiv...