Patriarhie: BOR nu se opune construirii unui lacas al unui cult religios recunoscut

de I.C.     HotNews.ro
Joi, 31 martie 2016, 17:35 Actualitate | Esenţial

Patriarhia Romana
Foto: patriarhia.ro
Biserica Ortodoxa nu se opune construirii unui lacas de cult al unui cult religios recunoscut de statul roman, a afirmat, joi, purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, Vasile Banescu, pentru Agerpres.

"Biserica asista la un dialog care se poarta intre doua state, Romania si Turcia, nefiind un factor decident in aceasta problema. Biserica si-a exprimat un punct de vedere cand a fost consultata initial si isi pastreaza acelasi punct de vedere: Biserica Ortodoxa nu se opune construirii unui lacas de cult al unui cult religios recunoscut de statul roman", a declarat Banescu.

El a amintit ca "in oglinda s-a mai pus problema construirii unui asezamant pentru pelerinii romani din Istanbul".

"Trec anual mii de pelerini prin vechiul Constantinopol, actualul Istanbul, si din aceasta perspectiva a avut loc o discutie, anterior, in care s-a avansat aceasta idee. In niciun caz nu se pretinde construirea unei biserici in Istanbul, intrucat exista o biserica romaneasca acolo", a spus Banescu.

Moscheea de la Bucuresti va fi construita, ea ofera mai multe garantii de securitate, au declarat surse din Administratia Prezidentiala.


Citeste mai multe despre   









3078 vizualizari
  • +4 (22 voturi)    
    Lasa (Joi, 31 martie 2016, 17:40)

    mitg [utilizator]

    Ca se va opune poporul roman.
    Si nu asupra moscheii in mod special, ci impotriva mizeriei promovata inclusiv de BOR.
    • +11 (13 voturi)    
      intrebare (Joi, 31 martie 2016, 18:56)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      in ce calitate s-ar putea opune bor la orice constructie,cat timp nu se face pe un teren care sa-i apartina legal ?
  • -1 (15 voturi)    
    pentru ca... (Joi, 31 martie 2016, 17:48)

    keiser_soze [utilizator]

    ...ati luat bani de la ei !
  • +1 (15 voturi)    
    cu intirziere.... (Joi, 31 martie 2016, 17:51)

    exilatul [utilizator]

    inseamna ca "ploconul" a avut probleme de transport...
  • -5 (9 voturi)    
    vedeti ca toti sunt de acord! (Joi, 31 martie 2016, 17:52)

    king david hotel [utilizator]

    Si Biserica si Statul zic ca e ok!
  • 0 (14 voturi)    
    Nu-mi place amplasamentul. (Joi, 31 martie 2016, 17:53)

    asavreau [utilizator]

    Dacă tot se va face o moschee să fie făcută în Dealul Parlamentului,lângă Catedrala Nemuririi Neamului și să fie păstrat loc pentru toate cultele din România să-și facă lăcaș când vor dori.
  • -7 (11 voturi)    
    BORul se teme de un referendum pt. Catedrala sa? (Joi, 31 martie 2016, 17:55)

    Plagarus [utilizator]

    Acum puteţi şi dumneavoastră să fiţi număraţi printre ctitorii Catedralei Mântuirii Neamului, oferind cu bucurie contribuţia dumneavoastră, având credinţa vie că dar din dar se face raiul!
    Sa fie primit.
    In anul 2015, între 30% și 40% din fondurile alocate catedralei au fost venituri proprii ale Bisericii și donații. Restul au fost ajutor primit din partea statului, prin Secretariatul de Stat pentru Culte
    • -2 (14 voturi)    
      bor srl (Joi, 31 martie 2016, 18:26)

      andreitr [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Lacustele negre la fel de rele ca si lacustele rosii kaghebiste. Au acelasi electorat, oamenii naivi care cred imediat tot ce li se indruga. Nu avem spitale, invatamant, armata dar dam un miliard de euro pe catedrala lui tata mare. Sila!
    • 0 (2 voturi)    
      Facepalm (Vineri, 1 aprilie 2016, 11:53)

      tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Chiar crezi ca BOR a cheltuit un leu din banii popilor pt catedrala prostimii neamului ?

      Scuze, unde imi e capul, din moment ce crezi ca pamantul a fost creat de dzeu in 7 zile probabil crezi si celelalte minciuni care ies din gura popilor.
  • +3 (21 voturi)    
    Corporatia BOR (Joi, 31 martie 2016, 18:13)

    EugenEugen1 [anonim]

    Managerul Daniel n-ar avea nimic impotriva sa devenim musulmani, atata vreme cat iese banul.
  • -3 (15 voturi)    
    vanduti pe 2 bani (Joi, 31 martie 2016, 18:29)

    tirolez [utilizator]

    Sau, ma rog, cat au primit de la buget pentru Catedrala. Jenant si rusinos.