Patriarhul Daniel va primi titlu de Doctor Honoris Causa de la Universitatea Politehnica Bucuresti "pentru asigurarea continuitatii in credinta stramoseasca"

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 13 aprilie 2016, 15:53 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Daniel
Foto: basilica.ro
Universitatea Politehnica din Bucuresti va acorda, joi, titlul de Doctor Honoris Causa, Patriarhului Daniel, potrivit unui anunt al universitatii, citat de Mediafax.

Patriarhul Daniel va fi Doctor Honoris Causa al Universitatii Politehnice din Bucuresti, ceremonia de decernare a titlului academic va avea loc joi, de la ora 11:00, in Sala Senatului de la Rectoratul universitatii, arata un comunicat de presa remis.

"Acordarea titlului de Doctor Honoris Causa al Universitatii POLITEHNICA din Bucuresti reprezinta o recunoastere simbolica a activitatii Preafericitului Parinte, activitate prin care a sustinut permanent educatia romaneasca si care a adus o contributie semnificativa in asumarea rolului Bisericii in institutiile si unitatile de invatamant, pentru asigurarea continuitatii in credinta stramoseasca", se mai arata in comunicat.


Citeste mai multe despre   











[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
24407 vizualizari
  • +66 (68 voturi)    
    Incredibil! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:03)

    BEDE [utilizator]

    Ce are religia cu ingineria? Nu cunosc sa existe inginerie nici crestina, nici islamica, nici de alt fel de religie... Deci, de ce tocmai Politehnica sa-i acorde titlul de doctor?
    Cine sa fie autorul unei asemenea monstruazitati?
    Sau, cumva, este normal ca Politehnica corda titlu de doctor cui i se pare, chair daca nu are nici o treaba cu ingineria? Daca asa este cazul, atunci ce mai reprezinta un titlu de doctor acordat de Politehnica?
    • +49 (49 voturi)    
      Easy (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:16)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Abramburica, adicatelea Ecaterina Andronescu, membru marcant al PSD si, din pacate, rector al Politehnicii Bucuresti a iesit la cumparaturi.

      Cumparaturi de voturi, mai anume.
      • +22 (22 voturi)    
        Exact (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:26)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        Si nimc altceva.
        • +4 (4 voturi)    
          Alte motive penibile pentru acordarea titlului: (Joi, 14 aprilie 2016, 10:23)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui moka

          - Profesorului de informatica:
          - Honoris pentru perpetuarea mufelor USB si a conexiunii Wi Fi

          - Pofesorul de electro-mecanica
          - Honoris pentru perpetuarea utilizarii eletromagnetilor cu inductie bipolara!

          - Profesourul de la transporturi
          - Honoris pentru perpetuarea cartelelor magnetice la metrou!

          - Profesorul de chimie:
          - Honoris pentru perpetuarea folosirii paharului Berzelius in laborator!

          Etc

          Securitatea inca jupoaie de titluri Academice gratuite si nemeritate institutiile Statului!

          Uzufructul Academic, trebuie aparat atat de Universitatea Bucuresti dar si de Academia Romana care trebuie sa constate hilaritatea acestui moment!
      • +1 (1 vot)    
        Mihnea-Cosmin Costoiu e rector,bre (Joi, 14 aprilie 2016, 10:55)

        Noru Daniel CostinOrleanu [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        Fratioare...ce ai fumat?
        Google this:
        -17 martie 2016, realegerea Domnului Mihnea-Cosmin COSTOIU în funcția de Rector al Universității Politehnica din București-

        Ce Ecaterina Andronescu,man?
        • +1 (1 vot)    
          Rector fara doctorat! (Joi, 14 aprilie 2016, 12:54)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Noru Daniel CostinOrleanu

          reales pt al doilea mandat (tot fara doctorat).

          O rusine nationala pt comunitatea academica si mai ales pt UPB. Dar deh, dl Costoiu doar e senator PSD de Gorj, poate orice...

