Der Spiegel: Obama va indemna Germania sa contribuie cu efective militare in estul Europei, inclusiv in Romania

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 19:47 Actualitate | Esenţial

Trupe NATO
Foto: Captura YouTube
Presedintele SUA, Barack Obama, va cere Germaniei sa se implice mai mult in misiunile de aparare a statelor din partea de est a Aliantei Nord-Atlantice, afirma surse citate de revista Der Spiegel, precizand ca efective suplimentare NATO ar urma sa fie trimise in Romania, Polonia si tarile baltice, relateaza Mediafax.

Potrivit unor surse guvernamentale germane, Barack Obama ii va cere cancelarului german, Angela Merkel, sa aprobe trimiterea de efective militare germane in partea de est a Aliantei Nord-Atlantice, pentru descurajarea Rusiei.

Barack Obama se va intalni luni, in orasul german Hanovra, cu Angela Merkel, cu presedintele Frantei, Francois Hollande, cu premierul Italiei, Matteo Renzi, si cu seful Guvernului de la Londra, David Cameron.

Conform surselor citate, Statele Unite se asteapta ca Germania si Marea Britanie sa trimita efective militare in Romania, Polonia, Lituania, Letonia si Estonia.

O decizie formala privind suplimentarea efectivelor militare pe flancul estic al Aliantei Nord-Atlantice ar urma sa fie luata la summitul NATO programat la Varsovia.

Pentagonul a anuntat la sfarsitul lunii martie ca Statele Unite vor trimite militari suplimentari in Europa de Est, inclusiv in Romania, incepand din anul 2017, in contextul masurilor de garantare a securitatii pe fondul actiunilor Rusiei. "In cadrul angajamentului Statelor Unite de intensificare a securitatii si de crestere a capacitatii de disuasiune, Comandamentul armatei americane in Europa va initia in februarie 2017 rotatii constante de trupe", a comunicat pe 30 martie Departamentul american al Apararii.

Decizia suplimentarii capabilitatilor militare americane in Europa de Est are rolul de a oferi garantii de securitate aliatilor NATO in contextul activitatilor militare ale Rusiei. Alianta Nord-Atlantica trebuie sa transforme patrulele aeriene din zona Marii Baltice intr-o forta care sa poata apara tarile baltice in caz de razboi, recomanda recent generalul american Philip Breedlove, comandantul in exercitiu al fortelor NATO din Europa, in ceea ce era un avertisment adresat Rusiei.










5521 vizualizari
  • -28 (58 voturi)    
    No more troops (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 20:42)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Cine naiba decide sa permitem trupe straine pe teritoriul Romaniei?
    Avem capacitatea de a ne apara singuri..inamicii romanilor sunt alogenii si tradatorii autohtoni infiltrati in aparatul administrativ ce actioneaza in interesul altora
    • +24 (56 voturi)    
      Ne lasi?! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:23)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Romania nu e ciorba voastra. Mars in Siberia! Odata si-odata se va elabora si legea impotriva propagandei.
      • -16 (44 voturi)    
        Cum adica 'ne'? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:08)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Asta e tara romanilor! Daca esti venetic, comunist sau minoritar LBGT stai in banca ta daca vrei sa fii tolerat. Ciocu' mic! Cit despre legea cu bagatul pumnului in gura oamenilor , ai dreptate, sunt destule cozi de topor care ar vota o astfel de lege impotriva romanilor. Dupa cum au votat si altele asemanatoare fara sa aiba mandat de la popor. Dar va veni vremea cind Romania va redeveni a romanilor si imperiul se va prabusi.
        • +4 (10 voturi)    
          ue nu vrea să dea bani pentru aparare (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:19)

          andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Cu toate că ue economic este peste US penibilii din ue nu vor să plătească nimic pentru apărare. Uitati-va pe Youtube la comparații între puteri militare. Din moment ce ue a căzut la pace cu rusia si a împărțit Europa de est din punct de vedere economic jumi-juma cu ăștia la ce le mai trebuie să se apere? Asta ar însemna să încalce acordul tacit între ue si rusia. Oare cât o să mai fie dispuși americanii să plătească din banii contribuabililor sai securitatea ue? Pentru România e clar că între ue si US trebuie să alegem US. Hai US! Hai Romania!
      • -8 (26 voturi)    
        Astia care au alte idei ... (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:33)

        Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ... ar trebui incolonati si dusi in puscarie , nu?
        • +7 (23 voturi)    
          da (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 23:28)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          eu asa cred, ca toti trollii sovietici ar trebui dusi la canal si sa stea cit a stat bunicul tinut acolo de rusi si sculele lor romanesti.
          • -4 (8 voturi)    
            Bunicul (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:09)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

