PROFIL Augustin Lazar, procuror sef in Alba Iulia, propus pentru functia de procuror general

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 1 aprilie 2016, 13:38 Actualitate | Esenţial

Augustin Lazar, noul procuror general
Foto: Captura YouTube
Ministrul justitiei a transmis vineri CSM propunerea pentru numirea in functia de procuror general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie a lui Augustin Lazar (58 de ani), procuror general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia, informeaza un comunicat al MJ. CSM va da un aviz consultativ, iar presedintele Iohannis va avea cuvantul final. Lazar ar fi clasat la inceputul anilor 2000 sesizari in legatura cu retrocedari imobiliare catre Forumul Democrat al Germanilor din Romania, al carui presedinte era Klaus Iohannis, dar Lazar a declarat ca nu il cunoaste pe Iohannis.

Surse judiciare au declarat pentru HotNews.ro ca Lazar e prieten cu tatal Codrutei Kovesi, sefa DNA. De asemenea, Lazar o cunoaste pe Raluca Pruna, ministrul Justitiei, din anii 2000, potrivit acelorasi surse.

El a fost seful sectiei de urmarire penala in Parchetul General. Este considerat de cei care au lucrat cu el in urma cu 15 ani la Parchetul General drept "un tip cinstit", care si-a dedicat o mare parte din cariera rezolvarii dosarelor privind comorile dacice furate.

Lazar are 58 de ani si este profesor universitar doctor la Universitatea "1 Decembrie 1918" din Alba Iulia.

Potrivit legii, procurorul general al PICCJ este numit de Presedintele Romaniei, la propunerea ministrului justitiei, cu avizul Consiliului Superior al Magistraturii, dintre procurorii care au o vechime minima de 10 ani in functia de judecator sau procuror, pe o perioada de 3 ani, cu posibilitatea reinvestirii o singura data.

Augustin Lazar are o vechime in functia de procuror de 34 de ani, dintre care 18 ani in functii de conducere. Ca procuror general al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia, a coordonat si instrumentat cauze precum urmarirea si repatrierea tezaurelor sustrase din situl Sarmizegetusa Regia, se mai arata in comunicat.

In desemnarea propunerii, ministrul justitiei a avut in vedere "indeplinirea criteriilor de integritate, vechimea neintrerupta in Ministerul Public, experienta profesionala si manageriala relevanta si capacitatea decizionala", potrivit comunicatului de la Ministerul Justitiei.

Din 2001 pana la finalul anului 2012, Lazar a ocupat functia de procuror general adjunct al Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia. 

Acesta a declarat pentru Mediafax ca nu datoreaza nimanui cariera profesionala pe care o are si ca nu il cunoaste pe presedintele Klaus Iohannis.

"Nu l-am cunoscut pe presedintele Klaus Iohannis, nu am avut onoarea. Probabil ca o sa il cunosc candva. Nu imi datorez cariera profesionala nimanui. Mi-am sustinut examenele cu onor, am patru examene de procuror general pe care le-am luat fara sa cunosc pe nimeni", a declarat Augustin Lazar, dupa ce in spatiul public au aparut informatii potrivit carora magistratul l-ar fi cunoscut personal pe Klaus Iohannis.

Surse judiciare au declarat pentru Mediafax ca inca de la inceputul anilor 2000, la structurile de politie din judetul Alba au fost depuse sesizari in legatura cu retrocedari imobiliare catre Forumul Democrat al Germanilor din Romania, al carui presedinte era Klaus Iohannis. 

O parte dintre aceste sesizari au ajuns, dupa mai multi ani, pe rolul Parchetului de pe langa Curtea de Apel Alba Iulia, acolo unde Augustin Lazar ocupa functia de procuror general adjunct, cauzele fiind clasate.

Referitor la acest subiect, magistratul Augustin Lazar a declarat: "Noi am solutionat o multitudine de dosare in care s-au dat multe solutii referitoare la o multitudine de persoane, unele si publice. Toate au fost legale si temeinice. Orice solutie poate fi contestata".

Cine au fost cei care au mai concurat pentru functia de procuror general:

  • Gheorghe Ivan - procuror la Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie
  • Oana Andrea Schmidt - Haineala - procuror la Parchetul de pe langa Tribunalul Brasov cu grad de parchet de pe langa Curtea de Apel, membru al Consiliului Superior al Magistraturii
  • Codrut Olaru - adjunct al procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie
Ministerul Justitiei a lansat pe 17 februarie procedura de recrutare a unui nou procuror general al Romaniei, functie ramasa vacanta ca urmare a demisiei lui Tiberiu Nitu. 

Acesta a demisionat pe 3 martie dupa ce numele sau a fost implicat in scandalul legat de folosirea coloanei oficiale. Dupa demisia lui Nitu, conducerea interimara a PICCJ a fost preluata de Bogdan Licu, prim-adjunct al procurorului general. 




