Discutii la Politehnica dupa ce universitatea bucuresteana a acordat titlul de Doctor Honoris Causa Patriarhului Daniel. Studentii reclama ca nu au asistat la discutii pe tema in Senat. Ecaterina Andronescu: E o hotarare din 2013

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 21 aprilie 2016, 8:29 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Daniel si Ecaterina Andronescu
Foto: patriarhia.ro
Universitatea Politehnica din Bucuresti a acordat, joi, titlul de Doctor Honoris Causa Patriarhului Daniel, in urma unei decizii luate de Senatul universitatii. Anutul a fost primit cu uimire de unii studenti ai universitatii, dar si de unii studenti senatori care spun ca nu au asistat la o sedinta a Senatului UPB in care sa se fi discutat acest subiect. Presedintele forului, Ecaterina Andronescu, spune ca decizia de acordare a titlului a fost luata in urma cu mai multi ani, mai exact inaintea unui eveniment organizat de universitate in 2013.

Ceremonia de acordare a titlului de Doctor Honoris Causa Patriarhului Daniel, care initial era programata sa se desfasoare in Sala Senatului de la Rectoratul universitatii, a fost mutata pe ultima suta de metri la Resedinta Patriarhala. Biroul de presa al Patriarhiei a explicat schimbarea invocand "motive personale".

Anuntul acordarii distinctiei a luat prin surprindere studentii universitatii, unii dintre ei solicitandu-le informatii reprezentantilor din Senatul UPB, care, la randul lor, au cerut raspunsuri conducerii forului.

"Sunt membru de 2 ani si nu am asistat la asa ceva. Hotararea e mai veche de atat", a declarat pentru HotNews.ro Daniel Floarea, unul dintre studentii membri in Senatul UPB.

Intrebat daca membrii Senatului UPB au fost infomati cu privire la data luarii acestei hotarari, Daniel Florea a precizat ca deocamdata nu, dar ca presedinta Senatului UPB Ecaterina Andronescu le-a transmis ca o sa le prezinte actele respective.

Catalin Popa, membru in Senatul UPB pana in urma cu cateva saptamani, povesteste si el ca, in cei doi ani in care si-a reprezentat colegii in forul universitatii, nu a luat parte la discutii pe tema acordarii titlului de Doctor Honoris Causa sefului Bisericii Ortodoxe Romane.

"In acest interval, nu tin minte sa se fi aprobat sau discutat ceva legat de acordarea titlului Patriarhului Daniel. Am lipsit la ultimele doua sedinte. Dar din cate am auzit de la colegi, nici atunci nu s-a discutat nimic", a explicat Catalin Popa.
   
Fostul ministrul al Educatiei Ecaterina Andronescu, presedintele Senatului UPB, a declarat pentru HotNews.ro ca va avea o intalnire cu membrii Senatului in urmatoarele zile si ca va cauta in regisrul cu procese verbale datele de inregistrare ale sedintei in care s-a luat aceasta decizie.

Ecaterina Andronescu spune ca decizia a fost luata in Senatul UPB cu ocazia pregairii unui eveniment din octombrie 2013, cand Politehnica a sarbatorit 195 de ani de la primele cursuri de inginerie din Romania, si ca Patriarhul a refuzat sa primeasca titlul la acea data. 

"Politehnica, in anul 2013, a aniversat 195 de ani de la infiintarea primei scoli de ingineri hotarnici din Bucuresti, din care noi ne revendicam. Atunci s-a luat o decizie de a acorda titlul de Honoris Causa Regelui Mihai, presedintelui Academiei Romane prof. Haiduc, guvernatorului Bancii Nationale dl. Isarescu, si Patriarhului, in 2013. Patriarhul nu a vrut sa il primeasca atunci, pentru a spus 'o sa stabilesc eu data mai incolo, cand o sa creasca catedrala', asta ne-a spus atunci. Ca urmare ne-a cerut sa organizam ceremonia acum. Nu a mai venit la ceremonie, dupa cum stiti, la cateva ore dupa ce ne-a anuntat un consilier al domniei sale ca programul nu ii permite sa vina la ceremonie, ne-a dat un telefon sa ne roage sa mergem sa ii acordam titlul acolo, ceea ce am si facut", a declarat Ecaterina Andronescu.