          Asa ca nu ma mira acordarea acestui titlu PF/IPS Daniel, ce mai conteaza daca ai doctorat sau nu? Oricum Oprea si gasca au facut doctoratul irelevant, nu?
    • +30 (32 voturi)    
      Decadere morala (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:49)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Motivatia " asigurarea continuitatii in credinta stramoseasca" este de un ridicol absolut.Ca si cum biserica ar fi avut alte optiuni. Sa treaca la islamism sau la budism.Pentru ca nu au facut-o ii premiaza Politehnica care a sesizat acest aspect ingineresc de continuitate.Preaiscusitul afacerist Daniel este premiat ca nu a fost baiat rau si nu a luat-o razna cu credinta.Afacerea trebuie tratata cu toata seriozitatea.Adusa la cunostiinta publica si dezbatuta in societate.Cheia economica si politica a situatiei este amestecul bisericii in invatamantul laic de stat.Zice "a adus o contributie semnificativa in asumarea rolului Bisericii in institutiile si unitatile de invatamant," Asumarea carui rol? Ce rol are biserica in invatamant? Nu are nici un rol.Avem un stat laic.Popii sunt niste afaceristi verosi. Aici este cheia afacerii PCR-PSD-BOR srl .Afacerea ora de religie.Politehnica foloseste rugaciunile in calcului de rezistenta ca atata a mai ramas din prestanta institutiei de inginerie ortodoxa.
      • +10 (10 voturi)    
        dA (Joi, 14 aprilie 2016, 0:40)

        Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Care e legatura dintre Daniel si Politehnica ? Legatura e ca cea dintre STAS si parastas.....
        • +1 (1 vot)    
          Excelent. Cel mai bun (Joi, 14 aprilie 2016, 10:42)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

          comentariu pe care l-am citit.
    • +1 (1 vot)    
      Nu pricepi, dom'ne! (Joi, 14 aprilie 2016, 11:06)

      Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Pai o sa vina patriarhul sa le dea studentilor care-si cumpara examenele si diploma un har special: o sa spuna o rugaciune (scrisa pe o fitzuica, ca ce rost are s-o memorezi?) si proiectul o sa se faca de la sine sau echipamentul o sa se repare singur.

      Lasand gluma la o parte, va rog sa nu ma intelegeti gresit. Sunt si inginer si crestin ortodox. Dar atat de multi ingineri foarte slab pregatiti au aparut in ultimii 10 - 15 ani pe cat de lipsiti de har sunt cei din fruntea BOR. Nici unii nici ceilalti nu au nimic de-a face REAL cu domeniul lor de activitate. (Exceptiile intaresc regula!)

      Poate ca se adevereste vorba aia: "Cine se-aseamana, se-aduna."
    • +1 (1 vot)    
      Greu pricepeti, domnule BEDE! (Joi, 14 aprilie 2016, 15:03)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Este vorba de inginerii financiare. Daca nici la astea nu se pricepe preafericitul....
  • +33 (35 voturi)    
    Absurd (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:04)

    andreexe [utilizator]

    Omul nu are nicio legatura cu UPB sau cu stiinta, nu inteleg de ce trebuie sa primeasca acest titlu? La fel cum nu inteleg de ce la festivitatile de inceput de an scolar in UPB participa un reprezentant al patriarhiei: http://www.upb.ro/stiri/deschiderea-noului-an-universitar-2014-2015.html
    • +25 (25 voturi)    
      El nu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      Insa pesedista Ecaterina Andronescu, rector al Politehnicii Bucuresti, poate are.

      PSD mai cumpara voturi, ce nu ati inteles?!
      • +4 (4 voturi)    
        nedumerire.... (Joi, 14 aprilie 2016, 0:09)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        abramburica mai este rector al UPB ?.....daca da,jale mare .......
      • +1 (1 vot)    
        ce ai fumat? (Joi, 14 aprilie 2016, 10:57)

        Noru Daniel CostinOrleanu [anonim] i-a raspuns lui Soljenitin

        -17 martie 2016, realegerea Domnului Mihnea-Cosmin COSTOIU în funcția de Rector al Universității POLITEHNICA din București-

        Ce tot visati toti cu Abramburica?
        • +1 (1 vot)    
          Rector fara doctorat dar senator! (Joi, 14 aprilie 2016, 12:55)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Noru Daniel CostinOrleanu

          reales pt al doilea mandat (tot fara doctorat).

          O rusine nationala pt comunitatea academica si mai ales pt UPB. Dar deh, cand esti Senator PSD de Gorj, orice se poa'!


