Ambasadorul Hans Klemm: Ridicarea vizelor pentru romani catre SUA, nu mai devreme de 2017

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2016, 20:52 Actualitate | Esenţial

Hans Klemm
Foto: Ambasada SUA
Romanii care doresc sa calatoreasca in SUA sa nu se astepte la ridicarea vizelor mai devreme de 2017, declara ambasadorul SUA in Romania, Hans Klemm, potrivit caruia exista posibilitatea modificarii legii in acest sens si dupa alegerile din SUA, potrivit Mediafax.

Hans Klemm a declarat, joi, la Arad, ca Romania indeplineste toate conditiile, mai putin rata de refuz, dar ambasada americana la Bucuresti face eforturi pentru a-i ajuta pe cei care doresc sa calatoreasca in SUA.

"Nimic nu se va intampla in acest an, sunt sincer cu dumneavoastra. Imigratia este un subiect sensibil, este unul dintre subiectele principale discutate in campania prezidentiala in SUA din acest an, nu ne putem astepta sa se intample mai repede de 2017... cel mai devreme o posibila modificare a legii este anul 2017. Romania indeplineste toate criteriile si conditiile din actuala lege, cu exceptia ratei de refuz, cred ca trebuie sa asteptam sa vedem daca se schimba trendul. (...) E posibil ca in 2017 sau dupa alegeri sa apara schimbari in legislatia americana", a spus ambasadorul SUA in Romania.

Potrivit acestuia, romanii care doresc sa calatoreasca in SUA nu trebuie sa se astepte la ridicarea vizelor "mai devreme de 2017".

Hans Klemm s-a aflat, joi, in municipiul Arad, unde a donat 133 de carti - lucrari de referinta, literatura americana, lucrari de metodica predarii limbii engleze si materiale pentru invatarea limbii engleze de diverse niveluri, precum si carti pentru copii - Bibliotecii Judetene "A.D. Xenopol", inaugurand astfel "American Shelf", adica "raftul american".

Ambasadorul SUA in Romania a vizitat si Targul de Primavara, dar s-a intalnit si cu autoritatile locale.










5757 vizualizari
  • +2 (22 voturi)    
    Aiurea (Joi, 21 aprilie 2016, 20:56)

    mitg [utilizator]

    Cum a reusit acel taran din Arizona (YouTube pentru cine nu stie) sa obtina viza de lucru in SUA? Dar tiganii romani care s-au luat la bataie intr-un ghetou?

    Daca e asa usor sa se obtina o viza de catre oricine, de ce mai mentineti regimul cu vize?
    • +2 (16 voturi)    
      Hai US! (Joi, 21 aprilie 2016, 23:53)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Chiar si acum romanii pot obține foarte ușor vize pentru America. Singurul impediment ar fi ca trebuie sa treci întâi pe la ambasada. Ambasadorul Hans Clemm este fair-play si spune lucrurilor pe nume. Este o mare diferență în modul în care US tratează România și modul în care o face ue care ne minte în fața. Bravo US! Hai Romania!
  • -1 (23 voturi)    
    realistic...2177 (Joi, 21 aprilie 2016, 21:07)

    newlook [utilizator]

    realistic...2177
    • -5 (15 voturi)    
      mujicia va fi asanata cel tarziu in 2017 (Joi, 21 aprilie 2016, 22:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Cracanatul in beciurile unde Romanovii au fost Mantuitzi...si asa tensiunea scade la ZERO..dark...thirty
  • +14 (28 voturi)    
    Acordul TTIP trebuie intarziat (Joi, 21 aprilie 2016, 21:11)

    Gryphus [utilizator]

    Romania trebuie sa faca presiuni pt a intarzia TTIP si pentru a bloca acordul de liber schimb cu Canada.

