Fraude la BAC: Un profesor din Tulcea, condamnat la 5 ani si 8 luni inchisoare cu executare pentru luare de mita

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 16:55 Actualitate | Esenţial

Un profesor de matematica, din Tulcea, a primit cinci ani si opt luni de inchisoare cu executare dupa ce a fost gasit vinovat de Curtea de Apel Constanta, de fraudarea sesiunilor de bacalaureat din 2014, anunta, vineri, Directia Generala Anticoruptie (DGA), potrivit Mediafax.

Potrivit unui comunicat, Ovidiu Marius Tirlogeanu, profesor de matematica in municipiul Tulcea, a fost judecat si gasit vinovat, definitiv, de Curtea de Apel Constanta pentru trafic de influenta, complicitate la luare de mita si luare de mita, fiind condamnat la cinci ani si opt luni de inchisoare cu executare, anunta reprezentantii DGA.

Potrivit acestora, profesorul a fost gasit vinovat pentru fraudarea examenului de bacalaureat 2014, sesiunile iunie - iulie si august - septembrie, desfasurat in municipiul Tulcea.

"Inculpatul, care avea calitatea de profesor in invatamantul liceal, impreuna cu alte cadre didactice, prin mijloace frauduloase, a supraevaluat lucrarile la disciplinele de examen in scopul promovarii de catre un numar de aproximativ 45 de candidati. (...) Examinatorii au primit semne si parole transmise de la si catre candidati, pe care acestia le-au inserat in continutul lucrarilor de concurs in scopul identificarii cu usurinta la corectare", se arata in probatoriu strans de ofiterii DGA.

Pentru sume de bani cuprinse intre 400 si 800 de euro, lucrarile elevilor au fost supraevaluate la corectare, fie contrafacute scrierile, prin adaugarea unor cuvinte punctate in barem, au sustinut anchetatorii.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2005 vizualizari
  • +7 (9 voturi)    
    Hotie (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:20)

    eddy76 [utilizator]

    Unul care ia spaga pana in 1000 lei, si aduna poate 50.000 lei este pedepsit cu aproape 6 ani, iar Borcea Becali, si multi alti politicieni care pagubesc statul cu milioane de euro iau cate 2-3 ani. Justitia asta e o mascarada. Bogatii platesc taxe mai mici, primesc executari mai mici, si se spune ca este egalitate intre oameni ...
  • +6 (8 voturi)    
    asta-i coana aia (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:22)

    DrInOrice [utilizator]

    cu balanta stramba si legata la ochi... da domne, infractor, pedeapsa, dar e normal sa ia atat de mult comparativ cu mari corupti de milioane si miliarde care iau si cu suspendare??

    Deci Dragnea suspendare ca a fraudat, ei ia acolo, un vot national, iar asta ia aproape 6 ani cu executare?
    • +2 (2 voturi)    
      Dragnea are in spate un partid (Vineri, 15 aprilie 2016, 20:01)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui DrInOrice

      ce sa faca un profesor ?

      Poate daca facea asa Johanis, ar fi fost iertat cu o suspendare ? Dar no name asta nu are nici o sansa. Doar daca intra in greva foamei la Antene si apoi intra si in PSD...
  • +6 (8 voturi)    
    Romania (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:24)

    arpi [utilizator]

    Asta e diferenta dintre Microsoft, si un amarat de profesor...Restu e can can......
  • +6 (8 voturi)    
    EXAGERARE (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:28)

    MihaiTardea [anonim]

    Nu pot sa inteleg cum functioneaza justitia asta. Cu cat iei mai multa mita si distrugi si furi mai mult cu atat ai sanse sa primesti pedeapsa mica cu suspendare.
    Lipseste logica din justittie si e facuta de si pt clasa politica, cetateanul de rand nu beneficiaza de de acelasi access la o aparare in fata acestei justitii favoritare. Penru ca da...favorizeaza oamenii cu bani. Nu exista 2 solutii la fel. Daca unu ia 1 an cu suspendare pentru ca a vandut secrete de stat si a prejuciat milioane de oameni cum poate un profesor sa ia 6 ani cu executare pentru cateva sute de euro si faptul ca a prejudiciat infim mai putine persoane ...inclusiv elevii bucurosi caau laut bacul...
  • +6 (8 voturi)    
    ! (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:38)

    tudorr [utilizator]

    Un pas normal, dar, DAR, cum de tanti in cauza ca doamna nu e primeste 5 ani de puscarie pentru cateva sute de euro si tovarasii din politica pentru milioane de euro primesc 2-3 ani cu suspendare?
  • +3 (5 voturi)    
    DACA N-A FOST... (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:39)

    schroedinger [utilizator]

    In Gasca lui cocos si a lui pinalti!
    Mama ei de justitie!
  • +5 (7 voturi)    
    pentru asta ... (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:46)

    NicolaeA [utilizator]

    un parlamentar lua cel mult un an cu suspendare !
  • +4 (6 voturi)    
    disproportie (Vineri, 15 aprilie 2016, 17:46)

    stefansb [utilizator]

    pai si atunci cum iau de-al de cocos, hrebenciuc sau altii ca ei 2 sau 3 ani pt coruptie? nu e cumva o disproportie intre pedepse?
  • +5 (5 voturi)    
    Pai da, (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:18)

    midufi [utilizator]

    s-a cam intins... 400 Euro... multisor.
    Ia sa fi furat eo cateva sute de mii de hectare de padure, lua un an, poate cu suspendare.
    Asa, tovarasi, justitia e oarba. Rau de tot, nu vede chiar nimic...
  • +2 (2 voturi)    
    depinde (Vineri, 15 aprilie 2016, 18:33)

    rochiri [utilizator]

    dupa ce ce cod sa judecat! Daca infractiunea este inainte de 2012 se aplica condul vechi (mai bland) daca dupa cel nou (mai aspru)
  • +1 (3 voturi)    
    e firesc (Vineri, 15 aprilie 2016, 19:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    justitia apara sistemul. sistemul este ala in care spaga se ia de catre cine are voie, nu vine orice agarici de profesor sa ia el spaga de capul lui. 5 ani este putin, trebuia sa-i dea 10, unde ajungem in stilul asta?
  • +2 (2 voturi)    
    Cei care au dat mita (Vineri, 15 aprilie 2016, 21:04)

    soundtrack [utilizator]

    cati ani au luat?