Peste 20 de tone de produse lactate de la "Bradet", retrase de pe piata din Romania. ANSVSA recomanda romanilor sa arunce produsele de la firma argeseana daca le au acasa

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 13:35 Actualitate | Esenţial

Lactate Bradet
Foto: Facebook/ Lactate Bradet
Peste 20 de tone de produse lactate de la Bradet au fost retrase de pe piata din Romania, iar conducererea Autoritatii Sanitar-Veterinare si pentru Siguranta Alimentelor (ANSVSA) recomanda romanilor sa arunce produsele de la firma argeseana daca le au acasa, informeaza Mediafax.

Conducerea ANSVSA a anuntat, vineri, ca peste 20 de tone de produse lactate de la firma argeseana "Bradet" au fost retrase de pe piata. O decizie similara a fost luata in Spania (1.112 kg) si Italia (546 kg), acolo unde existau produse ale firmei de lactate romanesti.

"Au fost retrase de pe piata toate produsele fabricate in luna februarie. Exista posibilitatea ca produse sa mai fie in casele oamenilor. Le recomandam sa nu le consume", a declarat Andrei Butaru, directorul ANSVSA.

Butaru a mai spus ca, in eventualitatea in care patronul firmei Bradet va dori sa reia productia, reprezentanti ai ANSVSA se vor deplasa la fabrica pentru a observa daca sunt indeplinite conditiile in vederea autorizarii, scrie Agerpres.

El a explicat ca un produs alimentar poate sa fie corespunzator din punct de vedere sanitar, insa se poate contamina pe durata transportului, prin manipulare sau gestionare.

Potrivit lui, in prezent, produsele alimentare din Romania sunt "sigure", dupa cum au aratat analizele facute.

Butaru a anuntat ca va fi introdus si controlul E.coli pentru producatorii de produse alimentare de origine animala.

"Avem in lucru un ordin, in care anul acesta o sa introducem controlul inclusiv pe E.coli, program care se va desfasura incepand cu aprilie si terminand cu decembrie 2016", a mai spus Butaru.

Comisia Europeana a emis o alerta privind posibila existenta a bacteriei Escherichia coli in branza de oaie provenind din Romania, dupa ce Italia a semnalat imbolnavirea copilului roman internat in Florenta. Alerta, emisa in sistemul Comisiei Europene privind siguranta alimentara (RASFF), atrage atentia asupra riscului existentei bacteriei "Escherichia coli in branza de oaie provenind din Romania".

Comisia Europeana avertizeaza ca exista risc "grav" de imbolnavire de la acest produs, avertizand toate statele membre sa efectueze verificari in reteaua de distribuire.


Citeste mai multe despre   











Material sustinut de Provident

​INTERVIU Stefan Liiceanu - trecerea de la carti la produse japoneze traditionale via piata financiara

Dupa 17 ani petrecuti in Japonia, timp in care a lucrat in domeniul financiar, Stefan Liiceanu a decis sa deschida in locul fostei Librarii Humanitas din Fundul Curtii, Takumi - un magazin in care sunt comercializate produse japoneze traditionale. In cadrul, proiectului "10 ani", Provident vrea sa arate cum se vede Romania ultimilor 10 ani, dar si Romania urmatorilor 10 ani, prin ochii unor tineri care au avut succes. "Cred ca cel mai important este sa faci ce iti place. Productivitatea se vede atunci cand faci ceva cu pasiune, nu cand faci ceva pentru ca trebuie."
17810 vizualizari
  • +34 (48 voturi)    
    tuturor? (Vineri, 18 martie 2016, 13:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    sa-l lasam totusi pe gadea si toti scurtii de minte care sareau ca atacam capitalul romanesc sa le manance in continuare!
    • +21 (29 voturi)    
      O sa fie invitati la tembeliziuni (Vineri, 18 martie 2016, 13:46)

      zzztop [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      sa-si strige in continuare nevinovatia..Exact ca politicienii romani. sunt prinsi dar ei striga ca sunt victime si sunt 40% din romani care-i cred in continuare.
    • +14 (28 voturi)    
      nu sunt scurti de minte nici Gadea si nici Badea (Vineri, 18 martie 2016, 13:48)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      doar ca isi folosesc inteligenta in scopuri malefice si pur personale, sau in functie de cum dicteaza interesele lui Dan Voiculescu. Halal jurnalisti...
      • +17 (23 voturi)    
        nu (Vineri, 18 martie 2016, 14:35)

        bec [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        confunda viclenia si tupeul de cocalar cu inteligenta.
        • -11 (17 voturi)    
          asta e valabil la Badea (Vineri, 18 martie 2016, 15:02)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui bec

          dar Gadea e mai inteligent. Nici mie nu imi place de el pt ca nu are caracter, dar e ,,mai spalat'' decat Mircea Badea.
      • +13 (17 voturi)    
        Cei cu adevarat inteligenti (Vineri, 18 martie 2016, 16:21)

        Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Nu ajung slugi de soparla uriasa....au un profil moral sanatos.
    • -2 (2 voturi)    
      Pana la Gadea... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 1:51)

      HalikiBuliki1 [anonim] i-a raspuns lui Francisc 1

      Mega Image vinde cascaval Bradet in vitrina cu alte produse procesate.
      Asta cred ca este mai grav decat episodele de nebunie ale lui Gadea
  • +19 (33 voturi)    
    Ce se mai vaicarea patronul... firmulita lui! (Vineri, 18 martie 2016, 13:41)

    pedepsitorul [utilizator]

    Acuzatia de omor din culpa cand apare domnilor Procurori?
  • -3 (19 voturi)    
    s-a terminat cu fabrica Bradet (Vineri, 18 martie 2016, 13:49)

    bancher [utilizator]

    mare minune daca nu intra in faliment.
    • +13 (17 voturi)    
      Rebrand-uire si gata! (Vineri, 18 martie 2016, 14:12)

      pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Dar nu vrei sa ne spui nimic despre cei 4 prunci morti?
    • +11 (17 voturi)    
      Societate non profit (Vineri, 18 martie 2016, 14:42)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Din datele pe site MF firma Bradet facea un profit de 26.000 lei la o cifra de afaceri 10.7 milioane lei.Omul facea afacerea din prietenie si era societate nonprofit carevasazica.Deci nici nu-i pasa ca i-o inchide.Si asa nu facea bani. Pe bune insa vedem ca treba este mai complicata cu bradet asta.Acolo miroasa a evaziune fiscala si marfa vanduta fara acte.
  • +21 (29 voturi)    
    Hmm (Vineri, 18 martie 2016, 13:50)

    cvi [utilizator]

    Aceasta avertizare nu se adreseaza insa si grupului de sustinatori de pe facebook. Mancati cu incredere, "patriotismul" va face imuni la E.coli.
    • -3 (11 voturi)    
      e.coli- bacteria o are fiecare om in intestin (Vineri, 18 martie 2016, 17:55)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui cvi

      este raspunzatoare de descompunerea produselor care contin lactoza, de aceea nu se fac analize pt. a o evidentia.
      • +2 (8 voturi)    
        Așa e, și virusul HIV îl are fiecare om în sânge (Vineri, 18 martie 2016, 18:18)

        zet [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

        :)))).
        Nene dacă știi că nu te pricepi, nu te băga în discuții, și nu uita să te speli pe lăbuțe, asta, mânuțe de fiecare dată când bagi ceva în intestinul ăla pe care îl are fiecare om :)).
        Scandalul cu Brădet mi-a amintit de un documentar pe care l-am văzut acum vreo 20 de ani pe discovery cu sucurile de fructe Odwalla, care au omorât un copil și au îmbolnăvit grav câteva zeci de oameni - totul s-a tras de căprioarele care traversau nestingherite livezile firmei, pentru cine își amintește. uitați un link https://goo.gl/TpD9vv (între timp firma a dispărut, dar a plătit 12 milioane de dolari victimelor).
  • -18 (34 voturi)    
    Trebuia mai demult (Vineri, 18 martie 2016, 14:10)

    Un cititor [utilizator]

    început cu ciobanii. Ciobanii ăștia români au o rezistență nemaipomenită. Am încercat cu tot: război, ocupație, deznaționalizare, comunism, capitalism, vaccinuri, E-uri. Nimic. Pur și simplu nu vor să moară să ne lase să vânăm liniștiți în munții lor. Bine că n-au armă atomică ca și coreenii că nu știu cum o scoteam la capăt cu ei. Măcar să nu-i mai lăsăm să vândă brânza. Că poate așa șe frângem rezistența.
    • +9 (23 voturi)    
      Esti penibil sau esti Bradet (Vineri, 18 martie 2016, 14:19)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Nu ti-e rusine sa miniti in halul asta?
      Stii sa faci diferenta intre barnza cu E coli si branza fara E coli?
      E de ajuns sa fi cioban ca sa poti sa itzi faci de cap si sa omori bebelusi?
      Ciobanii au voie sa omoare bebelusi cu branza contaminata?
      • -11 (31 voturi)    
        Băiete, (Vineri, 18 martie 2016, 14:37)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        bebelușii n-au murit de la brânza de oaie. Ți s-a spus doar. Ai văzut tu bebeluș să mănînce telemea de oaie? Exact beblușii de un an au probleme. Imediat după vaccin. Nici cei de 10 luni, nici cei de un an jumate. Numai aia de un an. Chiar nu ești în stare să faci ceva decent să-ți câștigi pâinea. Preferi să fii slugoi postac?
        • +7 (21 voturi)    
          Baiete (Vineri, 18 martie 2016, 14:45)

          Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          bebelusii au murit ptr ca au mancat branza proaspata de vaca.Nu au mancat telemea baiate.Toate produsele de la fabrica aia blestemata si evazionsita erau contaminate,baiete.Patronul trebuie cercetat pentru omor.Baiete.
          • -6 (16 voturi)    
            Procuror, judecator si executant (Vineri, 18 martie 2016, 15:13)

            Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Deci lucrurile sunt clare, probele administrate, acuzatul recunoaste, sentinta e pronuntata. Mai trebuie doar executata. Ne mai trebuie un calau. Cu miinile curate. Si vaccinat. Sa nu-l imbolnaveasca pe mort. Cunosti pe cineva?
          • -7 (13 voturi)    
            incorect (Vineri, 18 martie 2016, 15:56)

            ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Ai idee care este rata de imbolnaviri pe grupe de varsta mai pt respectiva tulpina O26?
            Te-ai intrebat de ce doar bebelusi sunt imbolnaviti, asta in ciuda faptului ca serotipul O26 are conform studiului din linkul de mai jos o incidenta de 41% la grupa 0-10 ani.
            UNDE SUNT RESTUL DE 59%????
            DE CE NU AVEM COPII MAI MARI SI ADULTI IMBOLNAVITI???


            http://cid.oxfordjournals.org/content/53/3/269.full.pdf

            Este intr-adevar foarte usor sa inghiti niste informatii livrate de "binevoitori" decat sa cauti de unul singur studii, date, informatii etc.

            De ce nu se investigheaza nimic pe pista vaccinurilor? e simplu, tacerea este cumparata cu bani grei : http://www.anm.ro/explore/
            • +7 (9 voturi)    
              rock (Vineri, 18 martie 2016, 16:27)

              TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

              poate extrateresti...
          • +3 (7 voturi)    
            sa-l cerceteze!! (Vineri, 18 martie 2016, 16:13)

            Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

            Macar in felul acesta o sa se afle CLAR cine e vinovat si cine nu!
            Si o sa se termine o data cu circul acesta!
    • +9 (15 voturi)    
      de ce ii bagi (Vineri, 18 martie 2016, 14:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      in discutie pe ciobani?
      era treaba firmei sa faca verificarile de rigoare in ceea ce priveste calitatea laptelui achizitionat pentru procesare.
      • -6 (14 voturi)    
        Aici era vorba (Vineri, 18 martie 2016, 14:55)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        de Comisia Europeană și de românii adevărați, ciobanii.
        • +5 (7 voturi)    
          deci romanii adevarati sunt numai ciobanii? (Vineri, 18 martie 2016, 17:42)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

          Sau ciobanii sunt in corpore romani adevarati.
          Dar ce inseamna un roman adevarat? unul care nu isi vaccineaza copii si nu are cont bancar?
    • +8 (14 voturi)    
      hehe (Vineri, 18 martie 2016, 15:27)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Cel mai mult ma amuza cand ciobanasii astia iti vand maidanezi pe post de miel de Paste. Sau e vorba de maidanezi de import oferiti de rapacii si invidiosii suedezi/norvegieni/olandezi/francezi/americani etc?
      • -8 (14 voturi)    
        Cel mai mult te amuza? (Vineri, 18 martie 2016, 15:44)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Asta te amuza cel mai mult? Tu nu citesti HN?
    • +4 (12 voturi)    
      nu mai avem ciobani! (Vineri, 18 martie 2016, 15:54)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      "Ciobanii", asa cum ii stim noi, ciobanii "adevarati", au disparut deee muuult...! :(

      Avem "patroni"... eventual de lantzuri si retzele de stane!
      Care angajeaza la stanele lor persoane, de cele mai multe ori, necalificate, care in general nu se pot integra in societatea din jurul lor
  • +15 (21 voturi)    
    Sper sa se mearga pe fir cu ancheta (Vineri, 18 martie 2016, 14:13)

    benicio [utilizator]

    Dincolo de patriotismele patetice, oricum nu stiu cine cu capul pe umeri a mai cumparat produse de acolo dupa ce a aparut stirea. La chestiile astea nu se discuta, faliment e putin. Pacat de oamenii aia care muncesc acolo.

