Un denunt depus la DNA de Florin Ghiulbenghian il acuza pe Antonescu, Basescu si Morar  / Antonescu: Fie sufera de o boala psihica, fie cineva il manvreaza intr-un scop pe care nu il inteleg

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 15:46 Actualitate | Esenţial

Crin Antonescu
Foto: HotNews / DP
Florin Ghiulbenghian a depus joi un denunt la DNA in care afirma ca Traian Basescu ar fi negociat cu Crin Antonescu "o tacere timp de un an de zile" din partea liberalului in schimbul inchiderii unui dosar aflat la DNA si legat de retrocedarea unui teren de 70.000 de metri patrati, scrie DIGI 24. Contactat de Antena 3, Antonescu a calificat acuzatiile drept o "fantasmagorie colosala si completa".

Ghiubenghian afirma, in acest denunt, ca faptele ar data din 2007, prima suspendare a lui Traian Basescu, si ca la acea data ar fi discutat cu fostul consilier prezidential Daniel Moldoveanu, care i-ar fi spus ca se va interveni la Daniel Morar, seful DNA, pentru a se bloca dosarul cu retrocedarea.

Ghiulbenghian, om de afaceri care detine reteaua de case de schimb valutar Edmond, se prezinta in aceasta plangere ca presedintele Fundatiei Europene pentru buna guvernare si prevenirea coruptiei EurHONEST. In denunt acesta ii mai acuza de diverse ilegalitati pe Gabriel Oprea, generalul Stefan Danila, amiralul Marin Gheorghe, etc.

Contactat de Antena 3, Crin Antonescu a afirmat ca "fie acest domn sufera de o boala psihica fie cineva din spate il manvreaza intr-un scop pe care eu nu il inteleg".

Este "o fantasmagorie colosala si completa", a spus Antonescu, care a sustinut ca nu a avut "niciun fel de negociere cu Traian Basescu".

"O poveste penibila", a continuat fostul lider al liberarilor, care spune ca nu l-a cunoscut niciodata pe Ghiulbenghian.

"Deja o data cu aceasta aberatie a dl Ghiubenghian incep sa ma gandesc ca cineva ii impinge pe acesti oameni cu scopul de a distruge o imagine", a spus Antonescu, care crede ca este "readus in prim-planul public cu forta".












​Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Cea mai ieftina cazare de pe litoral atrage mai multi turisti straini decat romani. De ce nu le plac hotelurile de lux

O noua forma de cazare incepe sa "prinda" si la malul marii. Hostelurile, un concept popular printre straini, dar inca la inceput aici, incearca sa ii atraga pe tineri cu preturi mici si posibilitatea de a-si face noi prieteni.
8423 vizualizari
  • +2 (10 voturi)    
    kkrau ...s a visat la Cotroceni (Joi, 24 martie 2016, 15:50)

    un domn [utilizator]

    acum s a trezit intr un Coshmar...era mai bine sa doarma...
  • +10 (16 voturi)    
    Zise acest Ghiulbenghian (Joi, 24 martie 2016, 16:04)

    Andradda [utilizator]

    Oare o fi avand si alte dovezi?
    Ca, deocamdata, declaratiile de genul: "Antonescu AR FI NEGOCIAT cu Traian Basescu..." sunt de-a dreptul ridicole.
    Probabil ca pe acest Ghiulbeghian l-au informat anumite surse ca il asteapta DNA-ul si a iesit repede cu astfel de brasoave...ca sa vezi, ca s-ar putea, ca eu cred ca.....
    Penibil!
  • +7 (11 voturi)    
    Pe de alta parte... (Joi, 24 martie 2016, 16:08)

    Andradda [utilizator]

    ...acest Ghiulbeghian a declarat ca ar fi vorbit cu nu stiu cine ca sa intervina pe langa Daniel Morar.
    Care ar fi de fapt legatura cu Basescu?
    • +7 (11 voturi)    
      Cu Basescu a vorbit direct (Joi, 24 martie 2016, 16:54)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Au aparut deja in presa denunturile. Nea Ghiula sustine ca a vorbit direct cu Basescu si prezinta inca alte date concrete, cu nume si fapte, intr-un scenariu credibil privind logica infractionala. Greu de crezut ca a inventat atatea detalii in denunturile sale.