          Asa ca nu ma mira acordarea acestui titlu PF/IPS Daniel, ce mai conteaza daca ai doctorat sau nu? Oricum Oprea si gasca au facut doctoratul irelevant, nu?
    • +10 (10 voturi)    
      eee, cum nu? (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:38)

      Watcherss [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      daca ai sti tu cata inginerie si stiinta e bagata in s-klasse te-ai cruci. omul e un fin cunoascator al (stiintei) transporturilor, iar daca se chinuie un pic, ajunge doctor si in inginerie aeronautica.
  • +22 (24 voturi)    
    :-o (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:04)

    Pardel007 [utilizator]

    "contributie semnificativa in asumarea rolului Bisericii in institutiile si unitatile de invatamant, pentru asigurarea continuitatii in credinta stramoseasca".

    Badabum Tsss!!!
    • +20 (20 voturi)    
      :)) (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:07)

      gigicel [utilizator] i-a raspuns lui Pardel007

      Mai trebuia un Micky Mouse si aveam deja o poveste din desene animate.
      Duaaamne Fereste!
  • +12 (12 voturi)    
    Rectori, academicieni, inalti ierarhi ... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:05)

    Viking [utilizator]

    si-au vandut cu totii investitura si aura, s-au adaptat extrem de repede la mizerie.

    Nu prea se mai integreaza in sec. 21, decat ca simboluri din trecut, total golite de substanta.
  • +30 (32 voturi)    
    OMG! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:07)

    Martinezu [utilizator]

    Cateva posibile consecinte immediate

    Catedrala mantuirii va fi inclusa in lista obiectivelor turistice cu caracter stiintific alaturi de laserul de la Magurele.
    Se vor relua cercetarile i pentru obtinerea aurului din orice element.
    Preotii vor avea automat titulatura de Ing. pe cartile de vizita.
    Patriarhul va putea inapoia bancilor bisericile construite in ultimii ani cu credite.
    Institutul politehnic va studia de acum rolul sfiintilor in rezistenta materialelor si cum influenteaza rugaciunea functionarea motorului electric.
    • +6 (6 voturi)    
      ... si a masinii... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:49)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ... si a televizorului ... .
  • +31 (31 voturi)    
    ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:10)

    cion [utilizator]

    E grav la ce nivel de senilitate si ipocrizie s a ajuns. Ma intreb cat vom mai avea energie sa fim politically correct fatza de prosti.

    Mandru absolvent de Poli
  • +20 (20 voturi)    
    Sper (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:11)

    aniod [utilizator]

    ca e ogluma.
    Au innebunit cu totul. Asa Rector, asa Doctor Honoris Causa. Rusine!
  • +19 (21 voturi)    
    Studentii Politehnicii accepta orice compromis! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:13)

    pedepsitorul [utilizator]

    Sefii de camine sunt o retea apartidului PSD, numiti doar prin recomandari piramidale si sunt folositi ca masa de manevra in interesul PSD!

    Cum PSD si BOR sunt strans interesate de avantaje politico materiale, se folosesc de institutii pentru manipulare a maselor!

    Rusine studentilor daca accepta asa ceva!
    • +6 (6 voturi)    
      Interesanta observatie (Miercuri, 13 aprilie 2016, 17:05)

      _CK_ [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      Sustinuta si de articolul de mai jos:

      Gabriel Petre, PSD, sustinut la sefia TSD de Ecaterina Andronescu (fost rector Politehnica):

      "In momentul in care am intrat in Uniunea Nationala a Studentilor din Romania - mergand mai mult prin tara - am inceput sa cunosc diverse persoane, printre ele: Victor Ponta, Nicu Banicioiu, Andronescu, Orban, Cosmin Gusa – cam tot ce era atunci la tineret din toate partidele politice."

      http://www.hotnews.ro/stiri-politic-20666281-cine-este-noul-lider-tineretului-social-democrat-gabriel-petrea-nu-stiu-daca-fost-fel-mentor-dar-pot-spune-primit-sfaturi-bune-doamna-andronescu-daca-nu-foarte-bune.htm
  • +19 (21 voturi)    
    Absurd ! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:15)

    adrian88000 [utilizator]

    Sau poate s-a implicat ca inginer in constructia mega -Catedralei ?
    Nu ma refer la inginerii financiare. La acestea este cu siguranta Doctor Honoris Cauza !
  • +19 (19 voturi)    
    ce ma bucur! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:23)

    firstfb [utilizator]

    Ma bucur fiindca i-a trebuit preanefericitului si titlul asta, adica dintre toate universitatile din tara, tocmai la Politehnica vine sa fie Honoris Causa?
    Ce scandal, mama ce-o sa iasa!
    Pregatesc popcornul!

