VIDEO Copii agresati intr-o gradinita privata din Capitala de catre directoare. Inspectoratul Scolar Bucuresti anunta ca unitatea functiona ilegal

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 25 martie 2016, 13:37 Actualitate | Esenţial

Camerele de supraveghere montate intr-o gradinita privata din centrul Capitalei au surprins mai multe scene in care mai multi copii sunt agresati de catre o femeie care ar fi directoarea institutiei, scrie Digi 24, care prezinta inregistrarile. Inspectoratul Scolar al Capitalei a anuntat ulterior ca gradinita nu era acreditata si autorizata, functionand ilegal.

In imagini se vede cum femeia trage de par un copil si il loveste peste fata, in timp ce tipa la el. Il duce pe copil intr-un loc ferit, unde continua sa il lbruscheze, In cele din urma, il lasa pe copil sa plece, acesta urcand scarile de-a busilea.

In alte imagini, femeia intra in dormitorul copiilori si ia pe sus din pat doi copii, tragandu-i puternic de brat si scotandu-i afara din camera.



Potrivit sursei citate, politia a descins la gradinita din cartierul Cotroceni, in urma plangerilor formulate de parinti, si i-a audiat pe angajatii unitatii de invatamant.

Purtatorul de cuvant al Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti, Marian Banu, a declarat pentru Digi24 ca gradinita "nu este acreditata si autorizata de ARACIS si functioneaza in afara legii, nu este si nu intra in evidenta ISMB", aratand ca in aceste conditii  inspectoratul nu dispune de instrumentele necesare pentru a actiona in acest caz.

"Dar sunt clar autoritatile competente care pot face cercetarea in planul faptelor de violenta si in planul functionarii ilegale a unitatii de invatamant", a mai spus purtatorul de cuvant, adaugand ca este de datoria parintilor sa verifice autorizarea unei gradinite.


Citeste mai multe despre   









11812 vizualizari
  • +15 (15 voturi)    
    ... (Vineri, 25 martie 2016, 13:42)

    tirolez [utilizator]

    Doamne-fereste cum putea sa-l tarasca din pat pe unul dintre copii, putea sa-i disloce bratul. Femeia isi pierduse mintile :(
  • +12 (12 voturi)    
    groaznic (Vineri, 25 martie 2016, 13:47)

    stefansb [utilizator]

    uitati-va la secunda 19, cum un copil se face brusc ca doarme de frica. asta ii teroriza de mult, nu-s episoade singulare, copiii sunt speriati de simpla ei prezenta
  • +7 (9 voturi)    
    Si acum... (Vineri, 25 martie 2016, 13:57)

    Raiden [utilizator]

    raspunde cineva pentru asta? Niste dosare penale ceva? Se ocupa cineva pentru internarea persoanei in cauza la Nr 9? SE MAI OCUPA CINEVA IN TARA ASTA DE VR'UN CONTROL LA CEVA? CHIAR POATE SA FACA ORICINE CE VREA CONTRA UNEI SPAGI DE RIGOARE? Fiecare zi in tara asta ma oboseste din ce in ce mai rau si devine din ce in ce mai toxica. Ti-e frica sa iti duci copilul la gradinita, ti-e frica sa ajungi la spital ca te omoara acolo, ti-e frica sa mai mananci ceva ca oricum totul poate fi infestat, nu controleaza nici naiba nimic. Apa poate fi infestata, nu intereseaza pe nimeni, poate doar pe ANPC care face un control la 5 ani si doar daca se imbolnavesc niste copii... Dumnezeule unde am ajuns....
    • +3 (3 voturi)    
      din pacate asta e (Vineri, 25 martie 2016, 14:21)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Raiden

      sentimentul multora dintre nou. trebuie sa intelegem ca vina este a noastra. a majoritatii votantilor. Avem ce am ales 26 de ani. De aici trebuie sa plecam. De la a recunoaste vina si a nu mai repeta greseala
  • +6 (6 voturi)    
    parintii nu cereau chitanta/bon? (Vineri, 25 martie 2016, 14:05)

    king david hotel [utilizator]

    sau au acceptat sa cotizeze la o afacere ilegala?