            Tau s-ar rasuci in mormant daca ar afla ca nepotul lui e troll american
            Inchidem orice capacitate de productie autohtona, incurajam toti tinerii capabili sa emigreze si cumparam totul de la americani. Mai nou trebuie sa vorbim engleza in Romania.
            Cat despre rusi vom putea discuta cu ei despre problemele arzatoare ( tezaurul si R Moldova) cand vom fi pe picioarele noastre
            • +2 (6 voturi)    
              Really? Ai tupeui sa-i spui asta? (Duminică, 24 aprilie 2016, 18:28)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

              Mai ales ca sansele ca bunicul sau sa fi murit in surghiun in Siberia is 99%?
              Americanii din cate stiu produc frumusel si incep sa vina tot mai multi. Ford, Daimler....rings the bell?
              Dar Mehel, Rafo, Kaimunaz, si altii...ring the RED bells?
              • -1 (5 voturi)    
                Bun , dar (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:09)

                Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                Rafo a ajuns pe mana lui Steinmetz..nu amesteca treburile, zonele de influenta se impart intre frati si este inacceptabil
                • +3 (3 voturi)    
                  Cu mana (de ajutor) ruseasca la mijloc (Luni, 25 aprilie 2016, 0:45)

                  Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                  Spune-mi ceva bun facut de rusi? Nici vodca nu ma e ce a fost. Absolut sau Grey Goose e peste orice vodca ruseasca.
                  • -1 (3 voturi)    
                    Obsesia voastra (Luni, 25 aprilie 2016, 2:20)

                    Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

                    Cu piticii cracanati si mujicii nu ma intereseaza. Cancerul din Romania nu se rezolva schimband sferele de influenta si devenind vasali la hoti cu clasa. Romania nu poate exista/negocia decat stand drepti in picioare nu aplecati si cracanati la est sau la vest .
                    • 0 (2 voturi)    
                      Ce ciumeg esti (Luni, 25 aprilie 2016, 5:01)

                      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

                      Adica vreti Romania slaba sa puneti iar ghiara pe ea. Barbari salbatici !
        • -2 (12 voturi)    
          Ideile altora, nu alte idei (Duminică, 24 aprilie 2016, 1:05)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

          Ochei?
          • -2 (2 voturi)    
            SI uite asa ... (Duminică, 24 aprilie 2016, 20:35)

            Prea_Tarziu [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            ... pas cu pas se trece granita nemerniciei si se ajunge in nazism! Si apoi pus in fata streangului ai urla: am fost obligat, doar am executat ordine!
            Deci inca o data ca sa intelegi si tu pe ce taramuri calci: daca altii imbratiseaza alte idei este OK sa-i impusti in cap, nu?
            • +2 (2 voturi)    
              Nu imbratiseaza, ca habar nu are (Luni, 25 aprilie 2016, 0:47)

              Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

              Le ia dea gata. Asa au prins si comunismul si fascismul. Daca oamenii ar gandi mai mult, cu propriul lor caputz (chiar daca nu ii duce capul prea mult), lumea ar fi altfel.
      • 0 (16 voturi)    
        Asta cu propaganda e chiar buna , (Duminică, 24 aprilie 2016, 8:03)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        io-ti si vad puse momitele la sare. Pai cum nene ,cei care gandesc altfel trebuie dusi la ocna? Sau desteptii ca tine la abator? Mi-e sila.
      • -2 (4 voturi)    
        Si eu sper (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:35)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Ca tradarea sa primeasca pedeapsa capitala
    • +18 (30 voturi)    
      tu si cu mai cine va aparati singuri? (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 21:49)

      Metusala [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Daca Ucraina n-a putut sa se apere.
      • -6 (18 voturi)    
        Impotriva a ce sa se apere Ukraina? (Duminică, 24 aprilie 2016, 5:21)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Impotriva a ce sa se apere Ukraina? Impotriva cetatenilor care au votat cu 90% separarea? Cum ar fi aparat o divizie NATO Ukraina intr-un astfel de caz? Ii omora pe separatisti (aproape doua milioane)? Cat de tare i-a aparat occidentul pe irakieni impotriva Statului Islamic? Ca au avut armate la sol, nu un amarat de batalion ! Aud?
        In Afganistan sunt 13000 de trupeti straini (9000 americani) Controleaza doar Kabul-ul, Kandahar-ul si imprejurimile. Restul tarii e in mana talibanilor. Cum ii ajuta NATO pe aia? Aud?
        Libia? Obama tocmai a declarat ca e un mare esec. Siria - ratarea se vede de pe Luna.
        Sa continui?
        • +2 (8 voturi)    
          Ce gluma (Duminică, 24 aprilie 2016, 10:26)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          2 milioane de separatisti? :)))) Nene, sigur esti basarabean, dar macar nu te umple si de ridicol cu rusnacii tai :))
          • -2 (4 voturi)    
            Citeste mai baiete, citeste, ca nu doare! (Duminică, 24 aprilie 2016, 15:26)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

            Citeste mai baiete, citeste, ca nu doare!

