Erdogan: Ne-a fost oferit un teren in Bucuresti pentru construirea unei moschei / Iohannis: S-a ajuns in faza solicitarii autorizatiei de constructi; chestiunea e de competenta primariei

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 23 martie 2016, 18:30 Actualitate | Esenţial

Klaus Iohannis si Recep Erdogan
Foto: Presidency.ro
Presedintele turc Recep Tayyip Erdogan a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa comuna cu presedintele Klaus Iohannis, ca autoritatile romane au oferit Muftiatului Cultului Musulman din Romania un teren in Bucuresti pentru construirea unei moschei. La randul lor, autoritatile turce au stabilit si ele cateva terenuri in Istanbul unde vor putea fi construite o capela si un loc de cazare pentru pelerinii romani. Presedintele Klaus Iohannis a completat ca in acest moment ca se lucreaza la documentatia pentru obtinerea autorizatiilor necesare.

Principalele declaratii ale lui Recep Tayyip Erdogan:
  • Aniversam 130 de ani de relatii dipomatice Turcia - Romania.
  • Consider ca discutiile pe care le-am purtat au consolidat aceasta legatura puternica dintre tarile noastre.
  • Am examinat relatiile bilaterale, din mai multe aspecte. Am examinat problemele regionale, criza refugiatilor, Ucraina etc.
  • Am constatat ca Romania si Turcia impartasesc pareri similare asupra problemelor de astazi.
  • Suntem fermi decisi sa consolidam relatiile bilaterale in toate domeniile in baza acordului semnat in 2011.
  • Turcia si Romania sunt 2 tari intre care relatii de schimburi comerciale sunt la un nivel deosebit de important.
  • Dupa UE, Turcia este cel mai important partener economic al Romaniei.
  • In 2015 volumul schimburilor comerciale intre tarile noastre a fost de 5,4 mld dolari. Obiectivul nostru este sa incurajam schimburile comerciale astfel incat sa ajunga anul acesta pana la 10 mld dolari.
  • A fost oferit un teren in Bucuresti Muftiatului Cultului Musulman din Romania pentru construirea unei moschei. Muftiatul se ocupa de obtinerea autorizatiilor necesare. Turcia este gata sa acorde tot sprijinul pe care il poate acorda acestui proiect.
  • Vocile contra se pot auzi in orice tara. In timpul vizitei la Bucuresti am discutat aceasta chestiune cu domnul presedinte. In momentul de fata, colegii nostri lucreaza pentru a obtine autorizatiile. Avem si un proiect definitivat, dar in momentul de fata vrem sa-l dezvoltam. Acest lucru va fi expresia cea mai frumoasa a dialogului si a solidaritatii dintre cele doua tari (sursa: Agerpres)
  • La randul nostru si noi am stabilit cateva terenuri in Istanbul unde vor putea fi construite o capela si un loc de cazare pentru pelerinii romani.


Declaratia de presa a lui Klaus Iohannis (sursa: Presedintie)

"Ma bucur sa ma aflu aici, in Turcia, in vizita de stat si va multumesc pentru ospitalitate si deschidere.

Aceasta vizita ne gaseste intr-un context geopolitic si regional complicat, cu numeroase riscuri de securitate si provocari la care trebuie sa gasim solutii. Convingerea mea este ca impreuna, in virtutea unui Parteneriat Strategic puternic intre Romania si Turcia, putem gestiona mai bine aceste riscuri. Cetatenii nostri isi doresc securitate si prosperitate, iar prin eforturi comune incercam sa raspundem acestor asteptari.

I-am transmis omologului meu condoleante pentru victimele atentatelor din ultimele luni. Raspunsul nostru trebuie sa fie unul comun si ferm la acest val de atentate, pe care le condamn cu fermitate.

In urma cu aproape un an am avut placerea de a-l primi la Bucuresti pe domnul presedinte Erdogan, iar vizita de astazi reprezinta o continuare fireasca a acelui dialog, in cadrul oferit de Parteneriatul nostru Strategic.

Relatia cu Turcia are o importanta deosebita pentru Romania, atat in virtutea traditiei noastre de colaborare, cat si a obiectivelor comune in plan bilateral, regional si transatlantic.

Pe agenda discutiilor s-au aflat chestiuni care privesc dialogul politic bilateral, probleme de securitate, cooperarea economica, legaturile socio-culturale, precum si teme regionale si internationale.

In materie de securitate si aparare, ne leaga o stransa cooperare, precum si parteneriatul in cadrul NATO. Dupa cum stiti, Romania considera ca Marea Neagra este de importanta strategica nu doar pentru securitatea in regiune, ci si pentru cea euro-atlantica si trebuie sa beneficieze de o atentie sporita. Am discutat despre aceste lucruri, inclusiv in perspectiva Summitului NATO de la Varsovia din vara acestui an.

In plan economic, Romania si Turcia au deja o cooperare de succes, pe care dorim, insa, sa o extindem, atat din punctul de vedere al schimburilor comerciale, cat si al investitiilor, dar si in ceea ce priveste domeniile vizate.

