Doi oficiali importanti au dezertat din Coreea de Nord, inclusiv un colonel ce spiona Sudul

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 11 aprilie 2016, 8:13 Actualitate | Esenţial

Kim Jong-un
Foto: Captura YouTube
​Doi oficiali nord-coreeni de top, inclusiv un colonel specializat in spionarea Sudului, au dezertat in Coreea de Sud anul trecut, a dezvaluit luni guvernul de la Seul, potrivit Reuters.  

Vestea vine dupa ce vineri Seulul anuntase ca 13 lucratori la un restaurant condus de Nord intr-o a trei tara -ce nu a fost nominalizata - au dezertat in grup, ei ajungand in Sud joi. 

Luni, ministerul pentru Unificare si cel Apararii au spus ca un colonel nord-coreean a dezertat anul trecut si i s-a acordat azil politic.  

Acesta lucrase la Biroul pentru Recunoastere Generala, ce se axeaza pe spionarea Sudului. 

De asemenea, Ministerul pentru Unificare a transmis ca un diplomat important ce era la post intr-o tara africana a dezertat anul trecut impreuna cu familia. 

Admiterea sau anuntarea dezertarilor de catre guvernul sud-coreean este neobisnuita. Opozitia a acuzat ca prin anunturi se incearca influentarea participarii al vot in alegerile parlamentare de miercuri.  

Anul trecut au fugit din Nord pentru a veni in Sud 1.276 de persoane.


Citeste mai multe despre   









16394 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Luni, 11 aprilie 2016, 8:44)

    John.Doe [utilizator]

    Imi aminteste de Pacepa :)
  • +6 (6 voturi)    
    Kim este fan RUN DMC ? :))) (Luni, 11 aprilie 2016, 9:32)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    ...
  • +9 (13 voturi)    
    Ei au Minister al Reunificarii (Luni, 11 aprilie 2016, 9:37)

    Doru_T [utilizator]

    In timp ce sunt amenintati (ok, uneori mai scapa cate o racheta, mai scufunda cate un vas) cu atacuri nucleare, sud coreenii au minister al reunificarii cu un alt stat care a fost parte din aceeasi tara. Noi avem o situatie atat de confortabila in comparatie cu ei si trebuie sa lucreze o mana de oameni, unionistii, pentru a intreprinde ceea ce statul ar trebui: Reunificarea cu Basarabia.
  • -20 (24 voturi)    
    tradarea sport mondial (Luni, 11 aprilie 2016, 9:44)

    SobolanulDorobantu [anonim]

    tradatorul tot tradator este indiferent din ce parte vine !!!!!
    • +12 (14 voturi)    
      hai (Luni, 11 aprilie 2016, 10:23)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui SobolanulDorobantu

      te rog iti iau eu bilet si du-te tu acolo
      pe bun e uite noi votam ca suntem de acord sa ne tradezi. Nu ne suparam
      • +1 (1 vot)    
        Nu e chiar asa (Marţi, 12 aprilie 2016, 12:31)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Cand a devenit colonel nu si-a tradat propria constiinta? In plus nu sunt convins ca "refugiatii" astia nu sunt cartite. E mai usor sa le dai crezare cand sunt fugiti.
    • +1 (1 vot)    
      Imgineaza-ti... (Luni, 11 aprilie 2016, 23:48)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui SobolanulDorobantu

      ... cum ar fi ca toti romanii plecati in Vest sa fie acuzati de tradare si condamnati?
      Nu pare absurd?