Ion Titisor, cunoscut in lumea interlopa a Capitalei sub numele de Fane Spoitoru, a murit

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 7 aprilie 2016, 17:38 Actualitate | Esenţial

Ion Titisor, cunoscut in lumea interlopa a Capitalei sub numele de Fane Spoitoru, a murit la un spital din Israel, joi, in urma unei comotii cerebrale, au declarat pentru Mediafax surse din randul apropiatilor.

Potrivit surselor citate, Ion Titisor a murit intr-un spital din Israel, in urma unei comotii cerebrale. Fane Spoitoru a avut grave probleme de sanatate, acest fiind diagnosticat cu o boala grava in urma cu cativa ani.

Cunoscutul interlop parasise penitenciarul Jilava, fiind eliberat conditionat in anul 2003.

Curtea de Apel Bucuresti a respins recursul Parchetului privind mentinerea in arest a lui Titisor, judecatorii apreciind ca acesta poate fi eliberat conditionat, conform legii.

In luna iunie 2003, Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe Fane Spoitoru la sase ani de inchisoare. Sentinta a ramas definitiva dupa ce nici inculpatul si nici procurorii nu au contestat-o. Curtea Suprema de Justitie a hotarit, in urma cu un an, ca procesul sa fie rejudecat, iar Tribunalul Bucuresti a reluat dezbaterile.

In vara anului 1992, in urma unui scandal izbucnit in fata fostei discoteci Vox Maris din Bucuresti, Spoitoru l-a ranit grav cu o sabie ninja pe politistul Nelu Florea. La rindul sau, Fane Spoitoru a fost impuscat de politist. Cei doi au fost internati, pentru interventii chirurgicale.

La un an de la scandal, Fane Spoitoru a fost arestat sub acuzatia de tentativa de omor, in legatura cu ranirea grava a politistului. Ulterior, judecatorii de la Tribunalul Bucuresti au dispus suspendarea judecarii procesului, pentru ca Titisor era foarte bolnav si nu putea sa se prezinte in fata instantei.

In perioada suspendarii procesului, in 1995, Titisor a fost arestat pentru complicitate la tilharie si trimis in judecata la Judecatoria sectorului 1 Bucuresti. In ianuarie 1996, aceasta instanta a suspendat procesul lui Titisor pentru doua saptamini, punindu-l in libertate pentru a fi internat la Spitalul Fundeni, unde trebuia sa fie operat. Intre timp, Fane Spoitoru a fugit in Canada.

In 1997, Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe Ion Titisor, in lipsa, la noua ani de inchisoare pentru tentativa de omor comisa asupra politistului Nelu Florea.

Fane Spoitoru a fost expulzat in Romania, in iulie 2000, de catre autoritatile canadiene.


Citeste mai multe despre   









16938 vizualizari
  • +20 (24 voturi)    
    Se retrage mâlul post 1989 (Joi, 7 aprilie 2016, 17:56)

    Maniu [utilizator]

    așteptăm ”clasa politică”.
    • +6 (6 voturi)    
      Dupa Securitatea atotputernica... (Vineri, 8 aprilie 2016, 8:59)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Chiar si dupa Revolutie populatia a continuat sa fie supusa sau chiar obedienta institutiilor Statului!

      Dictatorul Ceausescu murise, dar represiunea institutiilor cat si frica polulatiei fata de ele era in continuare constanta!
      Momentul de cotitura in care autoritatile au pierdut controlul, a fost in care un interlop indrasneste sa taie mana unui politist!
      Ulterior justitia si-a spus cuvantul dar nu conteaza pentru ca interlopii accepta puscaria ca o normalitate!

      Probabil atacul asupra politistului se desfasura cu o baza de sustinere din partea Securitatii sau a oamenilor politici, prezenta lui Adrian Paunescu la botezul rromilor cu neamurile lui Fane este chiar incredibila!

      Sa nu uitam ca acesti infractori au trait din agresiuni asupra societatii romanesti, au avut drept atitudine principala intimidarea societatii si au executat la comanda actiuni antisociale!

      Despre morti numai de bine, atat bine cat au facut cat erau in viata!
  • +11 (21 voturi)    
    Doamne, si cand te gandesti (Joi, 7 aprilie 2016, 18:04)

    Susufler0 [utilizator]

    ca ieseam din copilarie cand am auzit prima oara de Fane Spoitoru si de discoteca Vox Maris in care mi-as fi dorit sa intru si eu macar odata, la aceea vreme ! Iar acum, interlopul s-a dus si constat deodata ca Romania este cu totul si cu totul alta. Pe vremea aceea scriau ziarele si vorbea lumea numai de Fane Spoitoru. Parca ar fi fost singurul mare talhar al Romaniei iar acum Romania e plina de interlopi si cu si fara gulere albe. Ce s-a intamplat in 25 de ani ? Parca suntem fara scapare noi, romanii !
    • -1 (7 voturi)    
      Hai nu mai boci atàta! (Joi, 7 aprilie 2016, 19:41)

      srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Ti-am mai zis eu cà schimbarea incepe cu tine, nu cu àla din curtea vecinà;)

      Eu nu sunt intrigatà, dar totusi am o curiozitate:) , acu' la ce ràvnesti puisor? :))
      • +3 (5 voturi)    
        Cat de bine stii tu sa apari...exact la timp (Vineri, 8 aprilie 2016, 0:02)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui srah

        ca sa alungi gandurile neplacute. Ce mai faci, Galla ?
        • -1 (1 vot)    
          bine, susufàl fàl... (Vineri, 8 aprilie 2016, 17:00)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Mai nou mi se spune Alinuta cea sadicà !
          Grijà mare puisor ;)

          :))
        • +1 (1 vot)    
          Susufletz, (Vineri, 8 aprilie 2016, 17:13)

          srah [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Of, acum m-am prins...pài, ce facusi!? Nu mai vrei sa comentam??? Facusi aluzie la bancûl cu timpul....? :(((
  • +22 (26 voturi)    
    Fanel s-a dus (Joi, 7 aprilie 2016, 18:29)

    ciurilean [utilizator]

    Minunata stire!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Da, o mare schimbare. (Joi, 7 aprilie 2016, 18:49)

    Azra [utilizator]

    Si nu mai avem nici ziare, ca sa afle tot interlopul
  • +10 (10 voturi)    
    in Israel deci (Joi, 7 aprilie 2016, 21:09)

    L8MA [utilizator]

    Iata ca politicienii si interlopii mai au ceva in comun, toti se trateaza in strainate.Pentru insii astia Romania e buna numai pentru buzunarit...
  • +6 (6 voturi)    
    Știm de interlopi (Joi, 7 aprilie 2016, 23:03)

    mr_mojo [utilizator]

    Insa doar doamna in negru ne scapă de ei...suntem penibili.
    Dar așa e când îți alegi reprezentanți corupți...
  • +4 (4 voturi)    
    hei (Vineri, 8 aprilie 2016, 1:01)

    john70 [utilizator]

    Si Iliescu cand se duce?