Cristian Ghinea, propus de premierul Ciolos ministru al Fondurilor Europene

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 26 aprilie 2016, 15:23 Actualitate | Esenţial

Cristian Ghinea
Foto: Hotnews
Premierul Dacian Ciolos il propune pe Cristian Ghinea, actual consilier de stat la cancelaria premierului, in functia de ministru al Fondurilor Europene. Propunerea trebuie acceptata de presedintele Klaus Iohannis. Ghinea ar urma sa o inlocuiasca intr-unul dintre cele mai fierbinti posturi guvernamentale pe Aura Raducu, care a demisionat ieri la cererea premierului.

Cristian Ghinea a fost fondatorul si directorul unui ONG extrem de activ in zona politicilor publice (CRPE - Centrul Roman pentru Politici Europene) inainte de a deveni in noiembrie 2015 consilier de stat la Guvern. Anterior, el a fost publicist la Dilema Veche si Contributors.

La cancelaria premierului, Ghinea a fost implicat in trei mari proiecte ale guvernului Ciolos: comisia de taiat hartii si lansarea strategiei anti-saracie si strategia pentru micii fermieri.

Comunicatul premierului

Premierul Dacian Cioloș a înaintat astăzi domnului președinte al României, Klaus Iohannis, propunerea de numire în funcția de ministru al Ministerului Fondurilor Europene a domnului Cristian Ghinea, Consilier de Stat la Cancelaria Prim-Ministrului.










5752 vizualizari
  • -6 (20 voturi)    
    dacă doriți să revedeți (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:03)

    Mazeta [utilizator]

    https://www.youtube.com/watch?v=HkwVC67THqA
    • +5 (19 voturi)    
      Foarte bine (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:42)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pe vremea aceea, toti oamenii cu scaun la cap ar fi sustinut-o pe Macovei.

      A luat-o pe aratura din Iunie 2015 incolo, cand a incept cu declaratiile-soc care nu-i aduc cinste.

      Dar bineinteles ca ce a facut aceasta in trecut este de apreciat si tinut minte.
    • +9 (15 voturi)    
      Asa? (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:49)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ... Your point is?
    • +6 (16 voturi)    
      Multumim pt link (Marţi, 26 aprilie 2016, 18:09)

      omezu [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Acum ne dam seama ca Ghinea e o alegere foarte buna pentru postul de ministru.
    • 0 (8 voturi)    
      M10 si Ghinea (Marţi, 26 aprilie 2016, 18:17)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca Ghinea razbate (desi are cam putine in cv in legatura cu ministerul cu pricina) atunci M10 devine o optiune serioasa la parlamentare cu posiblitatea de a trece de pragul de 5%. Altfel.. dupa teapa de la Bucuresti cu Ciucu... devin din ce in ce mai irelevanti.
      • +2 (6 voturi)    
        pentru cinevatus (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:54)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        ce intelegi prin " teapa cu Ciucu ".
        Ciucu a dat o teapa lui M10?
        M10 a dat o teapa bucurestenilor prin Ciucu ?
        Liberalii i-au dat o teapa lui Ciucu ?
        Ce intelegi tu prin afirmatia facuta ?
        • +1 (5 voturi)    
          fii atent ca-ti explic (Marţi, 26 aprilie 2016, 22:37)

          robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          M10 nu a reusit sa stranga 18.000 de semnaturi sa poata candida la CGMB
          Tot de 18.000 de semnaturi avea nevoie si Ciucu pentru a putea candida la PMB
          Evident nu a reusit sa le stranga nici cu ajutorul M10.
          Caz in care a ales sa incerce sa faca ceva din CGMB unde va intra cu ajutorul PNL
          Daca nici dupa explicatiile astea nu ai inteles cine a luat teapa....
          Ciucu a luat teapa pentru ca a crezut ca M10 il va ajuta sa stranga semnaturile necesare, acu e clar?
        • -3 (3 voturi)    
          Ai inteles perfect (Marţi, 26 aprilie 2016, 22:48)

          cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Prima optiune: Ciucu a dat o teapa lui M10.
      • +2 (10 voturi)    
        un partid de 1% are 2 ministri (Marţi, 26 aprilie 2016, 20:22)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui cinevatus

        in ce tara din lume un partid de 1% are 2 ministri?
        m10 nu a reusit sa candideze la alegerile locale din bucuresti dar are 2 ministri? ce democratie originala avem
    • +5 (11 voturi)    
      Si ? (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Cristian Ghinea a scris o carte in care sustine DNA.
      Si o imbratiseaza pe initiatoarea DNA.
      Deci , se arata un sustinator al luptei anti-coruptie.
      Tie ce nu-ti place aici ?
  • -1 (11 voturi)    
    2016 e un an pierdut (Marţi, 26 aprilie 2016, 16:34)

    robotel corporatel [utilizator]

    dar nu e asa rau, ganditi-va ca puteam pierde 4 ani 2017-2020
    • +6 (12 voturi)    
      Si daca Ponta nu demisiona era un an castigat? (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:05)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

      Adevarat, oameni precum Ciolos si Cristian Ghinea trag tara in jos. Ne trebuiau Ponta, Dragnea, Sova si Ghita ca sa avem un an castigat.

