Traian Basescu si sotia sa au depus cerere pentru obtinerea cetateniei Republicii Moldova

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 18 martie 2016, 11:20 Actualitate | Esenţial

Traian si Maria Basescu
Foto: Agerpres
Traian Basescu si sotia sa, Maria Basescu, au depus cereri oficiale pentru a obtine cetatenia Republicii Moldova, potrivit serviciului de presa al Presedintiei Republicii Moldova, citata de Radio Chisinau. Informatia a fost confirmata pentru HotNews.ro de surse din PMP. Reamintim ca circa 500.000 de cetateni moldoveni au si cetatenie romana, iar voturile lor ar putea fi o resursa electorala importanta pentru Basescu la alegerile locale si parlamentare din acest an.

Traian Basescu si sotia au depus cereri pentru dobandirea cetateniei in baza articolului 24, alineatul doi din legea cetateniei moldovene (legea 1024/2000), prevedere care suna astfel:

  •  În interesele republicii şi în cazuri excepţionale, cetăţenii unor alte state pot deveni şi cetăţeni ai Republicii Moldova, prin decret al Preşedintelui Republicii Moldova, dacă nu cad sub incidenţa art.20 lit.a)-d).
Intrebati in legatura cu durata procedurii prin care un cetatean strain poate dobandi cetatenia moldoveana, reprezentantii Presedintiei de la Chisinau au declarat ca procedura poate dura un an, dar in cazul lui Traian Basescu "cererea va putea primi prioritate la Presedintie daca va primi avizele mai repede de la institutiile care o vor analiza".

Reamintim ca Traian Basescu a declarat in mai multe randuri ca vrea sa devina cetatean al Republicii Moldova. El s-a remarcat pe durata celor doua mandate pentru atentia pe care a acordat-o Republicii Moldova, fiind un promotor al acordarii cetateniei romane pentru sute de mii de moldoveni, precum si acordarea de zeci de mii de burse de studiu.

Au existat in trecut zvonuri potrivit carora Traian Basescu ar viza o candidatura la presedintia Republicii Moldova, dar Constitutia tarii arata ca nu are dreptul de a fi ales presedinte cel care nu a locuit pe teritoriul tarii cel putin zece ani.










12735 vizualizari
  • -6 (48 voturi)    
    eheheehe (Vineri, 18 martie 2016, 11:23)

    Point [utilizator]

    de mult o cloceste matrozu'.ia ghiciti cine o sa candideze la moldoveni?
    • -15 (53 voturi)    
      nu-l lasă Constituția... (Vineri, 18 martie 2016, 12:04)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Point

      ...dar Constituția n-a fost niciodată o problemă pentru Traian Băsescu.
      • +4 (22 voturi)    
        ... (Vineri, 18 martie 2016, 12:26)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Vorbesti prostii, ca de obicei.
        Ce articol din Constitutie ii interzice, tovarase mazeta?
        • +6 (10 voturi)    
          Un impendiment ar fi .. (Vineri, 18 martie 2016, 14:06)

          kramerica [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

          Art. 78 par. 2
          (2) Poate fi ales Preşedinte al Republicii Moldova cetăţeanul cu drept de vot care are 40 de ani împliniţi, a locuit sau locuieşte permanent pe teritoriul Republicii Moldova nu mai puţin de 10 ani şi posedă limba de stat.
          • +4 (8 voturi)    
            eee (Vineri, 18 martie 2016, 14:40)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui kramerica

            dar macar prim ministru tot s-ar putea alege.
          • +6 (10 voturi)    
            ... (Vineri, 18 martie 2016, 14:55)

            pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui kramerica

            Carevasazica vorbim de Constitutia R. Moldova.
            Care are deja modificari la articolul 78.
            (vezi http://lex.justice.md/document_rom.php?id=44B9F30E:7AC17731)
            Si care articol si gur se va modifica din nou daca candideaza Base'.
            hi hi hi hi hi
      • -2 (16 voturi)    
        Basescu (Vineri, 18 martie 2016, 12:46)

        Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Ia de la mine, ia de la tata, ia de la mama, ia de la Basescu..ia de la Basescu..ia de la Basescu
      • +4 (14 voturi)    
        N-ai dreptate Mazeto, pt ca nu esti informat ! (Vineri, 18 martie 2016, 16:21)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Tocmai i-au citit tigancile in ghioc ca o sa traiasca mult, asa ca s-a hotarat sa-si schimbe domiciliul in Rep. Moldova. Are rabdare deci 10 ani. Dar o sa vi se faca dor de el ! Cine o sa mai fie de vina pt incalzirea globala de deasupra teritoriului Romaniei, daca el pleaca la Chisinau ? Dar de crestera cotelor Dunarii peste nivelul de alerta ? Dar de toate cutremurele din Vrancea alea de 2-3-4 grade pe Richter ? Iti garantez ca dupa un timp o sa-l rugati sa vina inapoi.
      • -1 (5 voturi)    
        pai nu neaparat ca "presedinte" ;) (Vineri, 18 martie 2016, 18:53)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Poa' sa candideze pentru Palavramentul celor de acolo ;)
        CE? la ei nu e nevoie de cineva care sa ii crizeze SI mai mult? >:)
        Sau poate spera sa ajunga Ministru al Transporturilor, heheee... cred ca mai au aceia ceva cale ferata, saracii... :P
    • -19 (47 voturi)    
      Base-secu! (Vineri, 18 martie 2016, 12:11)

      cristian_n [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Se simte bine intre fostii camarazi de la Anvers-filiala moldoveneasca si cea a rusilor...
  • +21 (51 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 18 martie 2016, 11:26)

    Stefan-cel-Mare [utilizator]

    Felicitari! Cat mai multi romani ar trebuii sa faca asta, toti cei care sunt pt. unirea cu ei.
    • -6 (22 voturi)    
      Si mai bine ar fi (Vineri, 18 martie 2016, 12:30)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

      daca romanii ar invata sa scrie corect.

      PS: stiu, autocomplete-ul.
      • 0 (6 voturi)    
        asta e o gluma buna (Sâmbătă, 19 martie 2016, 0:20)

        Stefan-cel-Mare [utilizator] i-a raspuns lui clint

        Typo exista peste tot iar pe forumul hotnews nu imi pot edita comentariile. Te asigur ca stiu a scrie in limba romana extrem de bine, mai ales ca am studiat optional cartea "Gramatica sintactica si morfologica a limbii romane" in timpul scolii, ceea ce ma indoiesc ca multi au facut-o.
        • +2 (4 voturi)    
          Faci o diversiune? (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:21)

          Adriana Miut [utilizator] i-a raspuns lui Stefan-cel-Mare

          Nu cred ca este adevarat ca esti unicul care a studiat sintaxa si morfologia lb. romane. Toata suflarea romaneasca daca a trecut prin gimnaziu a studiat gramatica lb. romane. Asa ca nu esti unicul.
          Si, da! Toti ar trebui sa cerem cetatenie in Moldova. Si este normal sa se intample astfel de vreme ce Stefan cel Sfant a domnit peste intreaga vatra a Moldovei.Ma intreb de ce romanii se dezic de istoria lor? In general popoarele isi respecta stramosii si trecutul neamului si au grija sa transmita generatilor urmatoare acel sentiment de patriotism real prin care neamul sa se intareasca peste timp. La noi exista o jena, este ceva ce trebuie blamat daca cineva indrazneste sa exprime sentimentul patriotic. Patriotismul la nivel national a fost devalorizat de noua clasa politica de dupa 1989 care au servit romanilor zi de zi numai declaratii patriotarde, un fals patriotism - o forma lipsita de continut in spatele careia politicul isi ascunde interesul personal si de grup ori de partid. Din pacate nici sistemul de invatamant nu se ocupa de sadirea si cresterea unui sentiment patriotic sanatos in constinta elevilor asa cum se face in alte tari si cum se facea la noi in timpul tuturor regimurilor de dinainte de1989.
          Nu exista alt roman care sa fi simtit si actionat atat intern cat si extern in favoarea Republicii Moldovei decat presedintele Basescu. El este cu adevarat indreptatit sa faca acest gest. Iar daca si noi, ceilalti, am simti romaneste si am face la fel, atunci ar fi ceva benefic atat pentru Moldova cat si pentru Romania din punct de vedere al sigurantei nationale si al intregirii neamului.
          Solicit Hotnews sa precizeze ce este calomnia. Este calomnie enuntarea la adresa cuiva a unui adevar evident si comentat deja in presa?
  • -19 (49 voturi)    
    Well ... daca nu mai are sanse aici ... vrea prese (Vineri, 18 martie 2016, 11:26)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... daca nu mai are sanse aici ... vrea presedentia Republicii Sovietice Moldova ... ce nu face omul pentru un post bine imunizat !

