Cozmin Gusa, chemat la DNA in dosarul lui Ludovic Orban: Nici n-am cerut, nici nu mi s-a oferit / Sorin Oancea (B1TV), a venit si el la Directia Anticoruptie dar neaga ca a luat bani: Pare a fi o razbunare, o rafuiala politica

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 19 aprilie 2016, 11:05 Actualitate | Esenţial

Cozmin Gusa
Foto: Agerpres
Cozmin Gusa (Realitatea TV) si Sorin Oancea, director general al B1 TV, s-au prezentat marti la DNA - ca martori dupa declaratiile lor - in dosarul lui Ludovic Orban, ei negand ca ar fi luat bani de la fostul candidat liberal la Primaria Bucuresti.

UPDATE 13.06 "Am declarat ca nu am avut nicio discutie despre bani sau conditii comerciale si i-am spus ca nu avem ce sa ne reprosam noi ca post de televiziune", a spus Oancea dupa intalnirea cu procurorul de caz.

"Cred ca este o razbunare intre oamenii politici, oameni de afaceri, in care suntem trasi absolut aiurea. (...) O vad ca o razbunare pe Ludovic, o rafuiala politica".

El a insistat ca acest caz i se pare o "tampenie": "De ce sa ceri bani cash pentru un patron de televiziune?", a spus Oancea, adaugand ca se pot folosi contracte.

12.03 La iesirea de la DNA, Cozmin Gusa a repetat ca Realitatea TV "nu a cerut, nu i s-a oferit" bani.

Gusa declarat ca a avut o discutie cu Orban in jurul datei de 20 martie, care a fost publica si la care au participat si alte persoane, in care i-a spus liberalului ca ar avea sansa a doua.

Actionarul Realitatea a adaugat ca nu intelege ce a fost in mintea lui liberalului in acest caz si ca "fost un eveniment nefericit din cariera lui Orban (...), regret ce i s-a intamplat".

Gusa s-a folosit de ocazie pentru a critica legea potrivit carei prezenta politicenilor nu face contra cost, fiind achitate doar costurile de productie.  

"Legea este foarte proasta pentru ca obliga entitati private sa presteze gratis", a acuzat acesta, indemnand legiuitorii sa se inspire din SUA sau Europa, unde mass-media este platita de candidati legal.

11.51 Sorin Oancea, care detine 50% din B1TV, a declarat inainte sa intre in sediul Directiei Anticoruptie ca "evident" nu se platesc emisiunile electorale de la postul sau, dar a admis ca s-a intalnit cu liberalul.

"Asa cum m-am vazut cu domnul Orban m-am vazut cu multi politicieni", a spus reprezentantul B1, adaugand ca "acuzatiile sunt la domnul Orban, nu la noi".

'Se pare ca a fost o discutie intre el si altcineva", a mai spus Oancea inainte de intalnirea cu procurorii.

Anterior si Cozmin Gusa spusese ca a fost citat ca martor in calitate de reprezentant al Realitatea TV de catre procuroarea Claudia Rosu.

"Nici n-am cerut, nici nu mi s-a oferit, nici nu ne-am intalnit", a spus actionarul Realitatea despre Ludovic Orban, acuzat de procurori ca a pretins de la un om de afaceri 50.000 de euro ce urmau sa ajunga la dou televiziuni.

"E de datoria celor de la DNA sa elucideze, probabil in timpul campaniei electorale, acest scandal", a spus Gusa, adaugand ca "mass-media care nu are treaba cu asta trebuie disculpata".

Intrebat de jurnalisti ce ar fi putut sa spuna Orban despre el, Gusa a raspuns ca "nu avea ce sa spuna altceva decat ca am fost amici si contracandidati", facand astfel referire la alegerile pentru Primaria Capitalei din 2008.

El a adaugat ca s-a ajuns la situatia achetata de DNA "dintr-un soi de disperare a a candidatului", "pentru ca nu a fost sprijinit de liderii partidului".


Citeste mai multe despre   









10812 vizualizari
  • +17 (21 voturi)    
    ... (Marţi, 19 aprilie 2016, 11:25)

    a.nonim [utilizator]

    Si totusi sa fie o simpla intamplare ca Marian Munteanu a fost scos de la naftalina in urma cu cateva luni de catre Rares Bogdan, omul de incredere al "analistului politic" Cosmin Gusa?
  • +16 (18 voturi)    
    Cosmine, sa se faca asa a lu' cui minte ? (Marţi, 19 aprilie 2016, 11:26)

    Susufler0 [utilizator]

    DNA incepe cercetarile tocmai cu tine, iar eu mi-a duc aminte de prima declaratie data de Ludo la iesirea de la DNA : "Am fost pus sub control judiciar. Voi colabora pe deplin cu organele de ancheta in vederea stabilirii adevarului."
    PS. Semnificativ, nu ?
  • +24 (28 voturi)    
    bun venit (Marţi, 19 aprilie 2016, 11:38)

    Pac-pac [utilizator]

    Domnule Gusa, drumul spre Jilava incepe cu un prim pas la DNA. Ma bucur ca ati descoperit intrarea principala.
  • +18 (22 voturi)    
    Gusa. (Marţi, 19 aprilie 2016, 11:39)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Trebuie sa se termine si cu politrukul asta. care a jucat mereu la doua capete!
  • +14 (16 voturi)    
    Ce venituri are Gușă! (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:01)

    asavreau [utilizator]

