Dosarul Microsoft - Condamnari cu executare pentru Gheorghe Stefan, Gabriel Sandu si Dorin Cocos si cu suspendare pentru Nicolae Dumitru in prima instanta. Inalta Curte a hotarat si confiscari de 11 mil. euro

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 24 martie 2016, 14:43 Actualitate | Esenţial



In Dosarul Microsoft Gheorghe Stefan "Pinalti" a fost condamnat la trei ani de inchisoare cu executare iar Dorin Cocos si Gabriel Sandu la cate doi ani de inchisoare, tot cu executare. Deciziile Inaltei Curti de Casatie si Justitie nu sunt definitive si poat fi contestate.

De asemenea, omul de afaceri Nicolae Dumitru "Niro" a fost condamnat la un an si sase luni inchisoare cu suspendare.

Dorin Cocos a fost condamnat pentru trafic de influenta si spalare de bani, instanta dispunand confiscarea a peste trei milioane de euro in cazul acestuia, scrie Mediafax.

Gabriel Sandu, fost ministru al Comunicatiilor si Societatii Informationale in perioada decembrie 2008 - septembrie 2010, a fost condamnat pentru luare de mita si spalare de bani, instanta dispunand in cazul sau confiscarea a peste doua milioane de euro. 

In cazul lui Gheorghe Stefan, fost primar in Piatra Neamt, magistratii ICCJ au decis confiscarea a peste trei milioane de euro.  

Dumitru Nicolae a fost condamnat pentru trafic de influenta, fiindu-i confiscat un milion de euro si fiind obligat de instanta sa presteze munca in folosul comunitatii la Admnistratia Domeniului Public Sector 2.

Judecatorii ICCJ au terminat pe 9 martie de judecat dosarul Microsoft si anuntasera ca vor da sentinta pe 24 martie.  

La ultimul termen al procesului, procurorul de sedinta a solicitat condamnarea la inchisoare cu executare a celor patru si confiscarea speciala a unor sume de bani - 2 milioane euro de la Gabriel Sandu, 2 milioane euro de la Dorin Cocos, 7,5 milioane dolari si 2 milioane euro de la Nicolae Dumitru si 4 milioane euro de la Gheorghe Stefan. 

De cealalta parte, avocatii inculpatilor au solicitat condamnarea la pedepse cu suspendare in cazul clientilor lor. Potrivit DNA, contractul-cadru de inchiriere de licente Microsoft din 15 aprilie 2004 ar fi fost incheiat in conditii oneroase pentru bugetul de stat, asigurand posibilitatea deturnarii unui discount de circa 47% acordat de Microsoft in considerarea Guvernului Romaniei si, implicit, permitand plata unor comisioane catre persoanele implicate. 

Astfel, sustin anchetatorii, contractul-cadru s-ar fi incheiat cu incalcarea dispozitiilor legale privind achizitiile publice, invocandu-se in mod nereal calitatea de unic distribuitor a Fujitsu Siemens Computers, la un pret cu cel putin 40% mai mare fata de pretul real, avand la baza un necesar nefundamentat.


Citeste mai multe despre   









28603 vizualizari
  • +50 (52 voturi)    
    usurel (Joi, 24 martie 2016, 14:44)

    Martinezu [utilizator]

    2-3 ani, au furat si ei o paine.
    Scarba
    • -1 (27 voturi)    
      Ambasada SUA a trimis un punct de vedere? (Joi, 24 martie 2016, 15:34)

      apa nu e uda [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ambasada sua ce parere are?
    • +6 (14 voturi)    
      usor/anemic? (Joi, 24 martie 2016, 17:08)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      sentinta usoara sau dovezi anemice??
      e condamnat Sandu -ministru in 2008- si nimic despre Abramburica care era ministru in 2004???
    • +16 (18 voturi)    
      norocul lor (Joi, 24 martie 2016, 17:11)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ca n-au furat vreo gaina ca primeau mai mult.
      • +2 (2 voturi)    
        Well ... ce oameni rai, astia sunt "ai Basescului" (Vineri, 25 martie 2016, 10:10)

        MiticaPalarierul [utilizator] i-a raspuns lui georgegeorgescu

        Well ... ce oameni rai, astia sunt "ai Basescului" si sunt judecati cu masuri SPECIALE !

