Un suspect in cazul spionajului asupra apropiatilor Laurei Codruta Kovesi a fugit din Romania

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2016, 12:57 Actualitate | Esenţial

Black Cube
Foto: captura Internet
Unul dintre suspectii urmariti de autoritati pentru spionaj asupra Laurei Codruta Kovesi si a familiei sale a reusit sa fuga de sub supraveghere si sa treaca granita. Un alt suspect, arestat, a marturisit ca a fost platit cu 5.000 de euro, scrie Euractiv.ro, care citeaza surse judiciare.

Este vorba despre unul dintre fostii ofiteri Mossad implicati in actiunea din Romania a firmei private Black Cube.

"Unul dintre ei a reusit sa iasa din tara, cu un taxi, pe la Giurgiu, spre Bulgaria. In acel moment erau retinuti deja doi dintre suspecti, Ron Weiner si David Geclowitz", au declarat pentru EurActiv.ro surse judiciare.

Sursele citate au refuzat sa dezvaluie numele persoanei care a reusit sa scape, dar in mandatul de arestare dat de judecatori, prezentat saptamana trecuta in exclusivitate de RISE Project, apar alte doua nume ale unor angajati ai firmei israeliene Black Cube care nu au fost prinsi: Dan Zorella si Avi Yanus, ambii fiind prezentati de jurnalistii de investigatie drept membri fondatori ai acestei companii, dar si fosti ofiteri ai Mossad, serviciul secret israelian.

5.000 de euro pentru spargerea conturilor de mail ale apropiatilor lui Kovesi


Surse apropiate anchetei au declarat pentru EurActiv ca unul dintre suspectii retinuti a refuzat orice colaborare cu autoritatile si nu a facut nicio declaratie. Este vorba despre David Geclowitz.

In schimb, Ron Weiner, un tanar IT-ist in varsta de 25 de ani, a dat declaratii si a afirmat ca a primit 5.000 de euro pentru a sparge conturile de e-mail apartinand tatalui Laurei Codruta Kovesi, fostului ei sot, de care aceasta a divortat in urma cu aproape zece ani, si altor doi politisti judiciari care au lucrat la DNA pana in 2014.

Israelienii vorbeau romaneste "stricat"


Ancheta impotriva grupului de israelieni a inceput in luna martie, atunci cand tatal procurorului-sef al DNA a primit mai multe telefoane prin care era invitat la o conferinta. Fost procuror, acesta a considerat suspect faptul ca este invitat, mai ales ca cel care il suna "vorbea romaneste stricat". A povestit totul fiicei sale.

Asa a ajuns Laura Codruta Kovesi sa informeze Serviciul de Paza si Protectie despre acest incident, iar SPP a informat SRI. La randul lor, ofiterii au sesizat Sectia de Urmarire Penala si Criminalistica din cadrul Parchetului General. De aici, dosarul a fost trimis spre investigare la Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti, pentru a fi investigata o fapta de hartuire.

Citeste restul articolului pe Euractiv.ro.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
8761 vizualizari
  • +9 (13 voturi)    
    "Profesionistii" scapa, (Luni, 11 aprilie 2016, 13:10)

    Susufler0 [utilizator]

    ramane doar "plevusca" !
    • +9 (11 voturi)    
      firele duc la Varan ? (Luni, 11 aprilie 2016, 13:34)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      atunci va fi deranj mare, daca se confirma
      • +6 (8 voturi)    
        Firele duc la Steinmetz? (Luni, 11 aprilie 2016, 14:08)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Atunci va fi deranj mare, ancheta ar trebui sa se extinda asupra agentilor Mossad infiltrati in SRI
      • +3 (7 voturi)    
        Ei, ar fi prea frumos, dar nu cred sa se fi tampit (Luni, 11 aprilie 2016, 14:16)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        intr-atat !
        PS. Dar, zau, ca mi-ar placea. La cat rau a facut Romaniei securistul asta, ar merita sa aiba cat mai multe reprize de stat in puscarie. Pe principiul a iesit acum, se reintoarce in 2 saptamani la mititica. Si tot asa. La multi ani, Varane, iti zicin avans.
  • +12 (14 voturi)    
    Arestare preventiva (Luni, 11 aprilie 2016, 13:18)

    Soljenitin [utilizator]

