Mai multi ministri, in proces de evaluare a performantelor. Probleme la Transporturi si Munca - surse

de C. Pantazi     HotNews.ro
Luni, 4 aprilie 2016, 15:45 Actualitate | Esenţial

Dan Costescu
Foto: Agerpres
Premierul Dacian Ciolos va face dupa sarbatorile de Pasti o evaluare a activitatii ministrilor, evaluare care ar putea aduce citeva schimbari in Guvern, au declarat surse politice pentru HotNews.ro. Printre ministrii care ar putea pleca se numara Dan Costescu (Transporturi) si Ana Costea (Ministerul Muncii). Si Achim Irimescu (Agricultura) este intr-o situatie politica delicata din cauza declaratiilor sale recente.

Premierul ar fi nemultumit de prestatia lui Costescu si a echipei de la CNADNR in privinta marilor proiecte de infrastructura.

In ceea ce o priveste pe Ana Costea, premierul ar fi nemultumit de gestionarea proiectului legii salarizarii, dosar in care Costea ar fi ridicat asteptari nerealiste pentru bugetari.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5833 vizualizari
  • +5 (13 voturi)    
    Invatamantul si Internele nu? (Luni, 4 aprilie 2016, 15:48)

    gugurila [utilizator]

    Bineinteles ca nu... oamenii lui Oprea tre' sa ramana...
  • -5 (11 voturi)    
    Sons of Israel (Luni, 4 aprilie 2016, 15:51)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Pleaca din guvern.oricum la ce declaratii au ..urineaza de sus pe noi toti
  • +7 (7 voturi)    
    Da, in mod sigur Costescu (Luni, 4 aprilie 2016, 15:55)

    MasP [anonim]

    ar trebui sa plece. Nu a miscat mare lucru si a facut decalaratii mincinoase. De exemplu, acum o saptamana a declarat ca centura Bucurestiului, sectorul Chitila - A1 va fi terminat in acesta vara. Ieri CNADR a dat un comunicat cum ca abia in trimestrul doi din 2017 poate se va termina. Haos, minciuni si lipsa de responsabilitate.
    • +3 (7 voturi)    
      da! împreună cu Dâncu! (Luni, 4 aprilie 2016, 17:42)

      HaralambieHarpalete [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      Să plece și mincinosul de Dâncu care afirma că-n 2018, la aniversarea centenarului Marii Uniri, Moldova va fi legată de Transilvania prin autostrădă.
      Asemenea mincinoși patologici nu au ce căuta în guvern!
      E trist, mai avem puțin până atunci, iar cele trei provincii nu sunt unite prin autostrăzi. Vai de mama noastră, țară!
  • +1 (5 voturi)    
    Caile(de comunicatie) lui Dan Costescu (Luni, 4 aprilie 2016, 16:10)

    Frank777 [utilizator]

    Poza din articol ilustreaza perfect dilema ministrului Costescu.
    Omul se intreaba : ce caut eu aici?cine sunt eu?
    Caile Domnului sunt nebanuite.
    Cine sunt eu sa fac cai de comunicatii daca sunt nebanuite?
    Trebuie sa ramana nebanuite si nevazute.Trebuie sa fie doar dorite si adorate.
    Nimeni nu trebuie sa le banuiasca si nici pe mine sa ma banuiasca ca vreau sa le fac(cai de comunicatie).
    Ma feresc ca dracul de tamaie.
    Iarta-Ma Doamne sa-i postul Pastelui !
  • +2 (10 voturi)    
    Dacă înțelegem noi bine... (Luni, 4 aprilie 2016, 16:16)

    marki [utilizator]

    de ministrul-plagiator de Interne (apud Tobă) și de cel al Educației, penibilul domn Curaj (protectorul impostorilor din mediul universitar) tot nu se va atinge nimeni, domnule Prim-Ministru! Pe cine apărați, domnule Cioloș? Ce pact ați făcut? Și cu cine? Ce ați primit la schimb? Cum poate un om integru ca d-voastră (încă mai cred asta) să nege evidența, să rămână surd și orb la atâtea semnale din presa de investigație?
    Întrebări retorice, desigur...
  • +1 (3 voturi)    
    Remember (Luni, 4 aprilie 2016, 17:06)

    Azra [utilizator]

    Iata ce scriam pe 25 martie , ca un comentariu la adresa CNADNR si a modului defectuos in care aceasta lucreaza DE ANI DE ZILE, sub ochii Ministerului transporturilor. S-ar putea scrie lucruri cel putin similare, daca nu si mai grave despre starea mai mult decat jalnica a infrastructurii feroviare a tarii-un adevarat pericol pentru viata calatorilor si pentru transportul de marfuri. Se intampla tot mai des "evenimente" feroviare si sa ne fereasca Dumnezeu de un mare accident colectiv, ca la noi numai in asemenea cazuri incep sa se agite toate autoritatile.Ministerul transporturilor in ultimii 20 de ani a fost "cenusereasa "guvernelor si toti cei care au trecut pe acolo nu au facut nimic, dovada fiind situatia grava in care se afla transporturile si infrastructura acestora:
    "
    În cadrul articolului Peste 1.000 de km de drumuri nationale intra in reparatii de la 1 aprilie - operatiune ampla de reabilitare demarata de Compania de Autostrazi prin directiile din subordine


    Hei rup !! (Vineri, 25 martie 2016, 15:56)

