Dacian Ciolos: N-am fost, nu sunt si nici n-o sa fiu vreodata ofiter acoperit

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 29 martie 2016, 10:09 Actualitate | Esenţial

Dacian Ciolos
Foto: HotNews / Dan Popescu
Dacian Ciolos a declarat marti dimineata ca "N-am fost, nu sunt si nici n-o sa fiu vreodata ofiter acoperit". Primul ministru a facut aceasta afirmatie in legatura cu recentele sale declaratii privind folosirea unor cartele prepay din Romania in pregatirea unor atentate. "Eu am spus si am avut informatia asta de la SRI, ca in pregatirea unor atentate s-au folosit si cartele prepay din Romania.Nu am avut nicuiun interes sau obiectiv ascuns atunci cand am spus lucrurile astea. (...) Cred ca e nevoie de o dezbatere in societatea romaneasca cu cartile pe masa in aceasta problema. Societatea trebuie sa fie in cunostinta de cauza atunci cand se discuta anumite lucruri", a explicat primul ministru.

Dacian Ciolos a subliniat ca "Nu stiu daca au fost folosite (cartele prepay din Romania - n.red.) la atentatele de la Bruxelles si nu am spus niciodata lucrul asta."

Dacian Ciolos a comentat si raportul Corpului de Control al Guvernului privind interventia de la clubul Colectiv, precizand ca "Multa lume are impresia ca noi traim acolo in Guvern intr-un conflict permanent, sa dam afara pe unii, sa numim pe altii. Am avut discutii foarte civilizate cu domnul Arafat."













Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
4935 vizualizari
  • -6 (18 voturi)    
    Si nici abonament nu are (Marţi, 29 martie 2016, 10:20)

    FaneManaCalda [utilizator]

    ....
    • +3 (15 voturi)    
      Cine se simte amenintat de pierderea anonimitatii? (Marţi, 29 martie 2016, 11:18)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui FaneManaCalda

      Am vazut multe comentarii pe legea asta dar nu am vazut un singur exemplu rational in care cineva corect chiar are nevoie sa fie 100% anonim cand suna pe altcineva.

      Principalii beneficiari ai anonimitatii cartelelor pre-pay sunt:

      - interlopii care nu vor sa fie prinsi usor
      - coruptii care nu vor sa fie interceptati
      - pustii imaturii care vor sa sune pe x sau pe y pe ascuns, sau sa faca glume proaste si ilegale la 112.
      - smecherii care cer banii de la naivi cu metoda accidentul
      - cei care dau anunturi false si nu vor sa fie gasiti de cei inselati.

      Poate cineva care sustine anonimitatea utilizatorilor cartelelor sa dea un exemplu de ce are nevoie de asa ceva??

      Si apoi sa judece daca beneficiile renuntarii la anonimitate in cazurile enumerate mai sus de mine nu sunt mai importante?
      • -2 (10 voturi)    
        bre nene (Marţi, 29 martie 2016, 12:35)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        vezi ca omisesi prin omisie,ezact pa aia care foloseste cartelili sa puna bombe.pai se conpara ei cu pustii care suna sa chiuleasca...?


        l-a intrebat cineva pe ciolos daca e ofiter sau acoperit?
        continua sa calce in strachini si confunda benzina cu apa
        in alta oridine de idei,de ce e chemat ambasadorul roman din belgia???
      • +2 (4 voturi)    
        Toti cei enumerati, ce vor anonimitate (Marţi, 29 martie 2016, 14:05)

        antonie [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        pot ocoli identificarea foarte simplu si foarte legal: cumpara cartela de la intermediari, pe strada, la marginea trotuarului. Rezultatul va fi ca oricine se pregateste de porcarii va fi perfect ano9nim si toti restul vor fi identificati, fara nici un motiv.
      • +3 (7 voturi)    
        Daca exista si alte tari (si exista) in care (Marţi, 29 martie 2016, 14:17)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui zzztop

        cartelele pre-pay sunt neidentificabile dupa proprietar, ce rezolvam inregistrandu-le si noi? Raspuns corect, doar mai multa birocratie inutila si timpi pierduti, ca sa iei o amarata de cartela de 10 euro, pe care o vei gasi mai rar decat acum de cumparat. Ii si va creste pretul, automat, pentru ca mananca mai mult timp vanzatorului. Pentru ca problema atentatelor n-o rezolvi cu asta si nici macar coruptia n-o micsorezi. Asta e o falsa rezolvare. Atentatorii au deja si alte variante de canale de conumicare inafara de telefonic prin cartele pre-pay, si asta e deja binecunoscut de serviciile de oriunde. Eu am abonament, dar am avut cateodata sa-mi iau repede o cartela ca sa comunic, ori ca imi taiasera accesul pentru neplata la timp si deblocarea a durat 24 de ore, ori ca mi s-a ars sim-ul din senin. Am luat o cartela usor, pe care am gasit-o oriunde si am rezolvat problema punctual, fara mare bataie de cap. Vor mai exista cartele preplatite peste tot si la tara in orice kiosk daca se introduce reglementarea inregistrarii lor? Nu, pentru ca informatia a cui e cartela tre'sa fie administrata la compania de telefoane! Si inregistrarea cartelelor nu rezolva problema atentatelor, nu e o relatie de conditionalitate intre ele!
    • +3 (3 voturi)    
      Acuma ca ne-am lamurit : (Marţi, 29 martie 2016, 19:40)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui FaneManaCalda

      Poti sa fi un Saligny pentru Canalul Siret-Baragan .

