Calin Popescu Tariceanu: Dacian Ciolos nu trebuia sa vorbeasca despre cartele prepay folosite pentru terorism

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2016, 14:51 Actualitate | Esenţial

Presedintele Senatului, Calin Popescu-Taricenau, a declarat marti ca premierul nu trebuia sa faca publice informatiile despre folosirea cartelelor prepay pentru actiuni teroriste si ca nu este oportuna schimbarea legilor referitoare la securitate nationala la finalul mandatului Parlamentului, scrie Mediafax.

"Am luat nota cu surprindere de declaratia primului ministru referitoare la modul in care au fost utilizate unele cartele prepay si dupa aceea am vazut si comunicatul dat de SRI, care spune un lucru foarte clar, ca intr-adevar s-au folosit cartele prepay in zona Orientului Mijlociu, dar nu au date care sa confirme faptul ca ele au fost folosite de persoane care sunt teroristi sau care au legatura cu terorismul sau pur si simplu de romani care lucreaza in zona. (¬) Daca SRI spune aceste lucruri, de unde are primul ministru informatii care se refera la faptul ca aceste cartele prepay au fost folosite de teroristi. Unul dintre colegi a intrebat daca are informatii si de la alte servicii decat cele romane. Sa ne spuna, ca SRI are alt punct de vedere", a declarat Tariceanu, intr-o conferinta de presa.

Tariceanu a mai spus ca i se pare ca SRI a raspuns "foarte corect" si nu s-a "hazardat" in a face aprecieri fara dovezi solide si ca premierul Dacian Ciolos ar fi trebuit sa nu faca publice informatiile pentru a nu afecta actiunile serviciilor de a depista utilizatorii de cartele prepay din Romania din Orientul Mijlociu.

"Daca n-ai informatii, nu vorbesti, decat daca iti doresti sa pui Romania intr-o postura care este singulara, eu n-am auzit vreo alta tara din Europa, oficialitati ale tarilor respective sa puna propria tara intr-o astfel de postura: Romania, furnizoare de cartele pentru actiuni teroriste", a mai spus presedintele Senatului.

In privinta legilor securitatii nationale, Tariceanu a spus ca este necesara o schimbare a acestora, sa fie puse "in acord cu realitatile actuale", insa considera ca un proiect atat de important nu poate fi pus in practica la finalul mandatului actualului Parlament.

"E bine ca legile fundamentale sa fie facute de un Parlament cu o legitimitate proaspata, nu pe final de mandat, dar este al doilea considerent. Primul considerent este legat de agenda care se articuleaza in jurul celor doua mari alegeri de anul acesta", a declarat Calin Popescu Tariceanu.

Premierul Dacian Ciolos a declarat, duminica, la ProTV, ca ar fi fost folosite cartele prepay din Romania in pregatirea unor atentate in UE. Seful Executivului a revenit marti cu precizari, declarand ca intentia sa a fost de a genera o dezbatere publica despre legea cartelelor prepay si ca nu a dorit sa impuna vreo solutie, decizia apartinand Parlamentului.












Citeste pe Stirile ProTV

​VIDEO Ororile de la orfelinatul "Sfanta Maria". Din cauza chinurilor la care au fost supuse, fetele au afectiuni ale sanilor

Batute, agresate verbal si sedate in exces, copilele s-au trezit cu multiple afectiuni ale sanilor, din cauza pastilelor pe care erau obligate sa le inghita, spun procurorii.
3451 vizualizari
  • +10 (12 voturi)    
    mai nenoroceanu de tara (Marţi, 29 martie 2016, 14:59)

    rov [utilizator]

    la cate bube ai tu pe capul ala, numai de lectii nu esti bun.
    Ai ramas conectat din toamna la parlamentul rus ???
  • +9 (11 voturi)    
    Finalul mandatului al acestui Parlament (Marţi, 29 martie 2016, 14:59)

    un domn [utilizator]

    este la brutarie, evident, firesc, normal
  • +10 (12 voturi)    
    S-a trezit Tariceanu (Marţi, 29 martie 2016, 15:03)

    zzztop [utilizator]

    De ce nu l-ati intrebat si cum o sa voteze referitor la anchetarea lui Sebastian Ghita?

    Si daca i se pare normal ca cetatenii romani sa fie anchetati daca incalca legea iar parlamentarii sa primeasca scutire de la colegii lor de pe bancile parlamentului.

