Nu ne vindem tara. Sindicalistii din Iasi, Cluj si de la Filarmonica ataca solutia Kobborg de la Opera Romana: "Ciuma" de la Opera se poate extinde si la alte institutii de profil din tara

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2016, 17:53 Actualitate | Esenţial

Angajatii Operei Bucuresti care resping solutia propusa de ministrul Culturii pentru conducerea institutiei este sprijinita de sindicatele de la Opera Iasi, Opera Cluj-Napoca si Filarmonica George Enescu. Cele trei sindicate resping reinstalarea ca director a lui George Calin (acuzat de management defectuos), instalarea coregrafului danez Johan Kobborg ca director artistic si cer revenirea lui Tiberiu Soare ca sef al Operei. In comunicate de presa, sindicalistii de la Iasi si Cluj acuza discrepantele intre salariile romanilor si cele ale strainilor, cer folosirea limbii romane in Opera si "pastrarea identitatii spirituale".

Reamintim ca directorul artistic Johann Kobborg a fost inlaturat de la Opera in urma unui blitk-krieg al directorului Tiberiu Soare, sub privirile ingaduitoare al ministrului Culturii, Vlad Alexandrescu. Kobborg, numit coordonator al baletului Operei in 2013, a demisionat, in urma unui conflict cu dirijorul Tiberiu Soare, care este din 4 aprilie director interimar al Operei Nationale Bucuresti. Ulterior, balerina Alina Cojocaru si alti balerini straini au fost huiduiti de angajati romani ai Operei, care au strigat "Afara cu strainii din tara!".

Acestia au reclamat faptul ca majoritatea dansatorilor cu care colaboreaza Johan Kobborg sunt straini, iar acestia sunt platiti cu salarii mult mai mari decat artistii autohtoni.

Contestatarii lui Johan Kobborg, actuali dar si fosti angajati ai Operei, s-au plans inclusiv faptul ca atat Kobborg, cat si balerinii straini vorbesc in limba engleza.

Vlad Alexandrescu a revenit la inceputul saptamanii si a anuntat reinstalarea ca director interimar, timp de trei luni, a lui George Calin, precum si intoarcerea lui Johan Kobborg.

Nemultumiti de aceasta solutie, peste 200 de angajati ai Operei Romane s-au adunat miercuri in Sala Mare a Operei si au cerut demisia Ministrului Culturii, Vlad Alexandrescu. Angajatii s-au solidarizat cu Vlad Conta si Tiberiu Soare, numiti de ministrul Culturii la conducerea Operei in urma cu cateva zile si destituiti ulterior. Ei au acuzat folosirea limbii engleze de catre Johan Kobborg la Opera, precum si diferentele salariale intre balerinii romani si cei straini.

Fragmente din cele trei comunicate de presa

Sindicatul Operei Nationale din Cluj

Sindicatul isi prezinta indignarea fata de ceea ce se intampla la Opera Bucuresti, o situatie regretabila care ar putea crea precedente periculoase si la celelalte institutii de profil din tara.

Nu agream decizia domnului ministru al Culturii de repunere in functie a domnului George Calin, demis in urma cu trei saptamani pentru probleme asociate cu neglijenta in serviciu, cu scopul de a-l multumi pe domnul Johann Kobborg si in acest fel ignorand doleantele angajatilor Operei Nationale Romane Bucuresti.

Domnule presedinte, salariile nete din institutiile de cultura din Romania sunt cuprinse intre 953 lei si 2500 lei. Nu discriminati artistii romani, platindu-i cu salarii de mizerie fata de colegii lor cetateni straini.

Domnule Presedinte, domnule Priministru (sic), avem incredere ca ve-ti veghea la pastrarea identitatii spirituale, la sprijinirea, protejarea si conservarea culturii noastre nationale precum si la sustinerea si dezvoltarea artistilor romani.


Sindicatul Operei Iasi

Suntem stupefiati de ceea ce se intampla la ONB, iar aceasta "ciuma" din pacate se poate extinde si la alte institutii de profil din tara.