Potrivit fostului ministru, decizia de a acorda acest titlul liderului BOR vine si ca urmare a faptului ca "prima scoala de ingineri hotarnici -ca acesta a fost un imbold de orietare spre Patriarh- in 1818 Gheorghe Lazar a infiintat-o pe langa manastirea Sfantul Sava. Nu era fara nicio legatura cu biserica, sa spunem.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
12931 vizualizari
  • +9 (11 voturi)    
    Noroc cu TNR (Joi, 21 aprilie 2016, 8:35)

    the obvious [utilizator]

    Presupun că acolo au citit studenții de apropierea de preafericire
    • +3 (5 voturi)    
      a dat dani dezlegare pentru studentii de la Poli (Joi, 21 aprilie 2016, 13:48)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui the obvious

      la bataturi in palma :)
  • +12 (16 voturi)    
    sindromul Stockolm (Joi, 21 aprilie 2016, 8:44)

    Francisc 1 [utilizator]

    altfel nu se explica asa mizerie.
  • +25 (27 voturi)    
    Aceeasi doamna Andronescu pe care o stim (Joi, 21 aprilie 2016, 8:48)

    obvious [utilizator]

    Tipic pt modul de exercitare a functiei de catre dna Andronescu. Total netransparent, plin de ilegalitati, cam la fel cu cariera dnei, fie ea profesionala sau politica.
    • +12 (14 voturi)    
      La parastas (Joi, 21 aprilie 2016, 11:04)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui obvious

      Se pune bine cu popimea ca cineva trebuie sa tina slujba la parastasul INVATAMINTULUI ROMANESC pe care Andrnescu si mafia p$d l-a ingropat definitiv.
  • +24 (26 voturi)    
    an electoral (Joi, 21 aprilie 2016, 8:53)

    grongobar [utilizator]

    e an electoral.psd are nevoie de propaganda de duminica.trebuie sa-si securizeze bazinul electoral traditional reprezentat de echipa de baticuri si miros de tuica ieftina.
  • +19 (23 voturi)    
    dragut argumentul androneascai (Joi, 21 aprilie 2016, 8:57)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    este o hotarare din 2013. aaa, pai tre sa fie ok atunci, nu? nu am stiut ca e din 2013, iarta-ne
  • +14 (18 voturi)    
    PARCA.. (Joi, 21 aprilie 2016, 8:59)

    ismail paine de circ [utilizator]

    Era cu DNA-ul pe cap in cazul Microsoft... de se jura ca se spanzura, ca e nevinovata, ca ea nu a luat niciun ban... Acuma sta de titluri de doctori? Tot asta l-a facut doctor si pe Ponta, mentinandu-i titlul plagiat.
  • -12 (16 voturi)    
    comments (Joi, 21 aprilie 2016, 8:59)

    cristi8691 [utilizator]

    Probabil daca era vorba de Mungiu Pippidi studentii umanisto-progresisti nu ar fi nimic de comentat ......
    • +3 (7 voturi)    
      probabil ca mai putin (Joi, 21 aprilie 2016, 13:22)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui cristi8691

      madam mungiu merita , barbosul matale nu stiu ce contributie sau sprijin a adus stiintei .
      • -1 (5 voturi)    
        Mungiu (Joi, 21 aprilie 2016, 16:46)

        cristi8691 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Corect !!! Mungiu a contribuit la renasterea ideilor cominterniste interbelice , bineinteles upgradate si adaptate timpurilor .
        Esti prea tanar ca sa-ti dai seama ca tinta nu este Abramburica sau Daniel .
        PS- nu am votat niciodata cu PSD .
  • +19 (25 voturi)    
    :)) (Joi, 21 aprilie 2016, 9:16)

    gigicel [utilizator]

    Al dracu' popa, "nu veniti voi, va chem eu".
  • +16 (22 voturi)    
    E.Andronescu este penibilă. (Joi, 21 aprilie 2016, 9:17)

    asavreau [utilizator]

    Nu mai știe cum să pupe poala cuiva pentru a se pune bine.Este o rușine pentru Politehnica Bucureșteană.Patriarhul Daniel putea fi doctor la orice universitate,dar nu la politehnică.Biserica și Politehnica sunt pe poziții filozofice antagonice.
    • +7 (9 voturi)    
      Singura (Joi, 21 aprilie 2016, 10:57)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Singurul cadru universitar potrivit sa ii acorde Suspect-de-Fericitului Daniel un titlu este facultatea de Teologie.