    Semnez,
    absolvent de UPB

    P.S. daca se lasa cu scandal, proteste, petitii, mie doar ziceti-mi unde vin si unde semnez :)
    • +4 (4 voturi)    
      nu se lasa cu proteste (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:51)

      gica pantalon [utilizator] i-a raspuns lui firstfb

      iar petitiile oricum nu au efect.
      romanii au fitilul f lung
      • +3 (3 voturi)    
        si le mai si atarna (Joi, 14 aprilie 2016, 0:10)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        =))=))
      • 0 (0 voturi)    
        studentii de la politehnica ce pazesc? (Joi, 14 aprilie 2016, 19:15)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui gica pantalon

        ei ar trebui sa protesteze in primul rand.
  • +14 (18 voturi)    
    Politehnica si stiinta (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:28)

    AttilaKiss1 [anonim]

    Imi e rusine de diploma mea de politehnica.. Cum se poate alinia religia ortodoxa,sau oricare altul cu stiinta cand toate dogmele crestinismului sunt respinse de stiinta. Arca lui Noe, Creatia universului, istoria Egiptului etc ... Asta insemna ca Politehnica a renuntat la stiinta ...
    • +7 (7 voturi)    
      Dumneavoastra ati muncit (Miercuri, 13 aprilie 2016, 17:19)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui AttilaKiss1

      pentru Diploma din Politehnica. Nu este o rusine.
      Rusine este pentru cei impicati in povestea asta exagerata.
    • -3 (5 voturi)    
      partial...... (Joi, 14 aprilie 2016, 0:20)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui AttilaKiss1

      la prima vedere, religia si stiinta,par a fi in controversa, dar fizica cuantica....bosonii, gravitonii, ne apropie de entitatea divina.....cercetarile in domeniu....acceleratoarele de particule, spun lucruri fff. interesante.
      p.s. mie nu-mi este rusine de diploma mea de politehnist.
  • +20 (20 voturi)    
    titlu si bani (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:29)

    mavis [anonim]

    mai bine ii dadea un milion de euro ca la Daniel ii place banii mai mult decat titlurili.
  • +10 (10 voturi)    
    Spor la salariu (Miercuri, 13 aprilie 2016, 16:39)

    Vigilentul [utilizator]

    Și ce o să mai facă omu ăsta cu înca un titlu?
    Poate încă un spor la salariu?
  • +10 (10 voturi)    
    nu este valid (Miercuri, 13 aprilie 2016, 17:45)

    theli [utilizator]

    poate se intereseaza cineva prin ce hotarare de senat s-a acordat acest doctorat. Din cate am impresia nu a fost niciun astfel de vot in senatul upb.
  • +4 (12 voturi)    
    Amin! (Miercuri, 13 aprilie 2016, 18:19)

    covrig [utilizator]

    Io cred ca de asta:

    "Dumnezeu il trimite pe Sf. Petru sa vada ce fac studentii de la diferite facultati..se intoarce
    Sf. Petru si da raportul:
    -studentii de la medicina invata pe rupte
    -studentii de la ase invata pe rupte
    -studentii de la politehnica dau petreceri, beau si se distreaza...

    ...dupa o vreme, Dumnezeu iar il trimite pe Sf. Petru pt aceeasi chestie..vine Sf. Petru si ii zice:
    -studentii de la medicina nu stiu altceva decat sa invete..
    -aia de la ase la fel
    -aia de la politehnica petrec de zor...

    ..in sesiune iar il trimite Dumnezeu pe Petru sa verifice..
    -studentii de la medicina stau treji nopti intregi ca sa invete
    -aia de la ase la fel
    -aia de la politehnica SE ROAGA
    Dumnezeu: -BUN! p-astia ii trecem!"


    Sa radem ca sa nu ne creasca tensiunea...
  • +6 (6 voturi)    
    Mda... Doctor Hormonis Causa (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:43)

    midufi [utilizator]

    Imi este din ce in ce mai scarba de "doctorii" astia.
    Acum, trebuie sa spun ca si conducerea UPB imi face greatza...