    Aia e tema importanta pentru ca din cauza coruptiei se pierd miliarde de euro.
  • +7 (11 voturi)    
    Da,vin alegerile! (Marţi, 29 martie 2016, 15:08)

    asavreau [utilizator]

    Schimbarea legilor privind securitatea încurcă socotelile lui Tăriceanu privind manipularea alegerilor.Cum ar fi ca toate telefoanele folosite la alegeri pentru a dirija fluxul de votanți să fie cunoscute ale cui sunt?//Alo,vezi că a plecat la masă,deci se pot manipula niște voturi//.Sau//vezi cum faci o diversiune că vine un grup masiv să voteze//.Și câte alte instrucțiuni,inclusiv trezirea din morți!
  • +6 (8 voturi)    
    intr-o postura... (Marţi, 29 martie 2016, 15:09)

    Gicu2 [utilizator]

    ...proasta pun tara parlamentarii devianti de la linia gandirii logice precum onorabilul nostru domn T. Cei care sustin ca trebuie un parlament proaspat, de parca reprezentativitatea se uzeaza cumva in timp.
    Ar trebui s o votam prin 2050, ca poate atunci o sa avem un Parlament responsabil nu o grupare de hoti.
    Vai de noi.
  • +8 (10 voturi)    
    Trebuia sa taca precum KiWI ? (Marţi, 29 martie 2016, 15:10)

    Plagarus [utilizator]

    Manechinul complet senil,mai peroreaza mult in libertate ? STERLINGUL este in lucru !
  • +8 (10 voturi)    
    ipocrizie moliceneasca (Marţi, 29 martie 2016, 15:21)

    Edu67 [utilizator]

    Mai intai zice ca-i grav sa se gandeasca despre cartelele prepay de Ro ca sunt folosite de teroristi... pe urma deducem ca de fapt nu-i atat de grav ca se folosesc, pt ca zice ca nu-i urgenta schimbarea legii (pt a face inregistrarea identitatii obligatorie)... ca vezi Doamne, e final de mandat !...
    Pura limba de lemn iliesciana !
    Am mai spus-o: de ascunderea identitatii pt cartelele romanesti nu beneficiaza (doar) teroristii, dar mai ales bandele de infractori bastinase - de la hotul de gaini la infractorul cu cravata din Parlament (cu Tariceanu in frunte) ! Era normal ca Tradiceanu sa sara (primul) pt ascunderea identitatii !
    Pana acum era dreptul la viata privata cantat de ONGuri (de parca englezii, francezii, nemtii or fi mai fraieri, mai nedemocrati, pt ca obliga la inregistrarea identitatii de dragul securitatii nationale), acum e "sfarsitul de mandat". Ce mai urmeaza ?
  • +7 (9 voturi)    
    Taricene esti expert la bagatul rahatului sub pres (Marţi, 29 martie 2016, 15:31)

    andreesanu [utilizator]

    Ce are a face sfirsitul de trai pe vatrai si chiuleala organizata a bagabontilor din parlament cu o problema
    curenta a guvenului ?.
    Or vrei sa bagi rahatul sub pres in stilul tau clasic !
  • +8 (10 voturi)    
    Ca de obicei (Marţi, 29 martie 2016, 15:38)

    mitg [utilizator]

    Cum deschide gura, cum iti vine sa-l trimiti la canal.
    • +5 (7 voturi)    
      mai bine spre latrina 3 (Marţi, 29 martie 2016, 16:20)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      acolo e in elementul lui
  • +6 (8 voturi)    
    jenant, în continuare (Marţi, 29 martie 2016, 15:39)

    sobolan [utilizator]

    Gorghiu a ciripit prima, dar ce să știe Târticeanu, în afară de gargară...
  • +8 (10 voturi)    
    terorismul este in Parlament (Marţi, 29 martie 2016, 15:45)

    mavis [anonim]

    in Romania terorismul este in Parlament nu la granite.

    'Dacian Ciolos nu trebuia sa vorbeasca despre cartele prepay folosite pentru terorism' pentru ca sunt folsite si de baietii nostri si nu putem sa le scoatem din uz. Asta e mesajul.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 29 martie 2016, 19:01)

    AndradaChitoianu [anonim]

    Foarte buna parerea domunului Tariceanu
  • +1 (1 vot)    
    parlamentarul (Marţi, 29 martie 2016, 20:20)

    conservatorul [utilizator]

    Domnul Tăriceanu vrea sa devina expresia întregului parlament. Un parlament care iți poate spune si ce ai voie sa spui si mai ales ce nu ai voie sa spui. Ei știu deja ca ce spui poate fi folosit împotriva ta si dau sfaturi din experiență. O gașcă de oportuniști. Suntem pierduți. Votând doua partide prin alternanta ei vor fi mereu acolo, prezenți sa ne amintească cat am fost de idioți. Si pentru ca sunt mereu acolo sunt si plătiți suplimentar.
  • -2 (2 voturi)    
    . (Marţi, 29 martie 2016, 20:26)

    CezarPop [anonim]

    Domnul Calin Popesu Tariceanu are in totalitate dreptate!