      Sugerezi cumva ca nu e ok ca UPB sa ii acorde titlul de doctor, dar Fac de Medicina sau Drept da ?
  • +14 (16 voturi)    
    Să facem planul la titluri și medalii (Joi, 21 aprilie 2016, 9:19)

    stos [utilizator]

    Doamna Andronescu a început să le amestece mai rău decît în opera carageliană. În 1918 s-a înființat prima formă colegială de învățămînt din Țara Românească, purtînd numele de Colegiul Sf. Sava (nu are nici-o legătură cu Liceul Sf. Sava, care nu exysta atunci) al cărui loc era vis a vis de Universitatea din București, în spatele Palatului Șuțu ( este o placă comemorativă pe peretele clădirii actuale).
    Frecțiile fără legătură cu Patriarhia Română, au începuit să mă plictisească. Alăturarea de date istorice la un eveniment de cu totul altă natură, duce la inducerea alterării informației istorice, stimată doamnă profesoară, iar stimatul ierarh, Daniel; nu a contribuit cu nimic asupra culturii universitare românești și nici în domeniul religiei ortodoxe decît pri simplu fapt că a chelit Dealul Mitropoliei.
  • +13 (17 voturi)    
    Scirba (Joi, 21 aprilie 2016, 9:33)

    Trojan.H [utilizator]

    Animale scirboase. Pff!
  • +12 (16 voturi)    
    hmm... (Joi, 21 aprilie 2016, 9:34)

    adrian_rolland [utilizator]

    " Ba sclavilor, ia veniti voi LA MINE sa-mi acordati titlul de doctor"

    I-au luat antemergatorii preafericitului asa ca poate raminea blocat la vre-un semafor pe la Apaca....
  • +12 (16 voturi)    
    Studentii TREBUIE sa inteleaga faptul (Joi, 21 aprilie 2016, 9:38)

    un domn [utilizator]

    potrivit caruia P$D TREBUIE sa marcheze "teritorii" electorale pentru a supreavietui fiecarui ciclu electoral, daca studentii si parintii acestora incepand cu 05.06.2016 si la alagerile parlamentare din noiembrie INCEP sa NU mai voteze P$D in maxim 5 ani P$D se va desfinta, alta cale nu exista !
  • +12 (18 voturi)    
    nu e de mirare (Joi, 21 aprilie 2016, 9:41)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    intr-o tara in care si niste analfabeti ca ceausestii au fost doctori si academicieni, ce sa ne mai miram ca daniel superfericitul este numit pe aceleasi criterii mare destept al tarii. macar ceausestii au fost patrioti...asta de acum nu are nici un dumnezeu, inafara de mercedes si ban, evident!
  • +14 (16 voturi)    
    of (Joi, 21 aprilie 2016, 10:03)

    603 [utilizator]

    Tanti andronescu nu se mai lasa de cioace? Nu pot sa inteleg cat tupeu au oamenii astia? A vazut ca a iesit basma curata cu microsoft si a prins iar glas. psdismul o sa ne pape.
  • +8 (12 voturi)    
    Coruptie cu popi in coada (Joi, 21 aprilie 2016, 10:03)

    Frank777 [utilizator]

    Vanzarea de titluri academice.Trafic. Trufia lui Daniel pacat capital.Dracu il ia.Legatura dintre BOR srl si PCR.E-katerinca Andronescu.Sordida onoare a Politehnicii.Patriarhul nu a vrut sa primeasca ....? Drace unde sa mai vazut asa ceva .Popii spun Da-Mi Doamne ! .Sau da si mie domle !
  • +14 (18 voturi)    
    genial (Joi, 21 aprilie 2016, 10:06)

    gica pantalon [utilizator]

    deci shamanul sef nu numai ca nu s-a dus sa-l ridice cand a fost propus in 2013 dar le-a zis astora ca il va ridica cand are chef. dar si mai tare e ca l-a comandat la domiciliu (dupa 3 ani) si aia chiar i l-au dus :)))
  • +8 (10 voturi)    
    Sistemul nostru de stat (Joi, 21 aprilie 2016, 10:15)

    math_2 [utilizator]

    ... romanesc, balcanic de care vorbea faimoasa invatatoare este indestructibil. PSD+Izmene+BOR vor ramane la butoane inca doua secole. Minim.
    Romane speriat de bombe, spagar sau cotizant ai puterea sa te pui contra curentului ? Ai impresia ca cineva s-a pus, cu succes ?
  • +11 (13 voturi)    
    Daniel. (Joi, 21 aprilie 2016, 10:18)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    La fel ca doctoratul coanei Leana! S-a modificat modificarea! Cat tupeu la vechea (batrana) activista!
    • -1 (1 vot)    
      Exact ! (Joi, 21 aprilie 2016, 16:15)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui MirceaGeorgescu1

      Exact asa a fost si la doctoratul raposatei...
      Nu-i de mirare ca tanti abramburica, care-i ducea cafeaua pe vremuri Lenutei H2O, i-a copiat metodele.
  • +11 (13 voturi)    
    combinatiile abramburicai. (Joi, 21 aprilie 2016, 10:26)

    ouyang [utilizator]

    pesedistii nu sunt in stare sa respecte legi, proceduri, etc. totul se “rezolva”. din penibil in mai penibil. pas cu pas ne intoarcem in comunism.
  • +14 (18 voturi)    
    E o rusine.... (Joi, 21 aprilie 2016, 10:28)

    polonyca [utilizator]