    Insa, mult mai important mi se pare mie sa se mearga mai departe cu ancheta, la directiile sanitar-veterinare, la directiile de sanatate publica din tara, ca tare mi-e ca se fac niste combinatii si pe-acolo...
    • +13 (17 voturi)    
      Nu e pacat de oamenii (Vineri, 18 martie 2016, 14:21)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Oamenii care muncesc acolo sunt niste nesimtiti care nu se spala pe maini dupa ce merg la WC ,nu poarta manusi.Nu poarta masti.Oamenii aia au infectat branza si au omorat 4 bebelusi.Sunt niste criminali.
      • -3 (25 voturi)    
        Băsescu a adus E coli in Romănia (Vineri, 18 martie 2016, 14:57)

        Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        el e de vină. A dat mâna cu Merkel și nu s-a spalat. E un criminal. Să vină DNA! lol
      • -1 (3 voturi)    
        sunt curioasa daca tu te speli pe maini. (Sâmbătă, 19 martie 2016, 11:04)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        .. nu numai dupa wc, dar si dupa ce tastezi mizeriile astea infecte
  • +26 (34 voturi)    
    Un caz clasic de coruptie (Vineri, 18 martie 2016, 14:15)

    Frank777 [utilizator]

    La nivel local fatarnicul patronul de la Bradet era tare.Verosul ALDE Vosganain si verosul ALDE Gerea au mancat ostentativ produse Bradet.Ca nare nimic zice ei.Inspectoratul Judetean de Politie Arges a dat comunicat ca politisti din Arges mananca Bradet.Coruptie pe fata.Directia Sanitara Arges si Veterinarii se codeau si se clatinau cu Bradetul.Ce i-a determinat pe toti astia sa faca asa ceva? Coruptia.Se incerca musamalizarea cazului.Bradet sponsorizase frigidere de partid si erau datori.Sponsorizase Bradet si la Sanitara si la veterinara.Nasi finii ,nunti ,botezuri.Cazul a trecut insa granita si a aparut alerta sanitara in Italia.Abia atunci au reactionat si coruptii nostri si ce sa vezi.Produsele Bradet erau chiar infectate.Antena 3 si politicieni platiti au facut circ si au deturnat atentia de la gravitatea cazului ca produsele fabricii erau infectate.Totul sub semnul corputiei.
    • +17 (23 voturi)    
      Coruptie (Vineri, 18 martie 2016, 14:33)

      Ael [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      De-abia cand a fost sesizata Comisia Europeana si a fost pusa sub alerta branza din Romania, au reactionat nenorocitii din institutiile romanesti care trebuiau sa vegheze la sanatatea populatiei.

      Asa e, caz clasic de coruptie!

      Al doilea scandal de coruptie cu victime, intr-un an, dupa Colectiv.
    • +18 (22 voturi)    
      Corect (Vineri, 18 martie 2016, 14:46)

      Stefan85 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Si ca sa mai adaug la ce ai zis tu, in orasele astea mici se acopera unii pe altii, din prostie, din prietenie din cumetrie din ce-o fi, chiar pt ca respectivul patron cotizase la fiecare in parte.

      Idiotii aia au facut circ la TV mancand produse si boborul a pus botul, pt ca boborul nu se informeaza.

      Acea tulpina de e.coli produce efecte (SHU) la copii intre 0 si 5 ani nu la adulti care au deja sistemul digestiv dezvoltat si trecut prin toate alimentele posibile.

      Cel mai strigator la cer mi se pare cum directorul de la spitalul din Pitesti NU raporta cazurile noi la sfarsitul zilei catre minister asa cum se ceruse cu ceva zile inainte, ignoranta totala, acum stai si te gandesti cat o fi primit si asta.

