VIDEO Klaus Iohannis s-a intalnit la Muzeul Holocaustului din Washington cu unul dintre ultimii supravietuitori ai ororilor naziste, originar din Satu Mare

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2016, 18:07 Actualitate | Esenţial

Presedintele Klaus Iohannis s-a intalnit in timpul vizitei la Muzeul Holocaustului din Washington cu unul dintre ultimii supravietuitori ai Holocaustului, care l-a intampinat la intrarea in muzeu impreuna cu conducerea institutiei. Acesta a fost prezentat de conducerea muzeului drept unul dintre ultimii supravietuitori si fost procuror in procesul de la Nurenberg contra nazismului. Acesta i-a spus in limba engleza ca s-a nascut in Transilvania, la Satu Mare, la care presedintele i-a raspuns "Me too".



"Cind eram tinar, eram la fel de inalt ca dvs., dar cu varsta m-am micsorat", i-a spus supravietuitorul Holocaustului, iar Klaus Iohannis i-a raspuns "lumea se schimba".

Presedintele a fost intampinat si de Radu Ioanid, directorul Diviziei de Programe Arhivistice din Muzeul Memorial al Holocaustului, precum si de ambasadorul SUA in Romania, Hans Klemm.

Presedintele Klaus Iohannis se afla incepand de miercuri la Washington, unde va participa la summit-ul securitatii nucleare, evenimenent organizat in mandatul presedintelui Barack Obama, la care sunt invitati delegatii din 50 de tari. De notat ca Rusia lipseste in acest an de la summit. Presedintele Iohannis urmeaza sa revina in tara duminica dimineata.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3629 vizualizari
  • -2 (16 voturi)    
    Bravo Iohannis! (Joi, 31 martie 2016, 18:21)

    andreitr [utilizator]

    Pacat ca nu avem si noi in tara supravietuitori ai holocaustului. Bravo US! Hai Romania!
  • 0 (24 voturi)    
    sotia (Joi, 31 martie 2016, 18:33)

    bobyrou [utilizator]

    iar a fost asta sa se plimbe cu cucoana
    • -5 (25 voturi)    
      postaci ignoranti (Joi, 31 martie 2016, 18:48)

      HoratiuStefanie [anonim] i-a raspuns lui bobyrou

      rau lucrati mai postacilor...basescu nu era bun ca nu il cheama nimeni in strainatate... vai suntem izolati...klaus merge la cele mai importante summituri...asta nu e bun ca se plimba cu sotia....sunteti vai de voi.
  • +5 (13 voturi)    
    world is changing ! (Joi, 31 martie 2016, 18:45)

    nash pandelica [utilizator]

    me too... step by step...
  • -15 (27 voturi)    
    Sa isi ceara scuze (Joi, 31 martie 2016, 18:55)

    Robert M [utilizator]

    In numele nemtilor si romanilor care au facut peste 11 milioane de victime.
    Cu totii avem obligatia sa platim pentru raul facut de bunici si strabunici.
    • +2 (8 voturi)    
      Corect! (Joi, 31 martie 2016, 19:26)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Incepem cu scuzele din partea:
      Ana Pauker.
      Walter Roman.
      Leonte Rautu.
      Nikolski.
    • +8 (14 voturi)    
      Mdeah... (Joi, 31 martie 2016, 19:32)

      Nea Hoisan [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Bai HN, bai lume, individu caruia ii dau reply, recte "Robert M", este real? Adica respira? Face cumva parte din categoria alora care atunci cand vad o scoala traverseaza pe cealalta parte a strazii? Bah, nu ma pot abtine, singuru loc unde rumanii au "facut" 11 milioane de victime a fost la veceu.
    • +5 (7 voturi)    
      de ce as raspunde eu pentru greselile tale? (Joi, 31 martie 2016, 19:57)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      fiecare raspunde pentru prostiile sale.
      inainte sa postezi, informeaza-te!Incearca de pilda "amnezia" si "saptamina rosie". poti continua si cu celelalte...
      http://www.paulgoma.com/publicistica/
    • 0 (4 voturi)    
      Sigur 11? (Joi, 31 martie 2016, 20:26)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      Mai pluseaza ca oricum nu va poate zice nimeni nimic
    • +1 (3 voturi)    
      eu nu ma simt vinovat (Joi, 31 martie 2016, 23:07)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Robert M

      nici pentru ce n-au facut bunicii mei, nici pentru ce au facut bunicii altora!
  • +1 (1 vot)    
    Totusi... (Joi, 31 martie 2016, 19:34)

    Observatore [utilizator]

    ...Acest "unul din ultimii supravietzuitori "
    are un nume ???