CSM considera ca declaratiile Monicai Macovei dintr-o emisiune tv "aduc grava atingere indepedentei justitiei" si va sesiza Parlamentul European

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 17 martie 2016, 15:03 Actualitate | Esenţial

Monica Macovei
Foto: Hotnews
Afirmatiile europarlamentarului Monica Macovei facute intr-o emisiune de televiziune la sfarsitul lunii ianuarie sunt de natura sa aduca "o grava atingere independentei sistemului judiciar" in ansamblul sau, a constatat joi plenul Consiliului Superior al Magistraturii, precizand ca se va adresa Parlamentului European in acest caz, potrivit Agerpres.
  • Potrivit CSM, europarlamentarul a facut afirmatii denigratoare in legatura cu responsabilitatea si integritatea membrilor alesi ai Consiliului si fata de o parte importanta a magistratilor romani, sustinand ideea existentei in sistemul judiciar roman a foarte putini judecatori disciplinati, a unor judecatori corupti si incompetenti, precum si a unor procurori santajabili de catre factorul politic.
"Plenul Consiliului Superior al Magistraturii a constatat ca afirmatiile, opiniile si aprecierile personale ale doamnei Monica Macovei, deputat in Parlamentul European si lider al unui partid politic, precum si cele ale moderatorului, domnul Sabin Orcan, emise in spatiul public in cadrul emisiunii 'X-Press', difuzata de postul de televiziune B1 TV in data de 31 ianuarie 2016, sunt de natura sa aduca o grava atingere independentei sistemului judiciar in ansamblul sau", se arata intr-un comunicat al CSM.

Macovei a spus, la B1 TV, printre altele, ca "in toata Europa Centrala si de Est, in CSM este un fel de mafie a justiţiei si ei acopera tot ce de intimpla rau in sistem", ca "nu este normal ca un grup de 19 oameni care voteaza colectiv si secret si au raspundere colectiva, care inseamna zero raspundere” sa faca propunerile pentru conducerea PICCJ, DNA si DIICOT, asa cum propusese CSM, ca instituţia ”isi face treaba foarte prost” in ceea ce priveste apararea independenţei justiţiei si disciplinarea judecatorilor si ”din 2005, de doua -trei ori a acţionat ok, in rest...".

Totodata, Plenul Consiliului a hotarat sesizarea Parlamentului European cu privire la solutia adoptata in temeiul raportului intocmit de Inspectia Judiciara. "Gravitatea afirmatiilor rezulta indeosebi din calitatea uneia dintre persoanele care le-a lansat, Monica Macovei, respectiv cea de europarlamentar, lider al unui partid politic, fost ministru al Justitiei. Manifestarea dreptului la libera exprimare prin afirmatii neintemeiate si nefondate nu se poate circumscrie libertatii de opinie, intrucat afecteaza independenta institutiilor sistemului judiciar, prestigiul CSM, increderea si autoritatea de care organele judiciare si institutiile sistemului judiciar trebuie sa se bucure intr-o societate democratica."

Plenul Consiliului a mai hotarat joi si sesizarea Consiliului National al Audiovizualului in acest caz.

Verificarile au fost efectuate de Inspectia Judiciara la solicitarea din data de 3 februarie 2016 a presedintelui Consiliului Superior al Magistraturii. "Inspectia Judiciara a constatat ca prin afirmatiile lipsite de suport factual s-a urmarit acreditarea ideii potrivit careia CSM este o institutie nefunctionala, nociva, lipsita de responsabilitate in exercitarea atributiilor legale, in special in cadrul procedurilor de numire in functii a magistratilor, care escamoteaza derapajele profesionale ale magistratilor, neindeplinindu-si corespunzator rolul de instanta de judecata in domeniul disciplinar", precizeaza CSM.