    Gușă nu lucrează nicăieri dar trăiește foarte bine.Postul Relitatea tv devenise foarte virulent cu liberalii pe la începutul lui martie 2016,ca,brusc să-și schimbe atitudinea.
    • +1 (1 vot)    
      nu suntem sanatosi (Marţi, 19 aprilie 2016, 21:55)

      tba [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      doi oameni discuta despre o posibila mita pentru nenea X
      ca urmare de ce se face vinovat X?
      ca doi oameni planuiau sa-l mituiasca?
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Miercuri, 20 aprilie 2016, 15:37)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui tba

        e noaptea noptilor mintii, doi indivizi discuta cum sa dea si sa primeasca niste euroi pentru a-i da altora . Adica nu mai exista nimic personal in Romania ? Prinsi in fapt , da , dar vorbind ?
  • +13 (17 voturi)    
    Televiziuni? (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:02)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Pai daca Realitatea e televiziune, eu sunt armasar. E un jalnic prost de propaganda aflat in solda cui da mai mult. Nici de B1 nu mi-e rusine, ca face cam la fel, doar cei din spate sunt altii
  • 0 (20 voturi)    
    Aha,uite domnule ca nu era vorba (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:05)

    xrogo [utilizator]

    despre Antena 3,ca daca era asa exultau postacii si jubilau ca i-au prins pe nemernici,dar cum sa spui asa ceva despre B1TV si despre Realitatea?
  • +2 (6 voturi)    
    Sigur! (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:14)

    SRA [utilizator]

    Sabin ORCAN preia conducerea postului b1tv
  • +5 (21 voturi)    
    Realitatea Tv si b1 Tv ? cine ar fi crezut ? (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:23)

    robotel corporatel [utilizator]

    cine ar fi crezut ca la Realitatea Tv si B1 Tv politica editoriala e in functie de bani? :))
    asta se intampla doar la latrina3 haznaua3 nu-i asa?
  • +7 (23 voturi)    
    Realitatea si Antena3 (Marţi, 19 aprilie 2016, 12:46)

    b33 [utilizator]

    Prima televiziune e Realitatea lui Gusa-Plahotniuc. A 2-a e probabil Antena3, doar ca directorul Gâdea nu putea sa fie chemat momenta, pentru ca fix acum s-a dus in SUA cu Badea Mircea si Ursu Adrian sa primeasca premii "pretigioase" pe banii lor. Sau cumva pe banii nostri, furati de Voiculescu Dan de la stat?
    • +5 (11 voturi)    
      a 2a e B1! (Marţi, 19 aprilie 2016, 13:11)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui b33

      lasa A3, n-are legatura!
      • -4 (16 voturi)    
        Lasa'l (Marţi, 19 aprilie 2016, 13:46)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Orice propagandist de doi bani refuza sa inteleaga ca media cu audienta mare traieste bine merci din bani de pubicitate, nu are nevoie de bani in punga. De fapt asta a fost si durerea mare a Basecului timp de atatia ani ca nu putea sa cumpere bunavointa antenelor. Nu putea doamna Udrea / domnul Cocos, domnul Adamescu sau alti domni si doamne bine intentionate sa cumpere spatiu de antena cu banii furgasiti de la statul roman. Durere mare. Si inca ii mai doare. Ii vezi pe propagandisti si pe aici pe Hn.ro injurand antenele. Ca mai mult nu pot.
      • 0 (4 voturi)    
        Pai dar (Marţi, 19 aprilie 2016, 13:53)

        Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Cine n-ajunge la struguri zice ca-s agurida. Si ce legatura o avea cu ce-a dat Ludo din Gusa si din Oancea?! Citate zic, la DNA.
    • +3 (9 voturi)    
      :))) (Marţi, 19 aprilie 2016, 14:02)

      ElJiji1 [anonim] i-a raspuns lui b33

      teapa!! e B1! :)) sa fie inchise ambele, nu? Ca antenele si-au mutat sediul,nu?
    • +3 (3 voturi)    
      e B1, nu A3, o diferenta uriasa! (Miercuri, 20 aprilie 2016, 0:07)

      b33 [utilizator] i-a raspuns lui b33

      Eu am scris postarea initiala inainte sa apara informatiile ca a doua televiziune este B1. Nu se schimba nimic, oricum toate televiziunile de stiri cu exceptia Digi24 sunt aceeasi mizerie propagandistica si trebuiau inchise de mult, asa cu ma fos inchisa si OTV. Sa se inchida toate, din partea mea. Sau sa se mute in alt sediu si sa le ia presedintele si Senatul apararea.
  • +7 (7 voturi)    
    Banii multi, nu-s curati niciodata !!! (Marţi, 19 aprilie 2016, 14:31)

    andreesanu [utilizator]

    Sa nu-mi spuna unul ca s-a imbogatit peste noapte din bani curati si prin munca !!!.
    Gargaragii,haulitori de profesie ,bagabonti ,flecari fosti coate goale !!!,azi mari patroni , vintura vorbe ,imprastie povesti, balacareli ca la usa cortului sau mahala ,ajunsi din circari -milionari fitosi.
    De ce ar fi doar Voiculescu unul dintre puscariabilii media ?,e loc destul si pentru Gusa si ai lui.
  • +7 (7 voturi)    
    E clar un caz de politie politica! (Marţi, 19 aprilie 2016, 14:49)

    v_sile [utilizator]

    Gusa si Oancea au dreptate.

    Evident ca mita de la Orban era pentru CNN si BBC.