        Evident judecata se face cu probe, insa adunate de procurori .. probele cautate, probele neprezentate nu pot conduce la o justa condamnare.

        Rolul judecatorului nu este sa faca dreptate, ci sa administeze un act de "justitie" - pe baza probelor prezentate.

        Pentru cat au prezentat procurorii, judecatorii au dat pedepse...care stimuleaza hotzia cu guler alb, pe scara mare, in forma continuata.

        Leprele basiste vor face apel, arestul la domiciliu se va scadea din pedeapsa, iar ei vor trece la hotzii si mai mari !

        "Patria si Dreptul Meu!"
        .
  • +43 (45 voturi)    
    Foarte convenabil (Joi, 24 martie 2016, 14:45)

    Johanis [utilizator]

    Ce sa inteleaga politicienii nostri?
    Merita incercat. Furi cateva milioane de euro si, daca esti prins, dai banii inapoi si faci un an de puscarie!
    • +35 (35 voturi)    
      Corectie (Joi, 24 martie 2016, 15:09)

      xvlad [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Dai doar o parte din bani inapoi...
      • +17 (17 voturi)    
        inca o corectie (Joi, 24 martie 2016, 15:58)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        intre dispozitia instantei de confiscare si datul efectiv inapoi e totusi o cale mult mai lunga
      • +2 (4 voturi)    
        corectie Kovesi (Joi, 24 martie 2016, 19:12)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

        ANAF nu este in stare sa recupereze sumele puse in procese de DNA.
    • +2 (4 voturi)    
      Deocamdata! (Vineri, 25 martie 2016, 8:37)

      Om bun [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Da, pentru cate manareli a facut Pinalti din '90 incoace e foarte convenabil. Deocamdata, caci mai are inca 2 procese pe rol.
      Cat priveste banii, nu e problema pentru el la ce avere a acumulat de-a lungul anilor.
      Probabil ca asta e pedeapsa lui Dumnezeu pentru lacomie, pentru avere. Si pentru ca uitase ca toti cei care au lucrat pentru erau oameni, nu masinarii pe care sa le arunci cand nu mai sunt bune.
      • +3 (3 voturi)    
        Marea problema... (Vineri, 25 martie 2016, 10:27)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Om bun

        este ca acesti indivizi AU VIOLAT NATIUNEA ROMANA si au primit pedepse care ADUNATE fac un pic peste 6 ani. Statul roman a pierdut zeci de milioane de euro facand achizitii trunchiate, in acest caz licente Microsoft, si inculpatii dau o parte din banii luati ca spaga inapoi si fac cate un an de inchisoare. Ei au fost judecati dupa spaga luata, nu dupa prejudiciul adus statului si au fost pedepsiti mai usor decat un spargator de masini!
  • +47 (47 voturi)    
    Ce porcarie! (Joi, 24 martie 2016, 14:47)

    Ricochet [utilizator]

    Doi ani de puscarie ia unul care fura o gaina, sau haine puse la uscat, nu hotii de milioane de euro.
    • -7 (17 voturi)    
      mai tine si de dovezi (Joi, 24 martie 2016, 15:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      In justitie nu conteaza care ce a facut, ci ce dovezi se aduc. Cel cu gaina este usor de dovedit, la Penalti si Cocos a fost mai greu de doevedit (nu ca nu ar fi meritat mai multi ani)
      • 0 (2 voturi)    
        pai cum? (Vineri, 25 martie 2016, 11:36)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Daca a mancat gaina, CUM "dovedesti"?
        Sunt absolut DISPROPORTIONATE pedepsele!!
    • -7 (11 voturi)    
      in justitie (Joi, 24 martie 2016, 17:10)

      nelamurit [utilizator] i-a raspuns lui Ricochet

      conteaza numai ce se poate dovedi. Articole de presa sau urlete pe net nu sunt PROBE..
      • +14 (14 voturi)    
        "numai ce se poate dovedi" (Joi, 24 martie 2016, 18:20)

        Ricochet [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        Adica au fost condamnati fara probe?