Turcia este primul partener comercial al Romaniei din afara Uniunii Europene si al 5-lea partener la nivel global. Obiectivul nostru comun este ca in anii urmatori sa atingem tinta de 10 miliarde dolari anual ca nivel al schimburilor comerciale. Am discutat despre modalitatile in care putem avansa diferite proiecte si in care putem creste accesul investitorilor pe ambele piete.

Nu in ultimul rand, intre cele doua tari exista legaturi in zona socio-culturala si de educatie. Cred ca prezenta unei importante comunitati de origine turca in Romania este un liant puternic intre cele doua state.

In contextul relatiei bilaterale am discutat si despre temele majore de pe agenda europeana: migratia si terorismul. Uniunea Europeana se confrunta in prezent cu o serie de provocari cu implicatii multiple, iar Turcia este un partener important in identificarea raspunsului la o parte importanta dintre acestea.

Turcia, in calitate de tara care gazduieste pe teritoriul sau un numar foarte mare de refugiati, joaca un rol cheie in solutionarea actualei crize, atat din punct de vedere umanitar, cat si al controlului fluxului migratiei si al combaterii retelelor de trafic de persoane.

In acest sens, am salutat intelegerea la care s-a ajuns saptamana trecuta la Consiliul European si sper ca aceasta va contribui la reducerea semnificativa sau chiar la stoparea fluxului de migranti ilegali care patrund din Turcia in Uniunea Europeana. Romania a fost un sustinator puternic pentru ajungerea  la aceasta intelegere.

Am toata convingerea ca astazi am facut pasi importanti in vederea consolidarii si extinderii Parteneriatului Strategic dintre Romania si Turcia. Cred ca acest dialog direct sustinut, la cel mai inalt nivel, este dovada limpede a faptului ca avem obiective si interese comune."

In ceea ce priveste terenul acordat Muftiatului pentru constructia unei moschei la Bucuresti, presedintele Klaus Iohannis a declarat ca se lucreaza la documentatia pentru obtinerea autorizatiilor necesare.

"S-a ajuns in faza solicitarii autorizatiei de constructie. Chestiunea e de competenta primariei si se lucreaza la aceste documentatii", a aratat Iohannis, citat de Agerpres.



Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO Barbatul acuzat de asasinat la comanda mafiei italiene spune ca i sa facut o inscenare. Probele din dosar care il contrazic

Alexandru Gaina, individul acuzat ca la comanda mafiei italiene a ucis un om de afaceri roman, a vorbit in exclusivitate pentru Stirile Pro TV.
16432 vizualizari
  • +50 (76 voturi)    
    Jegos (Miercuri, 23 martie 2016, 18:37)

    mitg [utilizator]

    Klaus o sa mai prinda un al doilea mandat cand o fi mama fata mare din nou.
    • +25 (31 voturi)    
      eu... (Miercuri, 23 martie 2016, 22:11)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      nu sunt asa sigur ca o sa prinda sfarsitul mandatului
    • +5 (7 voturi)    
      Adversari (Joi, 24 martie 2016, 10:21)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Depinde ce contracandidati va avea. Daca vom avea de ales între Klaus si Marian Vanghelie....
      Astia sunt în stare.
  • +59 (95 voturi)    
    Ca de obicei (Miercuri, 23 martie 2016, 18:40)

    cititoare [utilizator]

    Iohannis ești complet defazat! La o zi după ce niște musulmani au omorit atitia oameni inocenti, tu anunți ca vei deschide o moschee în inima Bucureștiului. Ești chiar atit de dobitoc???

    Oameni buni, cind ieșim în strada sa-l dam jos pe trădător?????
    • +13 (19 voturi)    
      Asa e (Miercuri, 23 martie 2016, 19:32)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Puie Monta!
    • -21 (31 voturi)    
      pai (Miercuri, 23 martie 2016, 19:35)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      Intreaba-l pe managerul tau. El ar trebui sa trimita un mass email la toti postacii si iesiti in strada.
      Nu uitati sa mergeti si la ospicii, aveti si acolo niste flacai valabili.
    • -17 (31 voturi)    
      msi bine s'o faca (Miercuri, 23 martie 2016, 19:56)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      turcii, decat saudeii.
      ...daca tot e sa se faca...
      turcii sunt aliati de incredere, loiali. sunt cel mai bun sprijin al nostru, in partea asta de lume...
      polacii, balticii si turcii, aliatii nostri.
      • +5 (5 voturi)    
        nasule (Joi, 24 martie 2016, 15:08)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        pe bune??
        inteleg eu ca mai bine cu turcu' decat cu pistolu',dar nici sa pupi cipicii lui erdogan nu se face!
        acum,daca nea sasu a facut pe dracu sa nu renunte la ideea cu moschea vietii,si nu a luat in considerare si dorinta oamenilor,marirea sa ar cam trebui sa-si ia talpasita.
        alta treaba nu avea.mai bine se plimba dracu pe litoral si uita.
        tot nu ma prind,insa,care e miza cu moschea asta,de tot incearca pe toate canalele si manariile posibile?!
        • 0 (0 voturi)    
          Cum zicea si altcineva... (Joi, 24 martie 2016, 16:41)

          cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Point

          E posibil sa faca parte dintr-un santaj al lui Erdogan, ca daca nu acceptam moscheea sa deschida robinetul la imigranti pe la Marea Neagra.
          • +2 (2 voturi)    
            posibil (Joi, 24 martie 2016, 17:56)