    Un absolvent de IPB, de dinainte de '90
  • +8 (8 voturi)    
    Doctor emerit (Miercuri, 13 aprilie 2016, 19:58)

    trotuar [utilizator]

    Elena Ceausescu reloaded cu roba aurie. Binecuvantarea trafaletului cu CO2.
  • +7 (7 voturi)    
    Patriarhul ... (Miercuri, 13 aprilie 2016, 20:19)

    AEV [utilizator]

    Patriarhul coboara din ce in ce mai jos. Dupa declaratia nefericita de dupa dezastrul de la ”Colectiv”, acest doctorat Honoris-Causa pe care nu trebuia sa il accepte. Ca despre ce a ajuns sa-i poata mintea Universitatii Politehnica din Bucuresti eram demult lamuriti!
  • +5 (5 voturi)    
    Doctor Hororis (Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:20)

    Harold [utilizator]

    Mi-e rau.
  • +2 (2 voturi)    
    Gizăs in 3D (Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:36)

    AndreeaOprea [anonim]

    Oau! Vesti bune! Inseamna ca va evolua si religia in pas cu tehnologia. Nu-l vom mai vedea pe Gizăs in paine, ca pe vremuri, acum ii vom gasi chipul direct in aplicatia in care facem calculele tehnice, tridimensional!
    Ne pune Prefericitul Cel Încruntat o vorba buna acolo sus...
  • +2 (4 voturi)    
    PreaInginerule, (Miercuri, 13 aprilie 2016, 22:57)

    rutger [utilizator]

    cred ca abramburica vrea sa te preafericeasca ! Noroc ca doctoratu'asta nu se pune, sa fii alaturi de pontalau !!
    Eu iti propun sa nu uiti trafaletele ala, ca-i unealta inginereasca,da' sa folosesti mir de la Athos cand ii stropesti pe aia de la Politehnica !! Si sa nu uiti sa te duci cu Mertanul nou, sa vad si aia ca le ai cu "tehnika i nauca" !!
  • +2 (2 voturi)    
    Dr ing patriarh (Joi, 14 aprilie 2016, 0:38)

    ManuEla1 [anonim]

    Contrar celor susţinute de cârcotaşi, faptul acesta va duce la îmbunătăţirea efectelor sfinţirii.
    Corpul profesoral va face calcule complicate dar precise, despre unghiul de azvârlit busuiocul înmuiat în apă, cantitatea de apă chioară care va trebui vândută ca apă sfiinţită, în aşa fel încât să evite pierderile şi factura la apa de la robinet să fie redusă. Eventual, cei de la fluide vor putea veni cu propuneri de colectare a apei de ploaie, pentru acoperirea cererii de apă de bobotează.
    De asemenea se vor revizui lungimea, greutatea şi consistenţa lumânărilor, în aşa fel încât ele să fie subţiri, scurte şi să se topească rapid, pentru a fi înlocuite des. Bineînţeles, preţul noilor modele va include costul acestor calculele.
    Noua poziţie îi va aduce patriarhului noi "must holly" : strunguri, utilaje agricole, maşini de presat la rece, camioane, apă grea, reactoare nucleare, computere, maşini de cusut, locomotive, cuie şi şuruburi, betoniere, frigidere şi multe altele.

    Patriarhul a declarat că este foarte emoţionat, că acesta este un pas pentru introducerea religiei în facultate ca materie opţională în primul an şi peste câţiva ani chiar obligatorie pentru licenţă.
    Croitoriile BOR au început deja să lucreze hainele cele noi ale patriarhului. Roba va fi din mătase brodată cu fir de aur, toca va fi bătută cu diamante autentice şi ciucurul va fi din aur masiv. În mod excepţional, toca patriarhului va fi legată de mâna acestuia cu un lanţ de argint, pentru ca în euforia ceremoniei, dacă acesta o va arunca în sus, nu cumva să nu se mai întoarcă la el.
    Ca o concesie, el nu va veni cu toiagul, ci cu un şasiu de Dacie din platină. De asemenea cele trei lanţuri de la gât vor fi înlocuite cu o jantă hand made cu rubine şi cristale Swarovski.