5981 vizualizari
  • -5 (21 voturi)    
    justitiei (Joi, 17 martie 2016, 15:16)

    nash pandelica [utilizator]

    ii trebuia cineva cu pumnu' tare, s'o atinga zdravan, poate se dezmeticeste....
    • +15 (19 voturi)    
      CSM se va discredita! (Joi, 17 martie 2016, 16:07)

      q1953 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Voi, cei din CSM va veti face de ras!
      Nu vedeti diferenta dintre cei care au experienta europeana, ma refer la Ciolos, Macovei care vad lucrurile altfel decat voi, care v-ati obisnuit cu naravurile dambovitene!
      • +3 (5 voturi)    
        Of course ! (Joi, 17 martie 2016, 18:18)

        Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui q1953

        Justitia : "O adevarata mafie"; vorba lu Vadim(atentie la accent) !
        Seta antimafiei fata de caracter !
        judecatorul Moldovan 25 ani cu executare
        Judecatorul Costiniu, baiat de caracter
        Judecatoarea lu Borcea, super..ba.
        Vicele de la Salaj, asaltat cu 5 zile inainte de iesirea la pensie !...
        Lista e lunga si dinamica .
        Ca nu nu mai vorbim de procurori care dau NUP la comanda, avocatii coruptilor, politistii pe economic, experti contabili, firme de administrare insolventa...o adevarata famiglie.

        Si vorba lul Cristoiu;
        "VoxPopuli: Doar hotzii se tem de SRI, adica politicieni, afaceristi, juristi !"
    • -8 (12 voturi)    
      ce ai omule? (Joi, 17 martie 2016, 16:17)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Da si niste exemple ca sa pricepem si noi de ce nu functioneaza justitia. Am spus justitia, nu procurorii.
      Sau ajunge sa arunci cu vorbe nechibzuite intocmai ca mentorul tau MM?
      • -1 (1 vot)    
        cine e me me ?! (Joi, 17 martie 2016, 20:00)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

        nu e vorba de vorbe tari. justitiarii sunt exact ca romanii, vin din populatia romaneasca, cu aceleasi mentalitati, meteahne.
        si mai ales, cu multe, f. multe..nevoi...
        cunoasterea legii nu este suficienta sa faca un judecator bun.
        procedurile sunt destul de proaste. acolo se impotmoleste justitia. de acolo vine lipsa de uniformitate si de celeritate.
        in in justitie, ca si in administratie, birocratia omoara romania.
        parca regret chestia aia a marxismului, cu rolul criticii de jos in sus. :))

        in final, zic,sa te fereasca Al de Sus sa intrii pe mana justitiei. a justitiei si a sereitatii.
        caci, mai draga, inca mai lucreaza mana in mana...
  • +17 (21 voturi)    
    Macovei a reprezentat (Joi, 17 martie 2016, 15:51)

    antonie [utilizator]

    prima speranta ca poate exista justitie in Ro. Odata cu ea ne-am pus problema nu numai ca ar trebui sa fie dar ca se si poate: cu oameni corecti si cadru legal corespunzator.

    Afirmatia de la B1 se refera la amandoua: oameni incorecti functioneaza intr-un cadru ce permite coruptia.
    Fara aceasta problema punctuala (CSM) lansata in discutie publica pentru a primi suportul populatiei spre rezolvare, intr-un fel sau altul, nu s-ar intampla nimic si problema ar persista. De unde atata bosumflare si sesizari? Nici o institutie nu ar functiona corect fara atentia permanenta a publicului si jurnalistilor.
    • +9 (13 voturi)    
      Macovei are dreptate (Joi, 17 martie 2016, 17:23)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui antonie

      CSM-ul are de a face cu o critica la obiect.

      O institutie care face treaba prin vot secret nu are cum sa demonstreze ca e independenta - nu poate demonstra nimic.

      Bravo Macovei!
  • +13 (15 voturi)    
    Nu le-ar fi rusine! (Joi, 17 martie 2016, 15:54)

    MichiuStefan1 [anonim]

    CSM este doar un sindicat al magistratilor!Niciodata n-au pedepsit vre-un judecator/procuror pentru erori grosolane, vizibile cu ochiul liber!Nu le convine cand cineva le-o spune in fata pe cea dreapta!Noroc cu DNA ca-i mai intreaba de sanatate!Nu le-ar fi rusine, salarii imense, pensii idem pe banii nostri, niste trantori!
  • +11 (15 voturi)    
    șobolanii chițăie când îi calci pe coadă (Joi, 17 martie 2016, 15:56)

    timp tamp [utilizator]

    inspectia judiciară e chioară și surdă doar pe o parte, se fac că nu știu câtă corupție și mizerie este în sistemul judiciar, trece cu vederea matrapazlâcurîile din sistem și de la CSM unde membri sunt aleși cu autocarele pesediste sau amici ai pagiatorului școkit de ilici și născase!
  • +12 (16 voturi)    
    E adevarat ce a zis! (Joi, 17 martie 2016, 16:13)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Adica daca te apuci si critici CSM si justitia romana in general, afectezi independenta justitiei?
    Pai atunci hai numai cu laude: CSM-ul e un dragalas, magistratii sunt toti cinstiti nevoie mare! Totul e minunat in justitia romana.
    • +8 (10 voturi)    
      Unele lucruri sunt verificabile, care e solutia? (Joi, 17 martie 2016, 17:10)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui EuSiCuMine