            Aprox 2 Milioane e populatia din Crimeea. Daca ii pui si pe rusii din est, iti ies cam 4,5 milioane. Eu te-am intrebat: cum apara NATO un stat artificial impotriva separatismului etnic al cetatenilor sai? Omoara jumatate dintre separatisti, ca in secolul 12?

            Nu e clar daca ai invatat, dar teritoriile romanesti reclamate de "patrioti" d'astia de forum sunt chiar la Ukraina, statul artificial aparat de voi, statul care in scurta sa existenta a fost cel mai intens adversar al Romaniei la granitele noastre.

            Altfel, tine-ti suflul si etichetele. Lipitorii de afise sunt buni in campania electorala, apoi...
            Dar totusi, incearca sa citesti. NU DOARE !
        • +4 (6 voturi)    
          Sluga bulshevina (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:59)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ai idee cati si-au parasit casele in estul Ucrainei? Vorbeste cu ei sa iti spuna cum colcaie de mujici pe acolo.
          Si la faza cu 90% ma lasi? Referendum organizat de rusi sub atenta privire a kalasnicoavelor?
      • -4 (16 voturi)    
        Lol (Duminică, 24 aprilie 2016, 7:28)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Sa se apere impotriva a ce, mai exact ?

        Daca cetatenii din Basarabia ar iesi in strada pentru uniunea cu Romania, stiind ca Basarabia e parte a Moldovei, ai mai comenta la fel de prost ?

        Daca cetatenii din cadrilater ar iesi in strada, stiind ca fac parte din Bulgaria, ai mai comenta la fel de prost ?

        Daca ungurii ar incepe sa maseze trupe la granita cu Romania, nu ar face si Romania acelasi lucru ?

        Bai voi sunteti amerlociti la greu, jur.
        • 0 (8 voturi)    
          Eh (Duminică, 24 aprilie 2016, 10:27)

          jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui HP

          Macar noi suntem amerlociti pe gratis, nu ca voi rusnaciti pe bani :)))
      • -2 (4 voturi)    
        Exemplu penibil (Duminică, 24 aprilie 2016, 14:42)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Metusala

        Noteaza in agenda: 22 Iunie 1941
        Avem nevoie doar de lideri romani patrioti
    • +22 (36 voturi)    
      tarisoara scumpa (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:00)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      vad ca le comentezi tare cu tarisoara noastra, cu trupele straine! Ori esti trol pro rus, ori inca esti naiv si crezi ca armata romana mai e in stare sa apere altceva decit mausoleul eroilor!
      • -3 (5 voturi)    
        Trol patriot (Duminică, 24 aprilie 2016, 16:56)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        Acum daca iti iubesti patria si vezi ce se intampla cu banii romanilor ori esti troll rus , ori legionar
        Avem resurse sa ne aparam singuri. Daca vorbesti de aliante da , n-am nimic impotriva. Dar aliantele sa nu insemne distrugerea a tot ce este autohton si achizitionarea de armament de la vestici. Romania este ingenunchiata de politicieni tradatori
        • +2 (2 voturi)    
          Cu ce te aperi? (Luni, 25 aprilie 2016, 0:49)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

          Ca razboaiele purtate cu prastia s-au terminat, demult.
          • 0 (2 voturi)    
            Amice (Luni, 25 aprilie 2016, 2:27)

            Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

            Bani sunt si resurse umane avem dar avem si tradatori multi. Romania ar fi departe daca ar fi toleranta 0 pentru tradare iar resursele ar fi directionate corespunzator.
            http://www.arcaspace.com/en/about_us.htm
    • +3 (11 voturi)    
      un salut nato, din turcia (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 23:46)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      zyctir !
      • -2 (4 voturi)    
        Apartenenta la NATO (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:47)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Nu stiam ca inseamna distrugerea armatelor nationale si transformarea lor in palcuri de mercenari dotati cu armament strain platiti din bugetul nostru
    • 0 (2 voturi)    
      Ciocu mic (Luni, 25 aprilie 2016, 3:33)