      Treaba romaneasca, a supt fonduri europene, a facut fabrica asa cum trebuia insa apoi cand an de an sau trimestru de trimestru tre sa bagi bani in analize, instruire si alte cele, din buzunarul lui de mare patron, atunci pb o fi dat plicul si a luat hartiile stampilate.
      • -6 (10 voturi)    
        Incorect (Vineri, 18 martie 2016, 17:12)

        ivasile [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

        Daca studiul postat mai sus vedeai ca ai scris o prostie...? asa s-a zis la TV cumva?

        http://cid.oxfordjournals.org/content/53/3/269.full.pdf

        Statistic, repartitia infectiilor cu O26 este de 41% la grupa 0-9 ani si de 59% la restul. daca am sparge si grupa de -9 ani in 0-3 ani spre exemplu cred ca proportia ar deveni infima... deci unde sunt imbolnavirile cu Ecoli patogen la adultii care au manca branza, cand stim ca statistic ar trebui sa fie mai multi cei din grupa de varsta de peste 9 ani?
        Greu sa gandesti cu capul din dotare...
    • -12 (18 voturi)    
      Băiețaș (Vineri, 18 martie 2016, 16:19)

      Un cititor [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Tu ești mic. Nu știi nimic. Te plătesc per intervenție sau la cuvânt?
      • +6 (12 voturi)    
        Corupția ucide. (Vineri, 18 martie 2016, 16:58)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

        Nici nu mai poți presupune că nu-i adevărat.Sa cerut clar ca brânza de Brădet(nu alta),aflată la populație să nu fie folosită,iar din comerț a fost retrasă 20 tone.Ăștia de la Brădet sunt inconștienți.După atâta timp de scandal continuă să lucreze murdar,să îmbolnăvească consumatorii.Chiar și Gera și Vosganian au avut ceva probleme,spuse patronului,dar acesta nu-i pasă!
  • -1 (5 voturi)    
    ambalajul la plastic (Vineri, 18 martie 2016, 14:45)

    soloman [utilizator]

    continutul aveti grija ...,la ce foame e o sa se cam caute prin tomberoane zilele astea
  • +10 (16 voturi)    
    Deci (Vineri, 18 martie 2016, 14:47)

    DT34 [utilizator]

    a trebuit sa gaseasca un caz in alta tara ca sa se ia o masura la noi.
    In Romania au murit citiva bebelusi si nimeni nu gasea nimic, numai bilbiieli.
    A trebuit sa gaseasca un caz in Italia ca sa se ia o masura la noi.
  • -11 (25 voturi)    
    exemplu de manual... (Vineri, 18 martie 2016, 15:06)

    demaGOGU [utilizator]

    ..despre cum scoti din joc un concurent incomod fara ca masa de comentatori-consumatori sa realizeze ce (i) se intampla.
    • +2 (8 voturi)    
      asa o fi... (Vineri, 18 martie 2016, 15:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Nu zic ca nu se foloseste metoda asta - dar pana la urma a FOSR sau NU A FOST branza aia contaminata cu E.Coli?
      • +6 (8 voturi)    
        Cine mai știe? (Vineri, 18 martie 2016, 17:02)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        La ce corupție este în Argeș,unde ministrul cere rapoarte și controale imediate,tocmai pentru a evita confuziile și ei se fac că nu aud și ies în media ponegrind și căutând să intimideze autoritățile.
    • +5 (9 voturi)    
      incomod pentru cine? (Vineri, 18 martie 2016, 17:48)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Chestia aia de la bradet e un fel de atelier pentru marea industrie. Era incomod cel mult pentru cativa alti producatori locali care nu cred ca au puterea organizatorica si financiara sa organizeze o astfel de conspiratie.
      Tu realizezi ce spui? Niste prapaditi de branzari judeteni au conspirat sa il inchida pe unul mai smecher si cu ocazia asta au omorat vreo 4 bebelusi si au mituit Agentia sanitar-veterinara din Italia sa ii falsifice rezultatele.
  • +6 (12 voturi)    
    Cine minte? (Vineri, 18 martie 2016, 15:40)

    ivasile [utilizator]

    Institutul Cantacuzino a declarat ca intre tulpinile din branza Bradet si cele descpoerite la copii NU ESTE NICI O LEGATURA.

    http://www.cantacuzino.ro/ro/index.php/comunicat/

    Sa vedem pe cine o sa arunce vina in continuare, pentru ca exista probabilitatea (confirmta de comunicatul institutului Cantacuzino) ca imbolnavirile sa nu fie de la branza si probabil vor mai urma cazuri...

    Oricum doar simplul fapt ca din atatea zeci de copii internati cu probleme digestive, doar doi sau trei consumasera branza de la bradet te pune pe ganduri...
    • 0 (8 voturi)    
      pai n-o fi... (Vineri, 18 martie 2016, 16:11)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui ivasile

      Inseamna ca patronul nu va fi acuzat de "omor din culpa".
      Dar asta nu inseamna ca branza aia, contaminata cu ALT tip de E.Coli, n-ar trebui retrasa de pe piatza ;)

      pe mine, insa, ALTCEVA ma deranjeaza TARE: faptul ca ANSVSA NU recomanda si retragerea apelor imbuteliate contaminate, a conservelor de peste contaminate... samd...!!!