            Point [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

            insa asta nu face decat sa amane raul.nu e o solutie.mitele cresc intodeauna
            insa gandeste-te ca poanta a batut palma inainte de inundatia cu migranti.
            apropos:o fi avut mandat,ca un nebun sau altul nu cred ca poate antrena Tara in ce vrea,riscand viitorul tuturor pt un covor persan
            allooo sri-ul?unde ne baga astia fratilor?!
          • 0 (0 voturi)    
            mega-moschee la bucuresti (Vineri, 25 martie 2016, 13:18)

            IoanDumitrescu [anonim] i-a raspuns lui cititoare

            Vin pe mare? Nu pot daca romanii isi apara (ca macedonienii si ca ungurii) apele teritoriale
        • 0 (0 voturi)    
          maega-moschee (Vineri, 25 martie 2016, 13:28)

          IoanDumitrescu [anonim] i-a raspuns lui Point

          Erdogan a cam dat gres cu statul islamic se pare ca acuma facind Califat nu vor sa-l aleaga mare calif. Turcii sint singuri deci atacind Europa (si asta in toate punctele slabe si prin toate metodele) isi obliga aliati si baga Europa sa tina spatele alaturi de Erdogan in jucurile mondiale (russi ce sint cu mericanii) si turcii si Europa contra lor!!!!!!! Faina afacere!
        • 0 (0 voturi)    
          sa nu uitam (Sâmbătă, 26 martie 2016, 14:57)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Point

          ca turcia este o tzara lovita de terorism, mai mult decat vestul ioropii, desi e musulmana, de religie.
          turcia este tzara de baza in nato, principala putere navala in marea neagra si aliata noastra.
          in occident, moscheile sunt finantate de saudei, de petrodolarii din golf, nu de turci. alea aduc problemele. in germania traiesc cateva milioane bune de turci, la a doua si a treia generatie. ai auzit de probleme cu ei ?!
          si, nu in ultimul rand, in stanbul sunt multe biserici ortodocse si chiar prima patriarhie ortodocsa....

          asa cum ziceam, daca vrem prieteni de nadejde, care sa ne ajute la greu, este cazul sa facem si noi concesii. cum spuneam, mai bine moscheie turceasca, ca tot avem un mare muftiu recunoscut, decat una pe petrodolari.
  • +44 (68 voturi)    
    CEEE? (Miercuri, 23 martie 2016, 18:44)

    MBA [utilizator]

    Tara(Europa) arde si Klaus se piaptana! Nu dorim consolidarea structurilor musulmane in ROMANIA! Asta au negociat Europa in criza refugiatilor??? Sa ii intareasca la noi, ca la ei deja musulmanii fac legea?? Tocmai ca au mai bubuit si Bruxellesul si acum noi suntem amabili cu ei?? TRADARE!!! JOS IOHANNIS!!!
  • -18 (36 voturi)    
    Nuuuu (Miercuri, 23 martie 2016, 18:46)

    @Mishu [utilizator]

    Vin turcii da-ti foc la ogoare otraviti fântânile ascundeti-va nevestele
  • +41 (59 voturi)    
    hai bre ma lasi? (Miercuri, 23 martie 2016, 18:46)

    ..13 [utilizator]

    Acum când se incinge tarata asta are pretentia de a veni sa finalizeze o asemenea intentie?

    Iar JK ori este prost ori face pe prostu.
    NU VOI MOSCHEE in Bucuresti - ca sa fie clar!
  • +41 (53 voturi)    
    Pelerinii ortodocși nu pun bombe (Miercuri, 23 martie 2016, 18:46)

    danjee [utilizator]

    Aia islamiști o fac
  • +41 (63 voturi)    
    Klause (Miercuri, 23 martie 2016, 18:48)

    shlomo_bernstein [utilizator]

    de nu ti-o pune lumea pielea-n bat, sa nu-mi spui mie pe nume! S-a umplut paharul, da pe dinafara de idiotenia acestui nimeni! Cat de idiot sa fii la o zi dupa atentatele care au injunghiat inima Europei sa oferi pe tava marea moschee?
  • +57 (69 voturi)    
    130 de ani de relații (Miercuri, 23 martie 2016, 18:48)

    danjee [utilizator]

    După 500 de călărie
    • +2 (6 voturi)    
      Corect! (Joi, 24 martie 2016, 10:23)