      Getodac_ [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Rusnac imputit. Voi vreti Romania slaba ca sa puneti iar ghiara pe Es.
  • -14 (32 voturi)    
    Obama are bun simt! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 22:31)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Odata ce ai o colonie nu poti sa o lasi doar sa produca pentru tine in timp ce tu o jefuiesti de resurse. Din cand in cand trebuie sa o si aperi! Si stii ca poporul asuprit nu ar misca un deget sa apere ceva ca nu mai are ce, asa ca trimiti trupe din Tara in Provincia Coloniala!
    Sa nu ne mai ascundem dupa degete, Razboiul Rece a fost real, l-a dus si Romania si l-a pierdut si Romania. Romania nu a fost "eliberata" a fost cucerita. De aici saracia in cei 27 de ani de jaf, hotiile, transferul resurselor catre vest (petrol, tradatorii de neam numiti politicieni au incercat si cu aurul). Acum platim taxele de razboi, dar nu ni se spune pe fata!
    O fi bine, o fi rau ca Vestul care ne dispretuieste isi apara resursele din tara noastra fata de Rusia care ne dispretuieste? Sa ma bucur? Eu personal stiu ca imi va fi la fel de greu, in jurul meu va fi la fel de corupt, si propaganda va urla ca sunt la fel de nenorocit ca si pana acum ca m-am nascut roman,
    • +5 (13 voturi)    
      Ce produci tataie? (Duminică, 24 aprilie 2016, 1:06)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Barabule si popusoi?
    • +2 (16 voturi)    
      Ca ia uite (Duminică, 24 aprilie 2016, 9:19)

      Primul [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      la Japonia, ce rau o duce cu trupe americane la ea in gradina. Sau Germania... Nu nu nu, noi nu vrem asa, vrem ca Ucraina, cu pieptul gol in fata URSS
      • -2 (4 voturi)    
        Japonia (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:52)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Primul

        A cerut armatei americane sa se retraga in urma mai multor violuri comise de soldati americani. In Germania prezenta trupelor britanice/americane nu se mai justifica
  • +2 (4 voturi)    
    au venit americanii !! ..vin si nemtii !! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 23:26)

    mirceacr [utilizator]

    candva..au plecat nemtii si nu au venit americanii..au venit insa rusii !

    acum se inghesuie sa vina vina toti ?!
  • -2 (12 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 23:35)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cu trupe germane, cind vor veni rusii vor bea un schnaps impreuna, cum au mai facut-o de citeva ori pina acum pe spinarea tarilor mai mici. N-am incredere in nemti nici sa trecem strada.
    Asta n-a inteles semidoctul frustrat hitler, ca putea sa-si imparta europa cu stalin fara probleme, regimurile erau similare pina la detaliu. Cea mai mare dezamagire a vietii lui stalin a fost ca hitler nu a inteles acest lucru simplu. Iar de hussein barack ce sa mai vorbim, asta stie istorie cum stie iliescu engleza, the ducks come from the trucks.
    • -3 (5 voturi)    
      Ingrijorari false (Duminică, 24 aprilie 2016, 17:41)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Decizia Germaniei de a-si repatria aurul din SUA si Franta o cantitate deloc neglijabila daca ne gandim ca sunt 1600 tone a creat convulsii unora de spumega ca al 4 lea Reich e pe cale sa devina realitate
  • -2 (10 voturi)    
    as vrea s'o vad si p'asta ! (Sâmbătă, 23 aprilie 2016, 23:47)

    nash pandelica [utilizator]

    ...........................
    pei, le da voie tatucu putine ?! :)
  • +5 (15 voturi)    
    ... dupa cum ati vazut (Duminică, 24 aprilie 2016, 0:13)

    Matusalem [utilizator]

    E imposibil sa apara o stire despre NATO si imediat apar si toparlanii ! ... Nu stiu de ce nu le intra odatain cap ca Romania e membra NATO si asa va ramane! ... Rusii cand au fost in Romania nu au facut decat sa ucida si sa fure ! .. Si Ceausescu era satul de ei ! ... Doar ei nu s-au saturat sa distruga tot pe unde trec ! ... Daca vor sa testeze Art 5 ...poate ar trebuii sa se gandeasca ce ramane dupa ei...dar nu cred ca le pasa. Se pare ca inca mai au bani sa plateasca postaci.
  • +5 (11 voturi)    
    Imi place atitudinea lui Obama ! (Duminică, 24 aprilie 2016, 1:26)

