NATO refuza sa renunte la intarirea flancului estic in schimbul intaririi cooperarii antiteroriste cu Rusia

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 17:15 Actualitate | Esenţial

NATO este pregatit sa majoreze cooperarea cu Moscova in lupta impotriva terorismului, dar refuza sa lege aceasta chestiune de intarirea flancului estic, a declarat joi, la Vilnius, secretarul general delegat Alexander Vershbow, citat de AFP.

Rusia afirma "ca trebuie sa cooperam pentru a lupta impotriva terorismului si sa punem capat masurilor pe care le-am luat ca raspuns la agresiunea lor in Ucraina", a declarat Vershbow, intr-o discutie cu ziaristii.

"Nu vom face niciun aranjament" de acest tip, a spus el, inainte de a sublinia: "chiar daca cooperam mai mult impotriva terorismului, nu vom abandona raspunsul nostru ferm la aceasta agresiune si la anexarea ilegala a Crimeii".

Dupa atentatele de la Bruxelles, soldate cu 31 de morti si peste doua sute de raniti, ministrul rus al Afacerilor externe Serghei Lavrov a afirmat ca UE ar trebui sa inceteze cu "jocurile politice" si sa isi uneasca eforturile cu Rusia in lupta impotriva terorismului.

Vershbow a subliniat joi ca NATO isi va continua planurile de a trimite mai multe trupe si echipamente pentru a-si intari flancul estic, dupa anexarea Crimeii, in 2014, de catre Rusia, care "submineaza principii de baza ale sistemului european de securitate".

Acesta si-a exprimat speranta ca summitul Aliantei din iulie, la Varsovia, va permite "intensificarea eforturilor in vederea intaririi capacitatilor de aparare a vecinilor nostri, in special in Orientul Mijlociu si in Africa de Nord, in asa fel incat sa fie mai bine echipati pentru lupta impotriva terorismului la portile NATO".










1501 vizualizari
  • -5 (5 voturi)    
    si cat timp (Joi, 24 martie 2016, 17:30)

    liviu_ [utilizator]

    rusii se cearca cu nato (sau invers) isis mai face cateva atentate...
  • -4 (6 voturi)    
    Bravo (Joi, 24 martie 2016, 17:38)

    newlook [utilizator]

    Bravo americanilor! Asa se face!
    Iar slugile iuropene sa plateasca factura apararii impotriva nimic.
    Sper ca Iuropa sa adune o masa critica de slugi speriate de vreun atac clingonian. Cum probabilitatea unui atac clingonian e aceiasi, cu siguranta ca americanii ii vor apara si de astia. Tot contra cost, bineinteles.....
  • -2 (2 voturi)    
    . (Joi, 24 martie 2016, 17:45)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    "....principii de baza ale sistemului european de securitate"....in urma recentelor evenimente acest concept a devenit confuz...posibil ca pentru cineva din exterior sa insemne ceva diferit.
  • +2 (4 voturi)    
    Terorism (Joi, 24 martie 2016, 18:06)

    Soljenitin [utilizator]

    Nu poti lupta contra terorismului impreuna cu rusia, stat eminamente terorist.

    Scurt pe doi.
    • 0 (2 voturi)    
      . (Joi, 24 martie 2016, 19:23)

      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Odd...conform logicii enuntate statul terorist Rusia elibereaza orasul sirian Palmyra de sub ocupatia ne-terorista ISIS ce dura de cand US lupta contra terorismului.
      • 0 (2 voturi)    
        Statul terorist rusia (Vineri, 25 martie 2016, 8:22)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

        Statul terorist mujicstan, cunoscut si ca rusia, a ingenuncheat jumatate din Europa timp de 50 de ani cu mantia neagra a comunismului, mantie care masca interesele directe ale mujicilor exercitate in detrimentul direct al oricarui stat din fostul bloc sovietic.

        Statul terorist mujicstan a invadat militar statele baltice si a dezmembrat Romania (iunie 1940), a invadat militar insulele Kurile (1945), Budapesta (1956), Praga (1968), Afganistan (1979), Georgia (2008), Ucraina (2014). Si inca lista este incompleta, victimele acestui cancer numit rusia sunt in numar mult mai mare.

        Da, rusii sunt o natie terorista prin definitie. Ei dau sensul acestui cuvant iar muzeele dedicate atrocitatilor comunismului arata numai o mica parte din ororile de care sunt ei in stare.
        • 0 (2 voturi)    
          . (Vineri, 25 martie 2016, 9:35)

          Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Ep2 "conform logicii dvs" deci ISIS este o forta progresista aducatoare de pace si bunastare zonala ce a distrus Palmyra ( sub ochii US ) si a fost ulterior bombardata de catre teroristii rusi?
          • 0 (2 voturi)    
            Ambele (Vineri, 25 martie 2016, 9:46)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

            Lucrurile nu se rezuma la o logica atat de simpla precum cea avansata de tine. Atat mujicstan cat si ISIS sunt entitati teroriste care aparent sunt opuse insa care, la un alt nivel, conlucreaza. Pe termen scurt conlucreaza pentru a submina UE si NATO iar pe termen lung pentru a restabili influenta sovietica.