      Pep1 [utilizator] i-a raspuns lui danjee

      Exact la asta ma gândeam si eu.
  • +14 (20 voturi)    
    Asta DA fericire ! (Miercuri, 23 martie 2016, 19:18)

    Observatore [utilizator]

    ... ( nu am stiut ce imi lipseste , DAR , daca ceasta este dorintza multzimii ma inclin ). Se confirma zicala :
    " Omul potrivit la locul potrivit " .
  • +26 (38 voturi)    
    De ce nu casele lui KiWI,sa fie geamii ? (Miercuri, 23 martie 2016, 19:19)

    Plagarus [utilizator]

    Pentru pacea intre religii,kebabul va fi livrat si platit de crestinul lutheran Iohann.
  • +24 (30 voturi)    
    Cel putin o aminare (Miercuri, 23 martie 2016, 19:39)

    Kepler [utilizator]

    ar fi aratat un pic de demnitate.
    Dupa secole de jefuire sa accepti asa ceva doar pt ca sint parteneri NATO ?!
  • +16 (22 voturi)    
    Mdeah... (Miercuri, 23 martie 2016, 19:48)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Duamne, cat pot sa-l iubesc!!! Malai-Mare Preshedinte!!!
  • -20 (32 voturi)    
    sictir (Miercuri, 23 martie 2016, 19:50)

    UglyKidJoe [utilizator]

    fara turci vorbeam ungureste sau mai rau ruseste...
    hai ca ma duc sa-mi fac o cafea la ibric
  • -16 (30 voturi)    
    pentru cei care au comentat pe aici... (Miercuri, 23 martie 2016, 19:52)

    minos [utilizator]

    ....si care judeca turcii doar pentru ca sunt musulmani.
    Nu-i asa ca stirile despre atentatele de la Istanbul si Ankara(cu mai multi morti decat la Bruxelles) au trecut pentru voi ca niste simple stiri, oarecare, gen accident auto? Acesti teroristi jihadisti au ucis muuult mai multi musulmani decat persoane de alte religii. Terorismul islamist nu este religios, este evident, dar preferati sa fiti ochelari de cal.

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-20886606-erdogan-unul-dintre-teroristii-kamikaze-bruxelles-fost-arestat-iunie-2015-turcia-expulzat.htm
    • +23 (31 voturi)    
      Oamenii nu vor musulmani in "casa" lor (Miercuri, 23 martie 2016, 21:16)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui minos

      indiferent daca acestia sunt victime sau calai. Asta nu intelegi tu....
    • +23 (27 voturi)    
      contradictie (Miercuri, 23 martie 2016, 21:46)

      stefansb [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Cum adica "terorismul islamist" nu e religios? Daca numai adeptii unei religii sunt teroristi, atunci e religios. Tu singur l-ai denumit "islamist". Deci e clar ca e legat de islam. Si atunci, ce anume nu intelegi din faptul ca oamenii sunt nemultumiti ca islamul e incurajat in Romania prin moschee? Ca omoara si turci e adevarat, dar oamenii nu vor moschee pt ca incurajaza islamul, iar tu singur ai spus ca terorismul e "islamist", deci legat de islam.
      e atat de logic incat nu-mi dau seama ce nu intelegi tu.
    • +19 (25 voturi)    
      Doar pentru genocidul armean si furtul (Miercuri, 23 martie 2016, 22:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Bizantului si al Sfintei Sofia. Ca pe turcii aia de demult, care lua copiii si-i faceau ieniceri ii va judeca si pe ei Providenta.
    • +16 (18 voturi)    
      Prietene (Miercuri, 23 martie 2016, 23:58)

      danjee [utilizator] i-a raspuns lui minos

      Ai auzit de armeni? Dacă nu sunt așa de mulți încât să auzi de ei e din cauza turcilor.
    • -3 (3 voturi)    
      ca de obicei... (Joi, 24 martie 2016, 14:47)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui minos

      ... la postarile rationale, apar gramezi de "minusuri" >:
      • +3 (3 voturi)    
        ha?ce zisasi? (Joi, 24 martie 2016, 15:14)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        nu prea aud maica,ca-mi zbiara muezinu-n ureche.
        si nu pot sa-l dau mai incet ca nu-i la radio.e la megafoane maica,la megafoane.si e in toata tara de ma doare capu'
  • -26 (32 voturi)    
    Cum putem...? (Miercuri, 23 martie 2016, 19:56)

    newlook [utilizator]

    Q: Cum putem sintetiza intr-o propozitie majoritatea comentariilor de mai sus, plusuite la greu intre basisti?
    R: Romanian talibans strike again !
  • -20 (28 voturi)    
    cand Ponta anunta asta.... (Miercuri, 23 martie 2016, 20:03)

    king david hotel [utilizator]

    a luat foc facebookul, contributors, hotnews si alte medii. Acum, la Johannis, mai nimic. Ciudata diferenta!
  • +18 (20 voturi)    
    Dispar celelalte 10 moschei neoficiale ??? (Miercuri, 23 martie 2016, 20:21)

    andreesanu [utilizator]