    Susufler0 [utilizator]

    E un fel de-a-i bate obrazul Merkaloasei si de a-i atrage atentia, de a-i spune, ca trebuie sa mai aiba ochi si pt tarile UE din est (unde Germania are investitii importante), nu numai pt refugiatii musulmani.
    Cat de inconfortabil trebuie sa se simta in momentele astea Frau Angela, gandindu-se ca nu e bine sa nu asculte indemnul americanilor (pt ca pur si simplu, nu e bine), dar nu e bine nici daca-l asculta si trimite soldati in estul UE, pt ca atunci il supara pe Putin (si nici asta nu e de dorit). Una peste alta pozitia lui Obama este corecta. Germania trebuie sa se manifeste, sa fie mai activa si in cadrul NATO, pe plan regional, nu numai pe plan economic.
    PS. Mingea este acum in terenul Germaniei !
  • +3 (17 voturi)    
    Problema (Duminică, 24 aprilie 2016, 2:39)

    KostasP [utilizator]

    Este ca nu avem nevoie de trupe germane ci de alea americane. Nemtii pot sa bata palma cu rusii si ne-am ars.
    • -5 (9 voturi)    
      Prognosticuri (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:02)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      Americanii vor bate palma cu rușii mai repede. Au mai făcut-o. De aia am avut comunism.
    • -2 (8 voturi)    
      Ăăăă ,,, nu (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:29)

      LianBerthold1 [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Nemții AU BĂTUT deja palma cu rușii. Și asta cam de multișor, de cîțiva ani.

      Problema este, ce se întîmplă cînd se rupe lanțul de iubire, cum s-a mai întîmplat în trecutul nu chiar atît de îndepărtat.
  • +3 (11 voturi)    
    ce om rau (Duminică, 24 aprilie 2016, 3:53)

    Conservator [utilizator]

    Pai ei nu stiu cum s-o scalde ca sa cada la pace cu Putin si Obama le cere sa trimita trupe in tarile foste CAER?
  • -2 (6 voturi)    
    ooo da (Duminică, 24 aprilie 2016, 10:34)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Sa vina soldatii germani care faceau exercitii cu cozi de matura fiindca nu aveau arme... Tare de tot ce sa zic
  • +1 (11 voturi)    
    Pe cînd și niște trupe turcești? (Duminică, 24 aprilie 2016, 11:27)

    LianBerthold1 [anonim]

    De menținere a păcii, desigur, vreo 2-3 regimente cu tehnica militară aferentă?

    Poate și niște trupe ungurești? știu că nu prea au nici pentru ei, dar pentru niște baye prin Ardeal, ce nu ar face ei!

    Bă, voi v/ați tîmpit de tot?!?
  • -5 (7 voturi)    
    Festung Europa (Duminică, 24 aprilie 2016, 12:22)

    Landser [utilizator]

    Chiar imi doresc baze militare ale Bundeswehr-ului in romania!Sper ca in urmatorii ani armata germana sa revina la gloria de alta data!
  • -5 (7 voturi)    
    Festung Europa (Duminică, 24 aprilie 2016, 12:37)

    Landser [utilizator]

    Sper sa ajunga cat mai curand trupe ale Bundeswehr-ului in romania si opate cu ocazia asta spalam rusinea tradarii din '44!
    Armata germana trebuie sa revina la gloria din trecut!Singura problema e ca Germania trebuie sa scape de merkel si de mohameti!
  • +1 (1 vot)    
    Thanks Obama /s (Luni, 25 aprilie 2016, 12:40)

    EXEs [utilizator]

    Sunt de acord cu prezenta unor trupe americane de sustinere a instalatiilor scutului anti-racheta, dar nu si cu trupe germane sau ale altor state europene. Relatia Germaniei cu restul Europei este foarte complicata in context istoric si este inacceptabila invadarea in conditii de pace. Daca Romania a pus presedinte neamt asta nu inseamna ca e stat fara caini ca sa vina nemtii sa ne explice cum trebuie sa latram la luna. Daca rusii invadeaza Ucraina, OK acceptam orice ajutor care sa-i impinga inapoi pe rusi, dar in conditii de pace NU. Am 0 incredere in Merkela, iar germanii sunt mult prea fundamentalisti si conformisti comparativ cu natura latina a romanilor. Militarizarea estului Europei, care s-a aratat ostil tentativelor globaliste ale Germaniei si Americii de a ne impune mizerii gen imigranti musulmani, nu este de bun augur.