    Foarte bine ca se apuca de aceasta treaba, dar intreb CNADNR-ul de ce nu a pus in lucru, tot in aceasta perioada de 3 luni si reabilitarea A 2 spre directia Drajna, despre care vorbea ieri la o televiziune un reprezentant al companiei si care, ar urma sa se faca, dupa cum acesta declara, in perioada IULIE-AUGUST, SEPTEMBRIE a.c, cand autostrada VA FI INCHISA!! De ce CNADNR ul, care stia de mai mult timp de necesitatea acestei reabilitari, nu a pregatit toate hartiile si licitatiile din timp, prin octombrie-noiembrie 2015, astfel ca lucrarea sa se fi putut face acum in primavara si sa nu SABOTEZE turismul estival; A 2 fiind principala cale rutiera moderna de acces rapid la litoral, ca si pentru transportul unui imens volum de marfuri spre si din portul Constanta.
    Inca odata devine foarte clar ca aceasta companie are o conducere acefala, creind mari probleme atat pentru turisti cat si pentru intregul transport de marfuri de la si spre singurul mare port.
  • +4 (6 voturi)    
    e timpul remanierii (Luni, 4 aprilie 2016, 17:33)

    Korki [utilizator]

    Ar fi bine sa nu fie doar un zvon in ce priveste remanierea guvernului. Din start acest "guvern" a fost o jalnica adunatura de oameni de casa de la Bruxelles ai lui Ciolos, plus cativa incapabili majori de prin tara, iar la capitolul verificari inainte de a face numiri, Ciolos a demonstrat cu varf si-ndesat ca poate fi manipulat ca o simpla marioneta. Jenant domnule prim-ministru, foarte jenant ptr un om care vine de unde vine si pretinde ca e cine e....
    Min.Muncii - madam Claudia Moarcas-Costea: atata vreme cat stai pe un venit anul de 168.000,- RON plus leafa de ambasador a sotului Doru Costea, evident ca nu vrei sa creasca nici salariul minim pe economie, nici indemnizatia mamelor de crestere a copiilor (nu ai copii, nu sti cum e sa-i cresti). Si evident ca habar nu ai cand intra in vigoare noua Lege privind cresterea salariului minim pe economie. La cum arata si vorbeste si mai ales CE scoate din ea, ar fi fost potrivita ca matroana de bordel (tineretile ei stiu de ce). Si apropo: poate nu multa lume stie ca este cumnata doctoritei Mirela Moarcas de la Spit.Universitar din Bucuresti care a nenorocit cu buna-stiinta un bebelus (cazul Sebastian Lungu din 2007).
    Min.Mediului - madam Pasca-Palmer: cum sa-ti pese de defrisarile ilegale din Romania si cum sa ai habar de Rosia Montana daca ti-ai petrecut ultimii 10 ani numai in afara tarii si fara nici o legatura cu subiectele fierbinti ale mediului din RO ? Iar la Bruxelles la C.E. te ocupai de cu totul altceva nu de protectia mediului. Si cum se poate ca in guvernul Romaniei sa existe ministri cu dubla cetatenie ? Ale cui interese sa credem ca le aperi ? Ale romanilor ? in nici un caz. Oare in guvernul SUA sunt persoane cu dubla cetatenie ? Sigur nu.
    Min. Afacerilor Interne: jalnic, daca tot mai apar acuze de plagiat si dovezi de protejare a urmelor lasate de Oprea.
    Min. Sanatatii: daca aveati verticalitate, cazul recent al bebelusilor ar fi trebuit sa va faca sa va dati demisia.
    • +1 (1 vot)    
      ministresa (Marţi, 5 aprilie 2016, 5:08)

      Si totusi [utilizator] i-a raspuns lui Korki

      Ca nu arata ca Scarlett Johansson sau Jennifer Lopez nu ar fi nimic, nu trebuie sa fii frumoasa ca sa sustii interesele celor care muncesc din greu, ca vorbeste cu voce de barbat iar nu ar fi nimic, e chestie de hormoni, ca e nevasta de ambasador pe care l-a divortat, iar nu ar fi nimic, vine o varsta cand orice femeie, indiferent de tineretele despre care vorbiti, vrea sa para respectabila, ca nu are copii iar nu e nimic, poate nu-i iubeste si gata - dar cand ti-ai dedicat matronatul poporului, fa ceva si pentru el, nu numai pentru salariul tau cel mare.
  • -1 (5 voturi)    
    ACEST GUVERN CIOLOȘ (Luni, 4 aprilie 2016, 17:54)

    HaralambieHarpalete [utilizator]

    Duce o politică extrem de păguboasă. De ce domnule prim-ministru - la alocarea bugetară 2016-2020 - toți banii pt. proiectele de infrastructură s-au dus către Ardeal? România înseamnă doar Ardeal? Ce mi se pare penibil în toată chestia asta e că Ardealul își contruiește autostrăzi cu bani de la bugetul de stat unde contribuiesc TOATE JUDEȚELE României. Trist.

    Se tot vorbește despre COEZIUNE. Care coeziune domnilor? Aceea a dezvoltării unei singure provincii și uitarea totală a Olteniei și Moldovei? Mi-e scârbă de acest guvern! Să cadă cât mai repede din partea mea.
  • +3 (7 voturi)    
    La invatamant este dezastru (Luni, 4 aprilie 2016, 18:28)

    bran [utilizator]

    La invatamant este un domn aflat prin nu stiu cate academii , dar nu a rezolvat problema cu doctoratele obtinute prin plagiat. Cat despre asa zisa reforma sunt numai vorbe , vorbe si iar vorbe. Unde sunt scolile profesionale ? Invatamantul universitar scoate analfabeti cu diploma , cantitate nu calitate !
  • +2 (6 voturi)    
    ...dar la MAI??? (Luni, 4 aprilie 2016, 20:36)

    mihai1986 [utilizator]

    Cu toba nu o sa vedeti reforme in politie in veci...Va ramane acelasi sistem PCR, in care doar cei pilosi vor promova, cei cinstiti si muncitori vor fi marginalizati, sistem in care coruptia e in floare...