        Confiscarile de 11 MILIOANE de EURO impuse in sentinta chiar nu va sugereaza nimic?
      • +5 (5 voturi)    
        Din pedepsele anuntate rezulta (Vineri, 25 martie 2016, 8:30)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui nelamurit

        ca ,ori DNA cu procurorii mult laudati sunt niste natafleti si au prezentat dovezi subtiri,ori judecatorii nu au tinut cont de acele dovezi,care au fost multe si bine documentate.
        Daca tinem cont de faptul ca.cel putin dupa procurori,cei vinovati au recunoscut ca au luat mai multa mita decat le cere judecatorii sa dea inapoi,aici este alta chichita pe care nu o inteleg,ori procurorii au cerut mai putin sa se recupereze decat au recunoscut insasi vinovatii,ori judecatorii le-au cerut mai putin sa dea inapoi decat era trecut in rechizitoriu.
        In orice caz,dupa tam-tam-ul facut ,cu arestari si catuse ,cazul s-a dovedit a fi un mare fas,cu initiatorii mitei neinculpati si cu banii furati lasati lor,cu alti vinovati condamnati cat pentru un furt marunt,unmare fiasco pentru justitia romana!!!
  • +29 (33 voturi)    
    Halal justitie (Joi, 24 martie 2016, 14:55)

    Pac-pac [utilizator]

    Mai bine ma mut in China, pentru ca acolo sigur o decizie a unei instante echivalente ii trimitea in fata plutonului de executie. Fara recurs. Recursul pe lumea cealalta.
    Pe vremea lui Ceausescu astia bagau ani grei de ocna, ieseau ca Tutea...
    • +9 (13 voturi)    
      asa este (Joi, 24 martie 2016, 15:54)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      pe timpul lui Ceausescu te si impusca pentru evaziunie economica grava.
  • +34 (36 voturi)    
    Bataie de joc-coruptia din justitie (Joi, 24 martie 2016, 15:00)

    floriniulian [utilizator]

    Sentinte de 2 lei.

    O sfidare la adresa noastra ,a celor care platim taxe si impozite.

    Cu cit furi mai mult cu atit sentintele sunt mai mici.

    Acesta e momentul cind sistemul mafiot a pus punct luptei anticoruptie.
  • +28 (28 voturi)    
    Niro iar a scapat (Joi, 24 martie 2016, 15:10)

    Andradda [utilizator]

    Mai sa fie....
  • +31 (31 voturi)    
    Romania - stat mafiot! (Joi, 24 martie 2016, 15:15)

    Spirt [utilizator]

    Justitia este prietena cu mafia!
    Cei care respecta legea - prosti!
  • +19 (19 voturi)    
    Rusine! (Joi, 24 martie 2016, 15:16)

    AlphaSiOmega [utilizator]

    Dupa apel le da la toti cu suspendare! Avand in vedere ca au stat si in arest preventiv si la domiciliu, vor mai cere si despagubiri statului roman!
  • +19 (19 voturi)    
    in-justitie (Joi, 24 martie 2016, 15:21)

    FlorinMiron1 [anonim]

    cum naiba se face ca toti excrocii astia divorteaza inainte de condamnare si trec averea pe numele nevestei?! luati de-aici : copos, ioan niculae, dragnea, etc.
    chiar nu vede nimeni asta??
  • +19 (19 voturi)    
    Romani v-ati lamurit cat e de inalta curtea !!! (Joi, 24 martie 2016, 15:28)

    andreesanu [utilizator]

    Concluziile celor care trudesc pe o leafa de cateva sute de lei !!!. Cine-i harnic si munceste ori e prost ori nu gandeste !!!. Cine fura si il prinde are bani ,casa ,masini
    si juristi care-l sustin !!!.
    Daca te pui pe furat ai si fufe ,esti barbat !!.
    Daca furi ca prostu un ou ,esti un bou !!
    Ia sa furi tu milioane euroi sau chiar dolari ,-n-ai habar !.
    Pentru-un milion de verzi faci pirnai cat nu crezi !
    Faci vro 3 sau patru luni ! judecatorii-s oameni buni !
  • +22 (22 voturi)    
    Recurs DNA (Joi, 24 martie 2016, 15:31)