    Daca in locul celor 10 moschei neoficiale din Bucuresti si nerecunoscute de muftiul roman se face o moschee oficiala sub controlul muftiului roman ,doar asa se poate accepta .
    Cred ca trebuie sa fie paritate privind spatiile oferite m2/m2 nici un cm2 in plus .Erdogan marseaza pe promisiunile neispravitului de Ponta ,iar Johanis nu se desminte tot fara lectie invatata tot mana moarta.
    • +2 (4 voturi)    
      moschee (Joi, 24 martie 2016, 10:50)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Nu ar trebui sa se ceara ridicarea concomitent a unei biserici crestine la Istanbul ?
      • -4 (4 voturi)    
        pai nu chiar (Joi, 24 martie 2016, 14:54)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        Statul roman a dat doar terenul, nu construieste moscheea, aia e treaba turcilor nu a romanilor.
        La fel: daca statul turc da teren in Istanbul, construirea bisericii e treaba BOR nu a turcilor.

        Singurul lucru care ar fi de discutat ar fi "paritatea": adica terenurile din Istanbul sa fie de aceeasi valoare precum cele din Bucuresti (teama imi e ca un m2 in Istanbul e binisor mai scump decat un m2 in Bucuresti).
        Bineinteles, mai e vorba si de "peisaj", adica nu faci o biserica ortodoxa intr-o zona "traditionala" turca, nici nu o faci intr-o zona degradata. Mai e si problema accesului la transport public, diverse utilitati samd...
  • +27 (35 voturi)    
    ce imbecilitate (Miercuri, 23 martie 2016, 20:29)

    traiang [utilizator]

    Omul asta daca nu e suspendat mai repede ne trezim cu fel de fel de porcarii iremediabile Cei de prin jurul nostru nu mai vor sa primeasca niciun musulman (Ungaria Polonia )iar noi ne trezim cu moschee si centru religios Ramai interzis aproape ca numai ai ce sa comentezi Nici nu mi-am inchipuit ca dupa toate manifestarile de la Bucuresti dupa toata situatia asta exploziva din Europa ei de fapt isi vad de treaba si merg mai departe cu autorizatii
    • -4 (4 voturi)    
      FIX pe "unguri" i-ai gasit! (Joi, 24 martie 2016, 14:55)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui traiang

      Ungurii lui Orban nu vor sa "primeasca" NIMIC!
      Inclusiv romani! :P
  • +29 (37 voturi)    
    moschee (Miercuri, 23 martie 2016, 20:37)

    LCD [utilizator]

    Bai, nu se poate, de Ponta am zis ca e vandut cand a aparut gogomania cu moscheea. Nu ti-e rusine, domnule? Ai intrebat cetatenii Bucurestiului daca vor? Cu ce drept semeni vant? Esti batut in cap ok. inteleg, dar premier sau ministru de externe nu avem? Ce dracu pazeste moshul ala expirat de Comanescu?
    • +5 (11 voturi)    
      dA (Joi, 24 martie 2016, 1:45)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui LCD

      E evident ca moscheea din Bucuresti e targul incheiat de Ponta cand s-a operat in Turcia, la picior, intr-un spitalul a lui Erdogan. Asta a fost pretul....Asa va ramane in istorie: "Moscheea Picior", sau cum e la moda, in engleza :"Foot Mosque".
      • +4 (10 voturi)    
        Nu-i mai gasi scuze lui Iohannis. (Joi, 24 martie 2016, 9:40)

        cititoare [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        Ca Ponta a fost primul care a scos idiotenia asta, da, asa e. Dar Iohannis nu trebuia sa se afunde si mai mult in... Intelegi tu. Asta arata ca e un presedinte slab si ca accepta santajele lui Erdogan. Chiar nu mai avem nici un Vlad Tepes in tara asta??
      • +1 (5 voturi)    
        sa punem de (Joi, 24 martie 2016, 9:52)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

        PORC la baza - ca sa fie primit si el!
    • -3 (3 voturi)    
      lasa... (Joi, 24 martie 2016, 14:56)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui LCD

      E mai bine ca 'cetatenii Bucurestiului" vor moschei semi-clandestine! :P
      Pe langa vreo 2 am trecut si eu - si nu-s DELOC la periferie!
  • +14 (24 voturi)    
    In apropierea noii moschei sa puna semn de (Miercuri, 23 martie 2016, 20:39)

    ProLibertate-AntiMerkel [utilizator]

    circulatie: Atentie! Pericol de explozie!

    Unde au loc multe atentate in Orientul Mijlociu? La moschei si sectii de politie.
  • +27 (29 voturi)    
    De ce capela? O catedrala de 1000 de locuri! (Miercuri, 23 martie 2016, 20:49)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Nu inteleg de ce in Turcia romanii primesc teren pentru "capela" si hotel, si nu pentru biserica? Ce e aia capela? Noi in Romania dam teren pentru moschee de 1000 de suflete si primim loc pentru capele si hotel.
    Hai sa le dam si noi teren pentru geamie si camin de "pelerini"!
    Unde e reciprocitatea. Astia ne prostesc in fata!
    • -3 (3 voturi)    
      pai un "hotel"... (Joi, 24 martie 2016, 14:59)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      ... ocupa BINISOR mai mult loc decat o moschee!