Nu se poate ca un dirijor de calibrul domnului Tiberiu Soare, ca o ballerina (sic) artist-emerit Ileana Iliescu, nemaivorbind de marea soprana Angela Gheorghiu, sa fie acuzati de xenofobie si contestati pentru intreaga activitate artistica.
In Romania limba oficiala conform Art.13 Constitutiei (sic) Romaniei este LIMBA ROMANA.

Domnule Ministru, poate nu stiti, dar salariile in institutiile similare sunt intre 900-2000 ron lunar! Ne batem joc de artistii nostri romani, care stim foarte bine, ca au invatat si au studiat in cele mai vitregi conditii, iar dumneavoastra ii rasplatiti dandu-le peste nas!

Este inadmisibil, domnule Ministru sa tolerati acest comportament intr-o institutie din ROMANIA, ba mai mult, il incurajati aducandu-l inapoi pe domnul Kobborg care, asa cum stim din presa, era remunerat cu 7300 de EURO lunar.


Sindicatul democratic din Filarmonica George Enescu

Artistii instrumentisti si lirici din Filarmonica George Enescu Bucuresti sunt alaturi si sprijina demersurile colegilor din ONB.
Admiram solidaritatea de care dati dovada si va incurajam in actiunea voastra.
Credem cu tarie in schimbarea mentalitatilor distructive si in promovarea onestitatii si valorilor, in numele ARTEI pe care dorim sa o slujim cat mai bine.










5168 vizualizari
  • -13 (29 voturi)    
    Opera ROMÂNĂ, (Joi, 21 aprilie 2016, 18:11)

    Un cititor [utilizator]

    Oligofrenilor! Asta nu e club de fotbal să aduceți „stranieri” !
    • +14 (24 voturi)    
      Sa inteleg ca nu te intereseaza... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:02)

      mcris [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      nici operele straine: Lacul lebedelor, Liliacul, si multe altele. Preferi doar Coana Chirita... Alta? Cine zice ala e!
  • +16 (24 voturi)    
    Circulatia libera a persoanelor, marfurilor... (Joi, 21 aprilie 2016, 18:20)

    Maniu [utilizator]

    sindicatul masinistilor protesteaza.
  • +17 (25 voturi)    
    . (Joi, 21 aprilie 2016, 18:24)

    AdiSun [utilizator]

    Sindicatul Operei Nationale Cluj: 'Domnule Presedinte, domnule Priministru (sic), avem incredere ca ve-ti veghea'. Sper ca 've-ti' ala e o greseala strecurata la editarea articolului, nu una din comunicatul sindicatului ... ar fi foarte penibil pentru dansii daca asa au trimis comunicatul.

    In privinta salarizarii, ei bine nu toti artistii sunt egali si nu toti trebuiesc platiti la fel.

    Cand citezi articolul din Constitutie (art 13) fara sa intelegi cand anume se aplica - cazi in penibil.

    'pastrarea identitatii spirituale' - the fuck is that supposed to mean?!
    • -8 (18 voturi)    
      Adica (Joi, 21 aprilie 2016, 21:40)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Pastrarea identitatii spirituale..daca nu te simti roman nimrni nu te tine aici
      • 0 (4 voturi)    
        Mai ales cand nici o propozitie (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:52)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        in limba Romana nu poti scrie corect. Chiar "nimini" nu va tine aici.
    • +2 (6 voturi)    
      Opera Nationala Cluj (Vineri, 22 aprilie 2016, 10:07)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      e institutia bugetara in care s-au angajat toate mediocritatile intru 'pastrarea identitatii spirituale', evident. e o mare famiglie.

      la nivelul performantei, te si miri ca traiesc in acelasi oras cu cei de la Opera de Stat Maghiara care, atit la teatru cit si la opera, sint cei mai buni din tara si sint cunoscuti si invitati la festivaluri mari de afara.
  • -4 (20 voturi)    
    coruptia echipei anterioare este subiectul (Joi, 21 aprilie 2016, 18:24)