    E sansa Romaniei astazi, poate ultima pt urmatorii 20 de ani, de a scapa de vize. Eu sper ca Johannis, MAE si ceilalti nu vor ceda. Suntem membri UE si trebuie sa fim respectati, nu se poate sa acceptam sa fim cetateni de mana a 2-a
    • -11 (17 voturi)    
      Anunta si UE-ul, Gigel (Joi, 21 aprilie 2016, 21:26)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Anunta si UE-ul, Gigel. Intreab-o daca intre Canada si Romania alege Romania!!!
      Apoi, nu inteleg de ce latri la Canada. Articolul este despre SUA, nu stii sa citesti?
      • +8 (8 voturi)    
        ... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:59)

        klaudyuxxx [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        poate intelegi acum

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-20933845-presa-canadiana-problema-vizelor-pentru-romani-pierdem-aliat-cheie-acordul-liber-schimb-canada.htm
      • +8 (8 voturi)    
        Gigele, ti-e frica, esti las? (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:40)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Articolul e despre SUA dar daca ai sti sa citesti ai afla ca si Canada e in aceiasi situatie si discutia e la fel de prezenta pt ca si cu canada se discuta acum despre un acord de liber schimb asa ca nu mai latra la mine ca nu ma impresionezi.

        Anuntam si UE sa vedem pe cine vor alege, macar sa stim cum stam.
    • -6 (10 voturi)    
      Adica sa santajeji bazat pe ce? (Joi, 21 aprilie 2016, 21:41)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ca aia is chiaburii si tu esti calicul satului.
      • -2 (6 voturi)    
        hei (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:34)

        john70 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Pai stii cum strigau in anii '50: Jos chiaburii!
      • +12 (12 voturi)    
        Bazat pe LEGILE UE (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:43)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        bazat pe ce??? pai exista o LEGE a UE care spune clar ca SUA si CANADA trebuie sa renunte la vize pt toti cetatenii UE, au primit termen pana luna asta...urmeaza alte 6 luni in care vor putea puta negocieri iar dupa aceea UE va putea impune vize.

        se va ajunge ca PE si Consiliul UE sa voteze daca UE sa impuna vize pt SUA si Canada din 2017 si acolo vom vedem ce iese
        • -4 (4 voturi)    
          aha (Vineri, 22 aprilie 2016, 16:50)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

          deci, daca palavramentu' onorabil al nostru, din dealul somnorosilor, da o lege ca toti americanii sa ne pupe in fund, legea e aplicabila dincolo de ocean. :)
          asa si ue, da legi care actioneaza in america...
          apropos, ue nu da legi, ci directive, valabile numai pt. statele membre.
          cat de impunerea de vize americanilor, nu e nevoie de palavramentu' de la strassbourg, ci de guvernul romaniei.
          guvernul, printro ordonanta...aaaa, de urgenta(!) poate hotari ca americanii care calca in patria mioritica, musai sa aiba vize date de ambasda de la wash..

          mai draga, sua e tzara cea mai amenintzata de terorizm, de ani buni. e normal ca sa'si ia masuri de preventie.
          tot asa, este tzinta primara pentru imigrare. d'aia au si reguli si loteria vizelor de imigrare...
          deci, e normal sa se fereasca de imigranti nedoriti.
          si in al treilea rand, sua nu este interesata de castiguri din turism.

          noi am cam fi interesati ca americanii, canadienii si alti japonezi sa vina sa'si cheltuie paralele la celebra mamaia, la peles, la bran sau la manastirile din nordul moldovei.
    • -3 (11 voturi)    
      Dupa comportament in ce lume crezi ca suntem? (Joi, 21 aprilie 2016, 22:06)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      IV ? Sau a III-a ?
    • -5 (9 voturi)    
      ha-ha-ha!!! (Joi, 21 aprilie 2016, 23:20)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      se pare ca numai pina la 2 stii sa numeri si mai esti si .."subiectiv" : ""nu se poate sa acceptam sa fim cetateni de mana a 2-a""...
    • -2 (8 voturi)    
      hehehehe (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:33)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Adica Presedintele Donald J. Trump o sa fie nebun in 2017 sa lase sute de mii de tzigani din Romania si Bulgaria sa goleasca buzunarele cetatenilor americani?!?!?!?! Nu le-ajunge comportamentul criminal al negrilor si al imigrantilor ilegali de origine hispanica?
    • -2 (6 voturi)    
      asa'i (Vineri, 22 aprilie 2016, 11:57)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      sa renuntam la afaceri, ca sa se plmbe romanul fara viza.:)