      Problema cu terenul e alta, tine de diverse aspecte ale amplasamentului. Poa' sa dea de 5 ori mai mult teren - daca n-ai transport public spre el, e cam degeaba! >:
    • 0 (0 voturi)    
      se pare ca sunt vanduti (Joi, 24 martie 2016, 23:08)

      Cherub [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      Exista un plan diabolic, Planul Kalergi de distrugere a europeniilor si crestinismului

      toti de la Bruxelles in frunte cu Merkel Timmermans, Van Rompuy, Juncker, Schulz doresc acest lucru, de aceea serviciile secrete stiau si de atentat dar nu au miscat un deget. Paris Bruxelles, vor mai urma si in alte parti ale Europei, vor sa instituie teroarea ca apoi insasi cetatenii europeni, sa accepte dictatura anti europeana si anti crestina!

      http://www.dailystormer.com/the-coudenhove-kalergi-plan-the-genocide-of-the-peoples-of-europe/

      http://www.cunoastelumea.ro/planul-kalergi-genocidul-popoarelor-europene-are-loc-acum/

      Acestia sunt slugiile "Marelui Arhitect' anticrist, vor dori cat mai repede si 'Semnul Fiarei" un microcip implantat, ce va contine bani electronici, dar asta nu este tot, tehnologia a avansat mai mult decat stim noi, acel microcip va avea aceasi functie ca si holo lens, vor trai oamenii in lumea virtuala, fara a fi constienti ce se intampla in realitate, 'Inteligenta Artificiala este FIARA din Apocalipsa ! Vor reusi conectarea creerului uman la inteligenta artificiala, vor trai ca niste autisti in lumea lor/ Condusi de un OM ! doar EL POATE ADUCE 'PACE'
  • +25 (29 voturi)    
    Propun... (Miercuri, 23 martie 2016, 21:10)

    cititoare [utilizator]

    Ca moscheea asta sa se faca in Sibiu, gard in gard cu casa lui Iohannis!
    • +8 (12 voturi)    
      de acord (Miercuri, 23 martie 2016, 21:56)

      traiang [utilizator] i-a raspuns lui cititoare

      De acord numai ca el mai are o casa in State luata de antrenorul de tenis si numai moscheea este buba ci centrul de invatamant islamic de pe langa ea ceva ca un institut teologic de la noi
  • +19 (23 voturi)    
    Macar sa fim (Miercuri, 23 martie 2016, 21:18)

    adrian88000 [utilizator]

    parteneri corecti, daca se poate. El ne ofera o capela si
    un loc de cazare pentru pelerini.
    Sa facem un schimb corect. Oferim o mica geamie ( sa incapa 10 turci cu hogea cu tot ) si o un loc d cazare pentru " pelerini".
    Nici macar atata demnitate nu a avut Johannis , sa ceara sa se respecte un echilibru. Nu mai zic ca era mult mai corect sa spuna ca intelegerea cu Ponta a fost o eroare si nu mai este de actualitate.
  • +17 (21 voturi)    
    Atat ne mai lipsea (Miercuri, 23 martie 2016, 21:30)

    vidra [utilizator]

    Uau, is sigura ca ortodocsii romani abia asteapta sa mearga in pelerinaj la Istanbul! Ce bine ca se gandeste la poporul roman care are asemenea dorinte arzatoare. Clar merita sa riste siguranta capitalei prin construirea unui cuib de ///.

    Tre sa fii ori prost ori nesimtit sa ai tupeul sa anunti asa ceva la o zi dupa antentat.
    • -2 (2 voturi)    
      mai invata istorie!! (Joi, 24 martie 2016, 15:01)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      Frate!! si eu care aveam impresia ca cititorii HN, chiar daca-s agresivi ca niste caini turbati, macar sunt cat de cat inteligenti...!! >:
  • +10 (10 voturi)    
    Lucratura diplomatica (Miercuri, 23 martie 2016, 21:32)

    Clop [utilizator]

    Poate ca, din diferite motive, nu se vor obtine aprobarile necesare de la primarie... pam-pam!

    Poate le da aprobare la tanti Firea, in Voluntari :D, ca tot nu mai avem China town :D
  • +13 (17 voturi)    
    Fa la tine in curte moschee nu in Bucuresti (Miercuri, 23 martie 2016, 21:34)

    hopsinoi [utilizator]

    Pe noi nu ne intrebi Domnule Iohanis daca acceptam asa ceva?

    Ai idee ca musulmanii isi imbraca femeile in Ninja?
    Ai idee ce ar vrea sa le faca ei celor care nu sunt ca ei? Daca nu ai vezi la stiri.