    Radu10 [utilizator]

    Nu este vorba de "nu ne vindem tara". Subiectul este activitatea cercetata in prezent de DNA a fostei echipe, condusa de Razvan Ioan Dinca, din care au facut parte atat dl Kobborg, cat si dl Calin (de profesie actor, fara legatura cu opera)
    Sub pretextul "teatrului de proiect" au fost elaborate contracte care acum fac subiectul controlului Curtii de Conturi si unor plangeri penale - prin care, spre exemplu, dl Kobborg primea 7300 Euro
    Cand nu i-a mai convenit situatia, Dl Kobborg a dat vina pe coruptie.

    Procedeele securistice de deviere a subiectului spre o aparenta xenofobie se executa si acum cu succes
  • +16 (28 voturi)    
    incredibili ce retarzi (Joi, 21 aprilie 2016, 18:25)

    stefan2008 [utilizator]

    la nivelul ala de cultura sa nu fii in stare sa vorbesti in limba engleza in conditiile in care tara ta se afla in NATO si UE... arata ca o gramada de retarzi nu au ce cauta la acel nivel.
    • +16 (20 voturi)    
      Engleza zici? (Joi, 21 aprilie 2016, 21:57)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Nu vezi ca nici limba romana nu o stiu? Si cica lucreaza in cultura...
  • +19 (23 voturi)    
    ve-ti veghea (Joi, 21 aprilie 2016, 18:27)

    stefan2008 [utilizator]

    really?
    ... a... stai ca astia nu inteleg engleza... vroiam sa zic "serios?"
  • +15 (23 voturi)    
    ok (Joi, 21 aprilie 2016, 18:51)

    Xorciser [utilizator]

    O ceata de terminati, e tot ce am sa spun. Pastrarea identitatii spirituale, intr-un domeniu in care tocmai integrarea interculturala este cheia?

    Mi-am luat niste bilete la Lacul Lebedelor pt Alina Cojocaru- la Londra. Daca in Romania nu se poate vedea un balet de calitate, se poate in alta parte.
  • +8 (16 voturi)    
    yupiii (Joi, 21 aprilie 2016, 18:52)

    Nevermind [utilizator]

    S-au unit Ardealul, Moldova si Tara Romaneasca :D Mai putin la limba romana, dar sa nu discriminam minoritatile regionale si autocorrectul
    • +3 (7 voturi)    
      uniunea mediocrilor (Vineri, 22 aprilie 2016, 10:10)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      intru propasirea neamului
  • +8 (20 voturi)    
    $$$ (Joi, 21 aprilie 2016, 19:00)

    pardalian [utilizator]

    Deci vor bani. Putea sa fie la conducerea Operei si Genghis Han si limba oficiala sa fie klingoniana veche daca le dadea salarii mari. Artistii romani se fac "artisti" pt bani nu pt arta. Rusine ipocritilor!
    • -2 (12 voturi)    
      Atat (Joi, 21 aprilie 2016, 21:35)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Te duce mintea..sa ai tu ocazia de a lucra in strainatate pe salar dublu fata de angajati locali. Nu numai ca se formeaza o clica impotriva ta , dar lipsind spiritul de echipa nu vei atinge iniciodata performanta
    • +1 (3 voturi)    
      . (Joi, 21 aprilie 2016, 23:38)

      AdiSun [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Cat spuneti, 300 euro chiria pe luna? Ok ... si cam cat face asta in arta?
  • +8 (16 voturi)    
    Nu e chiar așa (Joi, 21 aprilie 2016, 19:00)

    JG [utilizator]