    Vazand ca sa strange sfoara pe par la Bucuresti, cauta sa scape in Moldova - care este probabil o alternative mai buna decat fuga in Balta Brailei, precum Terente.

    Drum bun, calea batuta !

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • +19 (31 voturi)    
    ... (Vineri, 18 martie 2016, 11:27)

    pathfinder [utilizator]

    Frumos.
  • -23 (43 voturi)    
    foarte bine, (Vineri, 18 martie 2016, 11:32)

    victor L [utilizator]

    scapam de el.
    De acum trai, neneaca.
    Dupa cit rau a facut, ar trebui sa-i ia Klaus cetatenia romana, ca decoratia lui Tokes :P
    • +4 (10 voturi)    
      parca vad (Vineri, 18 martie 2016, 14:43)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      ca de dorul de basescu, se muta hantenele in frunte cu gadea si badea, direct in Chisinau, iar varanul o sa ceara stramutarea executarii pedepsei/pedepselor, in Moldova de peste Prut.
  • -6 (32 voturi)    
    Aha (Vineri, 18 martie 2016, 11:35)

    EugenEugen1 [anonim]

    .. deci vrea sa emigreze!
    • -10 (30 voturi)    
      devine diplomat de Moldova (Vineri, 18 martie 2016, 11:59)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui EugenEugen1

      si de neatins de DNA. Buna miscarea.
      • +3 (7 voturi)    
        Tot va mai faceti iluzii ? (Vineri, 18 martie 2016, 16:26)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        Masochisti mai sunteti !
  • -1 (33 voturi)    
    Udrea cand? (Vineri, 18 martie 2016, 11:37)

    MihaiUngureanu [anonim]

    Acum urmeaza Udrea sa depuna cerere pentru cetatenia moldovene
  • +16 (28 voturi)    
    maine-poimaine (Vineri, 18 martie 2016, 11:40)

    nahir [utilizator]

    il vezi presedintele Moldovei.
  • +16 (28 voturi)    
    Asta candideaza la presedentia Moldovei (Vineri, 18 martie 2016, 11:42)

    Adrian C. [utilizator]

    Nu mai e indoiala.
    • +11 (15 voturi)    
      ... (Vineri, 18 martie 2016, 12:28)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      Mda, ar fi interesant.

      Pe de alta parte, nu cumva e cumul de functii: primar de Bucuresti si presedinte al Basarabiei?!?
      • +4 (6 voturi)    
        Unire mica (Vineri, 18 martie 2016, 14:35)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        daca Moldova s-ar uni cu Bucurestiul, de ce nu?
    • +9 (15 voturi)    
      Foarte bine....... (Vineri, 18 martie 2016, 13:25)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Adrian C.

