Klaus Iohannis a fost radiat din Cartea Funciara si nu mai este proprietarul casei din centrul Sibiului pentru care se judeca

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 18 aprilie 2016, 17:41 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis
Foto: Facebook - Klaus Iohannis
Presedintele Klaus Iohannis nu mai este, incepand de luni, proprietarul casei din centrul Sibiului pentru care se judeca de mai multi ani, fiind radiat din Cartea Funciara, insa mai are doua cai de contestatie, a declarat pentru Agerpres Puiu Nicolae Fesan, directorul Oficiului de Cadastru si Publicitate Imobiliara Sibiu.

Intrebat daca presedintele Iohannis nu mai este proprietarul casei pentru care se judeca, Puiu Nicolae Fesan a raspuns: "Deocamdata. Domnul Iohannis mai are doua cai de atac la noi."

Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Sibiu a primit, la inceputul lunii aprilie, cererea de radiere a dreptului de proprietate al familiei Iohannis asupra casei pierdute in instanta anul trecut.

Administratia Judeteana a Finantelor Publice Sibiu a solicitat pe 25 martie radierea din cartea funciara a dreptului de proprietate al sotilor Iohannis.










3690 vizualizari
  • +12 (16 voturi)    
    Incet-incet (Luni, 18 aprilie 2016, 17:50)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ne apropiem usor de normalitate.
    • +2 (18 voturi)    
      sunt curios cati l-ati votat :)) (Luni, 18 aprilie 2016, 19:57)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      si ati stat si la coada :)))
      • +1 (11 voturi)    
        Am votat raul cel mai mic (Luni, 18 aprilie 2016, 21:48)

        Withdrawal [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        nu pentru ca as fi avut inceredere. Am avut in schimb speranta.

        si da, am stat la coada...dar nu regret.
      • 0 (8 voturi)    
        nu mai fii tu curios :)) (Luni, 18 aprilie 2016, 22:04)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        Infractorul dovedit e presedinte, votat de militantii "anti-coruptie". Adica manipulatii de serviciu. Puie Panimulatilor!
        • +1 (5 voturi)    
          vezi (Marţi, 19 aprilie 2016, 8:11)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ca pentru calomnie se fac ani grei de inchisoare.
          sa nu crezi ca asa zisul anonimat al autorului @ColonelTurcesu te scapa.
        • +1 (1 vot)    
          DIn cate stiu eu.... (Marţi, 19 aprilie 2016, 14:32)

          midumi [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          Infractor esti cand speta este penala.

          Dosarul cu casa este unul penal?
      • +6 (8 voturi)    
        votul a fost ANTI PSD, nu pentru Johannis (Marţi, 19 aprilie 2016, 0:16)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        nu l-a votat lumea pe Johannis, ci au votat IMPOTRIVA LUI PONTA, impotriva PSD
      • -2 (4 voturi)    
        ce-i (Marţi, 19 aprilie 2016, 8:10)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

        tonto, te roade si acum ca nu te-ai ales?
    • +6 (6 voturi)    
      Pas cu pas (Luni, 18 aprilie 2016, 20:45)

      Lexis [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      ...............
  • +14 (24 voturi)    
    pas cu pas (Luni, 18 aprilie 2016, 17:53)

    xanti [utilizator]

    Asa sa ii ia casele,una cate una.
    • +1 (3 voturi)    
      Pas cu Pas (Luni, 18 aprilie 2016, 22:04)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Puie Voua, votantilor de infractori
  • -10 (24 voturi)    
    Președintele Iohannis (Luni, 18 aprilie 2016, 17:55)

    andreitr [utilizator]

    singurul președinte cu bun simt. Ați mai văzut până acum că vreunui alt președinte roman să-i ia cineva ceva? Si asta nu pentru că ceilalți n-ar fi avut ci pentru că pur si simplu se amestecau în actul de justiție. Bravo Iohannis !
    • -4 (14 voturi)    
      corect (Luni, 18 aprilie 2016, 19:12)

      vindicomvs [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      doar ca unii nu inteleg ca faptul ca presedintele tarii isi pierde o casa in instanta e de fapt un semn bun. Faptul ca s-a judecat si a pierdut un proces ca orice om obisnuit arata normalitatea in care traim.
      • 0 (10 voturi)    
        e semn ca a ciordit-o (Luni, 18 aprilie 2016, 21:02)

        robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        asta consideri tu semn bun?
        nu ma mir ca suntem unde suntem
        • -2 (2 voturi)    
          nici (Marţi, 19 aprilie 2016, 8:14)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui robotel corporatel

          macar nu e logica postarea.
          si, ca si in cazul @ColonelTurcesu, vezi ca se fac ani grei pentru calomnie.
      • +1 (7 voturi)    
        bugetar cu 6 case? (Luni, 18 aprilie 2016, 22:54)

        king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

        asta e normalitatea? tu unde traiesti, sa ma mut si eu acolo unde asa ceva e normal?
    • +1 (9 voturi)    
      De necrezut! (Luni, 18 aprilie 2016, 23:12)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui andreitr