    Nu uitați că există și problema "inversă", când AI NOȘTRI, tenori, soprane, balerini, violoniști, pianiști, și nu numai, sunt angajați la Scala, la Metropolitan, Bolsoi, Covent garden, pe Broadway, ...
    ÎN CARE situații suntem obiectivi și în care NU ?!!!
    PS. Cred că "problema" e în altă parte, e de altă natură, dar până ce nu o recunoaștem deschis, nu avem cum s-o rezolvăm.
    CÂT TIMP "statul", această noțiune teoretică atunci cînd căutăm vinovați, și prea aplicată, atunci când tragem spuza pe turta noastră, n-o să-și ia mâna de pe tot mai multe domenii, n-o să mergem mai departe ...
    • -7 (17 voturi)    
      Aia ..angajati pe Broadway.... (Vineri, 22 aprilie 2016, 3:15)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui JG

      Romanii aia .."angajati pe Broadway"....nu au salarii de 10 ori mai mari decat localnicii...doar pentru ca sunt romani. In plus, NU contribuabilul american le plateste salariile ci patronul teatrului.
      Pana una-alta, Opera Romana e finantata din bani publici....
      ....Chiar, de ce nu gaseste "artistul" din Danezia un privat care sa-l plateasca nu cu 7000 ci cu 70000 de euro pe luna? Aud?
  • +16 (22 voturi)    
    nu se poate așa ceva (Joi, 21 aprilie 2016, 19:03)

    berenger [utilizator]

    „ve-ti veghea”, „ballerina”? persoanele astea cer limba română în operă când ele scriu asemenea comunicate?
  • +13 (19 voturi)    
    e complicat, dar Vlad Alexandrescu este OK (Joi, 21 aprilie 2016, 19:06)

    verdeata [utilizator]

    (1) dacă artiștii noștri nu știu limba engleză, au o mare problemă; ei trebuie să o învețe sau să accepte condiții de plată inferioare deoarece colaborările cu artiști de diferite naționalităși sunt firești;
    (2) dacă artiștii români sunt indispensabili spectacolelor comune cu atiști străini, atunci, la muncă egală, remunerația lor trebuie să nu fie disproporționat de mică față de cea pentru străini (nu pui la același atelaj un cal sătul și unul flămând, nu se constituie spiritul de echipă în acest fel). Alternativa ar fi să primească ceva gratuit la schimb, de ex o specializare sau cursuri de limbă engleză ca să fie la nivelul celorllți pentru a putea fi apoi și plătiți la fel.
    (3) Dacă artiștii români nu sunt absolut necesari, atunci pot fi concediați, dar se pune întrebarea dacă ne convine să avem spectacole doar cu trupe de artiști străini ca în tinerețea lui Alecsandri. de aceea trimiterea lor la cursuri de specializare gratuite revine ca idee.
    (4) Alina Cojocaru spune că a studiat de la 9 ani la Kiev, apoi la Londra, așadar nu datoreză nimic material statului român. Chiar așa stând lucrurile domnia sa trebuie să țină cont de sentimentul eventual corect (dacă prestația este comparabilă) de discriminare salarială a colegilor români. Cumva trebuie să contribuie la aplanarea conflictului pentru a menține spiritul de echipă.
    (5) ”Afară cu străinii” este o lozincă prostească, iar agramatismul mesajelor sindicale dă de gândit asupra semnatarilor și numărului lor real - ar trebui să publice și lista lor.
    (5) Vlad Alexandrescu este primul ministru al culturii de la noi pe care îl văd sincer implicat, de aceea cred în el. Citiți interviurile care i s-au luat și veți vedea dilemele cu care se confruntă, în primul rând bugetul incredibil de mic. Nu-i putem pretinde salarii mai mari, trebuie soluții de compromis mai complicate. Dacă cineva îi preferă pe foștii miniștri să-i readucă.
  • -2 (20 voturi)    
    salarii straine mai mari din impozite romanesti? (Joi, 21 aprilie 2016, 19:08)

    gigi1 [utilizator]