      fara viza, nu inseamna ca in ue, cu bulitinu'. inseamna cu pasaport, cu poza la aeroport si amprente, cu sedere de 60 de zile. ai depasit sederea, ceri viza. n'o primesti, pleci, sau te dau afara ramburs, cu interdictie pe zece ani.
      calatorie de placere, fara drept de lucru.
      asta inseamna suspendarea vizelor.

      merita sa renuntam, sau sa intarziem beneficiile schimburilor fara taxe vamale, sa ne plimbam pe broadway. nu ?!
      merita sa sa stam la coada la vama, sa platim, decat la coada la ambasada, pt. o viza....:)
      gandire de ....piatza libera.
  • +7 (19 voturi)    
    nici o problema (Joi, 21 aprilie 2016, 22:10)

    hh276 [utilizator]

    Nici o problema.
    Mai sunt destule locuri in care sa-mi fac concediile si sa-mi cheltuiesc banii ca si turist.
    Nu doresc sa calatoresc intr-o tara care desi declara sus si tare ca suntem aliati considera ca trebuie sa fim filtrati inainte de a ne stampila ca fiind good-to-go.
    In schimb problema de imagine pe care v-o creati singuri d-le ambasador, aceea nu are pret.
    Chiar si pentru niste cetateni UE asa zis de mana a doua ca noi.
    • -7 (9 voturi)    
      hei (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:35)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui hh276

      Problema e ca o data cu romanii cinstitzi o sa vina in USA si mii de tzigani.
  • +7 (9 voturi)    
    In 2017- Trump (Joi, 21 aprilie 2016, 22:45)

    cinevatus [utilizator]

    In 2017 cu toate previziunile, vom avea de a face cu president Trump si atunci se anuleaza total chestiunea. :))
  • +9 (11 voturi)    
    Nu mai devreme de 2017 (Joi, 21 aprilie 2016, 22:47)

    Arminius [utilizator]

    declaratie care nu e stire. Stire era daca spunea "nu mai tarziu de ..".
  • +8 (10 voturi)    
    Vitavercea (Joi, 21 aprilie 2016, 23:35)

    mircea_cjn [utilizator]

    Poate vine la ei Trump presedinte si atunci le punem noi vize.
    • -5 (7 voturi)    
      hahahaha (Vineri, 22 aprilie 2016, 0:39)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      Groaznic, n-o sa mai poata veni soldatii americani cand romanilor le vor tremura iar chilotzii in fatza amenintzarii rusesti.
      • +1 (7 voturi)    
        frica este doar sa nu cada cerul.. (Vineri, 22 aprilie 2016, 9:53)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui john70

        de mujici nu avem teama, as vrea sa plastifiez cate unul
  • +2 (4 voturi)    
    isis (Vineri, 22 aprilie 2016, 10:01)

    vodatepes [utilizator]

    Daca le mai trage ISIS niste atentate si americani au nevoie de noi sa vezi cum se schimba situatia inainte de decembrie 2016
    • -1 (3 voturi)    
      hei (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:58)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Daca trage ISIS niste atentate, Trump e presedinte.
  • 0 (0 voturi)    
    tupeu (Vineri, 22 aprilie 2016, 17:26)

    neurino [utilizator]

    Cam mult tupeu iti trebuie pentru o astfel de declaratie.
    Oricum spre ca UE sa actioneze cu aceeasi moneda...acum au un motiv in plus sa le spuna pas la acord.