Gelu Diaconu acuza presiuni din partea unui fost ambasador pentru deblocarea rambursarii de TVA de 20 milioane euro / Ponta: E vorba de fostul ambasador al Olandei

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2016, 19:48 Actualitate | Esenţial

Gelu Stefan Diaconu
Foto: Hotnews
Fostul sef al Fiscului, Gelu Stefan Diaconu, afirma, intr-o postare pe blogul lui, ca "un ambasador 'periat' si laudat de presa progresista" a venit la el in birou, impreuna cu un om de afaceri din aceeasi tara - "un evazionist notoriu" - pentru a-l "presa" sa dispuna deblocarea unei rambursari de TVA de 20 de milioane de euro.

Acesta sustine ca are infromatii potrivit carora tot ceea cea a construit cat timp a condus Fiscul "este daramat sistematic si cu intentie de catre actuala conducere a Ministerului Finantelor Publice si ANAF, pentru a servi exclusiv interesele private ale unei fratii transpartinice".

"Departe de ochii publicului, protejati de mass-media pe care o alimenteaza cu publicitate, membrii acestei fratii au facut tot ce le-a stat in putinta pentru a impiedica aceasta reforma. Marile firme de consultanta fiscala, clientii acestora (majoritatea cu capital strain) si unele ambasade au exercitat o presiune constanta asupra mea, fie direct, fie prin intermediul presei sau a politicienilor pentru a bloca schimbarile de la DGAMC si orice alta masura cu impact major in lupta anti-evaziune din aceasta zona", spune acesta.

El citeaza, fara a numi nicio perrsoana, exemplul unui "ambasador 'periat' si laudat de presa progresista a venit la mine in birou, insotit de un om de afaceri din tara pe care o reprezenta, un evazionist notoriu, presandu-ma sa dispun deblocarea rambursarii TVA intr-un caz de evaziune (cca 20 milioane euro), pe care il aveam in instrumentare".

"La cateva minute dupa ce a iesit din biroul meu am anuntat institutiile abilitate. In zilele urmatoare, citeam iarasi prin presa o serie de elogii aduse aceluiasi ambasador, cunoscut in spatiul public drept un adversar al intrarii Romaniei in Schengen, exact de jurnalistii care promoveaza valorile occidentale si care il dadeau ca exemplu de bune practici si onestitate pe acest 'amic' al concetatenilor evazionisti", acuza Diaconu.

Victor Ponta a share-uit articolul lui Diaconu si a sustinut ca ar fi vorba de fostul ambasador al Olandei la Bucuresti, Matthijs van Bonzel.

"Pentru ca Diaconu e mai 'timid' va spun eu cine era ambasadorul care mereu intervenea si la Guvern si la ANAF pentru tot felul de companii mai mult sau mai putin oneste - fostul ambasador al Olandei, cel care ne dadea lectii de 'integritate si anticoruptie' saptamanal la Hotnews! Ca asa iubim noi 'lupii moralisti'!", a scris Victor Ponta, pe contul lui de Facebook.










7222 vizualizari
  • +9 (21 voturi)    
    Pe olandezul asta de ce nu il ridica nimeni? (Joi, 31 martie 2016, 19:58)

    cititoare [utilizator]

    Da, stiu, se cheama lobby ce-a facut el.

    Si cum se numeste firma acelui evazionist notoriu?
    • +7 (17 voturi)    
      Realitatea (Joi, 31 martie 2016, 22:04)

      cinevatus [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      E un fapt bine stiut ca in Romania ambasadele vestice au fost si inca sunt factori de influenta in bine a tarii, la cum tot atat de bine e stiut faptul ca influenta lor s-a concretizat in atitudini care cu greu s-ar intalni tocmai in tarile vestice, folosind complexul de inferioritate romanesc.