      ............. face !!! Numai asa o sa se scurteze drumul Mo catre Ro !! E un om cu viziune si un mare patriot....Daca candideaza acolo , in Mo , si eu ma mut acolo....zau !!:)
      • +1 (5 voturi)    
        drumul Mo catre Ro (Vineri, 18 martie 2016, 14:38)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        E barat de Foca
  • -7 (39 voturi)    
    Capitanul (Vineri, 18 martie 2016, 11:46)

    arpi [utilizator]

    L-am stimat cat a fost presedinte chiar daca a avut unele derapaje.. Dar dupa mandatele de presedinte parca a luat-o razna.. Sa mearga la Chisinau sa nu mai auzim de el...
  • +18 (26 voturi)    
    e clar (Vineri, 18 martie 2016, 11:49)

    sachei [utilizator]

    o sa candideze la presedentia moldovei.
    • +14 (34 voturi)    
      Sigur (Vineri, 18 martie 2016, 12:01)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      Si foarte bine face!

      Eu ii doresc succes, ar fi un mare pas inainte pentru Moldova.
    • -7 (17 voturi)    
      Nu-l intereseaza (Vineri, 18 martie 2016, 12:31)

      shlomo_bernstein [utilizator] i-a raspuns lui sachei

      presedentia, o functie de decor la ei, ci prim-ministru, alegerile care vor fi pana in toamna (cele de presedinte vor fi luna viitoare deci n-are cand sa candideze). Sincer, il vezi intr-o functie de decor, el care e obisnuit sa fie dictator, sa comande, sa se bage in toate alea?
  • -14 (36 voturi)    
    ce nu face omul in perioada electorala (Vineri, 18 martie 2016, 11:58)

    jackalphonse [utilizator]

    poate face cariera pe la moldoveni. Sunt bani mai putini de furat, dar nu exista DNA. In plus, calitatea vodcii este superioara si oamenii rezista mai mult la bautura. Nu mai spun ca sunt mult mai multe blonde acolo si, una peste alta, sunt mai frumoase si fara alti cocosi.
    • -7 (13 voturi)    
      :))) (Vineri, 18 martie 2016, 12:33)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Megalike
      • +5 (5 voturi)    
        seriosi (Vineri, 18 martie 2016, 14:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

        mai sunt unii. in special cei care nu apreciaza umorul de calitate, dau cu minusul intr-o veselie.
  • +13 (19 voturi)    
    In Rep. Moldova - cetateni romani (Vineri, 18 martie 2016, 12:16)

    Leona [utilizator]

    1. Conform unor teorii din dreptul international public, atunci cand mai mult de jumatate din populatia unui stat obtin cetania unui alt stat vecin, sunt sanse mari de formare a unui si a aceluiasi teritoriu.
    2. In acest context istoric si politic, Basescu pare ca este mutarea perfecta.Ar fi bine sa vedem scopul final al acestui demers, nu sa dam cu pietre in omul Basescu. ca nu zice nimeni ca e perfect.
    • +5 (11 voturi)    
      nu uita ca si ungurii fac asta (Vineri, 18 martie 2016, 13:09)

      pardalian [utilizator] i-a raspuns lui Leona

      cu romanii din Romania. Zillele trecute m-am trezit cu un telefon de la o fatuca cu accent moldovenesc (sic) care ma intreba daca vorbesc maghiara. Se pare ca asta e suficient ca sa primesc cetatenia maghiara. In Romania.
      • -1 (3 voturi)    
        Ungurii nu au motive intemeiate istoric (Sâmbătă, 19 martie 2016, 9:41)