      Ori Ghiula e un nebun talentat in scenarii infractionale functionale, ori personajele denuntate de el au intrat intr-o mare belea. Numai nume grele. Cel putin denuntul privind acordarea de 1000 grade militare de catre Oprea, are o logica beton, de necombatut. Nici macar nu era nevoie de denunt. Lucrurile sunt evidente, se vede de la o posta ca sunt infractionale. Iar denuntul cazului clasat al lui Antonescu, are iarasi o logica foarte buna, pe care mafia niciodata nu o are. De aceea banuiesc ca nea Ghiula nu e deloc nebun. Si are puternica sustinere de la SRI, cu date concrete, cred eu. Sau totusi, nea Ghiula e nebun, caz in care trebuie sa i se retraga imediat patalamaua de avocat. Plus ca denunturile sale sunt de fapt si auto-denunturi. .... Daca ar fi sa pariez pe vreun scenariu, as paria ca nea Ghiula nu e nebun.
      • +6 (8 voturi)    
        teama de Brutarie e majora la kkrau (Joi, 24 martie 2016, 17:04)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        si in general la practicantii USLamului, aceshtia pe durata a 26 de ani au mimat Interesul National pentru a acoperi Interesul Personal
    • +2 (6 voturi)    
      nicio legatura, (Joi, 24 martie 2016, 17:05)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      dar daca cu Flota, cu mosia Nana si altele nu a putut fi gasit vinovat, tot trebuie sa i se gaseasca ceva, ca n-o fi el maica Tereza :P
      Ce titulatura " presedintele Fundatiei Europene pentru buna guvernare si prevenirea coruptiei EurHONEST"
      EurHoţesc, poate ;)
  • +9 (9 voturi)    
    Acest florin (Joi, 24 martie 2016, 18:45)

    rutger [utilizator]

    nu e cumva baiatul lui Ghiulbenghian, fostul director general de la TCMA(F)IA pe care Ceausescu a vrut sa-l bage la mititica findca a decontat de 3 (trei) ori suprafata tarii pentru lucrari de irigatii prin 1980 ??
    • +3 (3 voturi)    
      eh (Joi, 24 martie 2016, 21:42)

      flitch [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      acuma hai sa nu exageram, director era Grigoriu (avea sediul la Institutul Agronomic, aproape de stadionul Tineretului), Ghiulbenghian era un sef de santier prin Chitila.
    • +3 (3 voturi)    
      ba (Joi, 24 martie 2016, 23:39)

      bec [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      da, e aschia din trunchiul respectiv.
  • +2 (2 voturi)    
    Am auzit doar vagi negari (Vineri, 25 martie 2016, 9:04)

    Canache [utilizator]

    Astia nu au dreptul sa-l cheme in judecata pt denunt calomnios ?
    Pina nu vad asta am indoieli cu privire la nevinovatia lor. Cum a facut Kovesi: au calomniat-o, a tacut si si-a vazut de treaba dupa care haznagii sunt buni de plata; gata discutia.
  • -1 (5 voturi)    
    crin atonescu anti-roman (Vineri, 25 martie 2016, 9:17)

    florin_florin [utilizator]

    crin antonescu este un anti-roman total, un tradator de neam si tara, aservit evreilor, ungurilor si comunistilor, fiind initiatorul OUG 31/2002, numita si legea antilegionara care este total antiromaneasca, prin aceasta lege noi, romanii, nu ne mai putem comemora inaintasii si oamenii de valoare ai acestei tari, toti fiind facuti legionari, suntem chiar condamnati si acuzati daca o facem, nemaivazut asa ceva...dar sa nu uitam ce a fost miscarea legionara care nu era deloc fascista, era o miscare de renastere nationala si religioasa, de lupta impotriva asupririi straine si evreiesti care a luat proportii, iar acum istoria se repeta, caci romanii sunt tot mai sclavi si condusi din exterior, iar din interior de tradatori, tara e vanduta bucata cu bucata. Doamne ajuta si ocroteste poporul roman si scoate-l din ghearele celor care vor sa il rapuna! Trezeste-te romane!
    • +4 (4 voturi)    
      heil (Vineri, 25 martie 2016, 11:09)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui florin_florin

      ca bine le zici... ia zi, la voi acolo, la Socola, va mai fura asistentii mancarea?