    Primul [utilizator]

    si 10 ani de puscarie pentru fiecare
  • +14 (18 voturi)    
    Microsoft este firma romaneasca (Joi, 24 martie 2016, 15:36)

    jackalphonse [utilizator]

    clar. Niciun strain n a dat/luat spaga. Romanii si au dat/luat ointre ei.
  • +20 (20 voturi)    
    Astea nu sunt pedepse (Joi, 24 martie 2016, 15:44)

    antonie [utilizator]

    Asta sunt amnistie, la cat de grave sunt faptele si cat de mare e furtul si organizarea criminala.
  • +20 (20 voturi)    
    Ce sentinte (Joi, 24 martie 2016, 15:52)

    gigifisiune [utilizator]

    sunt astea, frate? Pai pentru doi ani de puscarie, dupa care ai o viata de trai nineaca, sa tot furi. In state ar fi luat 10-20 de ani.
  • +15 (15 voturi)    
    condamnari jenante. (Joi, 24 martie 2016, 16:22)

    ouyang [utilizator]

    furati romani. asta e secretul unei vieti de succes, ceafa lata, doctorate, facultati, limuzine, jacuzii unde vrea muschiu vostru.
  • +17 (19 voturi)    
    Pedepse de rasul curcilor (Joi, 24 martie 2016, 17:02)

    Comentatorul-x [utilizator]

    Deci, furi niste milioane de euro.
    Esti prins, dovedit si condamnat.
    Doi ani de puscarie pentru cateva miliaone de euro este o blasfemie, un sictir judecatoresc.
    Judecatorii care dau astfel de condamnari ar trebui sa fie, la randul lor, judecati pentru lipsa de profesionalism si afront adus oamenilor cinstiti din tara asta, care muncesc pe rupte pentru salarii de doua-trei sute de euro.
    In SUA infractorii de teapa astora ar fi luat zeci de ani de puscarie. In Romania primesc doi ani, dar... acestia nu sunt ani calendaristici.
    Un an de puscarie este egal cu 8 luni calendaristice. Daca mai are condamnatul si peste 60 de ani, primeste dreptul sa faca doar jumatate.
    Deci Stefan are de executat 3 ani, adica 24 de luni de puscarie dupa modul de calcul expus mai sus. Din 24 de luni, va executa 12 luni. Adica jumatate, Daca a stat in arest la domiciuliu (pe modelul lui Truica) i se scade si asta. Deci mai face si el cateva luni, acolo.
    Ce nesimtire din partea acestor judecatori.
    Ne mai miram ca infractiunile continua si ca DNA nu face fata noilor acte de coruptie ? Nu, nu ne mai miram.
    Ne meritam soarta de popor sarac si prost.
  • +17 (17 voturi)    
    Asta-i tot? (Joi, 24 martie 2016, 17:24)

    marki [utilizator]

    Condamnările astea sunt ca niște mângâieri pe creștet. Care încurajează hoția, jaful, impostura!
    De necrezut! De toată jena. „Înalții” Judecători ai ICCJ par a fi mână în mână cu Mafia transpartinică.
    Rușine! (Urmează Udrea?)
  • +17 (17 voturi)    
    si restul de 290 milioane eur? (Joi, 24 martie 2016, 17:59)

    Bogdan31415 [anonim]

    Noi, cetatenii, prin onor Guvern dam firmei Microsoft 300 milioane de eur si se recupereaza doar 10 ?