        Adriana Miut [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

        Tara stramosilr ungurilor este unteritoriu din Urali. De acolo provin ei si au dus o viata seminomada, migrand la unele intervale de timp spre Apus. Din Ural au migrat cotropind pamantul dintre Nipru si Nistru; dupa alta vreme ah migrat din nou si s-au stabilit o vreme de-a lungul Volgai si tot asa au fost nevoiti sa treaca Carpatii, cotropind si jefuind Ardealul pana au ajuns in Campia Panoniei unde au sufocat triburile vorbitoare de limba latina arhaica pana le-au asimilat. Practic acesti seminomazi le-au furat teritoriile. Deci ungurii, ca popor seminomad care a cotropit si jefuit teritoriile prin care au trecut, nu au o jstificare reala sa solicite Ardealul. Cititi istoria hunilor pe Wikipedia
    • +6 (12 voturi)    
      Foarte corect (Vineri, 18 martie 2016, 14:08)

      RRP [utilizator] i-a raspuns lui Leona

      E pasul pentru a uni Moldova cu Romania
      Mai intai presedinte apoi unirea.
      Cred ca e unul dintre cei mai buni politicieni ai zilei de azi.
      • -4 (6 voturi)    
        "unire" cu cine? (Vineri, 18 martie 2016, 18:58)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui RRP

        Or fi suferind romanii de "sindromul Stockholm" la greu - da' nici chiar in halul acesta! CINE il mai alege pe ciumeg Presedinte, in Romania? >:
  • +14 (26 voturi)    
    xcxcxc (Vineri, 18 martie 2016, 12:30)

    solar [utilizator]

    O initiaiva cu repercusiuni uriase pentru Romania si EUROPA! BRAVO BASESCU! JOS PALARIA!!!
    • -3 (7 voturi)    
      care-s "repercusiunile"? (Vineri, 18 martie 2016, 18:58)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui solar

      ??
  • -14 (20 voturi)    
    Asta-i nebun (Vineri, 18 martie 2016, 12:45)

    Daniel Manaila [utilizator]

    Deci clar de tot ca a luat-o razna.....
  • -16 (18 voturi)    
    Sper (Vineri, 18 martie 2016, 12:59)

    Un cititor [utilizator]

    să scape măcar o parte din români de franciza democratiei așa cum a fost cumpărată de dl. Băsescu de la occidentali.
  • +18 (20 voturi)    
    Hmm !!!! (Vineri, 18 martie 2016, 13:00)

    sipu [utilizator]

    Deranj mare in "MUJICIA" , dovada sunt mujici care au sarit ca ARSI ..........................
  • -11 (23 voturi)    
    A tot jucat cartea Unirii pina a tocit-o. (Vineri, 18 martie 2016, 13:00)

    D-or [utilizator]

    E ca-n bancul cu avocatul-tata care a lungit un proces 40 ani, iar fi-su, prost, l-a cistigat intr-un termen.

    Intrucit nu a realizat reintregirea tarii, desi avea si serviciile si presa si sprijinul NATO si afacerile cu rusii, MOLDOVA a devenit o BILA NEAGRA pentru el.
    • +4 (8 voturi)    
      Daca ar fi fost cum spui tu, (Vineri, 18 martie 2016, 16:42)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ca ideile politice mari se "tocesc", atunci Unirea Principatelor Romane, de la 1859 nu s-ar mai fi realizat in veci pt ca, tot asa, fostii pasoptisti o "tocisera" ani in sir.
      PS. Nici nu ma miram ca o eventuala nereusita in aceasta chestiune sa nu fie tot a lui Basescu, sa nu fie deci vina lui, dupa cum daca Unirea se va face si, economic un timp va fi mai rau, vina pt Unire va fi , bine inteles tot a lui Basescu. Nici nu ma indoiesc ca n-ati avea dreptate voi "iubitorii de Basescu".
      • -2 (4 voturi)    
        ideea era alta. Doar a mimat ca vrea unirea. (Sâmbătă, 19 martie 2016, 8:49)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Atit
  • -15 (25 voturi)    
    du-te invartindu-te ! ( sau impleticindu-te) (Vineri, 18 martie 2016, 13:02)

    Francisc 1 [utilizator]

    mai freaca-le si altora ridichea , ca cat esti tu de bun si drept si ce prosti sunt altii , poate gasesti si o nuti pe acolo !
  • +13 (17 voturi)    
    Basarabia acasa!!!!! (Vineri, 18 martie 2016, 14:17)

