Dumbrava: Curtea Constitutionala da lectii magistratilor despre evaluarea probelor, ceea ce este nepermis

de M.I.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 22:33 Actualitate | Esenţial

Horatius Dumbrava, membru in Consiliul Superior al Magistraturii, a declarat vineri, la Oradea, ca in randul judecatorilor din penal, de la toate curtile de apel, este "o mare framantare" in legatura cu recenta decizie a Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR), el acuzand faptul ca prin aceasta se dau lectii magistratilor cum sa evalueze probele, ceea ce este "nepermis" si forteaza limitele Legii fundamentale, informeaza Agerpres.

"Noi ne confruntam, din pacate, si cu alte probleme care afecteaza activitatea noastra, dincolo de lipsa de personal, de sedii necorespunzatoare, nu e cazul astazi la Oradea, ne confruntam cu situatii care nu depind de noi. Si ma refer la eternele decizii ale Curtii Constitutionale. Este opinia mea, nu neaparat asumata in Consiliul Superior al Magistraturii, dar e o mare framantare in corpul magistratilor astazi cu referire la acea decizie data saptamana trecuta de Curtea Constitutionala", a declarat, in conferinta de presa, Horatius Dumbrava.

Membrul CSM a subliniat ca pe fond trebuie sa se respecte decizia Curtii Constitutionale, dar considera ca aceasta a fortat limitele Constitutiei.

"Eu, personal, nu pot sa nu remarc cum Curtea Constitutionala a fortat limitele Constitutiei Romaniei, cum Curtea Constitutionala da lectii cum trebuie sa fie judecata o cauza de catre instantele judecatoresti. Ba, mai mult, un judecator al CC isi permite sa dea lectii instantelor si judecatorilor cum ar trebui apreciate probele, cand ar trebui probele, de ce ar fi trebuit apreciate probele, intr-un fel sau altfel. Este nepermis ceea ce se intampla, eu sper ca in acest moment CC sa-si realizeze dimensiunile sale constitutionale si sa lase instantele judecatoresti ca pe parcursul logic al Constitutiei sa isi creeze o practica judiciara unitara", a subliniat Dumbrava.

El a mai afirmat ca, in prezent, toate colectivele de judecatori din penal, de la toate curtile de apel, discuta 'aceasta mai mult decat discutabila' decizie a Curtii Constitutionale si, probabil, in urma acestor discutii se va ajunge la anumite concluzii ce vor fi aplicate in salile de judecata.

Curtea Constitutionala a Romaniei a precizat, in motivarea publicata pe 9 martie, ca decizia privind supravegherea tehnica se va aplica dosarelor aflate pe rolul instantelor de judecata, nu cauzelor definitiv solutionate pana la data publicarii sale.



Citeste mai multe despre   











VIDEO Pagubiti in noaptea nuntii. Cum au ramas fara bani doi tineri din Sibiu, chiar dupa petrecere

Nunta de vis s-a transformat in nunta de cosmar pentru doi tineri din judetul Sibiu. Hotii le-au furat din casa toti banii primiti in dar, in timp ce mirii si cativa invitati continuau petrecerea a doua zi dupa marele eveniment.
1413 vizualizari
  • +1 (5 voturi)    
    Curtea cu jurati ar trata orgoliile din justitie (Vineri, 18 martie 2016, 23:21)

    hahahaha [utilizator]

    Atatia orgoliosi si suflatori in propriul bors in justitia asta si CEDO nu mai reuseste sa-i tina pasul.
    Se dau in instante consecutive solutii divergente , CSM-ul mi se pare a fi stat in stat, imaginea publica a multor ,,grei,, eu o vad ca cel putin discutabila , controlul sau macar filtrarea erorilor pare aproape inexistenta. Sunt convins ca toate astea ar avea un sfarsit daca s-ar introduce curtile cu jurati . Cred ca principalii opozanti ai sistemului cu jurati ar fi chiar ,, greii,, din justitie care si-ar pierde mare parte din privilegii , in schimb cred ca ar creste increderea in justiie.
  • +1 (5 voturi)    
    Framantarile d-lui Dumbrava (Vineri, 18 martie 2016, 23:23)

    I.Puscas [anonim]