      Pacat doar ca Ponta&Co nu se mai pot ocupa de guvernare. Ei au facut poteca la DNA si au sanse sa faca un drum scurt si pana la puscarie, ca nu au toti bafta lui Dragnea (doi ani cu suspendare!).
  • -7 (17 voturi)    
    macovist (Marţi, 26 aprilie 2016, 18:00)

    xanti [utilizator]

    Cine a sustinut un procuror comunist se poate numi si el tot un comunist.
    Tot Ponta a condus guvernul cel mai bine ,cu astia de acum e jale.
    • +6 (12 voturi)    
      Vai, ce standarde inalte aveti! (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:01)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Chinea nu e bun ca a sustinut un "procuror comunist", deci e si el comunist.

      In schimb Ponta e cel mai bun. Desi e un plagiator sinistru, desi e un mincinos patentat, desi a fost un om politic sponzorizat din greu de tot felul de afaceristi (stiti cat costau cursele ale si cine le sponzoriza), desi a fost alimentat ani de zile cu cate 3000 de euro lunar de catre Sova, desi nu facea nimic direct. Facea indirect, fiind parlamentar de Gorj, acolo unde firma lui Sova era montata la tata companiei lignitului. Firma ai caror avocati facturau si 27 de ore/zi catre compania de stat.

      Asta a fost cel mai bun PM? Asta la care nu i-a mai ramas niciun ministru in libertate? Pai guvernul Ciolos e parfum pe langa guvernul trecut.
    • +9 (13 voturi)    
      Eu ma tund (Marţi, 26 aprilie 2016, 19:57)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      la un frizer care lucreaza la frizerie din 1985.Atunci a terminat scoala.
      Pot spune ca ma tund la un frizer comunist ?
      • +2 (4 voturi)    
        acum depinde... (Marţi, 26 aprilie 2016, 23:28)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        cate fire va taia pe vremea aia si cate acum???

        Se poate ca pe vremuri sa va fi tuns mai mult, deci costul unitar era oarecum mai mic, mai modest...

        AStazi aveti aceeasi cantitate de tuns???Abordarea este aceeasi???

        Pare ca nici clientul numai este acelasi si deci nici tunsoare numai este aceeasi - carevasazica ceva este schimbat si cred ca si frizerul este un pic schimbat...
        • 0 (0 voturi)    
          pentru 13 (Marţi, 26 aprilie 2016, 23:58)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Interesanta gandire !
          Pai atunci sa spunem "Panta Rhei" . Si nu mai
          adaugam nimic.
        • 0 (0 voturi)    
          Unde este Garibaldi ? (Vineri, 29 aprilie 2016, 15:41)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          I-am pus o intrebare simpla. Nu o intrebare
          gen intrebarea Sfinxului. De ce nu raspunzi, Garibaldi ?
  • +3 (9 voturi)    
    Ha-ha-ha ! Julien, nu pareai a fi un om cu (Marţi, 26 aprilie 2016, 18:01)

    Susufler0 [utilizator]

    simtul umorului. De, am zis, nu-i bai, ca-i ardelean. Ultima miscare de la Ministerul Fondurilor Europene, mi-arata insa cat de tare m-am inselat. Sa recapitulam :
    Aura Raducu, cu studii pe profilul demnitatii ocupate pana ieri in Guvern, cu practica in institutiile de profil din cadrul Comisiei Europene si-a dat demisia, la cererea PM, zice-se, pt ca in cele 5 luni cat a detinut portofoliul nu a semnat absolut nici un act important privind absorbtia fondurilor europene pe exercitiul 2014-2020. In locul doamnei ministru, Dacian l-a numit pe unul din multii sai consilieri, pre nume Cristi Ghinea, politolog (si publicist ) de profesie, (absolvent de SNSPA), sef de ONG, de altfel foarte respectabil si cunoscut, cu activitate deosebita pe plan intern si international, dar care nu are absolut, dar absolut nicio tangenta cu domeniul pe care o sa-l pastoreasca. Cu alte cuvinte, a plecat o persoana, aflata "pe felie" cum se spune, care stia ce se poate si ce nu se poate semna, pt ca putea sa inteleaga chestiunile ce-i sunt puse in fata si a venit un ilustru habarnist , (inca odata, am tot respectul pt Cristian Ghinea,
    politologul, ong-istul) un fost consilier al PM, care s-a ocupat de proiectul infiintarii Comisiei de taiat hartii (chiar asa !), comisie care,nu stiu de ce, mie imi suna a Comisie de taiat ...frunza la caini. S-a cazut din lac in put. De la cineva care stia dar nu semna, s-a trecut barbar de abrupt la cineva care nu stie dar , pesemne, va semna tot ceea ce i se va aduce la semnat.

    PS. Domnu Cristi, vezi sa nu ajungi victima nevinovata in fata DNA. Ar fi extraordinar de mare pacat !