    UnOarecareRoman [utilizator]

    Nu se lasa Base cu una cu doua! Ne va lasa cea mai consistenta mostenire, dupa eliberarea justitiei, aducerea Basarabiei acasa! Doamne ajuta! Ce-i drept, numai el, corsaru, are sange sa o faca! Respect Baselule!!!!!!!
  • +11 (15 voturi)    
    Iertate sa-i fie pacatele, daca face Unirea (Vineri, 18 martie 2016, 14:42)

    D-or [utilizator]

    Il trecem si-n calendar ca pe Stefan cel Mare, sa ne inchinam la el (cu dezlegare la vin!), numai sa o faca. AMIN.
  • +10 (14 voturi)    
    Gest respectabil! (Vineri, 18 martie 2016, 15:50)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Gest respectabil,reflectand o atitudine; la urma urmelor fiecare cetatean al Romaniei este si cetatean al asa numitei R.Moldova, Basarabia fiind o parte a tarii,instrainata manu militari de o putere straina.Si invers;Domnul Basescu a intuit, a simtit acest lucru-spre deosebire de d-l Constantinescu-la d-l Iliescu nu am nicio pretentie-care n-a simtit-desi nascut la Tighina-n-a actionat sub nicio forma in sprijinul ideii ca R.Moldova este o parte a Romaniei.In aceasta problema nationala, presedintele Basescu este constant- daca ar fi fost presedinte in 1991, Basarabia ar fi fost deja acasa!
  • -5 (13 voturi)    
    Cam tarziu... (Vineri, 18 martie 2016, 16:41)

    Reticentul [utilizator]

    Kovesi i-a luat-o inainte: a introdus o prevedere in Regulamentul penitenciarelor din Romania, conform careia cetatenii moldoveni suporta acelasi regim de detentie cu cei romani. Adica, ai scapat sapunul pe jos la baie... ala esti, sau te-ai uitat chioras la organ... idem, fie roman, fie moldovean. Cu sapunul nu stim cum sta, dar cu uitatul... a pus-o Baselu.
    • +5 (9 voturi)    
      Alt masochist, aceleasi fantezii ! (Vineri, 18 martie 2016, 18:52)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

      Ma amuza teribil sa va vad cum sperati (pana la durerea fizica, cred) ca Basescu o sa ajunga in puscarie si ca acolo... bla, bla, bla, sapun... bla, bla, bla, priviri chiorase. Si apoi, cand i-ar mai vine la DNA vreun portocaliu si tot nu pateste nimic Basescu , cata durere ! Cred ca a inceput sa va placa ( in mod pervers) sa suferiti in acest fel, de fiecare data cand Basescu iese zambitor de la Parchetul General, sau de la Curtea de Apel.
      PS. N-ar fi mai bine pt voi sa va apucati de altceva ?
  • 0 (6 voturi)    
    Presedinte a doua tari (Sâmbătă, 19 martie 2016, 7:32)

    Pac-pac [utilizator]

    Nu m-as mira sa candideze/castige presedintia Republicii Moldova :). Ar intra in istorie ca presedintele a doua tari :).
  • +5 (9 voturi)    
    Nu-l iubim pe individul Basescu ci... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 10:41)

    Adriana Miut [utilizator]