      "nu este normal ca un grup de 19 oameni care voteaza colectiv si secret..." - Monica Macovei

      "Manifestarea dreptului la libera exprimare prin afirmatii neintemeiate si nefondate nu se poate circumscrie libertatii de opinie." - sesizarea CSM

      A fost aceasta sesizare adoptata prin vot secret? Daca da, a fost votul unanim? Daca votul nu a fost unanim, atunci care e opinia alternativa?

      Nu cumva solutia e renuntarea la votul secret, pentru ca votul secret formeaza mafii unde cei care au o opinie diferita sunt amutiti?
  • -11 (15 voturi)    
    Monica (Joi, 17 martie 2016, 16:16)

    cu5clase [utilizator]

    si actuala Raluca, doua distinse, doamne, sunt hraparete in declaratii, parca ar fi coborat de pe eticheta sticlelor de Jidvei , "fata culcata in iarba".
  • +8 (12 voturi)    
    Ai "pus-o" Ramona, pardon, Monica ! (Joi, 17 martie 2016, 16:44)

    Susufler0 [utilizator]

    Astia s-au dus cu para pana la Parlamentul European.
    Iar aia o sa-ti ia caii de la bicicleta !
    Deci dragul nostru CSM, cand e atacata justitia in general, il doare-n cot, nu reactioneaza. O face, in virtutea inertiei UNJR-ul, sindicatul juzilor. Cand se loveste la temelia "celor 19", nu mai e suficienta doar constatarea ca X sau Y au atentat la independenta justitiei, trebuie incercat sa i se bage pumnul in gura celui ce a criticat, doar doar nu va mai incerca a doua oara. Ridicola para facuta la locul de munca.
    PS. CSM s-a caznit sa scoata o "margica" si i-auzi ce-a iesit : "Manifestarea dreptului la libera exprimare prin afirmatii neintemeiate si nefondate nu se poate circumscrie libertatii de opinie, intrucat afecteaza independenta institutiilor sistemului judiciar, prestigiul CSM, increderea si autoritatea de care organele judiciare si institutiile sistemului judiciar trebuie sa se bucure intr-o societate democratica." Ete brau ! Pai, libertatea de opinie inseamna sa pot spune ce cred (cu probe, sau nu).
    Faptul ca ma certi printr-un Comunicat sau ca locul meu de munca o sa ma mustre sau chiar, prin absurd, o sa-mi ia din salar, nu inseamna ca tu ai avut dreptate iar libertatea de opinie este de fapt vorbitul ca la pension si nu ceea ce cred eu. Bai CSM, Monica v-a atacat in bloc. Daca sustineti ca nu avea voiesa o faca, dati-o in judecata civila si spuneti acolo, in fata unui judecator ca libertatea de opinie nu e ca sa fie atacat CSM si Judecatorii. Sa vedem ce o sa zica judele. Dar voi stiti foarte bine ce o sa zica, altfel de mult ati fi dat-o in judecata.
  • +4 (6 voturi)    
    si ca sa respectam tonul dnei MM (Joi, 17 martie 2016, 17:15)

    ..13 [utilizator]

    As intreba si io -
    care a scorul cu care s-a aprobat aceasta decizie?

    A fost unanim?
    Au existat exceptii?

    Vreau sa stiu!
    Multumesc.
    • +2 (6 voturi)    
      Scorul (Joi, 17 martie 2016, 17:34)

      rutger [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      a fost astfel: s-a aprobat in unanimitate de prezidentul cu iubire de USL al CSM ! Ura, ura si de trei ori ura !!
  • +1 (3 voturi)    
    Sclavii psd isti (Joi, 17 martie 2016, 22:22)

    miohaiham [utilizator]

    Nu se lasa!