      Doar trebuie sa tai o pamblica, si sa pui un canciog de ciment unde trebuie !!!

      Spor la treaba.
  • -3 (27 voturi)    
    A-HA (Marţi, 29 martie 2016, 10:28)

    sentenced [utilizator]

    Exact asta ar spune un ofiter acoperit. :D
    • +3 (9 voturi)    
      De unde stii (Marţi, 29 martie 2016, 11:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      ce ar spune un ofiter acoperit? Esti asa ceva (sau subofiter, soldat acoperit)?
    • +1 (9 voturi)    
      dilema (Marţi, 29 martie 2016, 11:46)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Daca ar fi ofiter acoperut ar spune ca nu este.
      Daca NU ar fi ofiter acoperit, ar spune, bineinteles, ca NU este!

      Acu', fiecare crede ce vrea...
  • +1 (23 voturi)    
    ok (Marţi, 29 martie 2016, 10:39)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    pai daca-i asa, domnule ciolos, atunci lasati-o mai moale cu legea "big-brother", nu de altceva dar a fost odata declarata neconstitutionala. din cate stiu, constitutia este aceeasi, nu s-a schimbat intre timp...legea asta foloseste la prinderea teroristilor ca o frectie cu carmol la piciorul de lemn! foloseste in schimb securistilor din randul carora spuneti ca nu faceti parte ca sa ne controleze pe noi. dubios, nu?
    • +1 (9 voturi)    
      Cartela ISIS (Marţi, 29 martie 2016, 11:10)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui Lucian RomulusConstantin

      Cata vreme va sustine legea aia de 2 lei eu nu il vad bine, orice ratat cu cativa bani plateste pe cineva sa ii ia o cartela, sa fim seriosi, nu veti opri nimic asa. Imi aminteste de Captain America 2, cand ii spunea: "By holding a gun on everyone on Earth and you called it protection " "Stii, ti-am vazut dosarele, cea mai tare generatie? Ati facut chestii groaznice " "Da, am compromis, in moduri in care nu dormim prea bine, dar am facut asta pentru ca oamenii sa fie liberi. Asta nu e libertate, asta e frica."
    • 0 (8 voturi)    
      Faci confuzie (Marţi, 29 martie 2016, 11:24)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Lucian RomulusConstantin

      Legea Big Brother este total DIFERITA de cartelele pre-pay.

      Cred ca sunt de acord cu tine ca legea Big Brother este foarte sesnsibila pentru ca da dreptul unor alti oameni sa se uite in tot traficul internet. Clar, poate fi nevoie in anumite cazuri dar un judecator trebuie sa decida asta.

      Anonimitatea cartelelor pre-pay e cu totul altceva ele fiind folosite mai mult de corputi, interlopi si poate teroristi si cred ca o vina ca cele doua sunt percepute 'la pachet' o au oamenii politici care au incercat sa le forteze pe ambele in acelasi timp.

      Dacian Ciolos si Monica Macovei par sa fie singurii capabili sa faca diferenta intre cele doua si care nu au sustinut Legea Big Brother dar inteleg necesitatea pentru cartelele pre-pay.
  • -2 (16 voturi)    
    Cine-i mai (Marţi, 29 martie 2016, 10:49)

    mopsu [utilizator]

    crede ? Corupți sunt toți, unii moral alții material.
    • -2 (8 voturi)    
      Logica borfașului. (Marţi, 29 martie 2016, 11:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Crede că toți sunt hoți și se grăbește să fure să nu-i ia altul înainte.Așa gândești.Sunt și oameni cinstiți în România care speră într-o guvernare corectă.Oamenii corecți nu le este teamă de legea big-brother.
      • 0 (2 voturi)    
        Dragă ” borfașule ” (Miercuri, 30 martie 2016, 12:05)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        fii amabil cu noi , cei care nu credem că Cioloș este cinstit și dă-ne câteva exemple... Apropo, știe cum se trăiește in județele sărace ale țării ? Oare copii lihniți de foame și bătuți n-ar merita mai multă atenție din partea acestui om ? Oricum ar trebui să-îi fie rușine că ții partea celor cu funcții în stat. Rușine....
    • -4 (6 voturi)    
      Nu doar (Marţi, 29 martie 2016, 11:45)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Nu doar curopti, ci si ticalosi, hoti, mafioti, criminali su complici de-ai lor. Astia au confiscat tara si continua sa o jefuiasca dupa bunul plac. Legile, justitia, guvernarea, toate sunt sub comanda lor.
  • 0 (8 voturi)    
    ...sunt mai rau (Marţi, 29 martie 2016, 11:37)