    Linux in scoli. E gratis, merge mai bine decat win. Si inveti si mai multe. E bun pentru educatie
  • +5 (5 voturi)    
    condamnare sau stimulare? (Joi, 24 martie 2016, 19:14)

    IancuJianu [utilizator]

    La asemenea pedepse mai ca as fura si eu citeva milioane de euro. Partea nasoala e ca n-am nici o cunostinta primar sau magistrat.
  • +5 (5 voturi)    
    ori nu mai platim taxe acestui stat mafiot, (Joi, 24 martie 2016, 19:47)

    yellowdog [utilizator]

    ori ne apucam toti de furat...

    cu justitia asta cam astea sunt optiunile....
  • +7 (7 voturi)    
    rusine justitiei (Joi, 24 martie 2016, 19:47)

    manoman [utilizator]

    pedepse pentru gainarii

    prejudiciu de 27 mil euro = recuperare 11 mil euro

    trebuie scuturata si justitia asta de 2 bani!!!
  • +5 (5 voturi)    
    de ce numai unii ..? (Joi, 24 martie 2016, 20:12)

    TRABI [utilizator]

    Nu suntem lamuriti cu restantiera la DNA , caty ....
    Poate ne lamureste cineva din parlament ....adica sa ne spuna de ce numai unii ..
    Vad ca astia care ar trebui sa umble pe la usile DNA , dorm in continuare in parlament si ne dau sfaturi pe la TV .... Aloooo , media TV , nu-i mai aduceti in icoane de cate patru , pentru ca oricum nu-i mai luam in seama , nu ne mai intereseaza ce spun -> sa mearga si sa-si rezolve problemele cu legea............
  • +4 (6 voturi)    
    Cerere insistenta! (Joi, 24 martie 2016, 21:52)

    Azra [utilizator]

    Va rog frumos si din suflet, mai dati odata clipul acela extraordinar,de acum vreo doi ani maximum, pe care l-am vazut pe televiziuni, cu Penalti cand era el inca mare si tare, intr-un restaurant, la o masa, evident beat,aproape plangand, inconjurat de lautari care ii cantau un cantec despre cat de grea este viata iar el ii lipea primasului pe frunte bancnote de 50 de lei, pe care le tinea teanc in mana sa stanga. A fost superb!!!...Cred ca acum Pinalti va plange chiar si fara sa fie beat si chiar si fara lautari.
  • +8 (8 voturi)    
    Comparati cazul ICA cu Microsoft si (Joi, 24 martie 2016, 22:32)

    xrogo [utilizator]

    trageti conclucziile de rigoare!!!
  • +7 (7 voturi)    
    Pfoaaa... (Joi, 24 martie 2016, 23:05)

    Leda [utilizator]

    i-a rupt ! Va dati seama ? Un anisor cu suspendare pentru milionarul-miliardar Niro ? Cum va suporta sarmanutul ? A si regretat faptele si a promis ca nu mai face. Ma duc sa storc o lamaie.
  • +5 (5 voturi)    
    Raspundere (Vineri, 25 martie 2016, 4:46)

    Geo7 [utilizator]

    Cum pot fi trasi la raspundere acesti "judecatori" care protejeaza hotii mari si distrug practic societatea prin favorizarea copuptiei la nivel mare? NU au ce cauta acolo pe banii mei si ai tai si pe taxele noastre!!!
  • +4 (4 voturi)    
    "Doamnelor si Domnilor, (Vineri, 25 martie 2016, 6:26)

    John M. [utilizator]

    Ce vreti?! Suntem aici la portile Orientului unde totul e luat in gluma!"
    • 0 (0 voturi)    
      asa si asa... (Vineri, 25 martie 2016, 11:43)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Pe vremuri, sultanii le mai taiau capetele... >:
  • +4 (6 voturi)    
    Astept comentariile vorbaretei (Vineri, 25 martie 2016, 8:32)

    xrogo [utilizator]

    de Kovesi,n-am cazut-o pana acum iesind la rampa!!!
  • +4 (4 voturi)    
    spaga ! (Vineri, 25 martie 2016, 10:01)

    Lucian RomulusConstantin [anonim]

    si uite-asa, justitia romana le-a facut cu degetul la banditi si i-a pedepsit: "sa nu mai faceti ca va pun la colt!" si ei acum tremura de frica. mi-e rusine ca sunt concetatean cu asemenea judecatori excroci!