      Acelasi lucru se aplica si la firmele straine (vezi prapadul care il fac in Suceva cu taierea padurilor).
  • +7 (23 voturi)    
    Pai si pana acum de ce n-a zis nimic ? (Joi, 31 martie 2016, 20:15)

    MasP [anonim]

    Dupa razboi, multi viteji se arata.
    • +6 (10 voturi)    
      Daca citeai mai atent poate vedeai (Joi, 31 martie 2016, 23:05)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui MasP

      ca la cateva minute dupa ce-a parasit ambasadorul biroul sau au fost anuntate institutiile abilitate,asta daca citeai!!!
  • +9 (21 voturi)    
    "Evazionist notoriu" (Joi, 31 martie 2016, 20:16)

    fdaniel [utilizator]

    Sa inteleg ca seful Fiscului are cunostinta de cazuri de evaziune (notorii chiar) si nu a luat masurile cf. legislatiei Romaniei (si a Olandei de altfel) ??

    Pai... asta nu se numeste complicitate iar declaratia = autodenunt?
    • +7 (9 voturi)    
      Pai de asta nu i-a aprobat rambursarea, (Joi, 31 martie 2016, 23:06)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      ca era evazionist,este greu de priceput !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Este foarte greu (Vineri, 1 aprilie 2016, 8:46)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Este foarte greu de priceput nu dece nu i-a aprobat rambursarea ci dece nu l-a arestat, cede nu a anuntat politia etc.

        Cum e normal sa faca seful Fiscului? Sa zica "a uite ala e evazionist... nici nu-i dau buna ziua"? sau sa ia masuri impotriva lui??
  • +5 (19 voturi)    
    Mitomanul Ponta mai doftoriceste din UPU/DNA ?! (Joi, 31 martie 2016, 20:27)

    Plagarus [utilizator]

    Diaconu vorbeste ?
    Diaconu Gelu Ştefan, a emis circularele nr. 10/ 07.01.2015 şi A-PRS1391/ 08.05.2015. Scopul acestor circulare era scutirea persoanelor angajate prin convenţii civile la Asociaţia Partida Romilor şi notificate de către organele fiscale că figurează cu debite restante aferente contribuţiei de asigurări de sănătate pentru anul 2012, de la plata acelor contribuţii. De asemenea, organele competente erau notificate că acele persoane nu aveau această obligaţie de plată", (DNA.)
    Circularele respective au fost emise cu încălcarea dispoziţiilor legale. Astfel, s-a dispus fie neîncasarea, prin necomunicare sau stoparea transmiterii către contribuabili a deciziilor privind regularizarea contribuţiei de asigurări sociale de sănătate pe anul 2012, fie neluarea măsurilor pentru încasarea contribuţiilor, în cazul deciziilor deja comunicate
    • 0 (14 voturi)    
      Dar tu? (Joi, 31 martie 2016, 22:26)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Stii despre ce vorbesti? Citezi din DNA despre niste circulare care de fapt aveau in vedere saracimea si copiii, multi tigani desigur, scutiti pentru sume de cativa zeci de bani, cand Diaconu spune ca DNA e pe giagiki cu Fratia din care fac parte niste ambasadori si multinationale care sug zeci de milioane de euro? Trezeste-te - din mahmureala- si vino-ti in fire, bea o cafea sarata sau o ciorba de potroace. Pai de-aia si scrie asa DNA, pentru ca a incercat sa se opuna. Dar apropos, ce faci in weekend? Esti unul dintre cei care posteaza doar in timpul saptamanii regulamentare de lucru. Nu-ti dau astia ore suplimentare?
    • +6 (12 voturi)    
      Complet de acord (Joi, 31 martie 2016, 22:27)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      dar asta nu inseamna ca nu spune adevarul in legatura cu un anumit ambasador. Olanda totdeauna a jucat murdar in chestiuni legate de Romania, de Schengen. Nici nu-i de mirare, istoria relatiilor externe ale Olandei si aici ma refer mai ales la (fostele) colonii olandeze-nu este una de pus in vitrina.
      • +2 (2 voturi)    
        Institutiile putred de corupte=interventii.... (Vineri, 1 aprilie 2016, 7:10)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        .....pe acest tipar !
        Oricine se pliaza pe calapodul mentalului si metehnelor locului.
        Spaga,interventiile sunt un rau necesar pt. a face afaceri in RO,atat de catre bastinasi cat si de catre alogeni.
  • +2 (12 voturi)    
    spuse Vivi (Joi, 31 martie 2016, 20:30)