    La ce te poti astepta cand iti duci copilul la o gradinita ilegala? Si il lasi pe mana unor necunoscuti???
  • +2 (2 voturi)    
    Autorizare (Vineri, 25 martie 2016, 14:06)

    andreexe [utilizator]

    Cum putem verifica autorizarea unei gradinite particulare? Exista o lista de gradinite autorizate pe un site oficial?
    • +3 (3 voturi)    
      lista (Vineri, 25 martie 2016, 15:06)

      morley [utilizator] i-a raspuns lui andreexe

      am gasit http://www.edu.ro/index.php/liste_nom_cent_cat/c1036/
      • 0 (0 voturi)    
        ar trebui (Vineri, 25 martie 2016, 21:24)

        boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui morley

        sa fie pe site-ul fiecarei primarii
  • +5 (7 voturi)    
    caz penal (Vineri, 25 martie 2016, 14:09)

    uman [utilizator]

    Asa ceva este caz penal.
    Infractoarele sa fie condamnate rapid si fara mila, fara negociere, maximul de pedeapsa posibila!
    Au filmari, au dovezi, sa le arunce intr-o celula si sa le uite acolo.
    Faceti public numele asa-zisei gradinite! Nu merita niciun fel de protejare a imaginii.
    Multi oameni de nimic si-au deschis/facut gradinite private... Cu pretentii de mari insitutii, iar in realitate sunt probleme imense.
    Autoritatile sa aplice legile si sa isi faca treaba, sa autorizeze numai unitatile care chiar merita si chiar si pe aceia sa ii verifice frecvent. Romanii au dovedit ca sunt inventivi si delasatori... Iar parintii de multe ori nu se mobilizeaza sa ceara masuri.
    Toata stima pentru parintii care au luat masuri in cazul de fata! Cinste lor!

    Cat despre astia care si-au permis sa faca asa ceva, sper sa ii vedem curand la stiri cu date complete si sentinta maxima.

    Incredibil...
    • +4 (4 voturi)    
      numele gradinitei (Vineri, 25 martie 2016, 15:30)

      make78 [utilizator] i-a raspuns lui uman

      Gradinita se numeste Flipper din Doctor Nicolae Staicovici, 24A, Bucuresti, Sectorul 5 (Cotroceni)
  • +1 (9 voturi)    
    Nu vi se pare incredibila reactia mamelor? (Vineri, 25 martie 2016, 14:16)

    abisala [utilizator]

    Impresia e ca traiesc intr-o lume paralela cu lumea copiilor lor. Din pacate, atitudinea asta am vazut-o de multe ori. A fost de curand cazul profesorului de la Vianu, cand aproape toata lumea a luat partea profesorului si nu partea elevilor. Evident, acolo agresiunea nu era fizica, era vorba si de alta varsta a copiilor. In Romania, astazi, adultii nu cred copiii, nu vorbesc cu ei, nu observa schimbarile de comportament. Copiii nu-s bagati in seama, pur si simplu. Iar cand apare asa ceva, toata lumea e surprinsa, si nimeni nu crede ca se poate intampla.
  • -2 (2 voturi)    
    taranii e pe camp (Vineri, 25 martie 2016, 14:20)

    morley [utilizator]

    Lipsa de proceduri coerente si aplicarea lor permite acestor tipuri de oameni cu educatie din ograda de gaini indobitocite sa influenteze soarta altora, in acest caz copii nevinovati.
    Daca ar fi legal, pedeapsa cu moartea ar fi prea blanda. Rolul procedurilor si al pedepselor este tocmai acela de a nu permite ajungerea la astfel de derapaje. Lipsa acestora pe o periaoda indelungata duce in prima instanta la aparitia acestor tipuri de probleme iar apoi la nevoia de razbunare... Got it ?
  • +10 (10 voturi)    
    functiona ilegal? unde? intr-o jungla? (Vineri, 25 martie 2016, 14:22)

    sisif.sisif [utilizator]