            Apoi, contesti datele spuse de mine in postul anterior?
            Intentia ta este sa spui ca nu sunt adevarate si sa incerci sa atragi atentia doar asupra faptelor aparent bune, in esenta cu efect negativ asupra UE facute de mujici ingropand multiplele fapte oneroase ale acestora?
            Incerci sa minimizezi dezastrele de care se fac raspunzatori mujicii si sa maximizezi chestiile care par sa fie bune, insa care in esenta, sunt doar pentru a le servi niste interese nedeclarabile?

            Prietene, canta la alta masa. Aici falsezi si produci deliciul oamenilor cu capul pe umeri care nu mai cad in plasa propagandei ruse. :-)
            • 0 (2 voturi)    
              . (Vineri, 25 martie 2016, 11:20)

              Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

              Ep 3 "conform logicii dvs" deci pentru ca {toate cele scrise de mai sus ref. Rusia} rezulta ca articolul de fapt condamna atacul terorist al Rusiei asupra orasului aflat sub administratie onesta ISIS ,administratie inceputa inca de cand US se facea ca face ceva pe acolo ?
              Incerc sa atrag atentia asupra faptului ca se incearca deturnarea unui fapt foarte simplu ( Rusia a eliberat un oras aflat sub controlul ISIS) intr-un flyer propagandistic turco-american ieftin de forma "Rusia e stat terorist deci nu a facut nimic".
              • 0 (2 voturi)    
                QED (Vineri, 25 martie 2016, 11:38)

                Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

                Ceea ce confirma ce am intuit aici:

                "Apoi, contesti datele spuse de mine in postul anterior? RASPUNS: DA!
                Intentia ta este sa spui ca nu sunt adevarate si sa incerci sa atragi atentia doar asupra faptelor aparent bune, in esenta cu efect negativ asupra UE facute de mujici ingropand multiplele fapte oneroase ale acestora? RASPUNS: DA!
                Incerci sa minimizezi dezastrele de care se fac raspunzatori mujicii si sa maximizezi chestiile care par sa fie bune, insa care in esenta, sunt doar pentru a le servi niste interese nedeclarabile?" RASPUNS: DA!

                :-)
                • 0 (2 voturi)    
                  . (Vineri, 25 martie 2016, 11:50)

                  Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

                  Facand abstractie de deturnarea subiectului , conversatia cu sine insusi de mai sus e de domeniul...medical ( sau de prezentat screenshot supervisorului "uite cum ma combat eu pe mine insumi,sunt de o eficienta devastatoare ,propaganda antioccidentala sucomba prin confuzie laterala").
                  Revenind , eliberarea Palmyrei este un eveniment remarcabil dar trist ,distrugerea Templului lui Bel este ireversibila si ar trebui sa fie mai presus de orgoliul marunt al unui birou propagandistic obscur.
                  • -1 (1 vot)    
                    . (Vineri, 25 martie 2016, 12:00)

                    Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

                    ...uitasem topicul , trebuie sa mentin linia,asa e civilizat : Templul Bel,distrus in orasul Palmyra de catre ISIS ,oras recucerit de sub ocupatia terorista de catre Rusia .
                    :)
                    • +1 (1 vot)    
                      Niet, pagadi! :) (Vineri, 25 martie 2016, 12:04)

                      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

                      Topicul este "NATO refuza sa renunte la intarirea flancului estic in schimbul intaririi cooperarii antiteroriste cu Rusia".
                      • -1 (1 vot)    
                        . (Vineri, 25 martie 2016, 12:20)

                        Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

                        Incredibil,asa este ; aveam impresia ca sunt la articolul acela in care eliberarea Palmyrei este nesemnificativa pentru ca {insert motivatii diverse}.
                        Nu e scuza,dar e probabil un side effect la platitudinea si monotonia comentariilor copy-paste "mujiciaphutinpufoaika" ,te poate induce in eroare.
                  • +1 (1 vot)    
                    Diagnostic (Vineri, 25 martie 2016, 12:04)

                    Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Bazil.the.3rd

                    Ti-ai pus un diagnostic aproape perfect. Iti recomand un sejur la Kolîma pentru refacere. ;-)
                    • -1 (1 vot)    
                      . (Vineri, 25 martie 2016, 12:22)

                      Bazil.the.3rd [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

                      ...adaugam dedublare in astral personalitatii multiple , madame Blavatsky ar ectoplasma la fel de multiplu sa fie martora unui asemenea caz.
  • +2 (4 voturi)    
    Rusii batuti in cap (Joi, 24 martie 2016, 18:17)

    Daniels22026 [utilizator]

    Rusii n-au inteles nici acum ce eroare strategica au comis atacand Ucraina. Si-au pecetluit sfarsitul, intr-o eroare strategica grosolana.

    Si-au dorit si s-au straduit, si inca se mai straduiesc sa ne inspire teama tuturor. Si au reusit. Ne inarmam de teama lor. Iar rusii se mira de ce ne inarmam.

    Cat de prost diplomat sa fii, sa nu prevezi ca atacand vecinii si amenantand pe toata lumea, pana la urma lumea se va speria si se va inarma de teama??!! Cat de prost?!