    Dincolo de lozinci si polemici de ce se fac discriminari la salarii? daca aristii straini vor sa lucreze in romania de ce sunt platiti cu salarii mai mari doar ca sunt straini din impozitele noastre? daca sunt platiti cu acelasi salariu probabil nu ar deranja pe nimeni.
    • +5 (15 voturi)    
      Nu de aia (Joi, 21 aprilie 2016, 22:28)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Sunt platiti mai mult pentru ca sunt vedete, nu pentru ca au pasaport strain. Ar fi absurd si discriminatoriu ceea ce spuneti. Astia doi in cauza sunt superstaruri in domeniul lor si au vrut sa ridice si opera romana. Dar te pui cu intzelenitzii?
      • +2 (12 voturi)    
        Chiar sunt curios (Joi, 21 aprilie 2016, 23:22)

        agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui codo

        cu cat era platita Alina Cojocaru inainte sa plece din tara.
        Io nu spun ca nu sunt vedete si ca nu merita banii respectivi ... ceea ce spun e ca ma indoiesc ca sunt de 10 ori mai buni. Solutia normala ar fi sa mareasca salariile si celorlalti. Daca totusi ceilalti sunt atat de varza atunci sa'i dea afara si sa aduca altii - dar diferenta dintre salarii pe aceeasi munca nu ar trebui sa fie prea mare
        • +1 (3 voturi)    
          cum adica (Vineri, 22 aprilie 2016, 11:43)

          auch [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

          "pe aceeasi munca"?? e vorba de resultate, nu de cantitatea de munca: unii fac performanta, altii fac figuratie - ti se pare ca sunt pe aceeasi treapta? sau sa uniformizam tot, ca pe vremuri, ca doar asa incurajam performanta, nu? sau incurajam mediocritatea?!
          • +1 (3 voturi)    
            Cand eram student (Vineri, 22 aprilie 2016, 13:26)

            agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui auch

            am facut figuratie in niste filme ... luam 200000 lei vechi. Ma imbracau aia, imi puneau o pusca de lemn in brate si ma plimbam vreo ora pe camp.

            Dar aici e vorba de balerini care muncesc 6-8 ore pe zi ca sa iasa spectacolul perfect. Daca tu crezi ca este usor ... du'te si ofera'te sa faci figuratie la balet ... Success!!
        • 0 (2 voturi)    
          Alina Cojocaru (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:37)

          Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui agentia_cagebista

          este o mare artistă, este unică... Este pusă în rând cu cele mai mari dansatoare ale secolului trecut. Ca să știți despre ce vorbiți ar fi bine s-o urmăriți măcar zece minute pe youtube.
    • -1 (11 voturi)    
      E aceeasi problema peste tot (Joi, 21 aprilie 2016, 23:09)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      Romanii in tara lor nu sunt platiti bine - fie ca sunt balerini, ingineri, medici. Daca pleaca din tara dintr'o data merita mai mult.
      Parerea mea e: daca platesti strainii mai mult atunci trebuie sa ridici salariile si romanilor ... ca daca nu iti pleaca sa castige cat merita prin alte parti. Si nu e vorba de nationalism ... e vorba ca pentru munca similara ar trebui remuneratie similara - io nu cred ca strainii de la opera daseaza perfect si ai nostri cad in bot la fiecare 3 pasi.
    • +2 (10 voturi)    
      deoarece... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:10)

      heisenberg [utilizator] i-a raspuns lui gigi1

      strainii nu ar veni sa presteze aici pe salariul mizerabil al unui artist roman. Melodrama pusa in scena de domnul JK si mana de oameni din jurul lui are o imensa miza financiara. Nu le strig "afara din tara", dar pot intelege frustrarea celui/celor care au facut-o.
      • -1 (3 voturi)    
        Daca nu vor sa presteze (Vineri, 22 aprilie 2016, 11:58)

        Gigi-al-mai-tare [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

        pe salariile noastre atunci nu au decit sa ramina acolo la ei. Vezi ce simplu e?
  • +15 (17 voturi)    
    bun si asa (Joi, 21 aprilie 2016, 19:12)

    codo [utilizator]