    Da D-le Dumbrava, asa se intampla -si regretele Dvs. sunt zadarnice si tardive- atata timp cat CCR nu este curatata de acei membri pe care ii stiti, in frunte cu presedintele Curtii, care nu au ce cauta in acel organism de echilibru suprem chemat sa veghieze la apararea constitutionalitatii legilor, deoarece ei au fost pusi acolo de catre fostul presedinte, pentru a-i sluji interesele si nu au catusi de putin calificarea si anvergura profesionala necesara pentru a da rulinguri de constitutionalitate sau ne, cu efectele dezastruoase pe care le vedem.De ce CSM nu a sesizat Parlamentul, forul legislativ suprem, pentru a gasi solutii de purificare a CCR, la aproape doi ani dupa alegerile prezidentiale si cand este clar pentru oricine ca persoane din structura actuala a CCR slujesc, de fapt aceleasi interese pentru care au fost puse acolo si nu cele prevazute de Constitutie ?Normal este ca aceasta Constitutie sa fie deasupra tuturor intereselor si sa reflecte interesul national si nu invers, iar atunci cand lucrurile nu merg asa, Parlamentul trebuie sa intervina si sa restabileasca ordinea constitutionala!
  • 0 (4 voturi)    
    Judecatorii de penal!! (Sâmbătă, 19 martie 2016, 8:53)

    Stef_and [utilizator]

    In primul rand ar trebui sa citeasca dosarele care le au- nu sa discute discutii despre cum discuta altii discutii!!
    Dar din pacate asa e: judecatorul ajunge la servicu- pentru cei mai multu scarbici- apoi isi bea cafeaua, poveste colegilor lucruri care nu au nici o legatura cu serviciul- cum a facut cainele pipi sau cum vecinul a facut una sau alta!
    Randamentul, eficienta, coerenta lasa de dorit in Justitia romana- unii iau 5 ani de puscarie pentru furt din buzunare iar altii 5 pentru crima!
  • +3 (5 voturi)    
    curatenie .......... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 8:57)

    TRABI [utilizator]

    Da , trebuie sa scapam cat mai curand de amprenta si duhneala stalinisto-comunista , altfel riscam sa intram cat de curand in sfera de comanda a rusiei .
  • -1 (3 voturi)    
    -Iar foarte dubiosul Dumbrava... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 15:48)

    gigiN [utilizator]

    ...da lectii tuturor-ceea ce este nesimtire !!!
  • +2 (2 voturi)    
    CCR - depolitizat (Sâmbătă, 19 martie 2016, 18:58)

    sorin5 [utilizator]

    Eu cred ca acest CCR politic poate face mult rau Romaniei, ceea ce s-a si dovedit cu ultima decizie...nu prin faptul ca a inlaturat acea expresie ambigua, ci prin modul in care, contrar Constitutiei si legii de functionare(efecte doar pt. viitor stabilite prin lege), a mentionat efectele retroactive ale deciziei, la dosarele in curs, si automat la mandatele de supraveghere tehnica puse in executare anterior deciziei, cu consecinte in special asupra dosarelor din camera preliminara si faza de urmarire penala...Iar aici, eu cred ca este o mana criminala, mana lunga a penalilor...CCR TREBUIE DEPOLITIZAT, desemnarea judecatorilor sa se faca prin concurs dintre magistrati de cariera sau atributiile sale sa treaca la ICCJ...Altfel politicul se amesteca in justitie si se incalca separatia puterilor in stat consacrata in Constitutie...
  • +2 (2 voturi)    
    Despre ce justitie vorbim !! (Duminică, 20 martie 2016, 9:34)

    andreesanu [utilizator]

    Justitia care nici dupa 26 de ani nu recunoaste MACELUL din 89 !!!.
    Justitia care a tratat mineriadele ca pe o vizita de curtoazie a minerilor !,iar ciomagirea bucurestenilor ca pe un meci de oina !!.
    Justitiacare a pus batista pe tambal in dosarul Tigareta !
    Justitia care a tratat distrugerea BANCOREZ ca pe o potlogarie oarecare.
    Justitia care l-a eliberat pe Haisam !.
    Justitia care nu vede rezultatul REFERENDUMULUI
    privind nr 300 de parlamentari !!!.
    Justitia care nu vede bataia de joc de la alegeri din 90 pina azi .Justitia din curtea caruia se sustrag dovezi din dosare !!!,
    Justitia in care mafioti,hoti,excroci ,evazionisti sunt judecati de ICJ si eliberati de instante oarecare dupa efectuarea a 25-30% din pedeapsa pe motive RIDICOLE !!!.
    Justitiarii gen Costiniu ,Barsan, Muscalu Bica si toti cei condamnati sau inca cercetati care au facut si facJustitia de ras !!
    Despre ce fel de justitie vrem sa vorbim ??? despre aceea pusa sub urmarire ,monitorizata la nivel european ???,sau despre acea justitie facuta in numele legii in care toti sunt egali !!!.
    Se pare ca vorbim degeaba deoarece CCR admite existenta unora care suntmai presus de lege !!! vezi
    PENSIILE SPECIALE in care nu conteaza cat a contribuit fiecare la pensie !!! ,conteaza cat ii poftesc muschii lui fie militar ,politist judecator ,parlamentar !!.
    In ce Romanie traim ???