    Majoritatea sustinatorilor presedintelui Basescu nu-l agreeaza pentru individul care este ci pentru ca el, bun-rau cum il vedem toti, este si purtatorul unor valori nationale pe care alti oameni de stat romani, cu exceptia Seniorului politicii romanesti - d-l Coposu,unanim respectat, nu le au.
    Poate ca meseria lui de capitan de nava petrcand mult timp departe de tara a contribuit la formarea acestor calitati si defecte. Cum liderul unei companii raspunde de tot ce inseamna bunulmers al afacerii sale inclusiv factorul uman, tot asa si un capitan de vas are responsabilitatea a tot ce misca pe punte: siguranta, marfa, echipaj. Un capitan de vas este organizat, curajos, solidar cu echipajul in fata pericolelor, ia decizii riscante in fata pericolelor si isi asuma consecinte. Este un luptator obligat sa infrunte furtuna si sa-si salveze oamenii pentru care se simte raspunzator. In fata diferitelor situatii trebuie sa fie inventiv pentru a gasi cele mai eficiente cai de evitare a pericolelor. Dar cea mai mare caliatate dezvoltata la un individ care traieste mult timp departe de tara este patriotismul, calitate care nu i se poate nega presedintelui Basescu. Nu fac aici o oda acetui personaj dar de la batranii familiei am invatat ca trebuie sa ma folosesc de calitatile unui om iar defectele pe care le are sa i le trec cu vederea daca ele nu ma afecteaza concret. Astfel se explica de ce Presedintele Basescu si-a asumat in 2010 decizia de reducere a salariilor cu 25% si impozitarea unei parti din pensii-pentru ca pensiile nu au fost micsorate. asumandu-si aceasta decizie el a incercat sa protejeze partidul asa cum odinioara isi proteja matelotii. Am facut aici o analiza cu tenta pur psihologica nici binevoitoare, nici rauvoitoare. Pentru ca am trait sentimentul dea a fi responsabil de existenta unor subordonati. Desigur si defectele personale au importanta iar lor trebuie sa le acordam atentia care o merita comparativ. Asa trebuie inteles acest responsabil si personaj politic
  • +1 (5 voturi)    
    Nu pe individul Basescu trebuie sa-l iubim ci... (Sâmbătă, 19 martie 2016, 11:06)

    Adriana Miut [utilizator]

    Majoritatea sustinatorilor presedintelui Basescu nu-l agreeaza pentru individul care este ci pentru ca el, bun-rau cum il vedem toti, este si purtatorul unor valori nationale pe care alti oameni de stat romani, cu exceptia Seniorului politicii romanesti - d-l Coposu,unanim respectat, nu le au.
    Poate ca meseria lui de capitan de nava petrcand mult timp departe de tara a contribuit la formarea acestor calitati si defecte. Cum liderul unei companii raspunde de tot ce inseamna bunulmers al afacerii sale inclusiv factorul uman, tot asa si un capitan de vas are responsabilitatea a tot ce misca pe punte: siguranta, marfa, echipaj. Un capitan de vas este organizat, curajos, solidar cu echipajul in fata pericolelor, ia decizii riscante in fata pericolelor si isi asuma consecinte. Este un luptator obligat sa infrunte furtuna si sa-si salveze oamenii pentru care se simte raspunzator. In fata diferitelor situatii trebuie sa fie inventiv pentru a gasi cele mai eficiente cai de evitare a pericolelor. Dar cea mai mare caliatate dezvoltata la un individ care traieste mult timp departe de tara este patriotismul, calitate care nu i se poate nega presedintelui Basescu. Nu fac aici o oda acetui personaj dar de la batranii familiei am invatat ca trebuie sa ma folosesc de calitatile unui om iar defectele pe care le are sa i le trec cu vederea daca ele nu ma afecteaza concret. Astfel se explica de ce Presedintele Basescu si-a asumat in 2010 decizia de reducere a salariilor cu 25% si impozitarea unei parti din pensii-pentru ca pensiile nu au fost micsorate. asumandu-si aceasta decizie el a incercat sa protejeze partidul asa cum odinioara isi proteja matelotii. Am facut aici o analiza cu tenta pur psihologica nici binevoitoare, nici rauvoitoare. Pentru ca am trait sentimentul dea a fi responsabil de existenta unor subordonati. Desigur si defectele personale au importanta iar lor trebuie sa le acordam atentia care o merita comparativ. Asa trebuie inteles acest responsabil si personaj politic