    Singurul care se scoate onorabil e al treilea sindicat dar cred ca e pentru ca si-a limitat numarul de randuri la 5. Ceilalti nu au reusit sa produca o hartie scrisa corect in limba română pe altarul căreia se jertfesc.
  • +3 (13 voturi)    
    Opera... Națională (Joi, 21 aprilie 2016, 19:15)

    PavelAnton1 [anonim]

    Denumirea corectă este

    Opera Națională București

    De unde aceste apelative stalinist-paukeriste? Ciumă este în capul autorului.
  • -8 (18 voturi)    
    nesimtire... (Joi, 21 aprilie 2016, 19:20)

    OvidiuStoica [anonim]

    Vede ca e contestat toti (cu exceptia probabil a strainilor pe care tot el ii aduce) dar nu pleaca.
    O capusa.
  • -7 (21 voturi)    
    Mergeți și pe la Budapesta (Joi, 21 aprilie 2016, 19:22)

    Nyk1 [utilizator]

    Întrebați-i pe vecinii unguri dacă acceptă folosirea altei limbi decât maghiara în cadrul Operei Naționale și remunerarea discriminatorie a artiștilor unguri în comparație cu cei străini.
  • +8 (16 voturi)    
    În timpul ăsta... (Joi, 21 aprilie 2016, 19:44)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... spectacole mai de calitate se văd la Mezzo sau transmise în direct la cinema. A da, și sunt cu străini sau, mai rar, cu români care au fugit de cultura pilelor de aici.
    • 0 (2 voturi)    
      Și probabil (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:45)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Barosanu_nr1

      au fugit și de sindicatele de artiști din România...
  • +12 (14 voturi)    
    Dubla masura (Joi, 21 aprilie 2016, 19:47)

    buncrestin [utilizator]

    Oare Hollender ce parere are? Cand l-au pus director la Opera de Stat din Viena nu l-au atacat sindicatele austriece?
  • +12 (16 voturi)    
    numai? (Joi, 21 aprilie 2016, 19:50)

    nelamurit [utilizator]

    cum de au cerut si traducerea Traviatei inlb.romana? daca aduceau un mare balerin chinez/rus etc il obligau la examen de lb romana?
    Cand balerinul roman merge sa danseze in Belgia, il obliga cei de acolo sa vorbeasca valona?
  • -5 (15 voturi)    
    Nu inteleg sensul ghilimelelor (Joi, 21 aprilie 2016, 19:51)

    Snitzelvienez [utilizator]

    "Sindicalistii de la Iasi si Cluj acuza discrepantele intre salariile romanilor si cele ale strainilor, cer folosirea limbii romane in Opera si "pastrarea identitatii spirituale".
    Nedreptati de genu asta erau si in perioada interbelica.
  • +12 (20 voturi)    
    cum sa nu,,,, (Joi, 21 aprilie 2016, 19:55)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    romanii cer egalitate la salarizare, ce mai, aplicam regulile comuniste, nu conteaza performantele sau calitatile. Cat despre comunicare intr-o limba straina? doamne fereste, daca se intampla asa ceva, existra riscul ca romanul sa-si uite propria limba. Asa ca da-o dreac de engleza
    • -10 (22 voturi)    
      Ascunde-te (Joi, 21 aprilie 2016, 21:18)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      Asta este discriminare pe fata.in institutie romaneasca tu vorbesti engleza? Mergi tu in Maea Britanie si vorbeste romaneste la opera lor si platit de 3 ori mai mult..dar n-ai sa vezi asa ceva niciodata
      • +6 (14 voturi)    
        Nu e discriminare, e lipsa de cultura (Joi, 21 aprilie 2016, 22:11)

        LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        Tocmai intr-o institutie care se zice ca e de cultura. In Anglia nu s-ar vorbi romaneste, e drept, dar asta doar pentru ca poate nu stii, dar engleza e deja o limba de circulatie internationala. Nici el nu le-a cerut sa vorbeasca daneza, suedeza, chineza, ci engleza, tocmai de asta. Iar cei care au fost in strainatate (vezi Celibidache, Enescu, Voicu chiar) crezi ca au fost obligati sa invete chineza sau suedeza daca si cand au fost acolo? Nu, au vorbit si s-au inteles tot in engleza sau alta limba de circulatie internationala.
        • -2 (10 voturi)    
          Diferenta (Joi, 21 aprilie 2016, 23:32)

          Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

          Una e sa fii pe statul de plata si alta sa mergi sa tii concerte in alta tara..stim foarte bine care este realitatea ?nu cred ca este nici un stat in Europa care ar permite situatia asta
          • -1 (1 vot)    
            Ce e aia "stat de plata"? (Vineri, 22 aprilie 2016, 14:32)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Notiune comunista. Doar nu au fost platiti cu bani negri, cash. Fii sigur ca a existat un contract, cu clauze, totul a fost legal. Deci au fost ANGAJATI sa faca ceva, ca si aici.
          • +1 (1 vot)    
            nici un alt stat de colhoznici, vrei sa spui ... (Luni, 25 aprilie 2016, 15:14)

            Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

            Eu sunt angajat cu contract de munca pe termen nelimitat in Olanda, traiesc aici de 3 ani si stiu 8 cuvinte in olandeza. Iar la munca vorbesc cu colegii mei olandezi in ... SURPRIZA.... limba engleza !

            Inapoi la colhoz, snitzelbielorus ce esti :-P !
      • 0 (8 voturi)    
        Mai exact... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:13)

        heisenberg [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

        de vreo 16 ori e mai mare salariul domnului JK fata de cel al unui balerin "comun".
        • -4 (8 voturi)    
          Asta spune multe... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:49)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

          Cind lucram la Londra, la o multinationala, sefa mea (british daca are vreo importanta) avea un salariu aproximativ dublu fata de-al meu. Mi se parea si normal, avind in vedere ca ea avea responsabilitati mai mari decit ale mele si mai multa experienta. Si deci niciodata nu m-am plins sau am simtit vreo frustrare pentru ea. Dar daca ea ar fi fost platita de 16 ori mai mult decit mine, pai as fi pus si eu de un protest la HR. Oamenii care le iau parerea Alinei si partenerului ei, nu cred ca s-au gindit ipotetic cum ar fi daca ei aveau un sef direct care era platit de 16 ori mai bine. Oare la fel i-ar fi luat apararea? Ma tem ca nu, iar felul in care este prezentata aceasta poveste de catre Hotnews ma face sa cred ca interesele sint altele si acestea tin de mediul extern.
  • +11 (21 voturi)    
    Astia sunt artisti? (Joi, 21 aprilie 2016, 20:00)

    avint [utilizator]

    Un munte de mediocritate si nationalism.
    Astia sunt artistii nostri? Wow!
    • -5 (13 voturi)    
      In numele cui vorbesti (Joi, 21 aprilie 2016, 21:26)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui avint

      Un munte de tupeu
  • +11 (17 voturi)    
    E simbria mai importanta decat arta (Joi, 21 aprilie 2016, 20:01)

    Caligula [utilizator]

    Probabil ca pe CV-ul artistului de la opera e mai inportant sa scrie din ce sindicat a facut parte, nu ce mentori a avut - aia se trec la capitolui "ciuma".

    Nu cumva aceste proteste protejeaza de fapt o mafie a sindicalistilor? Se dau salarile artistilor in functie de vechime?
    • 0 (6 voturi)    
      Banuiesc ca tu muncesti din (Vineri, 22 aprilie 2016, 7:17)

      agentia_cagebista [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

      pasiune. Balerinii si cantaretii isi castiga existenta din arta, si tot ceea ce vor e sa fie demni - iar asta inseamna ca pentru munca egala remuneratie aproximativ egala.

      Iar situatia actuala ridica alte probleme: cati din cei care lucreaza de exemplu in banci o fac doar pentru bani? Cati dintre ei nu ar fi fost profesori straluciti sau cantareti sau balerini, dar isi irosesc talentul spargand niste numere pentru o viata mai buna?