Citeste mai multe despre   









10196 vizualizari
  • +10 (20 voturi)    
    Berbeceanu ce parere are? (Vineri, 1 aprilie 2016, 13:52)

    Pac-pac [utilizator]

    Eu l-as intreba de curiozitate si pe Traian Berbeceanu ce parere are fata de aceasta idee.
    Daca Berbceanu spune ca-i OK, atunci sa fie OK. Nu de alta dar omul chiar si-a riscat viata si cariera, a fost terfelit de toate scursurile media, politice si din sistemul judiciar pentru ca s-a luptat sa-si faca treaba cu cinste.

    Altfel spus, prin numirea noului procuror-general facem un pas inainte, batem pasul pe loc sau ne ducem inapoi unde vor toti politicienii?
    • +16 (28 voturi)    
      Mai asteptam cateva zile (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:44)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Depinde cine-l va lauda/denigra in urmatoarele zile.
      Daca va fi laudat de Antene inseamna ca justitia romana iar a dat kix.
      Daca Antenele vor inceape sa-l toace, inseamna ca pt Romania e bine!
      • +4 (4 voturi)    
        Tot ce se poate (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:12)

        Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Da, e si asta o perspectiva rezonabila insa feeling-ul meu e ca Antenele vor fi indiferente/neutre, deoarece in cazul lor miza e la DNA, nu la parchetele obisnuite care se ocupa in special cu furturi, talharii, violuri, etc.
        Este posibil chiar sa-l laude moderat cu scopul de a se "pune bine" cu omu', ca nu se stie niciodata cum ajunge in locul Kovesi...
      • +4 (4 voturi)    
        Vad ca Hotnews a inceput deja... (Vineri, 1 aprilie 2016, 17:48)

        Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Ca Lazar e prieten cu tatal lui Kovesi, ca e prieten cu Pruna, ca o fi ca o pati.
        Si n-au trecut decat cateva ore de cand a fost numit, nici macar pus pe functie!
        • 0 (4 voturi)    
          "A fost numit" dar "nici macar pus pe functie" ! (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:37)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

          Wow ! Ce pasionant ! Deci, acum, Ministrul Justitiei nu mai face o propunere pt numirea in functie ci numeste direct. Poate ca e mai bine asa pt ca oricum avizul CSM era consultativ iar Iohannis e prea moscait. Pana isi da el acordul face anii de pensie procurorul Lazar.
      • -2 (6 voturi)    
        Raspuns (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:34)

        JuanGrazalema [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Cel mai grav ar fi sa il laude tapalabele macoviste. Atunci chiar ca reintram in stalinism.
    • +7 (9 voturi)    
      Berbeceanu (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:06)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Berbeceanu e de acord din toata inima, Lazar a fost colegul lui la DIICOT Alba, si au rezolvat impreuna multe dosare, de la cel al utilajelor pana la cel al comorilor de la Sarmizegetusa.
  • -2 (14 voturi)    
    hmmm - nu pare cea mai buna varianta... (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:49)

    ..13 [utilizator]

    Lazar nu cred ca se se poate pozitia in fruntea unora precum Codrut Olaru sau Oana Andrea Schmidt - Haineala.
    • -2 (4 voturi)    
      bineinteles ca a gresit Pruna (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:39)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Macovei o dorea pe Hainela...
  • +4 (12 voturi)    
    O fotografie neinspirata (Vineri, 1 aprilie 2016, 14:56)

    mitg [utilizator]

    Microfonul de la Antena 3 in stanga, paharul "Toata lumea ma iubeste" de la Coca-Cola oferite gratuit acum vreo 10 ani pentru cei ce adunau destule capace.

    Totusi sunt convins ca cei 34 de ani de experienta vor reprezenta un atu.
    Cel putin modul in care a fost instrumentat cazul cu obiectele de patrimoniu de la Sarmizegetusa denota eficienta.
  • -3 (19 voturi)    
    Dau o bere ca n-a fost numita (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:07)

    xrogo [utilizator]

    Haineala,ma saturasem de ea !!!
  • +5 (9 voturi)    
    - (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:25)

    seoirse [utilizator]

    un om si un profesor deosebit.
  • +6 (8 voturi)    
    Poate-o fi un ardelean cinstit (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:48)

    Maniu [utilizator]

    dar a fi ardelean nu mai e o garantie de cand jupanul Rus le-a facut pe femeile din neamul in care s-a nascut "c...", de cand Dancu trage pentru PeSeDea si multi multi altii care au uitat ce-nseamna onoarea transilvana.
  • -1 (11 voturi)    
    Fara suparare ! Doamna Pruna, (Vineri, 1 aprilie 2016, 15:56)

    Susufler0 [utilizator]