    D-aia este buna arestarea preventiva.
    • -6 (14 voturi)    
      nu-i nimic (Luni, 11 aprilie 2016, 14:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Se poate emite un mandat de urmărire internațională și pt spionul care a fugit și pt spionii care urmează să fugă și pt trupa taxi.
      • +5 (7 voturi)    
        Taxi? (Luni, 11 aprilie 2016, 14:19)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Pai, cu Taxi ce ai avut?
        • +4 (6 voturi)    
          Mazeta se inspira de la Moscow (Luni, 11 aprilie 2016, 15:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          vrea sa fie sub Muftiu la geamia din Bucureshti !
      • +3 (3 voturi)    
        imbatrinesti (Luni, 11 aprilie 2016, 22:13)

        seagrass [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ordinul pe unitate era ca sunt 4, nu?

        daca 2 sunt la odihna si se uita la filme, unul a fugit cu taxiul ,cine sunt "spionii care urmeaza sa fuga" despre care pomenesti, nu trebuia sa mai ramina doar unul, 4-2-1=1?

        stii ceva (ce nu stiu altii) sau la voi da cu rest ?...:))))
  • -13 (25 voturi)    
    Mai ieri tatal Codrutei facea denunt (Luni, 11 aprilie 2016, 13:29)

    xrogo [utilizator]

    pentru deranj telefonic,acum cica i-a povestit Codrutei care a sesizat SPP si apoi SPP a sesizat SRI,o intreaga poveste cu minciuni si adeveruri ascunse,cu fugi si alte denunturi!!!
    • +6 (12 voturi)    
      spune ce ai de spus nu plescai (Luni, 11 aprilie 2016, 13:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      altfel esti din zodiac latrina 3
    • +6 (10 voturi)    
      ,,,,, nu te supara ..... (Luni, 11 aprilie 2016, 14:05)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      Maine vine procurorul de caz sa te informeze asupra anchetei ca sa te linistesti (si sa nu mai vezi conspiratii acolo unde nu sunt).
  • +5 (5 voturi)    
    ce sa ne mai mire!!! (Luni, 11 aprilie 2016, 13:39)

    samariteanul [utilizator]

    M-as mira sa nu scape toti,ca la asa Justitie corupta in mare parte.......oricand si oricine poate scapa.Avem dovezi irefutabile cum poti sa fi miliardar in euro si sa faci parnaie pentru niste termopane,si nu numai!
    Totul este posibil in Romanika si imposibil a devenit sa te simti protejat si aparat de institutiile statului .
    Statul este de 26 de ani Inamicul nr 1 al poporului si prin legile si toate ordonantele facute ne dovedeste asta cu varf si indesat.
    Legile sunt facute ca sa apere talharul,violatorul,pedofilul,excrocul,coruptul,hotul,prostituata pentru ca ei le voteaza in Parlament si Guvern,in timp ce amaratul care fura ca s atraiasca este vesnic,pedepsit exemplar !!!
    Traim timpurile lui Kafka si Caragiale si acumsi in veci.
  • -7 (15 voturi)    
    hehe (Luni, 11 aprilie 2016, 13:51)

    Mazeta [utilizator]

    Întâi suspecții, apoi arestații, ultima Codruta fuge din România.
    • +6 (8 voturi)    
      pai a spus la Pro TV..sa te temi (Luni, 11 aprilie 2016, 14:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      cat este la DNA, constat ca nu ai priceput...
    • +6 (8 voturi)    
      E clar ! Pt mine esti varful "generatiei" tale (Luni, 11 aprilie 2016, 14:54)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      de postaci ! Dar cu trupa Taxi, ce-ai avut ?
    • +5 (7 voturi)    
      Wat?? (Luni, 11 aprilie 2016, 15:01)

      local observer [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Lasă prietene troll, că matale ești cel mai plecat din zonă!
  • -4 (12 voturi)    
    Convenabil (Luni, 11 aprilie 2016, 14:00)

    newlook [utilizator]

    Convenabil.
    LCK si-a avut renumirea facuta...povestea trebuie sa se fasaie. Ca asta a fost de la bun inceput, o fasaiala. Circulati, nimic de vazut !
    • +3 (7 voturi)    
      he he....frica te anima breh (Luni, 11 aprilie 2016, 14:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      lasa , pana I se termina mandatul..se termina si cu postacii pro Mujicia ...
  • -1 (7 voturi)    
    Unul cite unul (Luni, 11 aprilie 2016, 14:03)

    quietguy58 [utilizator]

    Unul cite unul, cei implicati in aceasta poveste o sa-si ia talpasita din Romania.
    • -5 (7 voturi)    
      daca sunt Mujici, fac bine (Luni, 11 aprilie 2016, 14:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      si sunt convins ca te alaturi lor !
      • +2 (2 voturi)    
        Daca tu esti "domn" eu sint papa de la Roma. (Luni, 11 aprilie 2016, 18:50)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Daca tu esti "domn" eu sint papa de la Roma.
      • +2 (2 voturi)    
        HN, am inteles, nu are sens sa-mi bat capul (Marţi, 12 aprilie 2016, 1:57)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        HN, am inteles. nu are sens sa-mi bat capul cu "un domn" & jdemiile conturi create de el.