    Domnule Iohanis te-ai vandut si tu musulmanilor?
    • -2 (2 voturi)    
      pai de unde sa stie? (Joi, 24 martie 2016, 15:03)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Doar in Bucuresti nu exista si nici nu a existat in ultimii 25 ani nici picior de turc - asa ca nu avea cum sa vada "femei imbracate in ninja" si chestii pe care "le fac" turcii bucurestenilor!
      Apropo: ce "le fac"?
  • -4 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 23 martie 2016, 21:50)

    Bazil.the.3rd [utilizator]

    Sasul nu are ce face,daca refuza ii sar in cap o uniune ,4 mercheli , 15 onegheuri ,20 elghebeteuri ,40 asociatii pentru drepturile omului.
    Wie in der hora ist mutten joaca oder auf wiedersuch.
    ///
  • +15 (17 voturi)    
    a cappella (Miercuri, 23 martie 2016, 22:09)

    boogiewoogie [utilizator]

    CAPÉLĂ2, capele, s. f. Biserică mică, izolată, fără parohie (într-un cimitir etc.); paraclis. ♦ (În bisericile catolice) Parte care adăpostește un altar secundar. – Din it. cappella.

    deci ei o moschee mare, noi o biserica mica (de cimitir) ...
    • +1 (7 voturi)    
      priviti pb pozitiv (Joi, 24 martie 2016, 0:29)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui boogiewoogie

      o capela ortodoxa= o moschee mare.
      O biserica ortodoxa=o mega-moschee
      Catedrala Mantuirii = toata Mecca si Medina adunate :)

      Sf Sofia= cat toate locurile de inchinaciune musulmane.

      Deci, ale noastre sunt muuult mai valoroase :))

      (sunt ironic...)
  • +9 (13 voturi)    
    Fiind oaspete, nu se putea pronunta altfel (Miercuri, 23 martie 2016, 22:11)

    Maniu [utilizator]

    dar sper ca ilustra initiativa a vanzatorului de tara Ponta sa moara de moarte buna. Oricum, noi n-o sa le permitem. Moschee? La Constanta nu la Bucuresti.
  • +16 (20 voturi)    
    wow... (Miercuri, 23 martie 2016, 22:19)

    liviu_ [utilizator]

    deci pe bune... când era primar la sibiu omu asta imi dadea impresia ca stie politica si stie sa vorbeasca...
    ori am fost eu chior atunci, ori s-a prostit asta...

    se intoarce stefan cel mare in mormant bai!!!
    pacat ca nu imi pot retrage votul pentru tine!

    la o zi dupa ce au murit 31 de oameni (poate mai mult) in niste atentate aarbe tu zici ca vei construi moscheie?!?!?! pe bune?!?!?! ///
    • -6 (6 voturi)    
      Stefan cel Mare (Joi, 24 martie 2016, 15:05)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      "Baiatul meu, dupa ce am sa mor, daca nu vei putea altfel, mai bine te dai cu turcul decat cu rusul"
      !!
  • +7 (17 voturi)    
    Am zis si ma repet (Miercuri, 23 martie 2016, 23:03)

    Heruvim [utilizator]

    Basescu la primarie.

    Puteti da cate minusuri vreti. E adevarat ca Antena 3 il va toca si mai marunt avand in veder Firea si poate omul nu mai are nervii din tinerete.

    Dar cat timp va fi Basa primar, avand in vedere noua poziționare politică, nu va fi moschee in bucuresti.

    Am zis. Haterii sa dea minus.
  • +7 (11 voturi)    
    o capela intreaga! (Miercuri, 23 martie 2016, 23:12)

    revo [utilizator]

    Ooo, pasa, cat de darnic esti! Loc pentru o capela intreaga!
    Chiar ma mir ca n-au alocat doar un locsor mititel, cat sa incapa o cutie de tabla, pentru aprins lumanari in memoria crestinilor saltati in aer sau decapitati.
    Ce este de facut cu tradatorii astia care ne vand pe nimic? Ponta s-a tratat la genunchi si a dat coscogea locul in Bucuresti; /// Iohannis a vizitat Moscheea Albastra si acum/// in fata erdoganului, s-a exprimat deja foarte clar ca Turcia nu trebuie lasata singura - adica s-o ajutam noi! De parca ar fi treaba noastra!
    /// In loc sa puna piciorul in prag, ca avea motive intemeiate, si sa-i anunte ca nu mai da terenul, el se face pres in fata turcilor! Simt ca-mi prezneste inima de cata ura am deja ///
  • +12 (16 voturi)    
    Nu vrem mochei (Joi, 24 martie 2016, 0:05)

    batmanss [utilizator]

    Destul am fost subjugati de catre turci , apoi de ruși ...ca ce chestie sa acceptam moschei in România ? De dragul trecutului si a frumoaselor relații româno-turce ? Nu trebuie sa uitam niciodata cine ne-au fost "prietenii". Daca facem afaceri cu ei e destul , nu trebuie sa le dam si bonusuri, oricum romanii din Istanbul nu cred ca ar avea curaj sa pășească cu încredere in bisericile noastre .
  • +3 (7 voturi)    
    Are Klaus acceptul doamnei 'Carmen de Romania'? (Joi, 24 martie 2016, 6:25)

    hotnewsfil [utilizator]

