Academia Romana desfiinteaza proiectul de lege privind Academia de Stiinte: Jocul acesta de-a Academiile genereaza riscuri si vulnerabilitati nebanuite

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 14:29 Actualitate | Esenţial

Academia Romana
Foto: Acad.ro
Academia Romana considera "deosebit de primejdios" proiectul de lege privind infiintarea Academiei de Stiinte, pe care il considera "o tentativa de constituire o alternativa la institutia noastra, de subminare a semnificatiei nationale a Academiei Romane".  

"De aceea am luat act cu indignare si profunda ingrijorare de aceasta initiativa legislativa, in baza careia actuala Academie a Oamenilor de Stiinta (AOSR) doreste sa-si insuseasca denumirea detinuta de o institutie in perioada 1935-1948 - Academia de Stiinte din Romania - cu care nu a avut nicio legatura", acuza Academia Romana intr-un punct de vedere. 

Initiativa depusa la Senat prevede si abrogarea articolului din actuala lege care prevede ca membrii AOSR nu pot purta titlul de academician. 

"Absenta unor reglementari normative in domeniu permite ca, prin presiunea unor oameni politici, sa se creeze institutii cu denumirea de academie, de interes national, fara suport adecvat stiintific, moral si fara justificare decat, cel mult, satisfacerea unor orgolii personale", spune Academia Romana.  

"Sugeram initiatorilor sa analizeze o ipotetica propunere de infiintare a unei alternative institutionale la Parlamentul Romaniei sau la Biserica Ortodoxa Romana. Consideram ca jocul acesta de-a Academiile, de aruncare in derizoriu a institutiilor fundamentale a romanilor, genereaza riscuri si vulnerabilitati nebanuite", se arata in punctul de vedere citat.  

Potrivit site-ului institutiei, din AOSR fac parte unii membri ai Academiei Romane ca Razvan Theodororescu, fosti si actuali parlamentari ca Ion Iliescu, Teodor Melescanu, Valeriu Tabara, dar si nume ca Gheorghe Mencinicopschi, IPS Teodosie, IPS Nifon, Ion Cristoiu. Senatorul PSD Ecaterina Andronescu este membru titular fondator al Academiei Oamenilor de Stiinta din Romania, fiind totodata si presedintele Sectiei ''Stiinte Chimice". 

Presedintele filialei Iasi este deputatul PSD Anghel Stanciu, condamnat definitiv la 6 luni de inchisoare cu suspendare pentru conflict de interese, a scris duminica Mediafax.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2699 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    doctor-academician-sfant (Vineri, 18 martie 2016, 14:45)

    prepeleac [utilizator]

    Domnii acestia mici cu orgolii nebănuite sunt foarte previzibili. Este normal să fie o alternativă la doctorate date idioților, așa că s-au gandit la titulatura de academician data orgolioșilor. Ce va urma?! Titulatura de sfinți data idioților orgolioși (cred ca un anume latifundiar deja se crede sfant, urmeaza doar ca biserica ortodoxa sa-i dea patalamaua).
  • +7 (7 voturi)    
    nu le ajung doctoratele (Vineri, 18 martie 2016, 14:47)

    sachei [utilizator]

    acum vor sa fie si academicieni. niste nesimtiti.
  • 0 (4 voturi)    
    Dar Academia de Securitate Nationala? (Vineri, 18 martie 2016, 15:07)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Ce spune Academia Romana este o prostie. Academia Franceza adica L Institut de France are in componenta 5 academii : l'Académie française, l'Académie des inscriptions et belles-lettres, l'Académie des sciences, l'Académie des beaux-arts et l'Académie des sciences morales et politiques. A se vedea :
    https://fr.wikipedia.org/wiki/Institut_de_France

    Si totusi ma framanta o intrebare. De ce n-a protestat Academia Romana cand s-a infiintat Academia de Securitate Nationala a lui Oprea? Simplu, e plina Academia Romana de baieti cu mai mult sau mai putin ochi albastrii, profitori , condamnati cu suspendare si turnatori la Secu dovediti de CNSAS ( Berindei, balaceanu Stolnici) . Nu e cu nimic mai buna ca AOSR. Doar ca acum apare concurenta pe bani de la buget sursa de imbogatire a smecherilor de tot felul, inclusiv intelectuali.
    • +2 (2 voturi)    
      Academia (Vineri, 18 martie 2016, 16:12)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Nu este o prostie ! Acele academii franceze sunt in cadrul Academiei Franceze, dupa cum singur ai spus !
      • +1 (1 vot)    
        habar n-ai ! (Vineri, 18 martie 2016, 20:16)

        mike_the_hunter [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        Daca citeai mai bine vedeia ca cele cinci academii, inclusiv Academia Franceza sunt unite intr-o singura institutie -L'Instutut de France.
        Sper ca macar engleza ai invatat :
        " The Institut de France (French pronunciation: ​) is a French learned society, grouping five académies, the most famous of which is the Académie française". A fost infiintata de R

        https://en.wikipedia.org/wiki/Institut_de_France

        E clar acum?
    • 0 (0 voturi)    
      pardon (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:32)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      Nu este o prostie. Exemplul cu Acad. Franceza este gresit. Si Ac.Romaniei este organizata pe "sectii"/domenii, dar aceste nu sunt numite academii, asa cum nici Academia nu este numita Institut Roman prin analogie cu Inst. Francez organizat in "academii".Toate aceste asazise "academii" ar trebui sa dispara, cel putin ca titulatura, cu atat mai mult cu ca platesc degeaba niste indivizi care-si atarna de coada tinicheaua "membru al academiei de..."
  • +3 (5 voturi)    
    E.Andronescu (Vineri, 18 martie 2016, 15:21)

    Frank777 [utilizator]

    mai periculoasa ca E.Coli. Este urmasa Elenei Ceausescu. Academician Doctor Inginer,membru al CC al PSD(pcr).Chimista de renume mondial.O individa deosebit de periculosa.Sufera de boala dependentei de bani de la bugetul statului.
    • 0 (0 voturi)    
      tot... (Vineri, 18 martie 2016, 21:59)

      georgegeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      chimista?
  • +3 (3 voturi)    
    daca exista "Academia Catavencu"... (Vineri, 18 martie 2016, 15:23)

    IancuJianu [utilizator]

    ...de ce n-ar fi si una de stiinte, ca tot sint de Caragiale...
  • +4 (4 voturi)    
    academia de fotbal !!!,nu-i tot o batjocura ? (Vineri, 18 martie 2016, 15:47)

    andreesanu [utilizator]

    Radeti toate mizeriile !!!,sa se termine odata cu "plastografiile " dupa ureche !!!.
    Denumirea de ACADEMIE luata in ras !!! vezi academia de securitate !!,academia de politie !!,academia de fotbal !!,academia Catavencu ;academia oamenilor de stiinta este un nonsens !!! .
    Dupa academia de fotbal (turca ) trebuia sa fie si academia celor care stiu sa scrie !!!.
    Pina unde s-a ajuns cu bataia de joc !!!,e vremea sa se termine odata si odata.
    • 0 (0 voturi)    
      academie (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:23)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Ironia cu "Academia Catavencu" este altceva, nu o amestecati cu celelalte "academii", care ar trebui sa dispara.