Dosar la Parchet in cazul celor doua tinere musulmane agresate

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 14:48 Actualitate | Esenţial

La Parchetul de pe langa Judecatoria Sectorului 2 Bucuresti s-a inregistrat un dosar avand ca obiect savarsirea a doua infractiuni de loviri si alte violente, constand in agresarea, la data de 30 martie 2016, a doua tinere de origine siriana, in varsta de 17 ani, de catre mai multe persoane, informeaza un comunicat de presa al Parchetului General.

Cauza s-a constituit ca urmare a sesizarii din oficiu de catre organele de politie din cadrul Sectiei 8 in legatura cu incidentul petrecut in ziua de 30 martie 2016, in jurul orelor 17.00 - 17.30.

Potrivit sursei citate, doua adolescente au fost acostate pe Calea Mosilor de un grup de 5 persoane necunoscute (dintre care doua de sex masculin si trei de sex feminin), care le-au smuls baticul de pe fata si le-au agresat fizic, tragandu-le de par si provocandu-le leziuni minore la nivelul mainilor si fetei, care nu au necesitat ingrijiri medicale. 

Pana in acest moment persoanele vatamate nu au formulat plangere prealabila in cauza.

La randul sau, Politia Romana precizeaza, intr-un comunicat, ca incidentul s-a produs in data de 30 martie, in jurul orei 18,00, iar ulterior acestui fapt, una dintre tinerele agresate, insotita de tatal ei, s-a prezentat la sectie unde a relatat evenimentul. 

"Acestia, insotiti de politisti, s-au deplasat la locul unde a avut loc incidentul, zona in care a fost identificata si cea de-a doua tanara (...). Tinerele au declarat verbal ca la iesirea dintr-un fast-food aflat in zona au fost interpelate de 5 tineri necunoscuti, 2 fete si 3 baieti, cu varste cuprinse intre 16 si 18 ani, care au avut un comportament agresiv fata de ele si le-au adresat de asemenea cuvinte jignitoare", se mentioneaza in comunicatul Politiei, citat de Agerpres.

Potrivit sursei citate, parintii celor doua tinere au refuzat sa depuna plangere in acel moment, declarand faptul ca isi rezerva acest drept si, de asemenea, au refuzat prezenta unui echipaj medical care sa le acorde ingrijiri. 

Doua tinere musulmane au fost agresate pe strada, joi dupa-amiaza, de un grup de tineri, iar victimele sustin ca atacul a avut un mesaj clar anti-musulman, transmite TVR.

Parintii celor doua fete sustin ca ele se plimbau, in momentul in care un barbat a iesit dintr-un restaurant, le-a amenintat si le-a smuls valurile. Agresorului i s-au alaturat un barbat si trei femei care au inceput sa le insulte pe tinerele musulmane. 

Unul dintre atacatori ar fi pulverizat un spray lacrimogen spre ochii fetelor si le-ar fi taiat pe maini cu un cutit.


Citeste mai multe despre   









4527 vizualizari
  • +1 (27 voturi)    
    ok (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:58)

    dum_i [utilizator]

    Urmeaza sa apara la mamaruta, si apoi dezbracate la capatos.
  • +15 (25 voturi)    
    ... (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:59)

    tirolez [utilizator]

    Ori sunt leziuni minore ori le-au taiat pe maini cu cutitul?
  • +6 (46 voturi)    
    Interlopii de la Galati... (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:19)

    JestersTear [utilizator]

    ... filmati ca au snopit un frizer in bataie nu au patit nimic pe cand in cazul de fata e caz de dosar penal?

    Nu zic ca e bine ce au facut tinerii, dar mi se pare exagerata reactia politiei. Poate era suficienta doar o amenda.

    Si, da, mi se pare sfidator sa umbli prin Bucuresti ca in Afganistan.
    • +2 (18 voturi)    
      mie mi se pare (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:39)

      GabrielDan1 [anonim] i-a raspuns lui JestersTear

      spidator si oribil ca 5 persoane sa le i-a la bataie pe 2 fete de 17 ani ca asa au ei chef. Diferenta de opinie...
      • 0 (0 voturi)    
        Ce-i drept... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:35)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui GabrielDan1

        ... si asta este adevarat.
    • -1 (15 voturi)    
      Ce e sfidător în București (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:06)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Sa ai un batic în cap? Multe bătrâne și călugărițe posed asa ceva :p aici nu era vb de burka ci de un banal batic și nu este interzis de lege din cate știu.
      • +2 (2 voturi)    
        Daca e vorba... (Sâmbătă, 2 aprilie 2016, 20:34)

        JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        ... doar de un banal batic, n-am nimic impotriva. Insa a iti acoperi fata complet/ partial din motive pur religioase ar trebui interzis in Romania.
        Daca musulmancele vor sa poarte "moda" din Afganistan, atunci sunt libere sa se mute in Afganistan.

        Vom ajunge sa ne inecam in atata corectitudine politica. Si noi si restul Europei.
  • +1 (45 voturi)    
    mărețe fapte de ”vitejie” (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:23)

    FFF T [utilizator]

    Deci atacatorii sunt niște adolescenți și ei?
    Or fi zis că fac cine știe ce faptă de vitejie să bată două fete musulmane pe stradă. Salvează poporul dac de la ”invazia” teroriștilor!
    Să nu mai aud vreodată placa aia cu ”poporul român mereu cald și primitor cu străinii”. Ospitalitate doar cu vesticii cu bani, dar n-au pic de empatie pentru oameni fugiți de război.
    • +6 (16 voturi)    
      De unde stiti (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:07)

      VasBad [utilizator] i-a raspuns lui FFF T

      ca erau refugiati de razboi? Stiti anul in care au venit? Sunt sirieni in Romania de mai multe zeci de ani.
  • +4 (16 voturi)    
    asta (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e din ciclul ''sa ne pregatim sa primim cit mai multe primate'', conform angajamentelor luate de johanis si ciolos. Spre bucuria muciflendurilor.
  • +1 (11 voturi)    
    ma da cat (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:02)

    danut lupascu [utilizator]

    aparatori pt nespalati astia de musulmani !!!!
  • +2 (10 voturi)    
    pro sau contra musulmani (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:33)

    meea72 [utilizator]

    dpv meu de vedere problema e mai complexa...suntem in Europa,ei sunt inadaptabili marea majoritate..vedeti ce au facut in Germania si nu numai...nu sunt de acord cu ce au facut acesti tineri...dar,nu au ce cauta imbracate asa in Europa...eu daca ma duc intr-un stat islamic decoltata sunt blamata ca nu ii respect..ei de ce vin cu obiceiurile lor la mine in tara?sunt manipulati prin RELIGIE...daca nu se pot adapta intr-o tara sa stea la ei acasa...asta ar trebui sa fie una dintre conditii...
    si mai sunt multe de spus...