      Pai ori procedam asa cu TOATE produsele si firmele (lucru FOARTE necesar si "de dorit") ori... >:
      • +2 (2 voturi)    
        rock (Vineri, 18 martie 2016, 16:33)

        TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        ALT tip? --daca te increzi in analizele cui ?
        • -2 (4 voturi)    
          raspundeam... (Vineri, 18 martie 2016, 17:46)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui TLiviu

          Ii raspunsesem doar lui "ivasile" (scuze, nu "alt tip" cu "alta tulpina"). Chiar habar nu am daca e sau nu "alta tulpina" - insa chiar si daca ar fi (sau chiar daca ar fi aceeasi), ideea e ca produsele ORICUM sunt contaminate si trebuie retrase!
  • +10 (12 voturi)    
    Sunt stupefiat! (Vineri, 18 martie 2016, 15:55)

    Spirt [utilizator]

    De la bun inceput nu se lega povestirea! Ba ca nu toti au mancat de la Bradet, ba ca ADN-ul E. coli de la bebelusul mort nu se regaseste si la Bradet, ba ca la Bradet nu e E. coli, ba ca este E. coli, dar doar la un produs aparut acum.
    Sincer sa fiu, am crezut ca s-a dat vina pe unul, ca sa nu para ca autoritatile nu fac fata.
    Si acum, dupa ce scandalul s-a exportat in cateva ore s-au scos TOATE produsele Bradet, si populatia sfatuita sa arunce TOT ce are de la ei.
    Pai atunci imi miroase a coruptie maxima pe mai multe tronsoane:
    1. Bradet - capital romanesc, neromanesc, ar trebui inchisa. Gradul lor de implicare e mic. Nu stiu ce taxe dadeau din impozit pe profit, ANAF trebuiau sa-i viziteze daca nu dadeau, ei au incercat ceva, au avut nenorocul sa fie contaminati angajatii - ghinionul patronului, care by the way ar trebui sa raspunda pentru omor din culpa.
    2. Partea de la stat care trebuia insa sa URLE ca "BRADET E VINOVAT!", sa nu se mai imbolnaveasca si altii, sa nu mai moara si altii, deci aceasta parte, care este DSP, ar trebui ATOMIZATA! Si la fel data in judecata!
    • +4 (8 voturi)    
      rock (Vineri, 18 martie 2016, 16:35)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      analize facute de romani -
      cred ca procurori trebuie sa intre in joc chiar SRI -
  • +9 (17 voturi)    
    Tara interesanta, Romania (Vineri, 18 martie 2016, 16:46)

    VasilescuA [utilizator]

    Interesant, asta e tara in care zeci de copii sunt internati cu bacteria aia, in fabrica din Arges (zice presa) se gasesc niste zeci de kg de branza cu bacterie, o gasesc si la angajati, dar nu se intampla nimic. Trebuie sa apara un caz in Italia, ca sa fie atentionata populatia sa nu manance branza alora. Va dati seama cum era daca nu eram in UE ?
    • 0 (0 voturi)    
      Ce draguuutz... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 17:17)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

      Italienii si-au cerut rapid scuze: branza nu era de la Bradet si nici macar de oaie.
  • +4 (8 voturi)    
    Deci ministrul a procedat corect (Sâmbătă, 19 martie 2016, 1:20)

    Sparafucile [utilizator]

    Care ministru ? Ministrul Achim Irimescu , al Agriculturii , primul care a avut curajul sa dezvaluie numele fabricii incriminate . I-au sarit toti in cap dar uite ca a avut dreptate . Atunci el a argumentat ca si-a dorit sa impiedice imbolnavirea altor copii .Uite ca i-a reusit caci in acest fel i-a alertat pe parinti iar unii chiar au putut sa-si salveze copiii , evitind produsele fabricii .
  • +4 (4 voturi)    
    s-a ales Bradet ? (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:38)

    TRABI [utilizator]

    O fi vorba de ignoranta , neglijenta in serviciu sau poate chiar o mana mafiota care a dirijar ascuns tot acest circ ?.
    Ar trebui ca serviciile speciale ale tarii sa verifice mai adanc si aceste aspecte ...