    cum poate o gradinita sa functioneze ilegal? viata in clandestinitate implica o fuga continua. ori o gradinita functioneaza de obicei intr-unul si acelasi loc zilnic, nu e un grup de gherila. statul asta e chiar esuat? inspectoratul ala scolar chiar nu avea habar de existenta unei gradinite in raza lui teritoriala? wtf?
    • +5 (5 voturi)    
      si inca de ani de zile (Vineri, 25 martie 2016, 15:29)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui sisif.sisif

      zice o mama ca amandoi copiii au fost la aceeasi gradinita, ca o stie de mult timp pe directoare etc...
      cum plm sa functioneze ani de zile ilegal o gradinita, dar daca iti deschizi un buticut, in maxim o luna sunt la usa si garda financiara si sanepid si dsv si toti... ?
  • +8 (10 voturi)    
    dupa ce ca nu prea mai avem copii... (Vineri, 25 martie 2016, 14:37)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    ii mai si ...traumatizam (ca in cazul de fata), ucidem din neglijenta criminala si lipsa de educatie sanitara (v E. Coli), lasam sa sufere de foame (v raportul de la WorldVision) cu sutele de mii de copii ce sufera de foame si saracie crunta, de violente in familie (dar, vai, ce ne isterizam pe norvegienii astia), de exploatare in scop de munca (nu doar in Pakistan si Bangladesh se intampla) samd.

    Practic, parem o natie "decisa" la nivel de subconstient sa isi extermine urmasii si viitorul. Nu stiu ce pacate ancestrale platim, dar practicam un fel de sinucidere colectiva lenta, prin indiferenta, mizerie, poluare, ura la adresa celor "diferiti", marginalizarea celor cu dizabilitati etc.

    Mi se pare ca Romania e f.f.f.f. departe de conceptul de "Gradina Maicii Domnului" pe care il clameaza crestinopatii ortodocsi. Care pun si ei umarul copios la starea asta.
  • +6 (6 voturi)    
    Unde este totusi ministrul educatiei ? (Vineri, 25 martie 2016, 14:46)

    bran [utilizator]

    ISJ Bucuresti stie , dar lasa sa functioneze ilegal astfel de crese /gradinite ? Trebuie sa cam plec din aceasta tara , spitale mizerabile , universitati ce printeaza de zor diplome fara numar , fara numar , autostrazi ioc , pensii nesimtite ce nu au legatura cu contributivitatea unei persoane , politicieni fara numar cu pensii si tot felul de ajutoare ......
  • +4 (6 voturi)    
    Care lege??? (Vineri, 25 martie 2016, 16:31)

    Radu-Mihai [utilizator]

    Dosar penal? Raspundere? Inspectorat? Minister? Proceduri? Norme???
    Sunteti normali? Ce comentarii sunt astea?

    Oameni buni, amintiti-va toate vizitele la doctor din timpul sarcinii. Amintiti-va noptile nedormite cand avea copilul febra. Amintiti-va cum adormea langa voi dupa ce ii citeati o poveste, zambetul cand se juca cu un catel in parc sau cand dadea mancare la porumbei. Cum striga de bucurie si cum alearga sa va intampine cand veniti de la serviciu.

    Dupa cum ziceam... Plangere, inspectorat, minister? Pe dracu'!
    Cati dintre voi ar fi in stare in mod real sa isi priveasca copilul cu ochii plini de lacrimi si sa imi spuna ca mearg strict pe caile legale in aceasta situatie?!?

    Astept un update la articol cu ce a patit directoarea in urma unei discutii cu oricare dintre parintii copiilor de acolo!
  • +1 (1 vot)    
    cu sau fara hartie de la inspectorat (Vineri, 25 martie 2016, 18:07)

    edx [utilizator]

    Parca existenta acelei hartii garanteaza ceva. Gradinita asta avea camere de supraveghere si nu au oprit-o, chiar credeti ca o hartie de "autorizare" ar fi facut-o? Aia nu este decat o alta hartie igienica care o iei cu niste bani si nu iti foloseste la nimic.
    Poti sa functionezi ca si club de copii sau orice alta denumire, doar sa nu te numesti "gradinita". Eviti astfel relatia cu inspectoratul scolar, care stim prea bine ce minunatie este.
    Ma gandesc ce se intampla in gradinitele de stat unde nu exista supraveghere.