    'Klaus de Romania' : 'Cred ca prezenta unei importante comunitati de origine turca in Romania este un liant puternic intre cele doua state'.
    Prin acordarea terenului din Bucuresti si a autorizatiei de construire a unei moschei imense, garanteaza 'Klaus de Romania' ca vor intra in Romania si se vor instala numai 'o comunitate de origine ;turca'? Nu se vor deschide larg, legal, portile de intrare si pentru musulmani-ISIS?
  • -5 (9 voturi)    
    sa fie (Joi, 24 martie 2016, 8:56)

    vulpoiul rosu [utilizator]

    sa fie moschee in bucuresti! ce dulai fiorosi va credeti in spatele tastaturii! cind e vorba sa iesiti pe '' strasse'', sinteti niste catei pripasiti si frustrati! va e frica ca vin islamistii? pai unde sinteti voi, era turcia mai vere! sa se faca! credeti ca va iau femeile? se duc ele singure si nefortate! beau pentru prietenia romano-turca si sa fie intr-un ceas bun! bravo presedintelui! bravo guvernanti!
  • +7 (9 voturi)    
    Si tinerii casatoriti au nevoie (Joi, 24 martie 2016, 9:44)

    cozmin [utilizator]

    Doar ca la cererile lor in baza legii pentru terenuri de locuinte, raspunsurile sunt ca primariile din Bucuresti nu cunosc situatia terenurilor libere. Iata ca de fapt pentru musulmani situatia terenurilor este cunoscuta si sunt si acordate.
  • +5 (7 voturi)    
    Ponta un fel de Vadim (Joi, 24 martie 2016, 14:01)

    Razvan_M [utilizator]

    In urma cu un an si ceva PSD-ul si cu PNL-ul ne-au tras-o dupa modelul Iliescu vs. Vadim: ne-au facut sa "alegem" intre Muie Ponta si Ciolannis. Bolovanul care ne este acum presedinte nu intelege nimic din legatura intre aducerea de musulmani in Europa si atentatele teroriste.

    Se spune ca Arabia Saudita s-a oferit sa construiasca pe cheltuiala proprie sute de moschei in tari europene. Noi suntem atat de prosti incat ii rugam sa le construiasca in capitala noastra. Se uita ca teritoriul unei moschei devine teritoriu musulman, cu tot ce decurge din asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Moschee in Bucuresti versus Catedrala ortodoxa (Joi, 24 martie 2016, 19:49)

    CraiNou [utilizator]

    Bre, eu sunt de acord cu construirea moscheii in Bucuresti doar daca in contrapartida i se permite Prea Fericirii Sale sa construiasca la Istanbul Catedrala Mantuirii Neamului Turcesc. Sâc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce consilieri are dl Iohanis ? (Joi, 24 martie 2016, 20:59)

    utug [utilizator]

    Stie dl Iohanis ca Erdogan sprijina Statul Islamic (ISIS) in Siria ?

    "DAMNING new evidence from a former Islamic State fighter [pseudonym ‘Sherko Omer’] further implicates Turkey's involvement with Islamic State. He recounts that "there was full cooperation with the Turks".
    A former member of ISIS has revealed the extent to which the cooperation of the Turkish military and border forces allows the terrorist group, who now control large parts of Iraq and Syria, to travel through Turkish territory to reinforce fighters battling Kurdish forces.
    A reluctant former communications technician working for Islamic State, going by the pseudonym ‘Sherko Omer’, who managed to escape the group, told Newsweek that he travelled in a convoy of trucks as part of an ISIS unit from their stronghold in Raqqa, across Turkish border, through Turkey and then back across the border to attack Syrian Kurds in the city of Serekaniye in northern Syria in February, in order to bypass their defences.
    “ISIS commanders told us to fear nothing at all because there was full cooperation with the Turks,” said Omer of crossing the border into Turkey, “and they reassured us that nothing will happen, especially when that is how they regularly travel from Raqqa and Aleppo to the Kurdish areas further northeast of Syria because it was impossible to travel through Syria as YPG controlled most parts of the Kurdish region.”

    Alte detalii in:
    ‘ISIS Sees Turkey as Its Ally’: Former ISIS Member Reveals Turkish Army Cooperation
    http://www.israelislamandendtimes.com/isis-sees-turkey-ally-former-isis-member-reveals-turkish-army-cooperation/
  • 0 (0 voturi)    
    Moschee? (Sâmbătă, 26 martie 2016, 12:23)

    NaftuliVasile1 [anonim]

    „Erdogan: Ne-a fost oferit un teren in Bucuresti pentru construirea unei moschei” . Deci nu au cerut ei, noi l-am oferit? Proști.