        Asta-l face fericit si important in proprii sai ochii, sa-i fie de haram. Amin si doamne fereste de mai rau.
  • +5 (5 voturi)    
    OAMENI BUNI ! (Luni, 11 aprilie 2016, 20:01)

    arheopterix [utilizator]

    Nu mai pierdeti vremea si nu va mai raciti gura cu echipa de voleibalisti de la Savuskina . Sunt atat de puerili , ca te apuca rasul . Mazeta serveste ,xorgositu devoaleaza ,,adeveruri ,,numai de el vazute , mazeta ii da in bune , newlook observa ,,fasaieli ,,numai de el auzite iar quietguy are probleme cu luatul talpasitei , care si noi credem ca e cazu*. Acu nici nu mai au haz. si propun sa nu le mai dam minusuri (unu e suficient ), ca darea de minus face sa apara ( temporar) zoaiele in care inoata sportiv acesti nefericiti .
    • 0 (2 voturi)    
      Mai Sherlock,felicitari pentru deductiile facute (Marţi, 12 aprilie 2016, 1:53)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Vad ca se incearca din rasputeri a se deturna discutia de la de acum "faimosii" Mossad-isti la alte chestii.

      Ce vi s-a promis baietii? Ciunga, ceva eugenii, bomboane agricole?

      Mai Sherlock,felicitari pentru "deductiile" facute. Sper sa fi singurul la parinti, nu de alta dar Terra nu crede ar putea suporta un doilea "geniu" ca tine.

      Chestia "luatul talpasitei" este o gogorita a lui "un domn" si se pare ca va impartiti frateste unicul neuron nefind in stare a emite 2 (doua) idei independente.
      De unde, copierea cu indirjire a acelorasi ineptii.
  • +2 (4 voturi)    
    Slalom printre cuvinte! (Luni, 11 aprilie 2016, 20:52)

    contest [anonim]

    Mossad? Hartuire? Limba "Romina" strikata sau trukata?
    Pe cand ruperea relatiilor diplomatice?!
    E "milea" sau e-mail?
    • -3 (3 voturi)    
      Nu e slalom, ci este shalom. (Marţi, 12 aprilie 2016, 1:58)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui contest

      Nu e slalom, ci este shalom.
  • +2 (4 voturi)    
    Evreii nu se desmint, sunt al naibii de'cumpatati' (Luni, 11 aprilie 2016, 21:12)

    Susufler0 [utilizator]

    5000 de euro ca sa spargi contul tatalui, al fostului sot si conturile a doi politisti judiciari care lucrasera la DNA pana in 2014.
    PS. Trebuie sa recunosc insa ca au informatii. Altfel nu-mi explic interesul lor de a sparge conturile unor anume politisti plecati din DNA.
    PPS. Pe langa faptul ca au obtinut informatii care nu se gasesc in cartea de telefon sau scrise pe zidurile caselor, "amatorismul" telefoanelor din miez de noapte (daca faptele sunt adevarate) surprinde indeajuns de mult ca sa arunce o umbra de indoiala asupra intregii operatiuni. Vom stii vreodata ce a fost in realitate ?
  • +1 (1 vot)    
    Perdele de fum deocamdata ! (Marţi, 12 aprilie 2016, 9:46)

    andreesanu [utilizator]

    Ca sa -ti poti face treaba trebuie sa fii lasat in pace !
    Cum presa vinde si senzatii !!,daca nu le gaseste le provoaca (presa se masturbeaza ) doar doar si-o vinde
    materialul asteptat de mahala .
    Presa nu mai scrie pentru toata lumea ,presa este interesata de circ ,scandal ceea ce se vinde in mahalale.
  • +1 (1 vot)    
    ALOO ! D-L ? COAIETGUI... (Marţi, 12 aprilie 2016, 12:26)

    arheopterix [utilizator]

    Pareti purtatorul de cuvant al angajatilor de la Savuskina . Am o veste proasta : indicatia cu un singur minus functioneaza in ceeace va priveste . Am si o veste buna cred ca e cazul sa va luati talpasita dincolo de Nistru (urgent ) si inca o veste buna : Mai studiati cativa ani gramatica si ortografia limbii romane ,dupa care va recomand manualul bunelor maniere (din scoarta in scoarta )si acum inca o veste proasta : daca cititi macar ,celetrei carti recomandate s-ar putea sa fie prea mult pentru dotarea Dv .