    MBA [utilizator]

    poate doreati sa spuneti "ofiter" al masoneriei lui Soros... Sa dea Domnul sa nu fie nici de-un fel, nici de altul ca de-al rusilor macar stim ca nu e...
  • 0 (6 voturi)    
    Posibil? (Marţi, 29 martie 2016, 11:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    La noi puterea e confiscata de mafiile rosii, de securisti si rudele lor. Ca sa fii PM fara sa fii sustinut de asa zisele partide care sunt grupuri organizate de jaf, este IMPOSIBIL. Daca nu sunteti ofiter acoperit, sunteti sustinut de ei.
    • +4 (8 voturi)    
      Cata sustinere are, se vede zilnic... (Marţi, 29 martie 2016, 13:22)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Toate taberele politice dau in el pe vrute si nevrute, cu motiv sau fara, dar mai ales, fara. Omul e mai decent ca absolut orice am vazut pana acum in politica. Nu ca echipa lui e la fel, dar macar el se comporta mai corect ca absolut oricine de pana acum, intrat in malaxorul public. Vad insa ca sunt prea multi si diversi cei care-l numesc sorosist, vanzator de tara, corupt, incapabil, incompetent, rauvoitor, acoperit, descoperit, unealta, etc. etc., mai ales dintre cei care ar trebui sa se uite inainte de-a vorbi in oglinda.
  • +1 (5 voturi)    
    oricum... (Marţi, 29 martie 2016, 11:49)

    Codruta N [utilizator]

    Cu cartelele alea a cam dat-o-n bara ;)
    Sa faca dezbatere! dar sa pastreze PERMANENT in cap ca "identificarea" cumparatorilor e zero barat, daca e sa previi terorismul!
    • +1 (5 voturi)    
      Deloc. Reciteste-i declaratia, nu ce spun (Marţi, 29 martie 2016, 13:24)

      dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

      altii ca ar fi spus. Nu mai pot cu d-astea, pe bune! Si sincer, nu ma asteptam ca si tu sa preferi scurtatura comentatului fara sa citesti inainte ce a spus de fapt. Aveam alte asteptari.
  • -2 (8 voturi)    
    N-am fost (Marţi, 29 martie 2016, 11:50)

    Un cititor [utilizator]

    și nu voi fi descoperit! lol
  • 0 (8 voturi)    
    Sa intelegem (Marţi, 29 martie 2016, 12:52)

    MoemBius [utilizator]

    ca baietii blonji stiau unde sint cartelele cu pricina dar datorita legilor care erau in vigoare in Romania nu au putut opri atacurile alora din Belgia?

    Cat de "isteti" ne pot ei crede
    Din asta rezulta ca de fapt nu si au facut datoria (aia prin care trebuia sa i anunte pe omologii lor din alt teritoriu indepartat) ca se intampla nereguli
    Cum poate afecta asta (evenimentele petrecute in Belgia sau ale jihadistilor invocati) cuschimbarea legislatiei asupra SIM urilor din RO ?
    Legea din RO are jurisdictie si in teritoriile in care jihadisti si au manifestat atacurile cu pricina?
    Legea din RO nu le a dat voie sa si anunte partenerii din Belgia sau ma rog.
    Exista cartele .ro in Belgia ....de cumparat? unde?
    A venit nea aghiutza ala din Belgia special in Ro sa cumpere cartele?
    Avetz un suspect care le a cumparat si dovezi ca le a livrat cartelele?

    Eu aveam impresia ca legislatia din RO are jsurisdictie doar asupra teritoriului tarii noastre
    Baietzii
    Mai schimbati modelu.....pute rau.
    Sau macar spalatzi-l pe dintzi cu ceva care nu miroase asa rau
    Cam multe intrebari
  • +2 (4 voturi)    
    baietzii de la SRI dau (Marţi, 29 martie 2016, 14:31)

    MoemBius [utilizator]

    - minusuri?
    eu stiam ca dau altceva
  • +1 (1 vot)    
    OK , dar purtator de cuvant ? (Miercuri, 30 martie 2016, 22:20)

    hahahaha [utilizator]

    Mi se pare ca ceva o ia razna in tara asta, se leaga toti ,,tehnocratii,, de Arafat si smurdul lui. Se urmareste si privatizarea acestuia , ca doar aerul mai este national , resursele s-au instrainat de multa vreme.
    Convingerea mea este ca arestarile se fac doar selectiv si ca unii au mare imunitate la DNA .
    ,,Guvernul meu,, nu reuseste sa creasca economia nici pe un sfert fata de Ponta si balbele dar mai ales trufia unor ministri ma fac sa cred ca nu sunt tehnocrati ci numai amatori.
    Se vede inca o data ca votantii din tara sunt mai sensibili si mai informati decat cei din strainatate .