VIDEO Carne aruncata pe jos si pusa apoi la vanzare in vitrina

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 15 aprilie 2016, 10:28 Actualitate | Esenţial

Angajatii unui magazin din Craiova arunca pe jos carnea congelata, pentru a "desface" bucatile inghetate si apoi o pun in vitrina la vanzare. Imaginile au fost filmate de un client al magazinului. Craioveanul sustine ca asemenea actiuni se petrec frecvent.

"Multa lume, care a reprosat in nenumarate randuri vanzatoarelor din complex, au plecat si batute de acolo de catre diferite persoane sau patronii acelor magazine", spune craioveanul citat de craiovaforum.ro.

Acuzatiile sunt si mai grave cand vine vorba de autoritati. Potrivit acestuia, oamenii sustin ca inspectorii care ar trebui sa verifice siguranta alimentelor ar inchide ochii la neregulile din acest magazin.

"In primul rand, vanzatoarea nu are voie sa sparga pulpele, pentru ca ele sunt produse pentru consum colectiv si sunt deja ambalate si trebuie vandute ca atare. Vom trimite un inspector acolo pentru a verifica cele sesizate, a declarat Gheorghe Marinescu, director Oficiul Judetean pentru Protectia Consumatorului (OJPC) Dolj pentru sursa citata.





Vanzatoarele recunosc ca au spart pe jos produse alimentare, insa se apara: "Sunt varfuri de aripioare pentru animalute, nu carne. Sunt ambalate, nu sunt asa, libere".

 Inspectorii Directiei Sanitar Veterinare Dolj au mers in control la magazinul unde vanzatoarea arunca pe jos carnea congelata, iar apoi o pune in vitrina. Carnea respectiva a fost retrasa de la vanzare. Este inadmisbil ce s-a intamplat. Unitatea respectiva a fost sanctionata”, a spus Costica Retea, directorul DSV Dolj.












5350 vizualizari
  • -17 (25 voturi)    
    nu inteleg (Vineri, 15 aprilie 2016, 10:44)

    dum_i [utilizator]

    E un procedeu mecanic de procesare al carnii.

    Nu cred ca exista roman care sa manance carnea cruda oricum, asa ca oricum cele "5 secunde" de pe jos, nu au cum sa altereze nimic.
    • -14 (16 voturi)    
      NICI EU (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:32)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Sînt preambalate, congelate - care-i problema ? Ca și cum ”pe jos” șed hoarde de microbi de zece la puterea șase mai numeroase decît pe mîinile gospodinei ce le dezambalează și apoi LE FIERBE.

      Nu, că românii au înnebunit complet - mîncați fraților ”ecologic”, ”sănătos”, ”tradițional” - adică urzici crude cu pipi de pe marginea șanțului și jeg de pe mînile ”culegătorilor” (eu chiar le mănînc, spălate-fierte, evident), brînză ”strămoșească” ”de țăran” (sau ”de țărancă” - ați priceput aluzia ?), slănină rîncedă (prin Ardeal, înainte de consumare, se bărbiereau viermii) și alte ”delicatese”, ca să trăiți cît mai mult DEGEABA.

      Sănătoși și proști !
      • +1 (1 vot)    
        in prima parte vorbesti aiureli - nu e normal (Vineri, 15 aprilie 2016, 12:00)

        outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui pointless man

        In schimb, la adoua parte, le zici bine.
  • +9 (9 voturi)    
    Pai, duceti-va si la Halele din Pliesti (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:13)

    midufi [utilizator]

    Asta e o practica curenta de separare a bucatilor congelate, in special pestele si puii congelati.
    Ce va tot mirati asa, faceti odata ordine, impuneti respectarea macar a unor norme minimale, dati amenzi zdravene si gata! Problema rezolvata
    • 0 (0 voturi)    
      Ploiesti, ca sa fie clar (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:28)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui midufi

      .
  • +4 (6 voturi)    
    Intr-adevar, este vorba despre (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:17)

    TheLionKing [anonim]

    Procedeul pentru obtinerea carnii "maturate" :)
  • +9 (9 voturi)    
    Cele "5 minute" sunt un mit (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:24)

    DeltaDunarii [utilizator]

    Bacteriile contaminează mâncarea imediat. Iată mai jos două clipuri care dezbat subiectul (în limba engleza):

    https://www.youtube.com/watch?v=FoONY-ip7hQ (Mythbusters)

    https://www.youtube.com/watch?v=rYXdsOEWBj0 (Vsauce)

    Având în vedere că doamnele vânzătoare calcă și unde este aruncată carnea și pe drumul spre serviciu cu aceleași încălțări, nu aș recomanda nimănui să cumpere produsele tratate astfel..
    • +4 (4 voturi)    
      Toaleta (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:17)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui DeltaDunarii

      Si mai grav e ca doamnele vânzătoare calca de cateva ori pe zi prin toaleta cu acea incaltaminte, dupa care circula pe podeaua unde se arunca carnea.
  • -4 (6 voturi)    
    Congo, asta suntem (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:43)

    jackalphonse [utilizator]

    Chiar nu stiu ce cautam in UE. A, ca vasali pentru UE si yes men pentru USA.
  • -7 (11 voturi)    
    nu doar suprafata (Vineri, 15 aprilie 2016, 11:53)

    gigi1 [utilizator]

    Ma uimeste ca oamenii se indigneaza ca cineva sparge gheata care acopera carnea aruncand carnea jos care oricum ramane acoperita de gheata si se spala ulterior dar nici macar nu se gandesc ce contine carnea, cu ce e tratata, in ce substante e scufundata inainte de a fi congelata sau pusa in vitrina.

    Sa nu te intrebi ce contine ceva ce pui in gura si ajunge sa faca parte din tine si sa iti faci griji doar pentru ce suprafete atinge inainte sa o speli si sa o fierbi.

    Nu va ganditi doar la suprafata ganditi-va si la interior.
  • -2 (4 voturi)    
    dar shaorma ?! (Vineri, 15 aprilie 2016, 14:06)

    eu sunt [utilizator]

    shaorma e buna!? ca de obicei e facuta cu mainile goale... fara manusi... dar kcf-ul cum face carnita aia buna care de multe ori are si pene??

    habar nu avem de multe ori ce se intampla in spatele sau chiar in fata noastra. Nu cred ca e bine doar ca situatia e destul de generalizata.

    Totusi... stam foarte bine la alimentatie publica fata de alte tari mult mai civilizate... cine a fost in restaurantele sau cafenelele din italia de ex stie ce vb.