    mavis [anonim]

    in timp ce se pregateste de puscarie.
  • +4 (12 voturi)    
    Asa e (Joi, 31 martie 2016, 20:36)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Am vazut cele trei luni de tehnocratie si in domeniul fiscal este perfect adevarat ceea ce spune. Este o intrecere avand in vedere timpul scurt ramas la butoane pentru a facilita evaziunea partenerilor de afaceri a tehnocratilor de conjunctura.N-am fost de acord cu dansul, m-am bucurat ca a plecat, insa camarila economica ce controleaza tehnocratia fomista este de 1000 de ori mai rea! Imi pare rau de ceea ce se intampla in dauna statului la Finante si ANAF saptamanile acestea!
  • +7 (19 voturi)    
    Sincer... (Joi, 31 martie 2016, 20:42)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Il cred. Si pe el, si pe Ponta!
  • +8 (10 voturi)    
    Fiecare tara cu excrocii ei !! (Joi, 31 martie 2016, 20:48)

    andreesanu [utilizator]

    Excrocul nu are stampila pe frunte !,ambasadorul nu face verificari in locul fiscului !!,asa ca fiecare are dreptate !!!.
    Daca dupa ce i se explica dlui ambasador cine-i concetateanul lui ,iar domnia sa insista in favoarea bagabondului !!!,abia atunci se lasa cu semne de intrebare ??.
  • +5 (11 voturi)    
    Pai daca era firma olandeza (Joi, 31 martie 2016, 21:41)

    proxy [utilizator]

    Era datoria ambasadorului sa o ajute. Daca o firma romaneasca e dezavantajata in strainatate, ce fac ambasadele noastre? Sau nu fac nimic?! Returnarea era legala, indreptatita sau nu? Daca da, discutia nu are sens. Daca nu era, e o problema. Dar cum se face ca sunt atatea dosare penale pentru returnari ilegale de TVA pentru firme romanesti? De astea nu scrie fostul sef al ANAF pe FB?
    • +1 (7 voturi)    
      Corect (Joi, 31 martie 2016, 22:22)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui proxy

      SI nu venea el, ambasadorul, daca u stia care e treaba la noi.... Adica tara unde spaga, maia, coruptia, hotia, e la ea acasa.
  • +4 (8 voturi)    
    PSD a cerut Spaga si la Ambasadorul Olandes ! (Vineri, 1 aprilie 2016, 0:55)

    DreptateOnu [anonim]

    Companiile straine care au platit Spaga la PSD nu au fost verificate de ANAF !

    Exemplu :Schweighofer&Holzindustrie prelucreaza mai departe Lemnul furat din Romania cu Aviz de Mediu cumparat . Lukoil a furat 1,7 miliarde cu acordul PSD ect. ect.

    Nici PREJUDICIU in Dosarele de CORUPTIE nu a fost recuperate de ANAF la comanda PSD-ALDE .

    In plus de ce nu a sesisat Directorul ANAF(pus de PSD) DNA pentru interventie Ambassadorului Olandes ?

    Inclusiv Prim Ministru Victor Ponta trebuia sa sesiseze DNA in legatura cu interventia Ambassadorului Olandes -asfel a facut un abuz de serviciu !
  • +2 (2 voturi)    
    si basescu a zis la fel (Vineri, 1 aprilie 2016, 9:58)

    rochiri [utilizator]

    mai ramane Udrea si Ghita..Plus si Nastase trebuie sa zica ceva..!
    Asta nu este urmartit penal?