    ...pe obrazul Politehnicii !! ..... si pe obrazul lui Abramburica........numai ca la ea....pielea nu e atat de ....sensibila !!!!:)
  • +17 (21 voturi)    
    Furie si dezamagire (Joi, 21 aprilie 2016, 10:46)

    GeorgeRoman1 [anonim]

    O prostie fara margini si o dezonoare adusa stiintei! A invartit preafericitul asta vreo piulita? A privit printr-un microscop vreodata?
    Sunt atat de furios si dezamagit... Ma intreb ce naiba au facut studentii. De ce nu au protestat la o asemenea abominabila alaturare? Bine ca au avut grija sa iasa in strada sa-si apere "dreptul la fumat". :(((
    • +10 (14 voturi)    
      Era planuit un protest (Joi, 21 aprilie 2016, 11:22)

      AllahSnackbar [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeRoman1

      chiar in momentul acordarii titlului, dar a aflat ce il asteapta si au mutat evenimentul pe ultima suta de metri la patriarhie, iar ca motiv megafericitul are o scuza, Androneasca are alta, semn clar ca e o minciuna.
      • +2 (4 voturi)    
        Furie si dezamagire (Joi, 21 aprilie 2016, 12:11)

        GeorgeRoman1 [anonim] i-a raspuns lui AllahSnackbar

        Ar fi trebuit sa se deplaseze la conacul multpreafericitului lenes.
    • +9 (13 voturi)    
      ai rabdare... (Joi, 21 aprilie 2016, 11:27)

      adrian_c [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeRoman1

      Studentii au inaintat deja o cerere de publicare a tuturor hotararilor senatului UPB din ultimii ani.
      Sa vedem ce mizerie o sa iasa la iveala.
  • +9 (13 voturi)    
    Culmea nesimtirii (Joi, 21 aprilie 2016, 10:58)

    tudor74 [utilizator]

    Imi vine sa vars sa cand ii vad si aud pe acesti sarlatani !
    Dovada:
    "Patriarhul nu a vrut sa il primeasca atunci, pentru a spus 'o sa stabilesc eu data mai incolo, cand o sa creasca catedrala'"
  • +10 (14 voturi)    
    alta nazdravanie (Joi, 21 aprilie 2016, 11:05)

    sile1 [utilizator]

    Am coborat jos ,rau de tot,daca am ajuns sa acordam acest tittlu patriarhului BOR.

    De cand are biserica tangenta cu stiintele exacte ??

    Abramburica a lovit din nou!!

    Oare cand o sa terminam cu intoarcerea asta catre Evul Mediu ??.....probabil nu prea curand avand in vedere ca si la asemenea nivele,ma refer la Senatul Universitatii exista oameni care accepta cu lejeritate acest lucru !!

    Libertatea credintei nu ar trebui folosita altfel decat este inteleasa ea la modul general acceptabil,si mai ales nu ar trebui exploatata politic.Cred ca e clar ce vreau sa spun !!
  • +6 (8 voturi)    
    Mare rusine! (Joi, 21 aprilie 2016, 11:56)

    titirica [utilizator]

    Abramburica o mare rusine pentru Politehnica.

    Ca sa nu mai spunem ca daca citeaza evenimente din 1818, intreb si eu: ce treaba avea Regalitatea atunci? Ce treaba avea BNR? ( eu inteleg ca Isarescu e un fel de Nemuritorul dar nici chiar asa...), Academia?

    Pai erau insittutiile astea la 1818? Inteleg ca trebuie sa inventam titluri si diplome pentru ca sunt mai ceva ca apa si hrana pentru astia, dar chiar asa?

    Maine, poimaine il premiaza si pe maritul general Oprea ca a trecut o data pe langa Politehnica in coloana oficiala.
  • +6 (8 voturi)    
    Nesimțire pesedistă. (Joi, 21 aprilie 2016, 12:02)

    asavreau [utilizator]

    Patriarhul doctor la Politehnică,E.Andronescu garantată Vanghelie,așa a promovat în politică,halal profesoară universitară garantată de analfabeți.Să ne mai mirăm că Politehnica București scoate doctori oameni care nu au nimic de a face cu tehnica și științele exacte.Câți falși doctori o fi scos Politehnica București.Unele surse spun că Vanghelie are diplomă de inginer(chimist)!Oare Katy(Andronescu) știe ceva?