    34 de ani vechime in profesia de procuror inseamna ca a inceput profesia ca tanar procuror in anul 1981. Oricine cauta pe Google o sa gaseasca informatii cu privire la Decretul nr 306/1981 care sanctiona cu inchisoare furtul de produse agricole. Sa ne punem imaginatia la incercare : vine de la Sebes spre comuna lui, nea cutare, pe bicicleta si zareste pe campul cules de mai bine de o luna niste stiuleti ramasi pe jos. Omul ii strange intr-o punga sau in geanta ( se fac la vreo 4-5 kg) si pleaca cu ei , gandind ca o sa dea boabele la gaini. Il vede seful de post, il salta ii face dosar pe care il duce la Procuratura locala Sebes, sa zicem. Procurorul sef da cazul (comun si banal,simplu adica) unui tanar procuror, care nu indrazneste sa spuna sefului ca prejudiciul (RECUPERAT) este de 1 leu si 30 de bani, (pretul "pietei", pt ca altfel pretul de inventar, de magazie, ar fi fost 40-50 de bani), in banii de astazi insemnand -13 bani- si sa-i propuna achitarea sau ,in cel mai rau caz, sanctionarea nefericitului cu o amenda administrativa (deci, fara cazier penal). Nu, nu indrazneste, ba, mai mult, incearca sa se afirme si pe langa faptul ca il trimite in judecata pt furt calificat (daca se inserase cand omul a cules de pe jos porumbii, furtul e calificat)de produse agricole din avutul obstesc, se mai apuca si propune instantei de judecata sa-i fie confiscata si bicicleta pt ca s-a folosit de ea la transportul bunurilor furate !!! Suntem pe vremea lui Ceausescu, in mijlocul -se spune- a celei mai crunte perioade de saracie din acei ani. Instanta de judecata il condamna ( daca are bafta la locul de munca , daca nu, in penitenciar si dispune si confiscarea bicicletei. Omul asta propus sef de madam Pruna, are pe constiinta cel putin astfel de condamnari. Am aflat ca au fost procurori si judecatori, foarte,foarte putini in acele timpuri care au preferat sa se faca juristi la CAP decat sa ajunga cu constiinta patata. Domnul respectiv,nu e printre ei.
    • 0 (4 voturi)    
      serios? (Vineri, 1 aprilie 2016, 21:21)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Da' Macovei ce facea pe vremea cealalta ca procuror? S-a dus jurist la CAP?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu stiu, nu cred, dar acum e vorba de (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:40)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        procurorul Augustin Lazar care vrea sa fie sef peste toti procurorii din Romania.
  • +2 (12 voturi)    
    Aritmetica (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:08)

    justin puscasu [utilizator]

    34 de ani ca procuror, inseamna ca a petrecut vreo 8 ani ca procuror in justitia Împuşcatului.
    Inca unul care a luptat cu sistemul din interior.
  • +5 (7 voturi)    
    I-ai fost student ? Ii esti coleg ? (Vineri, 1 aprilie 2016, 16:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Ca procuror, il cunosti cumva ?
  • 0 (4 voturi)    
    naftalina (Vineri, 1 aprilie 2016, 18:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    doar acolo mai gasim oameni? de asta inca votam constant partidul comunist dupa 26 de ani , nu ne putem rupe de trecut , pacat.
    • +3 (5 voturi)    
      Se pare ca da, (Vineri, 1 aprilie 2016, 19:27)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      de vreme ce acum cateva zile a fost ales Presedinte al CSM, Mircea Bucurel Aron, procuror vreo 10 ani inainte de 1989 .
      PS. Stai sa vezi ca in toamna trebuie ales si un nou presedinte al ICCJ.
  • +2 (4 voturi)    
    Ce face Lazar cu Dosarul Revolutiei -Mineriadei ? (Vineri, 1 aprilie 2016, 20:00)

    DreptateOnu [anonim]

    Noul Procurorul General are doua Dosare grele de resolvat :

    Dosarul Revolutiei & Mineriadei //

    Intra Augustin Lazar in Lupta inpotriva KGB-PCR-PSD ?

    Da sau Ba !
  • +2 (2 voturi)    
    avem asteptari .......... (Vineri, 1 aprilie 2016, 22:34)

    TRABI [utilizator]

    Daca s-a ocupat de comorile dacice furate , ne bucura ,
    Urmasii dacilor mai au doua comori furate din 90' pana in prezent : avutia nationala si identitatea nationala .
    Asteptam ca Dl.Augustin Lazar sa lanseze inceperea anchetelor cu privire la crimele economice si jefuirea/vanzarea avutiei nationale .
    Deasemenea este necesara elucidarea scopului pentru care au fost ucisi oamenii in asa-zisa revolutie din '89 si aducerea in fata legii a adevaratilor criminali .
    Nu in ultimul rand , aducerea in justitie a gruparilor organizate care au falimentat premeditat societatile cu capital majoritar de stat si-apoi le-au vandut tot ei la fier vechi . Cum si de ce s-au vandut unele dintre ele la preturi subevaluate . Aducere in tara a miliardelor de euro ascunsi de infractori de nivel inalt si pedepsirea acestora pe masura faptelor .