      Nici după ce a fost radiat din Cartea Funciară, președintele nu se poate împăca cu ideea de a fi pierdut casa care nu i-a aparținut niciodată de drept, vaca de muls care i-a adus bunăstarea,
      Așa că, ce face președintele? Se face în continuare de râs. După ce a contestat decizia definitivă și irevocabilă a Curții de Apel Brașov, a mai găsit două căi prin care încearcă să fenteze justiția. Uitând că unde-i lege nu-i tocmeală. Și că nimeni nu este mai presus de lege.
      Dspre integritate morală, inutil să mai vorbim. Ne-am lămurit.
  • +2 (6 voturi)    
    noul proprietar (Luni, 18 aprilie 2016, 17:58)

    Ike [utilizator]

    cine este?
    • +5 (7 voturi)    
      ... (Luni, 18 aprilie 2016, 19:51)

      tiana [utilizator] i-a raspuns lui Ike

      Primaria Sibiu.
      • +1 (1 vot)    
        Primaria (Luni, 18 aprilie 2016, 20:56)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui tiana

        si ce va face cu casa?
      • +5 (5 voturi)    
        zice ca nu e a Primariei... (Luni, 18 aprilie 2016, 20:58)

        Ike [utilizator] i-a raspuns lui tiana

        Radierea a fost dispusă prin Dec.nr.235/2014 a Trib.Braşov ca efect al anulârii contractulu din 1999 privind vânzarea de către Ioan Baştea şi cumpărarea de către soţii Iohannis a unui spaţiu din imobilul situat in Sibiu,str.N.Bălcescu nr.29. pe motiv de invalidare a dobândirii prin moştenire de vânzător a imobilului vândut, din moment ce nici tatăl vânzătorului, Nicolae Baştea nu era moştenitor legal al proprietarilor iniţiali Eliseu şi Maria Ghinea.
        Astfel, in urma radierii efectuate, prorietatea se intoarce formal pe numele Eliseu şi Maria Ghinea, decedaţi din 1969, urmând ca prin procedură notarială să se stabilească dacă există vre-un succesor legal, in caz contrar succesiunea vacantă va reveni potrivit legii statului român.
  • +2 (16 voturi)    
    in decembrie 2016 va fi radiat de Cotroceni (Luni, 18 aprilie 2016, 18:08)

    un domn [utilizator]

    prin vorul Noului Parlament din noiembrie 2016
    • -2 (8 voturi)    
      cata naivitate zace in tine (Luni, 18 aprilie 2016, 19:58)

      robotel corporatel [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      de ce crezi ca in noul parlament vor fi oameni noi? vor fi ceva mai putini, dar cam aceeasi
  • +5 (11 voturi)    
    Este exact ca in.... (Luni, 18 aprilie 2016, 18:47)

    gigiN [utilizator]

    ..."Zece negrii mititei:....si-au ramas doar 7 "!!
  • +6 (8 voturi)    
    Ghinion ! (Luni, 18 aprilie 2016, 19:04)

    Withdrawal [utilizator]

    ...
  • -1 (5 voturi)    
    RADIAT (Luni, 18 aprilie 2016, 19:47)

    PSD Erie [utilizator]

    Toarasi, domne, vreau sa le spui toarasilor astia mai tineri ca si pa DEJ lau radiat si dupeaia na mai duso mult.

    SA TRAITI !
  • +1 (3 voturi)    
    Ba tu esti ,, tehnocrat,, (Luni, 18 aprilie 2016, 23:21)

    hahahaha [utilizator]

    In curand copii de pe strada, cand se vor certa o sa-si spuna ,, Ba tu esti tehnocrat ! ,,.
    Cred ca rele zile a ajuns Romania cu guvernul ,, meu,, tehnocrat. La fiecare doua trei zile o gafa sau o balba si mai rau nici initiative bune nu au.
    Daca nu va pricepeti sa guvernati si sa mentineti cresterea economica inceputa de guvernul Ponta , mai bine imprumutati ministrii lui Ponta ca astia de acum sunt ca bilele de biliard, unul primeste un soc si toti pleca in toate directiile.
    Parerea mea e ca nu este viziune, nu este strategie in folosul tarii, nu se actioneaza unitar si mai ales nu este interes . Nu cred ca va apare acesta postare decat foarte tarziu cand nu va mai fi in primplan, dar asta este parerea mea.
  • 0 (2 voturi)    
    CE-I CORECT, E CORECT (Marţi, 19 aprilie 2016, 9:24)

    jidanul [utilizator]

    Si banii ? Banii, obtinuti pe chirie in mod ilegal, cand ii va inapoia dl. K.W. Johannis ? Cand ? pentru ca prejudiciul trebuie recuperat, pentru ca asa e cinstit in "Romania lucrului bine facut".