    √ amin +∞
  • +2 (2 voturi)    
    Dr ing patriarh (Joi, 14 aprilie 2016, 0:38)

    ManuEla1 [anonim]

    Contrar celor susţinute de cârcotaşi, faptul acesta va duce la îmbunătăţirea efectelor sfinţirii.
    Corpul profesoral va face calcule complicate dar precise, despre unghiul de azvârlit busuiocul înmuiat în apă, cantitatea de apă chioară care va trebui vândută ca apă sfiinţită, în aşa fel încât să evite pierderile şi factura la apa de la robinet să fie redusă. Eventual, cei de la fluide vor putea veni cu propuneri de colectare a apei de ploaie, pentru acoperirea cererii de apă de bobotează.
    De asemenea se vor revizui lungimea, greutatea şi consistenţa lumânărilor, în aşa fel încât ele să fie subţiri, scurte şi să se topească rapid, pentru a fi înlocuite des. Bineînţeles, preţul noilor modele va include costul acestor calculele.
    Noua poziţie îi va aduce patriarhului noi "must holly" : strunguri, utilaje agricole, maşini de presat la rece, camioane, apă grea, reactoare nucleare, computere, maşini de cusut, locomotive, cuie şi şuruburi, betoniere, frigidere şi multe altele.

    Patriarhul a declarat că este foarte emoţionat, că acesta este un pas pentru introducerea religiei în facultate ca materie opţională în primul an şi peste câţiva ani chiar obligatorie pentru licenţă.
    Croitoriile BOR au început deja să lucreze hainele cele noi ale patriarhului. Roba va fi din mătase brodată cu fir de aur, toca va fi bătută cu diamante autentice şi ciucurul va fi din aur masiv. În mod excepţional, toca patriarhului va fi legată de mâna acestuia cu un lanţ de argint, pentru ca în euforia ceremoniei, dacă acesta o va arunca în sus, nu cumva să nu se mai întoarcă la el.
    Ca o concesie, el nu va veni cu toiagul, ci cu un şasiu de Dacie din platină. De asemenea cele trei lanţuri de la gât vor fi înlocuite cu o jantă hand made cu rubine şi cristale Swarovski.

    √ amin +∞
  • 0 (0 voturi)    
    Anti Doctor Honoris Causa (Joi, 14 aprilie 2016, 2:36)

    TrifuCristiana [anonim]

    Studentii nu sunt de acord si vor incerca sa lupte contra acestui abuz.

    https://www.facebook.com/Anti-Doctor-Honoris-Causa-Patriarhul-Daniel-1062089400533118/
    • +1 (1 vot)    
      Este tarziu (Joi, 14 aprilie 2016, 7:41)

      aniod [utilizator] i-a raspuns lui TrifuCristiana

      Va fi deja facut. Stirea a fost data in ultimul moment. Cati studenti vor semna, cand ei au de luat examene si o diploma semnata tocmai de cei implicati?
  • +2 (2 voturi)    
    Erori (Joi, 14 aprilie 2016, 7:03)

    Cetateanu [utilizator]

    Nu Ambramburica este rector ci unu Costoiu da omu lu tanti .
    Da eu cred ca titlul nu este pentru credinta (sub inaltul lu patronaj au avut loc cele mai multe migrari la alte culte) ci pentru calitatile de manager: nimeni n-a reusit sa ia de la fraieri mai multi bani (sau de fapt de la ticalosii cu semnatura pe bugetul tarii)!
  • 0 (0 voturi)    
    Si eu ce fac acum, (Joi, 14 aprilie 2016, 8:57)

    Canache [utilizator]

    ca am absolvit IPB inainte de '89 ? Renunt la diploma ?
    D'aia trebuie sa iasa obligatoriu la pensie profesorii universitari (si rectorii) inainte de a se ramoli total (asta in cazul in care n-au fost de la inceput ramoliti si tinuti politic).
    Sa speram si la zile mai bune!
  • -1 (3 voturi)    
    Patri (Joi, 14 aprilie 2016, 10:53)

    dinu71 [utilizator]

    Desi nu-mi plac nici PSD-sti nici Patriarhul, nu inteleg de ce aceasta reactie fata de Piolitehnica si fata de celelalte Universitati(MULTEEEEE), CARE AU ACORDAT ACEST TITLU ACELUIAS PERSONAJ in trecut , nimeni nu a avut nici o reactie.
    F multe Universitati l-au facut DHC si a fost liniste. Intrb si eu de ce?De ce nu au fost aceleeasi reactii?
    De ce Politehnica a gresit mai mult decat altii?
    • +1 (1 vot)    
      Monsher, (Marţi, 19 aprilie 2016, 0:35)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui dinu71

      esti (salata de) boeuf !! Ia-te de mana cu preainginerul si cu penala de abramburica !! Va urez la muuuuuulti ani !