      Am cunoscut o tipa cu talent didactic deosebit si care si'ar fi dorit sa lucreze in invatamant dar care lucra in marketing pentru ca se castiga mai bine decat ca profesor

      Asta numesc eu risipa a resurselor ...
  • -3 (11 voturi)    
    Draga HOTNEWS... (Joi, 21 aprilie 2016, 23:22)

    heisenberg [utilizator]

    Angajatii Operei [...] este sprijinita de sindicatele [...]

    blitk-krieg in loc de blitz-krieg

    In conditiile astea, vi se pare ok sa subliniati greselile din comunicatele primite? Putem sti daca nu le-ati strecurat dinadins, avand in vedere ca in articolele referitoare la ONB se vede clar din ce directie bate vantul in redactia dvs? (situatie intalnita de altfel in toata presa mainstream, tiparita sau online, opinia celeilalte parti fiind redata doar de site-uri obscure si nefrecventabile, vezi interviul cu Tiberiu Soare de pe activenews).
    Iata, cu toata uriasa masinarie de propaganda pusa in miscare de JK si mana de oameni din jurul lui, situatia se va rezolva in cele din urma in favoarea celor care au dreptate. Pentru ca ei sunt cateva sute, iar cei care se opun - o mana de oameni care au demonstrat ca ar face orice pentru a nu renunta la privilegiile de care se bucura. Nu-i bai, stiu oameni care fac asta pentru un avantaj de 200 lei pe luna, ce sa mai comentam cand e vorba de 7300 euro...
    • -2 (10 voturi)    
      Total de-acord cu tine! (Vineri, 22 aprilie 2016, 1:03)

      cititoare [utilizator] i-a raspuns lui heisenberg

      Si eu sint stupefiata sa vad atita propaganda facuta pentru o mina de oameni corupti. Oare oamenii care scriu aceste articole sau care comenteaza au sefi cu salarii de 16 ori mai mari decit ale lor?? Eu cel putin am avut parte pina acum, si ii multumesc lui Dumnezeu pentru asta, numai de sefi cu salarii duble fata de salariul meu. E drept, am lucrat numai in multinationale si in UK. In Romania, la stat nu am lucrat. Pai in UK, aveam colege (englezoaice) care se plingeau la HR, de ce sefa noastra e platita dublu fata de ele. Voi va imaginati ce scandal iesea daca sefa noastra era platita de 16 ori mai mult decit noi? Pai cred sincer ca CEO-ul ar fi fost scos afara in suturi de catre toata firma.
      • +1 (1 vot)    
        si eu sunt stupefiat (Luni, 25 aprilie 2016, 15:24)

        Radu_B [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

        Si eu sunt stupefiat ca in UK la multinationala e fix ca la DGASPC la noi :-))))

        Si zi asa, CEO-ul e dat afara in suturi de angajatii nervosi daca ei afla ca unu dintre ei e platit mai bine decat altii.... Hahahaha, si UK, nu Germania sau Franta. Auzi, si cand te-ai angajat banuiesc ca ti-au pus in vedere "Nu putem sa va dam mai mult de 1500 de lire ca atata au restu in departament", nu ? Hahahahaha

        Esti tu sigura ca nu visai cu capu pe tastatura la DGASPC ca esti in UK la multinationala ? Si ca sefu ala tanar cu Aston Martin te ia la el la castel si ... tu fata, taci ca rosesc :-D !
  • -1 (5 voturi)    
    Sindicatul artiștilor (Vineri, 22 aprilie 2016, 15:09)

    Leul in iarna [utilizator]

    din Filarmonica de la București l-a insultat și l-a gonit și pe marele dirijor Cristian Mandeal. De atunci orchestra aceasta nu mai are același sunet, În schimb sună dumnezeiește Orchestra Română de Tineret pe care o pregătește și o conduce acest formidabil artist.
    Așa că nu miră deloc faptul că a intervenit în sprijinul sindicatelor din opera.